Przewodzik Profile picture
Nov 9 10 tweets 3 min read
#OceanicznyTydzień #PrzewodzikKsiążkowy

Maciej Wasielewski „Jutro przypłynie królowa”. Pitcairn – malutki spłachetek ziemi leżący nigdzie. Wyspa to najbardziej osamotniona siedziba ludzka na Ziemi, którą obecnie zamieszkuję ok. 60 osób. W wielu publikacjach przedstawiana (1)
była jako idealna społeczność – bez morderstw, kradzieży, zamków, policji. Ale potomkowie buntowników z „Bounty” od dekad mieli mroczny sekret, który wyszedł na jaw kilkanaście lat temu – stałe, powszechne i bezkarne gwałty na kobietach i dziewczynkach. To głównie o tym jest (2)
znakomity reportaż Macieja Wasielewskiego, który z ogromnym trudem dostał się na Pitcairn, za co należą się osobne pochwały. Książka początkowo wydała mi się chaotyczna, ale po pewnym czasie zaczęła się bardzo „układać” w czytaniu i zrozumieniu. Początkowa przypadkowość (3)
sekwencji wydała mi się nawet bardzo usprawiedliwiona, wręcz potrzebna – byliśmy jak autor, który musiał przedzierać się przez gąszcz milczenia, kłamstw, niedomówień i kluczenia w sprawie zbrodni, które dla wielu kobiet były całkiem świeże. Czytając ten reportaż zastanawiałem (4)
się czy tak odrażające zachowania, skrzętnie zamiatane pod dywan przez całą społeczność, to przypadek tylko tej wyspy, czy tego typu komuny są skazane na coś takiego „z natury ludzkiej”. Wolę trzymać się wersji, że to Pitcairn jest przeklęte – zresztą taka opinia o wysepce (5)
była i jest powszechna wśród wielu, którzy mieli okazje tam przebywać dłużej niż kilka dni. Od decyzji Christiana Fletchera, który postanowił się tu osiedlić z ośmioma towarzyszami oraz kilkunastoma Tahitankami i kilku Tahitańczykami było coś nie tak – szybko zginęli niemal (6)
wszyscy biali, zostawiając jedynie gromadkę dzieci. Były tu choroby psychiczne, morderstwa, bicie kobiet i gdy wydawało się, że wyspa uporała się z nimi – zostały gwałty. Reportaż czyta się z narastającym napięciem i przejęciem – w zasadzie trudno uwierzyć w taki stopień (7)
zepsucia tamtejszej społeczności. Niektórzy tłumaczą to odizolowaniem, inni obciążeniem genetycznym, jeszcze inni permisywizmem dość powszechnym na wyspach oceanicznych. Tu chyba nie ma jednej odpowiedzi, ale mam przekonanie, że życie w takim odosobnieniu nie jest jednak (8)
normalne i ludzie nie są do tego stworzeni. Bardzo dobra książka, ale dajcie się jej rozwinąć i czytajcie do końca - nie jest to pozycja zbyt długa. Ocena: 8/10 (9)

• • •

Missing some Tweet in this thread? You can try to force a refresh
 

Keep Current with Przewodzik

Przewodzik Profile picture

Stay in touch and get notified when new unrolls are available from this author!

Read all threads

This Thread may be Removed Anytime!

PDF

Twitter may remove this content at anytime! Save it as PDF for later use!

Try unrolling a thread yourself!

how to unroll video
  1. Follow @ThreadReaderApp to mention us!

  2. From a Twitter thread mention us with a keyword "unroll"
@threadreaderapp unroll

Practice here first or read more on our help page!

More from @Przewodzik

Nov 11
#OceanicznyTydzień #PrzewodzikKsiążkowy

„Po "Życiu seksualnym dzikich" spodziewano się treści bezwstydnych i ekscytujących, a część czytelników zarówno pierwszego angielskiego wydania, jak i wydania polskiego bez wątpienia liczyła na naukowo uzasadnioną pornografię. Jednak (1) Image
największą sensacją, wstrząsającą dla szerszej publiczności, okazało się ujawnienie przez Malinowskiego, że „dzicy” obywają się bez instytucji ojcostwa, fundamentalnej dla cywilizacji Zachodu i monoteistycznych religii, których opoką była rodzina patriarchalna. Żeglarzom, (2)
urzędnikom kolonialnym, a w szczególności misjonarzom był to fakt dobrze znany. Ale to dopiero Malinowski podał go do publicznej wiadomości. Kompleksowo zbadał i opisał przekonania wyspiarzy odnoszące się do kondycji ludzkiej i prokreacji oraz przeanalizował konsekwencje ich (3)
Read 14 tweets
Nov 11
#OceanicznyTydzień #PrzewodzikFilmowy

Errol Flynn, wielka hollywoodzka gwiazda znana z takich filmów jak "Robin Hood" czy "Kapitan Blood", zanim trafił do Ameryki miał całkiem ciekawy epizod, hm… nazwijmy go awanturniczym. Flynn ur. się w 1909 r. na przedmieściach Hobart, (1) Image
stolicy Tasmanii i od dzieciństwa był niespokojnym duchem – został wydalony ze szkoły za kradzież, choć sam utrzymywał, że to za romans ze szkolną… praczką. W wieku 18 lat, po tym, jak został wyrzucony z pracy po ponownej kradzieży, wyjechał w poszukiwaniu przygód na Papuę- (2) Image
Nową Gwineę. Przybył na wyspę do miasta Rabaul w październiku 1927 r., aby zbić fortunę na nowo odkrytych polach złota w Edie Creek. Oczywiście nic z tego nie wyszło, a przyszły aktor od samego początku musiał mocno ściemniać, kim jest i jakie są jego prawdziwe cele podróży. (3) Image
Read 10 tweets
Nov 11
#PrzewodzikKsiążkowy #11Listopada

„Rok 1919, jako pierwszy rok wolności, rozpoczął się wcześniej niż jego poprzednicy, gdyż jeszcze w październiku i listopadzie 1918 roku, kiedy to zakończyły się lata zaborów oraz okupacji i Polacy przystąpili do działań na rzecz (1) Image
niepodległości. W tytule pierwszego rozdziału wskazano konkretny dzień odrodzenia państwowości polskiej. Czy słusznie? Współcześnie dzień 11 listopada nie budzi emocji, gdyż jest powszechnie kojarzony z początkiem niepodleg­łości. Ale przez wiele lat wcale nie było pewne, czy (2)
zostanie zapamiętany, gdyż konkurowały z nim jeszcze cztery inne dni, z których każdy miał swoich zwolenników. Poza 11 listopada były to: 7 listopada 1918 roku, 28 października 1918 roku, 15 sierpnia 1917 roku oraz 5 listopada 1916 roku. Takich problemów z uzgodnieniem daty (3)
Read 13 tweets
Nov 10
#OceanicznyTydzień #PrzewodzikFilmowy

„Pan Pip”, reż. Andrew Adamson (2012). Nowozelandzki obraz opowiada o wydarzeniach, które miały miejsce pod koniec lat 80-tych na Wyspie Bougainville’a, leżącej w archipelagu Wysp Salomona na Oceanie Spokojnym i będąca autonomiczną (1) Image
częścią Papui-Nowej Gwinei. Rebelia miejscowej ludności przeciw rządowi centralnemu wybuchła na skutek grabieżczej polityki wydobycia miedzi na wyspie degradującej środowisko i niezapewniającej w żaden sposób potrzeb miejscowej ludności. Wyspa została odcięta od świata - (2)
zabroniono wyjazdu, wjazdu, zamknięto fabryki i szkoły. Konflikt stawał się coraz poważniejszy. Sytuację widzimy oczami dwójki bohaterów – tytułowego pana Pipa oraz młodej uczennicy Matyldy. Pip, czyli tak naprawdę Brytyjczyk p. Watts, jest jedynym białym, który został na (3)
Read 10 tweets
Nov 10
#OceanicznyTydzień

Robert Louis Stevenson, słynny pisarz i autor „Wyspy skarbów”, „Porwanego za młodu” czy najsłynniejszej swej nowelki „Doktor Jekyll i pan Hyde”, jako dziecko chorował na gruźlicę– stąd też przez resztę życia cierpiał z powodu słabych płuc. Od najmłodszych (1) Image
lat często też wyjeżdżał ze Szkocji w poszukiwania lepszego powietrza dla osłabionego organizmu – bywał w celach leczniczych w Belgii i Francji. W 1888 r., kiedy był już prawdziwą gwiazdą literatury postanowił, wraz z rodziną, przenieść się do Oceanii dla poprawy zdrowia. (2) Image
Wypłynęli wszyscy z San Francisco i przez trzy lata podróżowali po Pacyfiku, spędzając czas na Hawajach, Tahiti, Wyspach Gilberta, Nowej Zelandii, Australii i Samoa. To właśnie w tym ostatnim kraju Stevenson ostatecznie się osiedlił, kupując w 1890 r. 127 hektarów na swoją (3) Image
Read 6 tweets
Nov 10
#OceanicznyTydzień #PrzewodzikKsiążkowy

Tomasz Cichocki w ciągu 312 dni na jachcie "Polska Miedź" opłynął świat, tylko raz zawijając przymusowo do portu. Za ten wyczyn otrzymał tytuł Żeglarza Roku 2012 oraz Srebrny Sekstant: „1 stycznia 2012 r. Są na niebie i ziemi rzeczy, (1) Image
o których nie śniło się filozofom. A nawet jeśli się śniło, to i tak nie mieszczą się one w głowie. Weźmy przykład pierwszy z brzegu. Skoro dziś w nocy przywitałem na południowym Pacyfiku nowy rok, to znaczy, że wczoraj był 31 grudnia. A przedwczoraj? Otóż przedwczoraj też (2)
był 31 grudnia! I poprzedniej nocy również przywitałem nowy rok! Pierwszego sylwestra spędziłem trochę na zachód od Międzynarodowej Linii Zmiany Daty, drugiego nieco na wschód od niej. Samo istnienie tej linii – chociaż w teorii dość łatwe do zrozumienia i zaakceptowania – w (3)
Read 13 tweets

Did Thread Reader help you today?

Support us! We are indie developers!


This site is made by just two indie developers on a laptop doing marketing, support and development! Read more about the story.

Become a Premium Member ($3/month or $30/year) and get exclusive features!

Become Premium

Don't want to be a Premium member but still want to support us?

Make a small donation by buying us coffee ($5) or help with server cost ($10)

Donate via Paypal

Or Donate anonymously using crypto!

Ethereum

0xfe58350B80634f60Fa6Dc149a72b4DFbc17D341E copy

Bitcoin

3ATGMxNzCUFzxpMCHL5sWSt4DVtS8UqXpi copy

Thank you for your support!

Follow Us on Twitter!

:(