Válka.online Profile picture
Mar 13 37 tweets 6 min read
1/ 37 Analýza 383. dne ruské invaze na Ukrajinu 13.03.2023
#Aktualita #Ukrajina #Ukraine #Den383 #aktuvalka

Sirény vzdušného poplachu se dnes několikrát rozezněly v Kyjevě a centrálních a východních oblastech země, odpoledne pak znovu po celé východní třetině země.
2/ Správa ruské Brjanské oblasti hlásila ostřelování vesnice Grudska a Nekislica. Ruské síly opět ostřelovaly ukrajinské pohraniční regiony.
3/ Severovýchodní fronta: Ruské jednotky se pokusily o neúspěšnou ofenzívu v okolí Dvorične, což ovšem znamená, že v tomto sektoru ztratily ukrajinské síly pozice na východním břehu řeky Oskil.
4/ Okupanti se snažili upevnit kontrolu nad Pidkujčanskem, ale ukrajinským silám se povedlo vyhnat ruské jednotky zpě k Ploščance a Červonopopivce, čímž se pravděpodobně uleví Makijivce a Nevskemu. Tuto informaci jsme před pár dny zmiňovali a dnes máme možnost ji potvrdit.
5/ Severozápadně od Kreminny postoupili okupanti o několik set metrů směrem k Ternám, ale území zde poměrně často střídá majitele bez vlivu na celkovou stabilitu linie. Boje probíhaly i u Dibrové, Bilohorivky a Verchnokamjanskeho, i zde byli okupanti odraženi.
6/ V Slavjansku byly ruským raketovým úderem poškozeny koleje.

Bachmutská fronta: Rusové tlačí na celé frontě. Na západ od Soledaru byli okupanti odraženi u Vasjukivky.
7/ Okupanti útočí podél silnice M03, Ukrajinci nejspíše stále drží části Orichovo-Vasylivky, ale okupanti postoupili dále na západ a útočí i na Minkivku.
8/ Příliš nechápeme, čeho zde chtějí Rusové dosáhnout, protože územní zisky v tomto směru jim s obklíčením Bachmutu příliš nepomůžou.
9/ Obzvláště těžké boje probíhají u Bohdanivky a vypadá to, že okupanti přestali útočit na Chromové aby mohli koncentrovat síly pro pokusy dobýt právě tuto vesnici. Podle videí z oblasti jsou ruské pozice vzdáleny od Bohdanivky méně než 1 kilometr.
10/ Okupanti se pokouší z východu útočit na průmyslovou zónu a hřbitov, ale jejich hlavní osy útoku se snaží město obejít ze severu i z jihu. Velice těžké bitvy probíhají východně od Ivanivského u Časivu Jaru, kudy vede důležitá zásobovací trasa Ukrajinců.
11/ Jižně od Ivanivského se ukrajinským silám povedl protiútok, při kterém opět zatlačily okupanty blíže ke Kliščijivce. Směrem na jih od města odrazili ukrajinští obránci útoky okupantů u Predtečineho, Kurďumivky, Ozarjanivky, Družby, Majorsku, a Njů Jorku.
12/ Ukrajinské síly vypálily několik střel na Alčevsk.

Doněcká fronta: Těžké boje pokračují v Krasnohorivce a u Avdijivky. Severně od ní byl zastaven ruský útok u Kamjanky.
13/ Krasnohorivku ukrajinské síly pravděpodobně opouštějí a stahují se do vhodnějších pozic, aby se pokusily zabránit přerušení kolejí do Avdijivky.
14/ U Avdijivky samotné se fronta zde sice po několika dnech pomalého postupu okupantů zastavila, ale těžké boje probíhají o avdijivský koksochemický závod. U Opytneho byli okupanti odraženi s těžkými ztrátami a museli se vrátit na původní pozice.
15/ Další útoky proběhly u Sjeverneho, Pervomajskeho, Marjinky a Pobjedy.

Vuhledarský úsek: Ruské síly se stále marně snaží u Vuhledaru, ale na holých pláních jsou potravou pro děla a protitankové řízené střely.
16/ Ukrajinské dělostřelectvo udeřilo na Dokučajivsk, Jehorivku a Volnovachu. Okupanti kromě frontové oblasti pálili také na Záporoží a Prydniprovske na jeho severním okraji. Ruská PVO byla aktivní ve Volnovaše a Mariupolu.
17/ Záporožská fronta: Ruská aktivita byla opět především na západě fronty u Stepoveho. Ukrajinské síly ostřelovaly Kamjanku východně od Tokmaku a Polohy.
Chersonská fronta: Ukrajinské střely dopadly do Olešek, Velyki Kopani, Dubovky a Abrikosivky.
18/ Jinak je situace na frontě bez jakékoliv změny. Z Chersonu se však celý den ozývají exploze kvůli ostřelování. Kinburnský poloostrov je beze změny.

V Sevastopolu na okupovaném Krymu zní většinu dne sanitky a objevily se informace o vzletech vojenských vrtulníků.
19/ Není ovšem jasné, co se ve městě mohlo stát.

Ruské kanály se začínají plnit informacemi o blížící se ukrajinské protiofenzivě.
20/ Většinově se shodují v tom, že k ní dojde v Záporožské oblasti, ale některé hlasy tvrdí, že by se Ukrajinci mohli pokusit prorazit i u Bachmutu, kde se v současné době vedou extrémně těžké boje a obě strany jsou zde vyčerpané.
21/ Přísun čerstvých ukrajinských posil by podle nich mohl Ukrajincům pomoci. Před poslední velkou ukrajinskou ofenzivou na chersonské frontě se podobné zprávy objevovaly také a nikdo je nebral moc vážně.
22/ Ačkoliv si netroufáme odhadovat, kudy by ozbrojené síly Ukrajiny útočily, je lepší se mít na pozoru.
23/ Deník Wall Street Journal dnes napsal, že čínský prezident Si Ťin-pching plánuje na příští týden rozhovory s Vladimirem Putinem v Moskvě a později i s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. Se Zelenským pak údajně proběhne jen videohovor.
24/ Poslanci ruské Dumy navrhují zvýšit odvodový věk ze 18-27 na 21-30 let. Jedním z důvodů může být snaha udržet si mladší generace delší dobu produktivní předtím, než by odešly bojovat na Ukrajinu bez toho, aby armáda přišla o starší muže.
25/ Jednou z našich domněnek je, že by to mohlo mít co dočinění s případnou další vlnou ruské mobilizace.

Ukrajinští tankisté dokončují v německém Munsteru kurz na Leopardy 2. Podle brigádního generála Bjorna Schulze jsou tyto osádky již plně připraveny k ovládání těchto tanků.
26/ V parku Losiny nedaleko Moskvy probíhají masivní odlesňovací práce kvůli vytvoření prostoru pro baterie systémů protivzdušné obrany S-400. Dostupné záběry z dronů ukazují, že došlo k vykácení desítek hektarů lesního porostu.
27/ Dnešní třešnička bude o hodinách, co jednou za rok ukazují pravdu… teda možná.
28/ Tajemník ruské bezpečnostní rady Nikolaj Patrušev tvrdí, že není pravděpodobné, že by za loňským útokem na plynovody Nord Stream stála Ukrajina, jak naznačují některé závěry německých tajných služeb.
29/ Jak sdělil ruskému deníky Argumenty a fakta (když to píšou ve Faktech, tak to bude platný Argument), podezřívá spíše Spojené státy a Velkou Británii.
30/ Podle nás vychází z předpokladu, že by kdy mohl těmito plynovody ještě kdy proudit ruský plyn, což bylo již v době útoků velmi nepravděpodobné, protože většina Evropy se již závislosti na ruském plynu vzdala.
31/ My, kteří jsme již přes rok v ukrajinském žoldu (brukve sice chodí se zpožděním, ale chodí), naopak tvrdíme, že to nikdo jiný, než Ukrajinci, být nemohl.
32/ Jak známo, na Ukrajině válka není (což je podpořeno absolutním nedostatkem obrazových materiálů), ale protože Ukrajinci v ní nechtějí umírat, potřebují, aby šel na frontu místo nich bojovat někdo jiný.
33/ Proto také, za pomoci Poláků a Čechů (historicky známých milovníků hloubkového potápění a obecně mořských vlků), spáchali za pomoci HAARP, jaderných zbraní ze stíhaček F-35 a ukradeného ruského boršče, tento ohavný čin.
34/ My dokonce víme, že se na tom podíleli oba naši noví prezidenti, Petr i Pavel, aby mohli naše syny, dcery, kočky a želvy poslat na ukrajinské fronty.
35/ Pro ty, kteří nechytili naše dřívější příspěvky ještě uvádíme, že hodně zásadní věcí, která asi změní náš pohled na problematiku, bude cesta na Ukrajinu v druhé polovině března.
36/ Cesta je nejen za účelem poznání reality o které píšeme “z gauče” na vlastní oči, ale i dovézt pomoc, které je více než třeba. Za tím účelem jsme se opět spojili s Vasylem Kapustejem a jeden z našich řad se připojí k jeho cestám na frontu s materiální pomocí.
37/ Vasylovu unikátní sbírku tady asi netřeba představovat, nicméně pokud chcete přispět, budeme více než vděčni (a pokud přidáte text “Válka se nemění” k daru, třeba i uvidíme jak silná komunita jsme): znesnaze21.cz/sbirka/podpora…

Autor: /PH/, /JT/, /ZS/ a /AB/

• • •

Missing some Tweet in this thread? You can try to force a refresh
 

Keep Current with Válka.online

Válka.online Profile picture

Stay in touch and get notified when new unrolls are available from this author!

Read all threads

This Thread may be Removed Anytime!

PDF

Twitter may remove this content at anytime! Save it as PDF for later use!

Try unrolling a thread yourself!

how to unroll video
  1. Follow @ThreadReaderApp to mention us!

  2. From a Twitter thread mention us with a keyword "unroll"
@threadreaderapp unroll

Practice here first or read more on our help page!

More from @valka_online

Mar 14
1/ 31 Analýza 384. dne ruské invaze na Ukrajinu 14.03.2023
#Aktualita #Ukrajina #Ukraine #Den384 #aktuvalka

Severovýchodní fronta: Ruské jednotky se znovu pokusily překročit Oskil u Dvoričného, ale jejich výsadek byl odražen, stejně jako útok na Masjutivku. Image
2/ Ukrajinští vojáci z 66. mechanizované brigády provedli průzkum bojem u Karmazynivky, ale nejsou zprávy o případném postupu. Povedlo se jim však za pomoci dělostřelectva a dronu zlikvidovat obranné postavení v jednom z domů.
3/ Ozbrojené síly Ukrajiny odrazily útoky ruských jednotek v oblasti Nevského, Červonopopivky, Kreminny, Dibrove, Bilohorivky a Spirneho. Ruské rakety zasáhly obytné domy v Kramatorsk a ukrajinské střely zasáhly shromaždiště ruských okupačních sil v Novonykanorivce.
Read 31 tweets
Mar 12
1/ 32 Analýza 382. dne ruské invaze na Ukrajinu 12.03.2023
#Aktualita #Ukrajina #Ukraine #Den382 #aktuvalka

Vzdušný poplach byl dnes během dne vyhlášen v Poltavské, Doněcké, Záporožské a Dněpropetrovské oblasti.
2/ Severovýchodní fronta: Zcela na severu dochází k bojům u Hrjanykivky, Masjutivky a Lymanu Peršoho, jižněji pak mezi Novoselivským a Kuzemivkou a také u Ploščanky. Ruské síly se snaží v těchto místech prorazit ukrajinskými liniemi směrem v Makijivce a Nevskemu.
3/ Objevují se zprávy, že se Ukrajincům daří konsolidovat pozice západně od Červonopopivky - v posledním týdnu zde mají okupanti značné problémy. Z prostoru Dibrové, Kreminny a Bilohorivky je situace beze změny.
Read 33 tweets
Mar 11
1/ 33 Analýza 381. dne ruské invaze na Ukrajinu 11.03.2023
#Aktualita #Ukrajina #Ukraine #Den381 #aktuvalka Image
2/ Na severovýchodě Ukrajiny je situace beze změn, na bachmutském úseku se Ukrajincům příliš nedaří a situace se nadále zhoršuje, aniž bychom znali pravý důvod počínání ukrajinského velení. Na ostatních úsecích se neděje nic mimořádného.
3/ Na diplomaticko-politickém poli se toho neudálo moc, snad jen že Prigožin chce kandidovat na prezidenta (neuhádnete které země) a Solovjov chce napadnout Evropu.

Vzdušný poplach byl během dne několikrát vyhlášen v Poltavské, Charkovské, Doněcké a Záporožské oblasti.
Read 33 tweets
Mar 10
1/ 38 Analýza 380. dne ruské invaze na Ukrajinu 10.03.2023
#Aktualita #Ukrajina #Ukraine #Den380 #aktuvalka

Dnes došlo několikrát k vyhlášení leteckého poplachu v západních a severních oblastech, později pak v těch centrálních. Image
2/ Ruské dělostřelectvo již tradičně ostřelovalo pohraniční regiony severních oblastí.
3/ Severovýchod: Intenzita ruského ostřelování na severu této fronty klesá. Ve středu fronty se situace nemění, Ukrajinci jsou stále schopni držet ruské síly v současných liniích a nedovolují jim zde prakticky žádný postup.
Read 38 tweets
Feb 22
1/ 62 O humanitární pomoci Rusku aneb podej čertovi ruku a peklem se ti odvděčí
Vlákno - 62 tweetů

*Poznámka redakce: V souvislosti se včerejším projevem Vladimíra Putina jsme se rozhodli tento článek vydat dříve než jsme původně zamýšleli.
2/ V zemi, kde slova mají opačný význam a lež je standardní komunikační prostředek se totiž ruskému diktátorovi opět podařilo prorazit dno. Pojďme se tedy podívat, jak se Západ dle Putina snaží vždy jen o destabilizaci, likvidaci a konec Ruska.*
3/ Také jste si všimli, že Rusko ve svých propagandistických výtvorech velice často a rádo obviňuje takzvaný “Západ” z proradnosti, vrážení dýk do zad a podpory jeho nepřátel, kvůli čemuž následně musí ruský člověk nastoupit a jít do boje, který nechce?
Read 62 tweets
Feb 21
1/ 42 Analýza 363. dne ruské invaze na Ukrajinu 21.02.2023
#Aktualita #Ukrajina #Ukraine #Den363 #aktuvalka

Omlouváme se ze dnešní zdržení, ale stále bychom na vás chtěli apelovat, zda byste nám pomohli sehnat pro @Lord_of_war_95 dodávku s řidičem na zítra.
2/ Jedna mu trčí na Ukrajině a Vasyl potřebuje přepravní kapacitu do Zakarpatí.

Severovýchodní fronta: Situace na severu u Masjutivky je pro Ukrajince těžká a není jisté, jestli jsou schopni své pozice udržet.
3/ U Kuzemivky a Kryvošyjivky Ukrajinci pokračují v ofenzivních operacích, ale zda se jim povedlo podle včerejších zpráv osvobozené vesnice udržet nevíme. Je však možné, že jim šlo o způsobení ztrát okupantům a poté se stáhli na výchozí pozice.
Read 43 tweets

Did Thread Reader help you today?

Support us! We are indie developers!


This site is made by just two indie developers on a laptop doing marketing, support and development! Read more about the story.

Become a Premium Member ($3/month or $30/year) and get exclusive features!

Become Premium

Don't want to be a Premium member but still want to support us?

Make a small donation by buying us coffee ($5) or help with server cost ($10)

Donate via Paypal

Or Donate anonymously using crypto!

Ethereum

0xfe58350B80634f60Fa6Dc149a72b4DFbc17D341E copy

Bitcoin

3ATGMxNzCUFzxpMCHL5sWSt4DVtS8UqXpi copy

Thank you for your support!

Follow Us on Twitter!

:(