Mawia się "zobaczyć Neapol i umrzeć". Złośliwi twierdzą, że powiedzenie to należy rozumieć w nieco innym, negatywnym sensie.😉
Jaki jest Neapol? W ramach #PodróżezKasprowiczem zapraszam na spacer po mieście św. Januarego, bożonarodzeniowych szopek i "boskiego" Maradony.
(1)
Zacznijmy od jednej z wizytówek Neapolu - katedry. Pierwszą wybudował tu Konstantyn Wielki. Obecna budowla pochodzi z 1313. Z zewnątrz wygląda niepozornie, ale kryje w sobie skarby. Znajdują się tu też relikwie św. Januarego (patrona Neapolu).
(2)
Św. January był biskupem Benewentu ściętym w czasach Dioklecjana. Jedna z kobiet miała po jego śmierci zebrać jego krew do flakonika. Od kilkuset lat w Neapolu ma miejsce tzw. cud krwi - krew świętego przyjmuje płynną postać.
Zdjęcia: barokowa kaplica z relikwiami świętego
(3)
"we wrześniu tego roku zaszła rzecz niezwykła (..) Normalnie krew męczennika upłynnia się najwcześniej po półgodzinnych modlitwach (..) Tym razem wyciągnięto ze skarbca (..) ku zdumieniu nielicznych świadków cudu, ampułki z już gotującą się krwią"
G.Herling-Grudziński, "Cud"
(4)
"Czy wyrzekasz się szatana, który jest głównym sprawcą grzechu? Wyrzekam się."
Przy katedrze znajduje się miejsce, które często pomijają wycieczki. Najstarsza zachowana chrzcielnica w Zachodniej Europie. Powstała w V w. Dotąd zachowały się fragmenty oryginalnych fresków.
(5)
Podziemny Neapol. Ciąg tuneli, korytarzy i jaskiń, w których obejrzeć można pozostałości greckiego i rzymskiego miasta. Skarbiec, teatr, szkoła, pozostałości sklepów i warsztatów rzemieślniczych.
W czasie II wojny mieszkańcy miasta chronili się tu przed bombardowaniami.
(6)
Neapol słynie z pięknych, bożonarodzeniowych szopek. Najlepiej przejść się uliczką S. Gregorio Armeno, na której znajdują się sklepiki i warsztaty szopkarzy. Piękne szopki można też zobaczyć w klasztorze S. Lorenzo Maggiore. I sceny biblijne wyrzeźbione w orzechu (z lewej).
(7)
"Boski" Diego. Jest drugim, po św. Januarym, nieoficjalnym patronem miasta. Wizerunki Maradony, grającego w Napoli w latach 1984-1991, można zobaczyć wszędzie. W koronie, w aureoli...
Po prawej na dole: kapliczka ku czci Maradony w jednym z neapolitańskich barów (Bar Nilo)
(8)
Neapolitańczycy oszaleli na punkcie piłki. SSC Napoli jest blisko trzeciego tytułu mistrza Włoch. Dwa pierwsze mistrzostwa uzyskali za czasów Maradony. Z tej okazji całe centrum Neapolu obwieszone jest barwami klubu, wizerunkami piłkarzy i barwami Włoch z cyferką "3" na nich
(9)
Pora chwilę odpocząć od zgiełku miasta. Dobrym miejscem będzie ogród na dziedzińcu monumentalnego klasztoru św. Klary. Założony przez Andegawenów, w 1943 niemal całkiem zniszczony w bombardowaniu (odbudowany w l. 50-tych). W ogrodzie czuć aromat rosnących tu owoców i ziół.
(10)
Po kilku minutach docieramy na Piazza del Plebiscito. Po jednej jego stronie stoi monumentalna bazylika (po prawej, góra), po drugiej XVIII-wieczny Zamek Królewski powstały w czasach Burbonów (po prawej, dół).
Z lewej: znajdująca się w pobliżu Galeria Umberto I z 1890.
(11)
Castel Nuevo to kolejny symbol Neapolu. Wybudował go Karol Andegaweński. Następnie służył kolejnym dynastiom rządzącym miastem- Aragończykom, Habsburgom i Burbonom, którzy przenieśli się stąd do nowego Zamku Królewskiego.
Zamek oblegał Ludwik Węgierski, nasz przyszły król.
(12)
Narodowe Muzeum Archeologiczne. Obejrzeć można tu kolekcję rzymskich rzeźb rodu Farnese (założonej przez papieża Pawła III), w tym popiersia cezarów. Oraz mozaiki z Pompejów.
Od lewej: Juliusz Cezar, "Byk farnezyjski" i mozaika z Pompejów "Bitwa Aleksandra z Dariuszem".
(13)
Via Toledo to główna, reprezentacyjna ulica Neapolu. Swoją nazwę wzięła od mieszkających niegdyś tu hiszpańskich żołnierzy. Jest to dobre miejsce na wieczór i kolacje - od Via Toledo odchodzi mnóstwo uliczek pełnych barów i restauracji.
(14)
Obowiązkowym punktem spaceru w Neapolu jest wzgórze Vomero. Znajdują się tu średniowieczne Castel Sant'Elmo i klasztor kartuzów SW. Marcina. Przede wszystkim jednak można stąd podziwiać piękne widoki na Neapol, Zatokę Neapolitańską i Wezuwiusza.
(15)
Nasz spacer zakończymy nas Zatoką Neapolitańską, przy średniowiecznym Castel dell'Ovo ("zamek jajeczny" - nazwa nawiązuje do jednej z legend o, pochowanym w Neapolu, Wergiliuszu).
Tu zaczęła się historia miasta, kiedy greccy osadnicy założyli osadę nazwaną później Neapolis
(16)
• • •
Missing some Tweet in this thread? You can try to
force a refresh
"Strzały, krzyki (..) Mężczyźni ubrani w mundury koloru khaki (..) noszący biało-czerwone opaski, wspinają się na mury (..) Biura, posterunek wartownika, kantyna SS, wszystko pokrywa dym wystrzałów"
5.05.1945 Brygada Świętokrzyska wyzwala obóz koncentracyjny w Holiszowie⬇️
(1)
Obóz w Holleischen (niemiecka nazwa Holiszowa) został utworzony pod czeskim Pilznem w kwietniu 1944 jako filia KL Ravensbrück, a potem KL Flossenbürgu. Jego konstruktorem był Heinrich Lübke, który w przyszłości zostanie… prezydentem RFN.
Zdjęcie: budynki obozu w 1946.
(2)
Był to obóz dla kobiet. Wg listy więźniarek z 28 lutego 1945 r., w obozie było wówczas 379 Francuzek, 169 Polek, 132 Rosjanki, 3 Niemki, 3 Belgijki, 2 Hiszpanki, 1 Litwinka, 1 Rumunka, 1 Czeszka, 1 Węgierka i 4 kobiety bez przypisanej narodowości.
Ta stoczona 5.05.1945 bitwa była jedną z ostatnich II wojny. A na pewno jedną z najdziwniejszych.
Tego dnia zamku Itter przed Waffen-SS bronili Amerykanie wspierani przez... żołnierzy Wehrmachtu, oficera SS, 2 byłych premierów Francji i dwóch francuskich generałów.
Wątek⬇️
(1)
Średniowieczny zamek Itter w 1943 staje się więzieniem - filią KL Dachau. Komendantem zostaje SS-Hauptsturmführer Sebastian Wimmer (dawniej służył w KL Dachau i KL Lublin, czyli Majdanku).
Zostaje tu uwięzionych kilku francuskich więźniów.
Nie byle jakich.
(2)
W maju 1945 więźniowie Itter to byli premierzy Francji: Paul Reynaud i Édouard Daladier, byli szefowie sztabu: gen. Maxime Weygand i gen.Maurice Gamelin, a także Marie-Agnès Cailliau de Gaulle (siostra gen. de Gaulle) i tenisista Jean Borotra. Pilnuje ich 25 strażników z SS.
Początki Zaleszczyk sięgają XV wieku. Zaleszczyki były własnością Buczackich, Lubomirskich, a w końcu Poniatowskich. Należały do króla Stanisława Augusta i księcia Józefa.
Na zdjęciu: ufundowany przez króla Stasia kościół św. Stanisława.
(2)
W 1820 Zaleszczyki kupiła rodzina Brunickich, polskich patriotów pochodzenia żydowskiego (dawniej Brunsteinów). Ich dziełem jest przebudowa pałacu w Zaleszczykach (zdjęcie), otoczony angielskim ogrodem. Dziś mieści się w nim szpital. Bruniccy cały majątek stracili w 1939 roku (3)
Był zakonnikiem, franciszkaninem. Od kiedy jednak w jego parafii wymordowano ponad 100 ludzi niemal zawsze chodził z pistoletem u boku. Niczym zwykły partyzant.
28.04.1992 roku zmarł o. Franciszek Błaż "Wiktor Mróz".
Poznaj historię kapelana Brygady Świętokrzyskiej NSZ⬇️
(1)
Od o. Maksymiliana Kolbe (zdjęcie) usłyszał, że jeśli zostanie kapłanem, będzie zbawiony lecz będzie miał ciężkie życie, a na koniec zostanie wyklęty.
Pod jego opieką kończy seminarium w Niepokalanowie. Studiuje filozofię i teologię. W 1943 zostaje katechetą w Hanaczowie.
(2)
W Hanaczowie (tarnopolskie) tworzy się samoobrona AK. Schronienie znajdują tu radzieccy partyzanci Dmitrija Miedwiediewa. I zbiegli z getta Żydzi, którzy stworzą żydowski pluton AK dowodzony przez Abrahama Bauma "Bunia" (zdjęcie).
"Lager był probierzem, gdzie deklarowały się charaktery. Jedni staczali się w bagno moralne. Inni rzeźbili w charakterach własnych, jak w kryształach..."
27.04.1940, rozkazem Heinricha Himmlera, utworzono KL Auschwitz
Wątek o początkach miejsca, zwanego "piekłem na ziemi"⬇️ (1)
Kto wymyślił Auschwitz? Z projektem wystąpił jesienią 1939 Oberfuehrer SS Arpad Wigand, motywując jego stworzenie przepełnieniem więzień na Śląsku. Byłe koszary polskiej armii wg niego były idealne ze względu na odizolowanie, możliwości rozbudowy i połączenie kolejowe.
(2)
Organizatorem i komendantem KL Auschwitz został Rudolf Höss, wcześniej kierownik KL Sachsenhausen. Zamieszka na terenie obozu w pięknym domu z żoną i 4 dzieci. 150 m dalej będzie krematorium...
Parę lat później w tym miejscu zawiśnie na szubienicy.
Jest autorem opisu 49 rodzajów tortur stosowanych przez UB. Doświadczył ich wszystkich osobiście.
Przede wszystkim znany jest jednak ze spisania rozmów, jakie w jednej celi odbył z katem warszawskiego getta.
24.04.1956 z więzienia wyszedł Kazimierz Moczarski
Wątek⬇️
(1)
Zacznijmy tę opowieść w l. 30-tych. Kazimierz Moczarski, młody student prawa, działa w piłsudczykowskim Legionie Młodych. Po uzyskaniu magistra, studiuje też dziennikarstwo i, w Paryżu, stosunki międzynarodowe. W 1939 wstępuje do Stronnictwa Demokratycznego.
Wybucha wojna.
(2)
Od 1940 działa w ZWZ-AK. Pracuje w Biurze Informacji i Propagandy KG AK (od kwietnia jest jego szefem). Zajmuje się też pracą dochodzeniowo-śledczą. Uczestniczy w akcjach zbrojnych (uwolnienie więźniów szpitala Jana Bożego). W powstaniu prowadzi radiostację i wydaje gazetę.