ـ #رشتو: فمنیسم تاریخی در زبان فارسی؛

در #زبان_فارسی جداییِ جنسی وجود ندارد. ضمیر سوم‌شخص «او» شامل زن و مرد می‌شود، این برخلاف زبان‌های دیگر است. مثلا در عربی هنگام اشاره به یک مرد نی‌گوییم: «هو» و هنگام اشاره به یک زن می‌گوییم: «هی». این مصداق در زبان انگلیسی
٢-
هم صدق می‌کند. در انگلیسی برای اشاره به یک مرد می‌گوییم: «He» و برای اشاره به یک زن می‌گوییم: «She».

نکته بسیار جالب دیگ این است که در زبان فارسی، اگر جایی تاکید بر جنسیت باشد، اولویت با زنان است. این درست برعکس زبان‌های لاتین می‌باشد.
مثلا:
٣-
ما می‌گوییم: خواهر و برادر
آن‌ها می‌گویند:
Brother and Sister

ما می‌گوییم: زن و مرد
آن‌ها می‌گویند:
Man an Woman
(در زبان فارسی، #زن یک واژه و مفهوم مستقل هست؛ نه مثل «wo/man» زائده‌ای در کنار مرد.)

ما می‌گوییم: زن و شوهر
آن‌ها می‌گویند:
Husband and Wife
۴-
به همین عبارت «زن و شوهر» دقت کنید. در این‌ عبارت «مرد» پس از ارتباط با «زن» هویت گرفته و «شوهر» می‌شود. این درحالی است که هویت «زن» در این عبارت دست‌نخورده باقی می‌ماند. این در حالی است که در انگلیسی درست برعکس این عبارت مورد استفاده قرار می‌گیرد:
Man and Wife
۵-
حتی برای نامیدن کلی انسان‌ها نیز از واژه‌های غیرجنسیتی مثل «بشریت» یا «آدمیزاد» استفاده می‌کنیم. این در حالی‌ است که در به مجموع انسان‌ها می‌گویند:
Mankind

این نکته‌ای بسیار مهم است که نشان می‌دهد در فرهنگ ما، بجای شعارهای رنگارنگ، نگاه برابر به دو جنس همواره لحاظ شده است.
۶-
در اکثر اقوام ایرانی، زن و مرد دوشادوش هم کار می‌کنند و نسبت به دیگری برتری ندارند. ما حتی در هنگام نامیدن زبان‌مان از عنوان «زبان مادری» استفاده می‌کنیم نه «زبان پدری» و نام وطن ما #ایران نیز یک نام زنانه است.

نویسنده: #بهمن_انصاری

• • •

Missing some Tweet in this thread? You can try to force a refresh
 

Keep Current with Bahman Ansari 𓄂𓆃

Bahman Ansari 𓄂𓆃 Profile picture

Stay in touch and get notified when new unrolls are available from this author!

Read all threads

This Thread may be Removed Anytime!

PDF

Twitter may remove this content at anytime! Save it as PDF for later use!

Try unrolling a thread yourself!

how to unroll video
  1. Follow @ThreadReaderApp to mention us!

  2. From a Twitter thread mention us with a keyword "unroll"
@threadreaderapp unroll

Practice here first or read more on our help page!

More from @Ansari_Bahman

Nov 5
ـ #رشتوی_جدید
درفش کاویانی چه بود؟

درفش کاویانی پرچم اسطوره‌ای/تاریخی ایران تا پایان دوران ساسانی و پیش از حملهٔ اعراب بود.

امروز می‌خوام هرچی مربوط به این درفش هست رو براتون بازگو کنم.
در اساطیر
بنابر اساطیر ایران، زمانی که ضحاک بر ایران زمان حمله کرد و چیره شد، هر روز دو جوان ایرانی را می‌کشت و مغز جوان‌ها رو به خورد مارهایی که روی دوشش روییده بودند می‌دادند.

این روند ادامه داشت تا این که یک آهنگر به اسم کاوه علیه جور و ستم ضحاک قیام کرد.
او یک تکه چرم رو بر سر چوب زد و مردم رو دور خودش جمع کرد و علیه ضحاک قیام کرد. سپس فریدون که از نژاد شاهان ایران بود ضحاک رو دستگیر کرد و ایران آزاد شد. از این زمان اون چرمی که کاوه آهنگر اولین بار بالای سر برد، پرچم ملی ایران انتخاب شد و اسمش شد درفش کاویانی.
Read 15 tweets
Nov 5
وقتی تولستوی و چخوف در اولین سال قرن بیستم با هم ملاقات کردند، پیرمرد ۷۳ ساله بود و جوان ۴۱ ساله. پیرمرد ۹ سال پس از آن دیدار از دنیا رفت و جوان ۳ سال بعد. و هر دو در اوج شهرت و در خانه ویلایی چخوف در کریمه به ملاقات هم رسیدند.
تولستوی پیر را همه می‌شناختند. نجیب‌زاده‌ای وکالت خوانده از خانواده‌ای معروف که به هیچ وجه اهل تعریف و تملق از دیگران نبود. با این حال درباره چخوف که نویسنده‌ای رعیت‌زاده‌ و در آن زمان در بستر بیماری بود گفته: «خوشحالم كه چخوف را دوست دارم. قصه‌ها و نمایشنامه‌های چخوف از كارهای
كمیابی است كه انسان دوست دارد آنها را دوباره بخواند».

چخوف نیز در تمجید از تولستوی گفته است: «وقتی ادبیات یک تولستوی دارد، نویسنده بودن لذت‌بخش و ساده می‌شود. حتی اگر بدانید خودتان هیچ‌کاری انجام نداده‌اید، چندان فاجعه‌بار نیست؛ چون تولستوی به‌جای همه این کار را انجام می‌دهد.»
Read 4 tweets
Oct 30
ـ #رشتوی_جدید
امشب می‌خوام در مورد «#شیروخورشید_سرخ» براتون بگم. احتمالا اسمشم تا حالا نشنیدید.

ما در جهان یک سازمان خیریه بین‌المللی داریم به اسم #صلیب_سرخ که همتون می‌شناسیدش. در سال ١٨٧۶ میلادی کشور عثمانی به نمایندگی از کشورهای مسلمان، سازمانی تاسیس کرد Image
به نام #هلال_احمر. چون عقیده داشتند صلیب نماد مسیحیانه و کشورهای اسلامی باید از هلال ماه استفاده کنند.

از سال ١٣٠١ خورشیدی (اواخر دوران پادشاهی احمدشاه قاجار)، کشور ایران به پیشنهاد دکتر امیر علم، یک نماد منحصربه‌فرد برای خودش می‌سازه به نام #شیروخورشید_سرخ و این نشان
به ثبت جهانی می‌رسه. از این زمان سازمان‌های خیریه بین‌المللی در زمینه بهداشت و پزشکی این سه بودند:
صلیب سرخ (برای همه کشورهای غیرمسلمان)
هلال احمر (برای تمام کشورهای مسلمان)
شیروخورشید سرخ (برای ایران)
Read 8 tweets
Oct 23
توضیحی درمورد تاریخچهٔ سه رنگ سبز و سفید و سرخ بر روی پرچم ایران.
#رشتو

ما یکی از زیباترین و خوش‌رنگ‌ترین پرچم‌های دنیا رو داریم. اما شاید دلتون بخواد بدونید چجوری شد که این پرچم ساخته شد و فلسفه سه رنگ پرچم ایران چیه.
٢- سه رنگ سبز و سفید و سرخ ریشه در تاریخ ما داره. قدیمی‌ترین نگاره‌ای که این سه رنگ رو به ما نشون میده، یک نگارهٔ اهورامزدا (فروهر) در کاخ آپادانای شوش هست که در دوره هخامنشی ساخته شده.

ایناهاش 👇
٣- در این نگاره به خوبی می‌تونید قدمت این سه رنگ رو ببینید هرچند که این نگاره ربطی به پرچم نداره و در اون زمان درفش ملی ایران این‌شکلی بود 👇
Read 15 tweets
Oct 22
توضیحی میدم در مورد اجزای نماد #شیروخورشید که این روزها زیاد درموردش صحبت میشه و اغلب هم به دلیل ناآگاهی، صحبت‌ها غیرمستند و احساسی است.
#رشتو

شیر: حیوان بومی ایران بود. تا همین دو قرن اخیر که با شکار بی‌رویه منقرض شد. درواقع طی هزاران سال، همونطور که هندی‌ها رو بخاطر وفور فیل
در این سرزمین با نماد فیل می‌شناسند، نماد ایران هم شیر بود. برای همینه که مثلا در تخت جمشید از نماد شیر به طرق مختلف استفاده شده.
حتی ناصرخسرو هم بارها در سفرنامه معروفش هنگام عبور از شهرهای مختلف فلات ایران اشاره کرده که با شیر مواجه شده. پس شیر نماد ایران هست.

خورشید: نماز ایزد مهر بود. ایزد مهر، خدای نگهبان و نگهدار خورشید و همچنین خدای عهد و پیمان در ایران باستان بود. بعد از اهورامزدا، مهم‌ترین
Read 13 tweets
Oct 20
چرا فردوسی، یک نابغه است؟
قسمت دوم
ـ #رشتو

معمولا همه ما شاهنامه رو یک کتاب اساطیری + حماسی + تاریخی می‌دونیم. البته این تعریف درستیه. بخش پادشاهی پیشدادیان، بخش اساطیری شاهنامه است. بخش پادشاهی

کیانیان، بخش اساطیری/حماسی شاهنامه است. و بخش پادشاهی ساسانیان، بخش تاریخی این کتابه.

اما جدا از این موارد، در لابلای اشعار شاهنامه، ما با ابیاتی سر و کار داریم که اگه فقط هر ایرانی در زندگیش یکبار این ابیات رو بخونه و سرلوحهٔ مسیرش قرار بده، ایران بدون هیچ دردسری گلستان میشه.
این ابیات در اهمیت #فرهنگ سروده شده. فرهنگ گوهر گمشدهٔ عصر ماست. زمانی که فرهنگ در یک جامعه جاری و ساری باشه، جامعه پرورش‌دهندهٔ دزد و خلافکار و بی‌وجدان و متجاوز نخواهد بود. اگه در یک کشوری دیدید که این بزهکاری‌ها از بالا تا پایین سرازیر شده
Read 16 tweets

Did Thread Reader help you today?

Support us! We are indie developers!


This site is made by just two indie developers on a laptop doing marketing, support and development! Read more about the story.

Become a Premium Member ($3/month or $30/year) and get exclusive features!

Become Premium

Don't want to be a Premium member but still want to support us?

Make a small donation by buying us coffee ($5) or help with server cost ($10)

Donate via Paypal

Or Donate anonymously using crypto!

Ethereum

0xfe58350B80634f60Fa6Dc149a72b4DFbc17D341E copy

Bitcoin

3ATGMxNzCUFzxpMCHL5sWSt4DVtS8UqXpi copy

Thank you for your support!

Follow Us on Twitter!

:(