🧵Uniwersytet @Stanford opublikował wczoraj roczny raport (dane za 2022r.) o #AI.
Najważniejsze wnioski:
- Chiny vs USA, ekonomia, polityka, etyka
- Wykresy
Może zainteresować @LeszBuk@T_Smolarek@vxel@jciesz
1/23 👇
Biznes wyprzedza środowiska akademickie. Do 2014r. większość znaczących modeli uczenia maszynowego była opublikowana przez środowiska akademickie. Od tego czasu otoczenie biznesowe przejeło pałeczkę.
2/23
W 2022 roku pojawiły się 32 znaczące modele uczenia maszynowego stworzone przez biznes w porównaniu do zaledwie trzech wyprodukowanych przez środowiska akademickie.
3/23
Sztuczna inteligencja pomaga i szkodzi środowisku. Nowe badania (Luccioni i in.) wykazały, że trening BLOOM wyemitował 25 razy więcej dwutlenku węgla niż pojedynczy pasażer samolotu podczas podróży w jedną stronę z Nowego Jorku do SF.
4/23
Jednak nowe modele, takie jak BCOOLER, sugerują, że sztuczna inteligencja może być wykorzystywana do optymalizacji zużycia energii.
5/23
Modele AI zaczynają gwałtownie przyspieszać postęp naukowy. W 2022 r. wykorzystano sztuczną inteligencję do wspomagania fuzji wodoru, poprawy efektywności manipulacji macierzy (matrix manipulation) i tworzenia nowych przeciwciał.
6/23
Liczba incydentów dotyczących niewłaściwego wykorzystania sztucznej inteligencji gwałtownie rośnie. Według bazy danych AIAAIC, liczba incydentów i kontrowersji związanych z AI wzrosła 26x od 2012 roku.
7/23
Zapotrzebowanie na umiejętności zawodowe związane z AI rośnie w każdym amerykańskim sektorze przemysłowym, zwłaszcza takim, w tych w których są wykorzystywane dane. Liczba ofert pracy związanych z AI wzrosła średnio z 1,7% w 2021 roku do 1,9% w 2022 roku.
8/23
Po raz pierwszy w ostatniej dekadzie, rok do roku prywatne inwestycje w AI spadły o 26,7%. Mimo to, w ciągu całej ostatniej dekady, inwestycje w AI znacząco wzrosły. W 2022 roku prywatne inwestycje w AI były 18x większe niż w 2013 roku.
9/23
W 2022 r. kwota 47,4 mld $ zainwestowana w USA była około 3,5x większa niż kwota zainwestowana w następnym co do wielkości kraju Chinach (13,4 mld $. USA pozostają również liderem pod względem łącznej liczby nowo finansowanych firm AI, 1,9x więcej niż UE i UK
10/23
W 2022 r. obszarem zainteresowania AI w który zainwestowano najwięcej, była medycyna i opieka zdrowotna (6,1 mld $); następnie zarządzanie danymi i przetwarzanie danych w chmurze (5,9 mld $); oraz #fintech (5,5 mld $).
11/23
Podczas gdy odsetek firm wdrażających sztuczną inteligencję ustabilizował się, firmy, które ją wdrożyły, nadal wysuwają się na prowadzenie. Organizacje, które wdrożyły AI, informują o znaczącym spadku kosztów i wzroście przychodów.
12/23
Wyniki ankiety przeprowadzonej na GitHubie dotyczącej korzystania z Copilota (narzędzia AI dla programistów) stwierdzają, że 88% badanych respondentów czuje się bardziej produktywnych podczas korzystania z systemu...
13/23
74% uważa, że jest w stanie skupić się na bardziej satysfakcjonującej pracy, a 88% uważa, że jest w stanie szybciej wykonać zadania.
14/23
W 2013r. 🇨🇳 wyprzedziły 🇯🇵 jako kraj instalujący najwięcej robotów przemysłowych. W 2021r. 🇨🇳 zainstalowały więcej robotów przemysłowych niż reszta świata razem wzięta.
15/23
Zdolności AI, które najczęściej były wdrażane w przedsiębiorstwach, obejmują automatyzację procesów robotycznych (39%), computer vision (34%), rozumienie tekstu NL (33%)
16/23
Ponadto najczęściej przyjmowanym przypadkiem użycia AI w 2022 r. była optymalizacja operacji serwisowych (24%), a następnie tworzenie nowych produktów opartych na AI (20%), segmentacja klientów (19%), analityka obsługi klienta (19%).
17/23
Zainteresowanie polityków sztuczną inteligencją rośnie. W analizie sprawozdań legislacyjnych (legislative records) dotyczących AI w 127 krajach, liczba projektów ustaw zawierających AI, które zostały przyjęte do prawa, wzrosła z 1 w 2016r. do 37 w 2022r.
18/23
W badaniu IPSOS z 2022 roku obywatele Chin (78%) należą do osób, które najbardziej pozytywnie oceniają produkty i usługi AI. Amerykanie... już nie tak bardzo. (Tylko 35% miało podobnie pozytywne odczucia).
19/23
Stany Zjednoczone wciąż przodują pod względem konferencji i cytowań repozytoriów (repository citations) dotyczących AI, ale te przewagi powoli się zmniejszają. Nadal większość światowych LLM i multimodalnych (54% w 2022 r.) jest tworzona przez instytucje 🇺🇸
20/23
Duże modele językowe są coraz większe i droższe
21/23
GPT-2 z 2019 r., przez wielu uważany za pierwszy duży model językowy, miał 1,5 miliarda parametrów i kosztował około 50 000 USD za trening. PaLM, jeden z flagowych dużych modeli językowych z 2022r., miał 540 miliardów parametrów i kosztował szacunkowo 8 milionów USD
22/23
🧵Najnowszy raport Uniwersytetu Stanforda to największy (500 stron) i najbardziej wiarygodny zbiór zweryfikowanych danych, które pomogą zrozumieć coraz bardziej złożoną dziedzinę sztucznej inteligencji.
Wybór ciekawszych wątków i wykresów (USA, Chiny, Europa, ekonomia) poniżej
Inwestycje prywatne - dominacja Stanów Zjednocznych. Europa wydaje zdecydowanie za mało
Chiny przodują w liczbie nowych instalacji robotów industrialnych - ponad 290 tys. w 2022 r.
🧵Coraz więcej różnych organizacji (w tym polskich), eksperymentuje z wdrożeniem generatywnej sztucznej inteligencji.
Moderna poszła o krok dalej i we współpracy z OpenAI pracownicy firmy stworzyli 750 rozwiązań wykorzystywanych we wszystkich procesach biznesowych w firmie.
Zaczęło się od prezesa, który ma bzika na punkcie ChatGPT od 2022 r. - swoim pracownik za cel postawił korzystanie z niego minimum 20 razy dziennie
Zarządzanie zmianą:
- używanie AI by później uczyć innych to klucz do sukcesu
- stworzyli konkurs na najlepsze prompty by zidentyfikować top 100 użytkowników AI w firmie
- organizują spotkania z liderami, dedykowane programy, eventy z ekspertami od AI
Światowy szczyt poświęcony sztucznej inteligencji odbył się w @bletchleypark, gdzie w czasie 2 wojny światowej ponad 10 tys osób (z czego 70% kobiety) pracowało nad złamaniem Enigmy.
To polscy matematycy Rejewski Różycki i Zygalski dokonali wtedy przełomu.
W książce „X, Y, Z. Prawdziwa historia złamania szyfru Enigmy” autorstwa Dermota Turinga, autor podkreśla, że bez osiągnięć polskich naukowców, prace i odkrycia jego wujka Alana Turinga byłyby znacznie spowolnione, o ile w ogóle możliwe.
Nieprzypadkowo większość polskich kryptologów zaangażowanych w złamanie Enigmy to poznaniacy z dawnego pruskiego zaboru, znakomicie władający niemieckim. Polacy mieli doświadczenie i wiedzę na temat wykorzystywania matematyki w kryptologii, sięgające jeszcze wojny z bolszewikami
🧵Według dziennikarzy New Scientist, ukraińskie drony wyposażone w systemy sztucznej inteligencji znajdują i atakują cele bez udziału człowieka, co byłoby pierwszym potwierdzonym na polu bitwy użyciem autonomicznej broni lub "robotów zabojców".
Podczas gdy drony te są zaprojektowane do atakowania pojazdów bojowych jak np. czołgi, aniżeli piechoty, jest prawie pewne, że powstałe eksplozje zabijają rosyjskich żołnierzy, aczkolwiek nie potwierdzono oficjalnie żadnych ofiar.
Dron kwadrokopter o nazwie Saker Scout, który został wprowadzony do działań na Ukrainie w zeszłym miesiącu może przenosić 3 kilogramowe bomby na odległość około 12 kilometrów. Małe drony sterowane zdalnie okazały się niezwykle skuteczne podczas wojny rosyjsko-ukraińskiej.
🧵Sztuczna inteligencja w dużych firmach i biznesie:
- Chatbot negocjuje umowy do 1 miliona dolarów z dostawcami dla firm Walmart czy Maersk (Financial Times)
- Chatboty HR automatyzują proces rekrutacji dla L'Oreal, Mcdonald's (Forbes)
+ Bankowość, inwestycje, dane
#AI
1/22👇
Około 75% wartości, jaką mogą dostarczyć przypadki użycia generatywnej sztucznej inteligencji, skupia się na czterech kluczowych obszarach:
Obsługa klienta
Marketing i sprzedaż
Inżynieria oprogramowania
Badania i rozwój
(źródło: Mckinsey)
Chatbot @PactumAI (inwestorem jest Maersk, jeden z największych operatorów kontenerowych) negocjował umowy do 1 mln $ dla firm Walmart, Maersk i innych z listy Top500 - gdy łańcuch dostaw jest zakłócony, pracownicy nie są w stanie odezwać się do tysięcy dostawców - Chatbot tak