#srebro#Comex#shortsqueeze
1/27
Gdy nie wie się jak zacząć, najlepiej rozpocząć od początku. Czytam zatem twity o srebrze, będąc absolutnie świadomym sposobu działania Wall Street Bets w przeszłości w kontekście Game Stop oraz romantycznej legendy wojowników jaką im dorobiono.
2/27
Zdaję sobie też ze sprawy narracji jaka towarzyszy kruszcom. Zapewniam szanownych czytających że rozbierałem ją na czynniki pierwsze nie raz. Poniższe będzie zatem pisane z perspektywy kogoś kto w temacie siedzi, lubi metale i jednocześnie umie podejść do nich z rozsądkiem.
3/27
11 listopada zamknęliśmy Comex ze stanami 35 mln oz registered i 263 mln eligleble.
Registered są zarejestrowane w magazynach zatwierdzonych przez Comex i najkrócej można je wytłumaczyć jako należące do giełdy Comex. Są w obrocie, to na nie składa się zamówienia. W skrócie.
4/27
Eliglable to metal spełniający wytyczne Comex, ale w jego magazynach zdeponowany. Czyli przez górników, mennice, jubilerów, ETFy... Jeżeli kojarzycie z prospektów inwestycyjnych punkt o "deponowaniu w bezpiecznym skarbcu np. Brinks", to właśnie to.
Wyznaczonymi przez Comex
5/27
magazynierami są m.in. HSBC, JPM, Brinks itp.
Kupując srebro na Comex, nakłada się na dany wolumen registered tzw. warrant. A w nim jest dokładna specyfikacja - tyle a tyle, z magazynu takiego, sztaby o numerach takich, wyprodukowane przez itd. itp.
6/27
A jaka jest specyfikacja zakupów? Standard srebra na Comex to sztaba 1 tys oz z tolerancją wagi 10%+/-. Comex obraca też złotem, palladem i platyną. Na tych dwu ostatnich tolerancja na mniejszych sztabach też wynosi +/-10% a na złocie +/- 5%. Więc nie musi oznaczać to że
7/27
na Comex ma się srebro w niskim poważaniu. Po prostu duży wolumen + proces masowy = inna tolerancja.
1 tys uncji po kursie 22 USD/oz to 22 tys USD. Ale najmniejsze zamówienie jakie można zrobić to 5 takich sztab. To jest Lot transakcyjny albo też contract.
Dodatkowo prawo
8/27
amerykańskie (po 10 latach deliberacji jak ogarnąć Dodd Franc-Act) w 2020 r. potwierdziło, że maksimum zamówienia/pozycji jakie w miesiącu kalendarzowym może zrobić podmiot to 3 tys. kontraktów. 1 kontrakt = 5 x 1000 oz. Czyli jeden podmiot na Comexie może mieć ekspozycję
9/27
na 15 mln oz.
Aktualnie mamy otwartych 144 tys. kontraktów. Oczywiście większość z nich zawierana jest o to aby zamknąć je przed realizacją ponieważ obstawia się cenę a nie zależy na fizycznej dostawie.
Istnieje przypadek młodego tradera, który zapomniał zamknąć kontrakt
10/27
na trzodę chlewną i ten został zrealizowany. Jego szefostwo zdecydowało się dać mu lekcję życia. Chłopaczyna z wielkiego biura, musiał pojechać, zrealizować odbiór a następnie sprzedać trzodę i zrobić to z zyskiem. Minimalny kontrakt na CME to 40 tys funtów.
18 ton :D
11/27
Ale wracając do srebra.
Kilka podmiotów mogłoby zatem doprowadzić do implozji Comexu, gdyby tylko chciało. Ale po co rozbijać narzędzie dające ekspozycję, niekoniecznie potrzebując "podmiotu ekspozycji". Przecież trzymanie u siebie to koszt ochrony, magazynu, mediów.
12/27
a Comex robi to przecież za nas. Co ważne - wiara w dolara pozostaje silna. FED obiecuje i dotrzymuje - 0.75% raz za razem, wkrótce zwolnienie tempa. Ale interweniuje też na REPO i ratuje gdzie tylko może. Rynki wierzą zatem że FED daje radę ogarniać problemy i ma kontrolę.
13/27
Potwierdzenie wiary w możliwości FED otrzymaliśmy 10 listopada. Inflacja konsumencka (CPI – consumer price index) wzrosła w październiku o 7,7% rok do roku wobec prognozowanej 7,9%. Ta sama liczona miesiąc do miesiąca zaliczyła przyrost o 0,4% zamiast spodziewanych 0,6%.
14/27
Czy można określić to mianem sukcesu? Raczej dramatu konsumenckiego. Jednak te 0.2% zrobiły ogromną różnicę dla rynków. Wieść jakoby FED trzymał inflację w ryzach sprawiła, iż dolar osłabł, natomiast wszystkie indeksy zaliczyły wzrosty. End of story, wracamy do srebra.
15/27
Stany Registered wielokrotnie w przeszłości spadały już do poziomu 30 a nawet 23 mln uncji. Zawsze potem odbijały, nigdy nie powodując wzrostu ceny. Widać było to w latach 90tych, w okolicy ostatniego kryzysu czy w 2016 r. od kilku dni nie mamy ruchów na Registered.
16/27
To prawdopodobnie mniejsze zapasy sprawiają, iż uczestnicy rynku decydują się na zamykanie pozycji przed terminem realizacji, rozliczenia w dolarze w którego wierzą albo wręcz działają zakulisowo. Z zewnątrz wygląda to jak silna zbiorowa samodycsyplina. Powyższe domniemuję.
17/27
Bank of America we wrześniu 2022 r. rozliczył rekordowe 8.5 tys. kontraktów long i short na srebrze razem. Tymczasem w październiku liczba rozliczeń wynosi 4. Tak – cztery kontrakty, każdy na 5000 uncji srebra, wobec wrześniowych 42,5 mln uncji.
Interesujące wydają się
18/27
pewne zaburzenie cyklu. Rozliczenia warrantu na registered (pamiętacie? tłumaczyłem) odbywa się w trój-etapowym cyklu rozliczeniowym. Najpierw sprzedający składa zawiadomienie w odpowiedniej aplikacji comexowej i dokonuje alokacji nakazu (warrant). Potem ma miejsce proces
19/27
fakturowania i wysyłki tychże do obu stron transakcji. W etapie trzecim dokonuje się potwierdzenia miejsca dostawy a następnie dostarczenia zakupionego wolumenu.
Cykliczność sprawiała że przerwy w wycofywaniu registered wynosiły ok. 2 dni. A na przełomie 09/10 2022 aż 7
20/27
Czy zatem #WallStreetSilver#SilverSqueeze zmienia cos? Gdyby ludzie kupowali sztaby, no to być może. Ale bullion to i tak mały % produkcji srebra inwestycyjnego. Ponadto mowa o 2 różnych rynkach.
W 1986 roku, kiedy zadebiutował program American Silver Eagle, weszła też
21/27
ustawa że srebro na monety musi pochodzić z wydobycia w USA. Nie stanowiło to problemu, ponieważ srebro używane do produkcji monet pochodziło z zapasów materiałów strategicznych i krytycznych, które zostały utworzone w 1968 r. i nie były już postrzegane jako potrzebne
22/27
w latach 80-tych. Gdy zapasy te przestały być potrzebne, Kongres zmodyfikował ustawę tworzącą program precyzując, że Mennica musi kupować świeżo wydobyte srebro (w ciągu roku od jego wydobycia) i nie może używać srebra z odzysku. A skoro US Mint podlega pod US Treasury,
23/27
to też nie ma o czym dyskutować. Gdyby US Mint brało srebro z Comexu, to byłoby o czym gadać. Ale US Mint ma długoterminowe kontrakty z kilkoma mennicami w USA- Sunshine Minting i Leach Garner na produkcję blanks. Te dostarczane są do US Mint i tam dopiero powstaje grawer.
24/27 sunshinemint.com sunshinesilvermining.com
Właściwie to US Mint nie posiada mocy rafineryjnych... to potwierdza oficjalne zapytanie Rep. Alex X. Mooney do US Treasury. A ponieważ ma określone moce produkcyjne a hype na srebro nie jest stały, to też ofsetuje produkcję
25/27
do Australii czy UK.
Czy zatem działania WSB Doprowadzą do shortsqueezu? Raczej do zwiększonego popytu i większych premiów na srebrnych 1oz. 30% premium w USA na silver eagle? Historycznie bywało i więcej.
Czy to oznacza że jestem przeciw srebru? Absolutnie nie. Uważam że
26/27
kruszcze pójdą w górę pod problemy w USA i na USD. i tyle. Ale to nie porada inwestycyjna.
A i BTW - poniżej wywiad z prezesem Sunshine Mint. Dużo srebra biorą z LBMA. Nawet są zarejestrowani tam. Także przepływy przepływy przepływy :)
27/27
Jeśli się podobało, proszę o RT. Zapraszam również do dyskusji w wątku. Możecie postawić mi także dobre cygaro :) buycoffee.to/enemy
• • •
Missing some Tweet in this thread? You can try to
force a refresh
1/15 #srebro
Skąd mierze się srebro? 31% przy wydobyciu cynku i ołowiu, 26% z kopalni stricte srebra, 25% jako produkt uboczny wydobycia miedzi, 15% przy wydobyciu złota <1% przy innych metalach.
A skąd bierze się srebrny bullion? Srebrny bullion bierze się z mennic. Narodowe
2/15
mennice posiadają zabezpieczony prawami autorskimi design produktu, Posiadają przy tym prawo emisji i przy współpracy z lokalną legislatywą nadają takiemu produktowi wartość nominalną. Oparte jest to o obowiązujące podczas standardu złota akty prawodawcze a dziś zazwyczaj
3/15
nadawane jest w porozumieniu z Ministerstwem Skarbu. I w ten sposób tworzy nam się casus różnej wartości kruszec a wartości nominalnej. Czasami ma to znaczenie :)
Na produktach dodawana jest dodatkowo pewna ilosć zabezpieczeń, typu wypukłości, cięcia laserowe itd itp.
1/4 London Metal Exchange nie zdecydował się na pełny ban dostaw rosyjskich metali. Chodziło o propozycję m.in. amerykańskiego Alcoa dotyczącą wykluczenia aluminium made in Russia z dostaw na magazyny LME.
Alcoa, największy amerykański producent, jest
2/4 "niezwykle rozczarowany decyzją LME, aby po prostu utrzymać status quo", powiedział rzecznik firmy. "Nadal uważamy, że istnieje znaczne ryzyko, że niechciany metal pochodzenia rosyjskiego zaleje system magazynowy LME, zagrażając wiarygodności kontraktu na aluminium LME".
3/4 Czyli jeśli dobrze rozumiem: amerykanie chcą banu na aluminium z Rosji, w Europie, chcąc jednocześnie wypełnić tę lukę droższym aluminium made in USA, podczas gdy w Europie produkcja aluminium stanęła bo w przemysł uderzyły ceny energii, kwestie środowiskowe i demand destr.
1/12
No to tak pod rocznicę #niepodległość , szybki i krótki wątek o polskim #złoto i jego epopei wojennej.
Po dwóch dekadach niepodległości międzywojennej, we wrześniu 1939 roku Bank Polski SA wchodził z rezerwami złota o łącznym tonażu 79,5 tony zlokalizowanymi w większości
2/12
w skarbcu centralnym w Warszawie oraz w oddziałach na terenie kraju. Kruszec posiadał w okresie międzywojennym funkcję zabezpieczenia rezerwy cząstkowej. Czyli, będąc członkiem międzywojennego Gold Exchange Standard, Polska zobowiązywała się do zabezpieczenia wartości 30%
3/12
wyemitowanych banknotów złotem w swoim posiadaniu. Innymi słowy, zwiększanie bazy monetarnej wymagało zakupu złota.
Już podczas ewakuacji w 1939 roku z blisko 80 ton należało odjąć 4 tony kruszcu. Trzy złożone zostały jako depozyt w Narodowym Banku Rumunii, natomiast jedną
1/20 #Złoto
Po godzinie tłuczenia w klawiaturę przypadkiem skasowałem cały wątek o złocie jaki napisałem. Ręce opadają. Ale ponieważ zostałem wywołany do odpowiedzi to wypada odpowiedzieć.
A zatem wątek o żółtym kruszcu czas zacząć. Jak zawsze opisowo.
2/20
W otoczeniu makro dzieje się ciekawie. Sezonowo mamy oczywiście okres wzmożonego popytu na złoto jakim jest indyjskie Diwali, nasze Święta Bożego Narodzenia i Chiński Nowy Rok. Popyt na prezenty zatem płynie w Q4 i Q1 zazwyczaj szerokim strumieniem. Powyższe przesłaniają
3/20
jednak wybory uzupełniające w USA. GOP będzie miała większość w House, ale Senat najprawdopodobniej pozostanie w rękach Demokratów. Czy spowoduje to wielki chaos polityczny? Nie bardzo. Może bardziej legislacyjne przestoje i blokowanie pewnych propozycji ale kurs pozostanie.
1/5 #trójmorze#ropa#gaz
Zastanówmy się trochę nad węglowodorami. Co w sytuacji gdy jesteśmy dużym obszarem rynków rozwijających się, na zachodzie Rosji i wschodzie EU i dążymy do dywersyfikacji i zapewnienia sobie dostaw ropy i gazu. Trzeba wykorzystać trimarium.pl/projekt/inicja…
2/5 swoje położenie. Ale co w sytuacji, gdy naturalny kierunek geograficzny, jakim jest Rosja, odpada z gry w sposób definitywny? Trzeba korzystać z pewnych innych atutów jakie mamy.
Na przykład dostęp do 3 zamkniętych cieśninami akwenów wodnych - Morza Adriatyckiego, Bałtyku i
3/5 Czarnego. Jeżeli rozwinąć odpowiednio infrastrukturę przyjmującą paliwa i jednocześnie stworzyć siatkę połączeń pomiędzy trzema głównymi regionami Trójmorza, to można wspierać się w ramach sieci ENTSOE i ENTSOG. Idąc również tropem historycznym, kierunek Lewant daje spektrum
1/15
Szybko o samochodówce i elektronice.
Zaznaczam - mogę nie mieć super-aktualnych danych. Raz - jestem tylko człowiekiem. Dwa - zaraz jadę na Londyn i nie ma mnie. Trzy - pracuję w sektorze brytyjskiej samochodówki w księgowości. Cztery - subiektywnie uważam że to skansen
2/15
Użycie zaawansowanej elektroniki wg. modelu McKinsey & Co ma wzrosnąć z aktualnych 238 mld USD do 469 mld USD do końca tej dekady. Powyższe to części posiadające półprzewodniki, chipy, scalaki, ogólnie zaawansowaną technologię. Czyli klasyczny przykład, że brak chipa wartego
3/15
5 USD powoduje przestój produkcyjny. Ostatnio pewien wielki francuski producent stał przez większość października podając za przyczynę brak półprzewodników. A tego typu casusy (przestoje na kilka dni) są nagminne. 1. automotivelogistics.media/oems/renault-f… 2. time.news/shortage-of-se…