Pavel Gabzdyl Profile picture
Popularizátor krás Sluneční soustavy, který zbožňuje Měsíc. Fotograf Neuvěřitelného Brna, planetární grafik a učitel.
Apr 22 10 tweets 4 min read
Všichni mě na to připravovali. Když jsem to ale spatřil na vlastní oči, stejně jsem z toho byl paf. Stuhy laserových paprsků mířící směrem k nebi patří mezi naše top zážitky z Chile.

Proč to ale na observatořích dělají?
Odpověď najdete ve vlákně.

🧵1/9
#pondělnívlákno 49 Foto: Pavel Gabzdyl 2/9 Hned v úvodu musím přiznat, že na téma optiky nejsem žádný odborník. Technologie, které v současnosti observatoře využívají, mi ale přijdou natolik fascinující, že se vám pokusím příběh laserových „mečů“ mířících k nebi stručně převyprávět. Foto: ESO
Jan 8 6 tweets 3 min read
1/6 Stavíte rádi @LEGO_Group? Já sice nejsem žádný sběratel ani stavitel, ale set Pocta Galileu Galileovi, který mi ukázal kolega, mi zrychlil tep. Nerozjařil mě ani tak samotný mistr nebo jeho dalekohled, ale jedna jediná kostička. Zajímá vás která?

#pondělnívlákno 35 Image 2/6 Je to tato. Jde o povedenou kopii jedné z prvních kreseb Měsíce vůbec. Mimochodem, Galilea v kreslení Měsíce předběhl jeho anglický astronom Thomas Harriot, ale ten měl smůlu, protože své kresby nepublikoval a neinterpretoval takovým způsobem jako jeho toskánský kolega. Image
Nov 20, 2023 9 tweets 4 min read
1/9 Strach. Tak zní překlad řeckého názvu (Φόβος) pro větší ze dvou měsíců Marsu. Satelitu o průměru cca 21 km dominuje velký kráter Stickney (na snímku vpravo).

Jak Stickney ke svému názvu přišel?
Nápověda zní: „Za vším hledej ženu.“
Ale nepředbíhejme…

#pondělnívlákno 29 Foto: NASA / JPL-Caltech / University of Arizona 2/9 V srpnu 1877 byl pohled na Mars neodolatelný. Blížil se totiž do opozice, která připadala na 5. 9. Právě tehdy se astronom Asaph Hall rozhodl uskutečnit z observatoře ve Washingtonu, která se nacházela nedaleko Bílého domu, svůj „tajný plán“, a to pátrat po družicích Marsu. Původní budova Námořní observatoře, kde instituce sídlila od roku 1844 do roku 1893.  Foto: Library of Congress
Sep 18, 2023 10 tweets 4 min read
1/10 Když v 16. století Španělé kolonizovali území Argentiny, doslechli se od místních o oblasti zvané Campo del Cielo (pole nebes). Místní tvrdili, že zde spadly obrovské kameny přímo z nebe, což Evropané považovali jen za hloupé povídačky.

Mýlili se.

#pondělnívlákno 23
Image 2/10 Povídačkám o nebeských šutrech Španělé nevěřili, ale zaujalo je, že prý se na „poli nebes“ dá najít železo. Spousta železa. Natolik fajnového železa, že jej místní obyvatelé používali na výrobu zbraní.

Pro vojáky z 16. století dar hotový z nebes. Image
Aug 21, 2023 10 tweets 4 min read
1/10 Občas dostanu dotaz, zda by Čechy ohraničené prstencem hor, nemohly být pozůstatkem impaktního kráteru.

Bylo by to krásné! Česká kotlina by se stala největším známým otiskem kosmické katastrofy na Zemi.

Nejspíš ale tušíte, že tomu tak bohužel není.

#pondělnívlákno 19 2/10 Vraťme se o 400 roků nazpět. Zapomeňme na kosmické sondy, na dálkový průzkum Země pomocí družic i na složité analytické metody pro výzkum chemického složení hornin.

Zkusme se vžít do minulosti, kdy lidé ještě neslyšeli o penicilínu, kdy nepoužívali internet, ani žárovku. Adam Elsheimer, Flight into Egypt, 1609, Alte Pinakothek, Munich, Germany.
Mar 14, 2023 17 tweets 6 min read
Dnes si posvítíme na jednu zásadní lunární hádanku:

Proč je odvrácená strana Měsíce jiná než ta přivrácená?

Připravte se, bude to dlouhá a divoká jízda… od velkého příplesku až po drtivý dopad.

🧵... Image Homo sapiens za svou existenci odvrácenou stranu Měsíce neznal. S výjimkou posledních 60 let.

První záběr neznámé části měsíčního světa totiž pořídila sovětská sonda Luna 3 až v říjnu 1959. Image
Nov 24, 2022 6 tweets 3 min read
Pro váš velký zájem o předchozí vlákno se ještě jednou podíváme na záběr odvrácené strany z kosmické lodi Orion. Tentokrát se ale podíváme na něco opravdu velkého! Do míst s tmavými flíčky, kam míří šipka. Foto: NASA/ESA #artemis1 Abychom si toho obra náležitě užili, trochu jsem fotomapu Měsíce pootočil. Nápadné Mare Orientale z předchozího záběru se teď posunulo výš na sever.

Že nic nevidíte? Není divu, už lištička malému princi říkala, že „Co je důležité, je očím neviditelné"...
Mapa: LROC/Quickmap
Nov 23, 2022 6 tweets 3 min read
Toto je jeden z mnoha záběrů Měsíce, které nám naservírovala loď Orion. Je na něm jen odvrácená strana, což dělá trochu problém s orientací, protože dobrých map odvrácené polokoule moc není. Tak se pojďme podívat, aspoň na ty nejzajímavější útvary. Foto: NASA/ESA Tak předně je na záběru skvěle vidět pánev Orientale - viz šipka. Centrum této velké dopadové struktury, která by svou plochou překryla téměř polovinu celé Evropy, tvoří kruhové Mare Orientale (Moře východní) s průměrem 320 km.