To najbardziej wyraźne ze zdjęć galaktyki soczewkowatej NGC 4753 dobrze pokazuje niesamowite możliwości Teleskopu Hubble'a. Galaktyki tego typu są czymś pośrednim między galaktykami spiralnymi, a eliptycznymi.
Wiatr, który pomaga archeologom. Rozciągający się na ponad 500 kilometrów strumień pyłu wywiewanego z wysychającego jeziora Colhué Huapi w Argentynie. Zdjęcie zostało wykonane przez satelitę Aqua 29 marca 2024 roku.
Starożytna Hiszpania była krainą niezwykle zróżnicowaną etnicznie, językowo i cywilizacyjnie, i co ciekawsze jej starożytnicy mieszkańcy pozostawili dla nas przeogromną liczbę zabytków pisma w postaci inskrypcji, których liczba w Europie ustępuje tylko Grecji i Italii.
Starożytne inskrypcje z obszaru Hiszpanii zapisane są aż w 7 alfabetach. Trzy przynieśli koloniści, jako 1. pojawił się fenicki, gdy ok. 1100 r. p.n.e. założono Kadyks Gadeira, 1. fenicką kolonię na Dalekim Zachodzie
Więcej w podkaście prof. Malinowskiego:
Nov 27, 2023 • 8 tweets • 2 min read
Wisła. Jedyna pewna nazwa geograficzna z terenów Polski poświadczona jeszcze przed naszą erą. Inne, np. Eridanos, Góry Rifejskie, są niepewne, lub mogą tylko częściowo dotyczyć terenu Polski, który to może mieć dla nich peryferyjne znaczenie, np. Las Hercyński, Ocean Północny.
Wisła to tajemnica etymologiczna. Pierwotnie nazwa brzmiała [Wīstlā] dla wygody zapisywana przez Rzymian Vistula. Z rzadka [t] wymieniano na [k] Visculus/Viscla, nie wiemy, czy ten błąd robili Rzymianie czy miejscowi.
Aug 14, 2023 • 14 tweets • 3 min read
Każdemu z nas po urodzeniu przyjrzały się czujne oczy Virginii Apgar. Oto historia kobiety, której nazwisko stało się akronimem, a tysiące dzieci zyskały szansę na życie.
Na zdjęciu Virginia Apgar w roku 1966.
Virginia Apgar urodziła się w 1909 r. i po ojcu odziedziczyła liczne talenty. Była świetną uczennicą. Postanowiła studiować medycynę. Ukończyła ją w 1933 r. z dobrym wynikiem. Była 4. na 90 studentów. Została przyjęta jako rezydentka chirurgii Columbia Presbyterian Hospital w NY.
Mar 8, 2023 • 8 tweets • 2 min read
Lekarka Jolanta Wadowska-Król w latach 70. ratowała dzieci z Katowic przed ołowicą. W zemście władze złamały jej karierę naukową, a – jak wynika z dokumentów IPN – jej i pomagającym jej pielęgniarkom groziło więzienie. #WomensDay
Zwyrodnienia, anemia, wypadanie zębów, upośledzenie, głuchota - w Szopienicach, dzielnicy Katowic, te problemy wśród dzieci występowały wyjątkowo często. W 1974 u Jolanty Wadowskiej-Król, lekarki w miejscowej przychodni zdrowia, przychodził chłopiec z nawracającą anemią.