2/7 „Yamal LNG je dalším potvrzením statusu Ruska jako jedné z předních světových energetických mocností. Samozřejmě, že počet takových slibných projektů je třeba zvýšit,“ prohlásil během slavnostního otevření podniku v roce 2017 Vladimír Putin. #putin#investigacecz
4/7 Ještě v roce 2009 patřilo 25,1 % akcií Yamal LNG novopečené těžební společnosti státnímu plynárenskému gigantu Gazprom. Zbylý většinový podíl, tedy 74,9 %, náležel offshorovým firmám, o nichž se předpokládalo, že je vlastnil energetický magnát Gennadij Timčenko.
5/7 Na konci téhož roku se Gazprom rozhodl svůj podíl prodat Timčenkovu partnerovi. Obchod osobně schválil Vladimir Putin. O 2 roky později prodala Kolbinova firma tento podíl Novateku. Skutečným vlastníkem akcií byl ale bývalý řezník Kolbin, který zastupoval Putinovy zájmy.
6/7 Novináři rovněž vypátrali, že peníze z prodeje Timčenkových a Kolbinových akcií, putovaly v roce 2011 na účty dalších offshorů. Tyto společnosti mají společnou jednu významnou věc – spravuje je panamská firma Mischositos Investment S.A.. #putin#investigacecz
7/7 Skutečným majitelem Mischositos Investment je současný ruský prezident. Novináři k tomu dospěli poté, co díky finskému investigativnímu týmu Yle.fi zjistili, že tato společnost zaplatila stavbu Putinovy jachty Graceful. #putin#graceful#sankce#rusko
• • •
Missing some Tweet in this thread? You can try to
force a refresh
1/7❗️Ruské tajné služby FSB, bratranec ruského prezidenta Igor Putin, sponzoring kampaně Miloše Zemana, nemovitosti a ocelárny kupované ruskými oligarchy - jen malý výčet případů, v nichž mocní Rusové obcházejí zákony své země a skrývají bohatství v Česku. investigace.cz/oligarchove-ru…
2/7 Naše redakce se dostala k dokumentům, které osvětlují, jak vlivní Rusové tunelují státní firmy a peníze utrácejí na západě. Dokumentují černý fond, jejž ruští politici vzešlí z tajné služby FSB využívají nejen k soukromým radovánkám, ale i k ovlivňování politiky jiných zemí.
3/7 Sestavili jsme 17 případových studií, které vychází z uniklých dokumentů. Identifikovali jsme ruské finanční toky, jejichž nemalá část zůstává v českém finančním systému a má dopad na náš život: ať už jde o investice do politických stran, hybridních válek nebo do nemovitostí.
1/11 Andrej Babiš si přes své anonymní offshory s nastrčenými řediteli poslal skoro 400 milionů Kč, za které si poté koupil 16 luxusních nemovitostí ve Francii. Offshorové firmy v Česku nepřiznal a odborníci se shodují, že transakce nese znaky praní peněz. investigace.cz/pandora-papers…
2/11 @AndrejBabis si v červenci roku 2009 pomocí francouzské a panamské právní kanceláře nechal anonymně a diskrétně založit firmy, kde figurovali nastrčení ředitelé. O čtyři měsíce později tuto strukturu využil, aby z jedné své společnosti do druhé přesunul 15 milionů eur.
3/11 Svým způsobem neudělal nic jiného, než že poskytl sám sobě půjčku. A to na nákup šestnácti luxusních nemovitostí ve Francii včetně zámečku Château Bigaud na Azurovém pobřeží. Nabízí se otázka, „proč tak složitě“? Proč jednoduše nenakoupil francouzské nemovitosti přímo?
EXKLUZIVNĚ: V Dejvicích stojí honosná vila. Jedním z jejích majitelů je třiatřicetiletý Sergej Toni, záhadný muž, který skrz lucemburské firmy vlastní luxusní nemovitosti po celé Evropě, byť není známo, čím se živí. @ZuzanaSotova /1 investigace.cz/openlux-ruske-…
Naopak zaměstnání jeho otce tajemstvím nenÍ. Oleg Toni je zástupce šéfa státního dopravního monopolu Ruské dráhy. Ani z ředitelského platu by si však nemohl dovolit všechno to, co vlastní jeho syn Sergej. /2
Sergej Toni vlastní například novogotický palác z 19. století poblíž Paříže, apartmán nedaleko Louvru, dvě vily na Francouzské riviéře, tři domy a tři byty na pobřeží Španělska a hotel ve Švýcarsku. /3