1/ "Ogólne zalecenia dla personelu wojskowego w zakresie przeciwdziałania dronom FPV (na podstawie doświadczeń z SOW)" - część 3 - ostatnia
3⃣ DZIAŁANIE PO WYKRYCIU DRONA - ciąg dalszy
"29. Zauważono przypadki, gdy operator drona "bawi się" swoją ofiarą. Jeśli jesteś zwinny, umiejętnie unikasz i chowasz się za osłonami (nawet pień drzewa o średnicy 40 cm może być osłoną), a także potrafisz atakować drona rzucając „kij” lub innymi przedmiotami – szanse na przeżycie rosną. To zostało praktycznie potwierdzone.
2/ 30. Podczas poruszania się pojazdem zwróć szczególną uwagę na kontrolę „nieba” od tyłu i boków (aż 80% ataków dronów FPV kierowanych jest na tylną i boczne części pojazdu).
3/ 31. Na niebezpiecznych odcinkach poruszaj się z maksymalną, bezpieczną prędkością. Nie wybieraj długich tras. Po zauważeniu drona-kamikadze warto zjechać na pobocze (najlepiej w las lub w pobliże budynków), zatrzymać się i szybko rozproszyć. Szanse na ucieczkę przed FPV na trasie są znikome.
1/ "Ogólne zalecenia dla personelu wojskowego w zakresie przeciwdziałania dronom FPV (na podstawie doświadczeń z SOW)" - część 2
2⃣ FORTYFIKACJA I TRANSPORT - ciąg dalszy
"14. Dodatkowe elementy ochronne na sprzęcie (daszki, osłony, tarcze, siatki, łańcuchy, przeciwodłamkowa ochrona w postaci 1-centymetrowych kawałków gumy na śrubkach) zwiększą szanse przeżycia załogi i pasażerów podczas ataku dronów. Najważniejsze, żeby nie przesadzić.
2/ 15. Idealnym rozwiązaniem byłoby wyposażenie pozycji plutonu w następujące środki walki elektronicznej:
➡️analizator widma i detektor dronów,
➡️urządzenie do przechwytywania obrazu wideo z dronów FPV,
➡️przenośny, szerokopasmowy „kopułowy” system zakłóceń radiowych,
➡️indywidualne przenośne „zakłócacze”.
Na pojazdach:
➡️mobilna wersja „kopułowego” systemu.
Brzmi imponująco, ale marzyć przecież nie szkodzi...
3/ 16. Zdobycie sprawdzonego urządzenia do zakłócania dronów na pojazd to prawdziwe szczęście. Nie zakrywaj go siatką maskującą. Kontroluj poziom naładowania akumulatora tego urządzenia. Smutno, gdy podczas zadania nieumyślnie „wyłączysz” silnik i pozbawisz się „kopuły”.
"Liczba bezzałogowych statków powietrznych (BSP) na froncie rośnie w tempie geometrycznym. Dyżurujące drony w powietrzu doprowadziły do decentralizacji i zmniejszenia liczby wojsk na przedniej linii. Tam, gdzie wcześniej znajdował się pluton, teraz wystarcza drużyna. Tam, gdzie wcześniej był „punkt oporu”, teraz są trzy „nory” po dwóch żołnierzy.
3/ Obie strony starają się minimalizować ruchy na linii styczności wojsk. Jedno „opancerzenie” może przyciągnąć nawet do dziesięciu „ptaszków”, a w gonitwie za żołnierzem uczestniczyć 2-3 drony. Na pierwszej linii w systemie zmianowym obserwację prowadzą drony zwiadowcze, „bombowce” oraz zestawy FPV w gotowości do działania. Jedne szukają, inne atakują.
1/ Wczoraj Rybar (🇷🇺 konto na Telegramie) opublikował film-kompilację z działań 🇷🇺 SSO.
Nie jest to pierwszy taki film (a raczej 3 lub 4). Poprzednie były publikowane w kilkumiesięcznych odstępach, więc w przyszłości należy spodziewać się kolejnych.
#Russia #Rosja #SSO #SOF
2/ Co do samego filmu, to trwa ponad 5 minut i jak wspomnieliśmy jest kompilacją różnych działań.
Operatorzy używają dronów - zarówno komercyjnych rozpoznawczych quadsów (🇨🇳 DJI), dronów FPV oraz profesjonalnej amunicji krążącej.
Są też nagrania z zasadzek...
3/ I właśnie na jedną z tych zasadzek chcemy zwrócić Waszą uwagę.
Po pierwsze bo jest bardzo dobrze i nowocześnie zorganizowana. A my musimy wiedzieć jak walczy przeciwnik.
Po drugie, żeby ludzie zdawali sobie sprawę, że po drugiej stronie walczą nie tylko mobiki w onucach.
1/ "Fighting Talk: Forty Maxims on War, Peace, and Strategy" autorstwa Colina S. Gray'a
W tym wątku - co poniedziałek - będziemy streszczać jedną z maksym. Uważamy, że książka "Fighting Talk..." jest bardzo ważnym dziełem wybitnego stratega, która niestety nie jest szerzej znana w Polsce. A powinna.
Zostańcie więc z nami do ostatniej maksymy. Komentujcie i podawajcie dalej. Mamy nadzieję, że na koniec tego wątku, każdy z nas będzie nieco mądrzejszy!
2/ Czym jest ta książka?
Krótko. Jest zbiorem 40 maksym, przy pomocy których Autor porusza fundamentalne kwestie związane z wojną, pokojem i strategią.
Czym więc jest maksyma?
"reguła, zasada postępowania, ogólne prawidło moralne sformułowane w sposób zwięzły i stylistycznie dobitny, zwykle w jednym zdaniu; sentencja; aforyzm"
Wpływ małych dronów na pole walki oczami 🇷🇺 żołnierza
Poniżej wpis rosyjskiego żołnierza jest przede wszystkim pierwszoosobową relacją żołnierza uczestniczącego w wojnie na Ukrainie. Zawiera instrukcje, jak przetrwać konfrontację z dronami 🇺🇦 Ukraińców.
#Ukraine #Russia #UAV
- Początek -
"Niebo przeciwko nam"
Niestety, stare dobre czasy wojny, kiedy podczas wyprawy do latryny mogli cię cicho zabić specjalsi, minęły. Teraz prawdopodobieństwo, że z góry jakaś "ptak" zrzuci ci na tyłek coś ciężkiego i głośnego, jest znacznie większe. A przed śmiercią będziesz ze smutkiem patrzeć, jak twoje buty odlatują w dal.
A tych "specjalnie wyszkolonych" z góry widać równie dobrze, co zwykłych śmiertelników.
Dlatego postaram się podsumować świeże doświadczenia z interakcji z "małą awiacją" przeciwnika.