KopalniaWiedzy.pl Profile picture
Najświeższe informacje naukowe. Najnowsze osiągnięcia, najważniejsze odkrycia, wynalazki, które zmieniają świat. https://t.co/UgvLk3IllM
Apr 10 7 tweets 2 min read
Wiatr, który pomaga archeologom. Rozciągający się na ponad 500 kilometrów strumień pyłu wywiewanego z wysychającego jeziora Colhué Huapi w Argentynie. Zdjęcie zostało wykonane przez satelitę Aqua 29 marca 2024 roku.

©️NASA Image Silne wiatry pn.-zach. często spływają ze stoków Andów przez Pustynię Patagońską. Czasem wzbijają chmury pyłu z Colhué Huapi. To płytkie jezioro jest bogatym jego źródłem, regularnie powiększa się i kurczy w zależności od przepływu wody w rzece Senguer oraz od tempa parowania.
Mar 21 13 tweets 3 min read
Między fizykami i archeologami trwa walka o... ołów. Rzymski ołów sprzed 2000 lat. Dla specjalistów z obu dziedzin to bardzo cenny materiał.

Chcesz wesprzeć naszą pracę? Postaw nam kawę lub zostań patronem

©️Jamie Heath, Flickr buycoffee.to/kopalniawiedzy
patronite.pl/KopalniaWiedzy
Image Rzymianie używali ołowiu w budownictwie, do produkcji rur, monet czy broni. Obecnie największym źródłem tego ołowiu są miejsca zatonięcia statków handlowych.

Łatwo się domyślić, po co archeologom rzymski ołów. Dzięki niemu mogą badać rzymskie technologie i szlaki handlowe.
Mar 18 11 tweets 3 min read
Szklany róg do picia z VI wieku, znaleziony w grobie na cmentarzu z epoki Merowingów.

Zdjęcia rogu z grobu nr 250 z cmentarza w Greiz-Doiceau możemy Wam pokazać dzięki uprzejmości Oliviera Vrielyncka.
Autorem wszystkich zdjęć jest©️Laurence Baty ©️Public Service of Wallonia Image Cmentarz w Grez-Doiceau w Brabancji Walońskiej (Belgia) odkryto podczas prac archeologicznych przed rozbudową drogi RN25. Około 60 z 335 grobów zostało obrabowanych. Większość z nich pochodzi z VI i VII wieku. Image
Mar 12 11 tweets 2 min read
Starożytna Hiszpania była krainą niezwykle zróżnicowaną etnicznie, językowo i cywilizacyjnie, i co ciekawsze jej starożytnicy mieszkańcy pozostawili dla nas przeogromną liczbę zabytków pisma w postaci inskrypcji, których liczba w Europie ustępuje tylko Grecji i Italii. Image Starożytne inskrypcje z obszaru Hiszpanii zapisane są aż w 7 alfabetach. Trzy przynieśli koloniści, jako 1. pojawił się fenicki, gdy ok. 1100 r. p.n.e. założono Kadyks Gadeira, 1. fenicką kolonię na Dalekim Zachodzie
Więcej w podkaście prof. Malinowskiego:
Nov 27, 2023 8 tweets 2 min read
Wisła. Jedyna pewna nazwa geograficzna z terenów Polski poświadczona jeszcze przed naszą erą. Inne, np. Eridanos, Góry Rifejskie, są niepewne, lub mogą tylko częściowo dotyczyć terenu Polski, który to może mieć dla nich peryferyjne znaczenie, np. Las Hercyński, Ocean Północny. Image Wisła to tajemnica etymologiczna. Pierwotnie nazwa brzmiała [Wīstlā] dla wygody zapisywana przez Rzymian Vistula. Z rzadka [t] wymieniano na [k] Visculus/Viscla, nie wiemy, czy ten błąd robili Rzymianie czy miejscowi.
Aug 14, 2023 14 tweets 3 min read
Każdemu z nas po urodzeniu przyjrzały się czujne oczy Virginii Apgar. Oto historia kobiety, której nazwisko stało się akronimem, a tysiące dzieci zyskały szansę na życie.

Na zdjęciu Virginia Apgar w roku 1966. Image Virginia Apgar urodziła się w 1909 r. i po ojcu odziedziczyła liczne talenty. Była świetną uczennicą. Postanowiła studiować medycynę. Ukończyła ją w 1933 r. z dobrym wynikiem. Była 4. na 90 studentów. Została przyjęta jako rezydentka chirurgii Columbia Presbyterian Hospital w NY.
Mar 8, 2023 8 tweets 2 min read
Lekarka Jolanta Wadowska-Król w latach 70. ratowała dzieci z Katowic przed ołowicą. W zemście władze złamały jej karierę naukową, a – jak wynika z dokumentów IPN – jej i pomagającym jej pielęgniarkom groziło więzienie.
#WomensDay Zwyrodnienia, anemia, wypadanie zębów, upośledzenie, głuchota - w Szopienicach, dzielnicy Katowic, te problemy wśród dzieci występowały wyjątkowo często. W 1974 u Jolanty Wadowskiej-Król, lekarki w miejscowej przychodni zdrowia, przychodził chłopiec z nawracającą anemią.
Mar 6, 2023 7 tweets 2 min read
Włosy Merowingów i Karolingów w pieczęciach?
Włosy były w wielu cywilizacjach symbolem siły i potęgi. Dość wspomnieć Samsona, który utracił siłę po ogoleniu głowy. Długie włosy były też bardzo ważne dla Franków.
Fragment pieczęci Chilperyka II
©️Archives nationales de France Image Grzegorz z Tours pisze o Merowingach jako o owłosionych królach, a królowa Klotylda wolałaby zobaczyć wnuków martwych niż ogolonych. Pepin Krótki po dokonaniu przewrotu pałacowego nie zabił władcy, a ogolił mu głowę
Fragment pieczęci Chilperyka II
©️Archives nationales de France Image