Günaydın,

Cuma günü güçlü bir kapanış ile 2022 zirvemiz olan 270.8$’a bir adım daha yaklaştık. 268.5$’dayız. Bu kapanışa rağmen hala yeterli iştahın oluşmadığı fikrindeyim. Özellikle bu hafta sakin olmamız gereken bir hafta olduğunu düşünüyorum. Sonrası çok ama çok güzel olacak.
Cıma günü resmi gazetede yayınlanan Yabancı Para Net Genel Pozisyon/Özkaynak Standart Oranının Bankalarca Konsolide ve Konsolide Olmayan Bazda Hesaplanması ve Uygulanması Hakkında alınan karara göre Kamu ve Özel Bankalar Ocak ortasına kadar bir miktar USD bozmak zorundalar.
Zaten özel bankaların bir çoğu %5’e çok yakın. Hepsinin toplamda satacağı tutar birkaç milyar$’ı geçmeyecek. Pozitif mi değil ama bankacılık endeksi bu habere tepki vermeyecektir. Bu kararın yılın son 3 haftasında kuru bu seviyelerde tutmak için alınmış bir karar olduğu aşikar.
Geçelim diğerlerine;

Havacılık ve Gayrimenkul, özellikle #EKGYO oldukça kuvvetli. Otomotiv yıl sonuna doğru momentum kazanmaya devam ediyor.

Bankacılık endeksinin bilançolar öncesinde ivmeleneceğini, yeni yıl ile beraber 300$’ın üzerine Bankalar ile çıkacağımızı düşünüyorum.
İletişim tarafında #TTKOM ve #TCELL’in, ek olarak #SISE’nin müthiş kuvvetli yılsonu bilançoları açıklayacağını, #ASELS’deki $ bazlı yeni bir trendin başladığını, #GUBRF özelinde ise önümüzdeki birkaç ay içerisinde müthiş gelişmelerin olacağını özellikle vurgulamak istiyorum.
Geçtiğimiz Perşembe günü bir kurumun yayınladığı #TUPRS raporu ile ilgili de değerleme her ne kadar içime sinmese de raporun alt metnini iyi okumak gerekir. Riskler evet var ancak yıl sonunda tarihi bir bilanço ile karşılaşabiliriz.

Bence #TUPRS hala müthiş bir fırsat sunuyor.
Son olarak;

Son 2 haftada iki detaylı Havacılık analizi, #QUAGR analizi, #BRKVY halka arzı ve günlük piyasa yorumları vs. derken yorulduğumu hissediyorum. Bu sebeple #GUBRF analizini ileri bir tarihe erteliyorum. Kendimde o gücü bulduğumda detaylı analizi sizlerle paylaşacağım.
Volatilitesi yüksek heyecanlı bir hafta bizleri bekliyor.

270$’ın üzerinde kalıcılık sağladığımız taktirde kuvvetlenip sırasıyla 280$, yeni yıl ile beraber 300$, Mart 2023’de de 350$ endekse ulaşacağımızı düşünüyorum.

Keyifli ve bol kazançlı bir gün, hafta diliyorum. Sevgiler,

• • •

Missing some Tweet in this thread? You can try to force a refresh
 

Keep Current with Ömerhan Karamahmutoğlu

Ömerhan Karamahmutoğlu Profile picture

Stay in touch and get notified when new unrolls are available from this author!

Read all threads

This Thread may be Removed Anytime!

PDF

Twitter may remove this content at anytime! Save it as PDF for later use!

Try unrolling a thread yourself!

how to unroll video
  1. Follow @ThreadReaderApp to mention us!

  2. From a Twitter thread mention us with a keyword "unroll"
@threadreaderapp unroll

Practice here first or read more on our help page!

More from @omerhankrm

Dec 13
Günaydın,

Endeks yeni yıl ile beraber 300$, Mart23’de de 350$ seviyesine gidecekse ki bence gidecek, Bankacılık Endeksi ile gidecektir.

Ve tekrar ediyorum;

Bankaların reel bir özkaynak getirisi ve büyüme sunduğu dünyada defter değerinin altında işlem görmesi anlamsız. Image
Bugün enflasyon muhasebesi uygulanmış haliyle bile bankaların yüksek tek haneli özkaynak getirisi sunacağını açıklamalardan takip ediyoruz. Şu an tek öngörülebilir risk, olası bir faiz artışında bankaların DİBS portföyündeki değer düşüklüğü. Ancak piyasanın dikkate almadığı şu;
Faiz artışı bir taraftan da bankaların fonlama maliyetine olumlu katkı sunacak. Neden? CDS düşeceği için bankalar daha ucuza borçlanacaklar. Özetle, negatif tarafı da var pozitif tarafı var. Ben tüm riskleri fiyatlasak da 0.80 altında bir PDDD’nin anlamsız olduğu kanaatindeyim.
Read 4 tweets
Dec 10
Günaydın,

Bugün Avrupa Havacılık Sektöründe 2022 yılının ilk 11 ayında neler yaşandı, uçuş sayıları nasıl gerçekleşti, hangi havayolları/havalimanları ön plana çıktı vb. birçok detay ile sektörün iki ana aktörü #THYAO ve #PGSUS özelinde 2022 yılsonu beklentilerimi paylaşacağım.
01 Ocak 2022 - 06 Aralık 2022 tarihleri arasında neler olmuş hepberaber bakalım;

Geçtiğimiz 11 aylık süreçte günlük ortalama trafik 25.569 uçuş olarak gerçekleşirken, 2019 yılının %83.1’inde gerçekleşti.
2022'nin başlarında ağ trafiği, COVID-19 varyantı Omicron'dan oldukça etkilendi. Uçuş seviyeleri yaz aylarında oldukça güçlü seyrederken günlük ortalama uçuş sayısı 30.000'in üzerindeydi. Kış tarifesine geçiş ile beraber trafik (uçuşlar) günlük ortalama ~22.000 seviyelerinde.
Read 25 tweets
Dec 5
Tekrar merhaba,

Bu sabah @YKYatirim’in yayınladığı “Otomotiv sektörü Kasım 2022” araştırma raporunu sizlerle paylaşıyorum;

Kasım 2022’de binek ve hafif ticari otomotiv satışları yıllık bazda yaklaşık %37 yükseldi ve 82.3 bin adet olarak gerçekleşti.
Binek oto hacimleri %38’lik bir yükseliş sergilerken yükselişte öncü oldu. Burada da özellikle ayın sonlarına doğru vergi matrahında yapılan değişiklikler itici güç oldu. hafif ticari araç hacimleri ise yine güçlü şekilde %34 büyüdü.
Kasım ayındaki toplam hacim son 10 yıllık ortalamanın sadece %3 üzerinde kaldı. 11A22 döneminde toplam hacim 668 bin adet olurken yıllık %1 düşüş sergiledi (binek: -%2, hafif ticari: +%3). Kasım ayında #DOAS #FROTO ve #TOASO hacim olarak piyasadan daha iyi performans sergiledi.
Read 13 tweets
Dec 5
Günaydın,

Geçtiğimiz hafta %1.8 yükselen, günlük ort. hacmin 5.5mia$ olduğu bir endeks vardı. Cuma günü son 10 günün en düşük işlem hacmi gerçekleşti. 5.000 psikolojik direnci kırılmasına rağmen kalıcı olamadı. Bir süre bu seviyelerde güç toplayıp yoluna devam edecektir.
Öncelikle bir konuya açıklık getirelim;

Sürekli yükselen bir borsa olmaz, ara ara dinlenmeler, kar realizasyonları olacaktır, sakin ve soğukkanlı olmanız gerekiyor. Size cazip vaatler sunan düşük profilli kişiler yerine gerçek piyasa profesyonellerini takip edin lütfen.
Geçtiğimiz haftayı kısaca hatırlayalım;

Havacılık sektörünün ayakta tutmaya çalıştığı endeks, bankacılık endeksindeki satıcılı seyrin etkisi ve kar realizasyonları sebebiyle haftayı satıcılı kapattı. #SASA’daki negatif hava devam ederken #HEKTS normalleşme sinyalleri verdi.
Read 6 tweets
Dec 4
İyi pazarlar,

Bugün bir süre sonra halka arz olacak olan #BRKVY’yi yani Birikim Varlık Yönetim A.Ş’yi anlatacağım.

Öncelikle Varlık Yönetim Şirketleri (VYŞ) neler yapar, sektör dinamikleri nelerdir onlardan bahsedip, daha sonra dikkatimi çeken hususları sizlerle paylaşacağım.
Varlık Yönetim Şirketleri;

BDDK’dan temin edilen kuruluş iznine istinaden kurulan, BDDK'nin düzenlediği faaliyet iznine bağlı olarak faaliyet gösteren, bankalar ve diğer finansal kurumların tahsili geçmiş alacaklarını satın alıp borçları yapılandırarak tahsil eden şirketlerdir.
Basit bir dille anlatmak gerekirse;

Bankaların tahsil kabiliyeti düşük olan alacaklarını iskontolu bir şekilde bankalardan satın alıp (Ör: 1mia TL'lik portföyü 100m TL'ye satın almak gibi - ort. %10'dur) daha sonra o portföyü daha daha karlı bir şekilde tahsil eden şirketlerdir.
Read 20 tweets
Dec 2
Günaydın,

Kasım ayında %25 yükselen endeks, Aralık ayına da güçlü başladı. Nakış gibi işlenen bir piyasa var. Dünkü gap'li açılış sonrası akşam üzeri dönüp o gap'i almamız şahaneydi. Önümüz açlılıyor, piyasa kuvvetleniyor, yatırımcı sayımız, hacimler artıyor. Daha da iyi olacak.
Şirket/sektör özelinde konuşacak olursak;

Dün. Havacılık, GYO ve Madencilik endekslerinin sürüklediği bir endeks izledik. Bankalardan #ISCTR yükü omuzuna alırken, #SASA #HEKTS toparlanma sinyalleri verdi. MSCI alımı sonrası #HEKTS'da kuvvetli seyrin bugün de devamını bekliyorum.
Ocak ayı sonunda kuvvetli bilançoları ile başta #AKBNK #YKBNK #ISCTR ile Bankalar,

Operasyonları/ karlılığı, en az 3. çeyrek kadar kuvvetli seyreden başta #THYAO ve #PGSUS olmak üzere Havacılık sektörü,

Kamunun başlatacağı kampanyaya kilitlenen #EKGYO ve GYO sektörü,
Read 6 tweets

Did Thread Reader help you today?

Support us! We are indie developers!


This site is made by just two indie developers on a laptop doing marketing, support and development! Read more about the story.

Become a Premium Member ($3/month or $30/year) and get exclusive features!

Become Premium

Don't want to be a Premium member but still want to support us?

Make a small donation by buying us coffee ($5) or help with server cost ($10)

Donate via Paypal

Or Donate anonymously using crypto!

Ethereum

0xfe58350B80634f60Fa6Dc149a72b4DFbc17D341E copy

Bitcoin

3ATGMxNzCUFzxpMCHL5sWSt4DVtS8UqXpi copy

Thank you for your support!

Follow Us on Twitter!

:(