Buduję matematyczne modele transportowe. W tym modele Krakowa, Warszawy (na PK). Pracowałem naukowo w Rzymie i w Delft, a teraz mam grupę naukową na UJ.
To dokładnie to narzędzie, o które wnioskują kwestionujący. PMT od 2018 roku odpowiada na pytanie o zasadność CPK, w szczególności komponentu kolejowego. Model jest zgodny z wymaganiami KE (Niebieska Księga Jaspers) i nadaje się do wnioskowania o fundusze unijne. (2/13)
Co więcej, PMT jest jednym z najlepszych modeli tego typu w Europie.
Postęp względem poprzednich modeli jest niesamowity. Model jest transparentny, replikowalny, skalibrowany do pomiarów i badań, wrażliwy na parametry i pozbawiony wskaźników korekcyjnych. (3/13)
Obejmuje macierze ruchu pomiędzy 3000 gmin w Polsce (9mln par źródło-cel) dla kilkunastu motywacji, segmentów i kategorii. Zawiera menadżera scenariuszy do weryfikacji alternatywnych wariantów. (4/13)
PMT w formie AKK, a więc kilkudziesięciu miar (długość podróży, praca przewozowa, itp.) na podstawie której liczymy miary efektywności ekonomicznej (IRR, INVP) dla całości i poszczególnych komponentów w poszczególnych wariantach. (5/13)
Bez porównania z narzędziami jakimi dysponowaliśmy decydując o sieci dróg krajowych i autostrad. np. KMR2005 GDDKiA: sztywne więźby, powiaty zamiast gmin, sztywny modal split, TFlowFuzzy – to jak porównać suwak logarytmiczny z AlphaGo. (6/13)
Model jest efektem ciągłości zespołu najpierw w PKP PLK, we Wrocławiu, potem Warszawie i teraz w CPK. Kilkanaście osób, pracujących na topowym oprogramowaniu, z wyśmienitymi zdolnościami programistycznymi, statystycznymi, matematycznymi, ekonomicznymi. (7/13)
Model zachowania (ruchliwość, długość podróży, wybór środka transportu, wrażliwość na koszt, itp.) kalibrowany jest na podstawie kilkudziesięciu KBR (Kompleksowych Badań Ruchu) z miast i regionów Polski. Weryfikowany pomiarami (GPR GDDKiA), macierzami biletów PKP IC, (8/13)
przejścia graniczne, macierze komórkowe itp. Uzyskuje zgodność (r^2>0.8) i jest używane do weryfikacji hipotez: „czy warto?”, „w którym wariancie?”. (9/13)
Każda szprycha, każdy jej fragment (w tym Sanok i Giżycko) jest poddawany analizie. PMT jest uszczegóławiany i rygorystycznie sprawdzana zasadność i wariant optymalny do SK, STEŚ i dalej. (10/13)
Każde z założeń (demografia, wzrost PKB, imigracja, klimat) może być weryfikowane i poddane analizie wrażliwości. Czy w różnorakich wariantach hipotetycznych CPK wciąż ma sens? PMT to narzędzie do odpowiedzi.
Podsumowując: CPK od 5 lat używa najbardziej zaawansowanego (11/13)
narzędzia analitycznego w historii Polski, stworzonego po to, by mierzalnie i analitycznie odpowiedzieć na pytanie: Czy warto? I odpowiedź jest jednoznaczna: Warto! Każdy, kto otworzy to narzędzie może to sprawdzić, do czego zachęcam, bo model jest publicznie dostępny. (12/13)
Gratulacje dla zespołu PMT – wepchnęliście modelowanie w Polsce na topowy poziom. (13/13). @CPK_PL @MI_GOV_PL @MacVVilk @OficjalneZero
• • •
Missing some Tweet in this thread? You can try to
force a refresh
#CPK stan dyskusji, 04.2024, symetrystyczno-anegdotyczna parafraza z alternatywnej historii.
🪄 Cofnijmy się do roku 2011, w tej alternatywnej historii PO przegrywa wybory i nowy rząd decyduje co dalej z Autostradą A2 Warszawa-Łódź i zaczynamy dyskusje 🧵
💥 Rezerwa pod 4 pas od Pruszkowa? Megalomania, to się nigdy nie zapełni (~dyskusja o liczbie peronów na stacji CPK)
💥 Nikt nie przeanalizował wariantu rozbudowy DK8 i DK2, tam są zapasy przepustowości na najbliższe 10 lat (~p.Furgalski i THE DUOPORT)
💥 W globalnym kryzysie finansowym A2 to inwestycja zbyt ryzykowna (~prognozy IATA)
💥 W PL nie ma know-how do budowy autostrad, nasze firmy potrzebują czasu, na Zachodzie robiono to dłużej. Zróbmy najpierw krótki odcinek (~p. Szafrański)
👍 dostępność rośnie
👍 aglomeracje nie są największymi beneficjentami
👍 pokrywamy część białych plam
👍 zyski są rozproszone po całym kraju
👍 nie tylko gminy z przystankami KDP korzystają
👍 połączenie modelu Francuskiego i Niemieckiego działa
Szczegóły:
Co chciałem zbadać? O ile wzrośnie 📈:
- dostępność transportowa (tzw. dostępność potencjałowa),
- transportem publicznym (kolej wszelkiego rodzaju + autobusy)
- po wybudowaniu #CPK
Wyjaśnienie metodologiczne na końcu, TL:DR korzystam ze standardowych modeli i danych.