Paweł Paszak Profile picture
Sep 27, 2020 4 tweets 2 min read
Według badań Chińskiej Akademii Technologii Teleinformatycznych (CAICT) i MIIT:

▶️gospodarka cyfrowa ChRL🇨🇳 wyceniania jest na 35,8 biliona RMB, czyli 36% PKB.
▶️200 mln użytkowników 5G i 600 tys. stacji bazowych do końca 2020 r.
▶️Shenzhen i Pekin z pełnym pokryciem 5G 📌ok. 50 mln osób pracuje w sektorze E-Commerce
📌ok. 50% udziału w światowym rynku sprzedaży online
📌 170 mld RMB na "nową infrastrukturę" w ramach planu trzyletniego (推进新型基础设施建设三年行动计划)
📌 ponad 1 mld użytkowników 5G do 2030 r. https://www.worldbank.org/en/news/infographic/2019/11/23/e-c
Sep 25, 2020 9 tweets 2 min read
Jeżeli ktoś się jeszcze nie miał okazji, to polecam zapoznać się z art. @b_goralczyk na temat praktycznego wymiaru "zimnej wojny 2.0" 🇺🇸🇨🇳. Synteza najważniejszych wątków z silnym akcentem położonym na kwestię Tajwanu🇹🇼.
rp.pl/Publicystyka/3… Dynamika i wektory rywalizacji mocarstwowej przykuwają najwięcej uwagi choć samo zjawisko jest również interesujące na płaszczyźnie teoretycznej.

Mimo wejścia terminu publicystyki, posiada on wielu przeciwników, argumentujących, że wykrzywia on rzeczywisty charakter procesu.
Sep 24, 2020 6 tweets 2 min read
1/ @SecPompeo: "When people talk about human rights, it’s easy for us to just kind of shut down. [...]The truth is that the bedrock of what our founders delivered for each of us was this set of fundamental rights that we all hold."

ge.usembassy.gov/state-legislat… 2/ Bardzo wyraźny zwrot w stosunku do początkowego okresu prezydentury Donalda Trumpa, gdy przedmiotem krytyki było zerwanie z liberalną polityką wartości.

W wypadku Chin zdecydowanie pomaga zbieżność interesów strategicznych i ideologicznych podstaw tożsamości USA.
Sep 23, 2020 4 tweets 1 min read
Chiny 🇨🇳sprawnie rozgrywają UE 🇪🇺 w odniesieniu do "doktryny Sinatry". W kwestii praw człowieka nie ma szans na postęp, ale deklaratywne ustępstwa w odniesieniu do porozumienia inwestycyjnego (CAI) i "neutralności kilmatycznej" utrudnią wzmocnienie relacji transatlantyckich. "Ustępstwa" przyjmowane będą jednak jedynie w takim wymiarze, który zapewni optymalną realizację agendy ekonomicznej ChRL. Tak jak w innych obszarach (wł. intelektualna, inwestycje) rzekome "zmiany" stanowią w istocie działania, które Pekin i tak by podjął.
Sep 18, 2020 5 tweets 1 min read
1 /W komunikacie po szczycie UE-ChRL🇨🇳🇪🇺 (14.09) znalazło się stwierdzenie o postępie osiągniętym w negocjacjach nt. porozumienia inwestycyjnego (CAI).

▶️Gra na czas nie przeszkadza Chinom, gdyż korzystają z asymetrycznej przewagi w stosunku do inwestorów europejskich. 2/ nawet jeżeli dojdzie do podpisania porozumienia inwestycyjnego nie zmieni to dominacji KPCh w sektorze prywatnym. 15 września ogłoszony został plan stworzenia „zjednoczonego frontu” , który w praktyce ma oznaczać jeszcze większa kontrolę Partii.

xinhuanet.com/fortune/2020-0…
Sep 13, 2020 5 tweets 1 min read
Badanie amerykańskiej opinii publicznej przeprowadzone tuż po zakończeniu prezydentury Reagana wykazało, że jako główne zagrożenie Amerykanie identyfikują nie ZSRR a demokratyczną Japonię.

Heale, M. (2009). Anatomy of a Scare: Yellow Peril Politics in America, 1980–1993. Czytam o rywalizacji USA-Japonia w latach 80. i o "teorii żółtego zagrożenia" i tak sobie myślę, o ile USA byłoby trudniej utrzymać globalną przewagę gdyby Chiny były demokratyczne bądź poszły w kierunku modelu singapurskiego.
Sep 7, 2020 7 tweets 2 min read
Szef unijnej dyplomacji @JosepBorrellF sceptycznie odnosi się do idei gospodarczego "rozłączenia", wskazując, że UE jest na to "zbyt niezależna".

"We are too interdependent to decouple economically from China, as the Trump administration is preaching." Stanowisko Borella częściowo tłumaczy wizyta Wang Yi oraz dążenie do finalizacji porozumienia inwestycyjnego (CAI), co stanowi jeden z priorytetów niemieckiej 🇩🇪 prezydencji w UE🇪🇺.

Gdyby Chiny 🇨🇳 poszły na ustępstwa, miałyby szansę pozyskać względną neutralność UE.
Sep 2, 2020 4 tweets 2 min read
W niedzielę (30.08) do mediów trafiła informacja, że po konfrontacji w dolinie Galwan Indie wysłały okręt na Morze Południowochińskie oraz kolejny w region Cieśniny Malakka.

Jasny sygnał, że naruszanie stref wpływów działa w dwie strony.
Indie, jako aktor zewnętrzny, pozostawały zasadniczo na marginesie sporu o Morze Południowochińskie. Jednakże rosnąca aktywność ChALW we wschodniej części Oceanu Indyjskiego, inwestycje w Azji Południowej i Południowo-Wschodniej i napięcia na granicy mogą zmienić ten stan rzeczy.
Jul 22, 2020 6 tweets 1 min read
Interesujący artykuł z 2018 r.

Global value chains: "their just-in-time structure leaves them exceedingly vulnerable."

"if an epidemic hits a town in Asia [...], there may no longer be any N95 masks to be shipped to the United States or elsewhere. "

theconversation.com/three-reasons-… " the U.S. must implement new policies that enable private sector innovation to diversify production and transportation where possible."

"Thus, a disruption in one geographical location would not cripple the entire supply chain"
Jul 3, 2020 4 tweets 1 min read
Artykuł Wanga Shidy - wicedyrektora Instytutu Badań nad Azją Południową CICIR🇨🇳 - rzucający światło na motywacje stojące za eskalacją w Ladakh.

Autor wskazuje na zniesienie art. 370 konstytucji Indii z 6.08.2019 jako działanie naruszające status quo.

en.ce.cn/main/latest/20… CICIR formalnie podlega Ministerstwu Bezpieczeństwa Państwa ChRL oraz KC KPCh, więc opinia Wanga Shidy stanowi istotny wskaźnik nastrojów w kręgach naukowych/eksperckich.

Co również istotne, artykuł opublikowany został 11 czerwca, czyli 4 dni przed starciami.
Jun 30, 2020 13 tweets 3 min read
Najnowszy #ChinaMonitor dla @WarsawInstitute poświęcony jednemu z głównych wyzwań przed jakimi staje NATO, USA🇺🇸 i Polska 🇵🇱.

Jak zaadaptować sojusz do zmian w strategii bezpieczeństwa 🇺🇸? Czyli o transatlantyckim 'grand bargain'.

warsawinstitute.org/pl/chinskie-dy… Od zdolności do wypracowania kompromisu w ramach NATO oraz ujmując kwestie szerzej – na poziomie relacji transatlantyckich – zależeć będzie utrzymanie stabilności w Europie, a w wymiarze globalnym przyszłość Zachodu jako dominującego aktora w stosunkach międzynarodowych.
Jun 26, 2020 5 tweets 1 min read
Amerykański senat 🇺🇸jednogłośnie przyjął Hong Kong Autonomy Act pozwalający na nałożenie sankcji wobec osób oraz podmiotów gospodarczych zaangażowanych w proces wdrażania National Security Legislation 🇭🇰.

vanhollen.senate.gov/news/press-rel… Przy okazji zapraszam do lektury monitora z końca maja, w którym zastanawiałem się nad możliwym rozwojem wypadków.

Główną przeszkodę stanowią niezmiennie interesy firm amerykańskich i europejskich, dla których 🇭🇰 stanowi hub finansowy i handlowy.

warsawinstitute.org/pl/przyszlosc-…
Jun 22, 2020 6 tweets 2 min read
W nowym #ChinaMonitor podejmuję próbę podsumowania sytuacji gospodarczej w Chinach po półroczu pandemii.

Chiny małymi krokami zbliżają się do normalizacji, choć na prawdziwe odbicie trzeba będzie poczekać co najmniej do 2021.

Zapraszam do lektury. 👇

warsawinstitute.org/pl/gospodarka-… Bank Standard Chartered przewiduje, że gospodarka ChRL w drugim kwartale 2020 r. zwiększy swoją wartość o 4% a do końca roku może podnieść ten wynik nawet do 5,1%. Podobnego wyniku oczekuje także Ting Lu – główny ekonomista Nomura w Chinach.
Jun 20, 2020 8 tweets 2 min read
Jeżeli komuś umknęło - dwa dni temu USA wycofały się z negocjacji w sprawie podatku cyfrowego, który miałby objąć największe amerykańskie koncerny (Apple, Google, Facebook, Netflix). Koncerny te od lat sukcesywnie unikają płacenia podatków w Europie.

cnbc.com/2020/06/18/us-… Według wyliczeń Komisji Europejskiej przedsiębiorstwa cyfrowe w rzeczywistości płacą podatki na średnim poziomie 9,5%, podczas gdy w przypadku firm z innych sektorów wskaźnik ten wynosi 23,2%.
May 28, 2020 11 tweets 2 min read
Zgodnie z przewidywaniami OZPL🇨🇳 przyjmuje NSL.
Umożliwi to rozprawę z wszelkimi formami aktywności w Hongkongu 🇭🇰, które władze centralne uznają za zdradę, próbę secesji, podburzania lub „działalność wywrotową”.

Faktyczny koniec obowiązywania zasady "jeden kraj, dwa systemy". Według Wang Chena, wiceprzewodniczącego Stałego Komitetu OZPL, nowe prawo ma przeciwdziałać działalności zewnętrznych sił o destabilizującym wpływie na Chiny. W rzeczywistości zmiany legislacyjne stanowić będą narzędzie do eliminacji pozostałości opozycji demokratycznej.
May 26, 2020 7 tweets 2 min read
Kolejna 🇨🇳 'pięciolatka" (2021-2025) będzie mieć doniosłe znaczenie dla przyszłości Chin. Od wprowadzonych polityk zależeć będzie czy staną się one państwem rozwiniętym i mocarstwem światowym czy też pozostaną "partial power" (D. Shambaugh) o ograniczonych wpływach. Będzie to zadaniem niezwykle trudnym, gdyż "okno strategicznych możliwości" się zamknęło. Presja gospodarcza i militarna ze strony USA narasta. Jednocześnie Unia Europejska oraz Japonia zmierzają w kierunku przeformułowaniu zasad dotychczasowej współpracy.
May 22, 2020 4 tweets 1 min read
OZPL🇨🇳 - Zwycięża jednak opcja unikania wyraźnie określonego celu wzrostu PKB.

Rozwiązanie korzystniejsze dla KPCh, gdyż bez precyzyjnego wskazania pożądanych wskaźników trudniej jest skrytykować efektywność władz.

Premier Li Keqiang - sytuacja jest zbyt nieprzewidywalna. W ramach pakietu stymulującego zapowiedziano emisję obligacji w wysokości 1 bln RMB (141 mld USD), na których skorzystają głównie władze lokalne.

Wcześniejsza transza - 1,29 bln RMB (181 mld USD) -wyczerpała limit, dla nowej niezbędna była decyzja OZPL.
Mar 28, 2020 4 tweets 3 min read
#ChinaMonitor 🇨🇳 i Huawei przedstawiły w @UN🇺🇳 nową koncepcję internetu, odchodząca od standardów IP a lepiej dostosowaną do wymagań #IoT i #5G. Jest jednak haczyk - większa ingerencja państwa i możliwość eksportu chińskiego modelu kontroli.

ft.com/content/c78be2… Poparcie dla inicjatywy (tu wielka niespodzianka) wyraziły Rosja🇷🇺 i Arabia Saudyjska🇸🇦. Przeciwko Szwecja 🇸🇪 , UK 🇬🇧 i USA 🇺🇸.
Mar 22, 2020 5 tweets 5 min read
#ChinaMonitor Chiny, by ratować resztki wzrostu, planują inwestycje na kwotę 3,6 bln💲

▶️W 2020 r. mają one wynieść 500 mld💲
▶️Kwota przewidziana #IoT #5G w okresie 2020-30
to 411 mld💲

Pytanie na ile #COVID19 spowolni, a na ile przyspieszy procesy digitalizacji. Image Czwarty pod względem wielkości sprzedaży producent smartfonów na na świecie - @Xiaomi deklaruje, że 80% łańcucha dostaw pozostaje funkcjonalna i 24 marca zaprezentowany zostanie nowy model smartfona #5G - Redmi K30 Pro.
Mar 19, 2020 5 tweets 3 min read
#ChinaMonitor Parę słów o konstruowanej w ostatnich tygodniach narracji o wyższości chińskiej drogi, "erozji Zachodu" i zwycięstwie w "wojnie ludowej".

@boguszmichal @J_Jakobowski @a_bachulska @LukasKobierski @Molos123 @A_Traczyk @mateusz_chatys @AdrianBrona @KaminskiKJ Zwycięstwo Chin w walce z koronawirusem ma dowodzić wyższości drogi przyjętej przez Państwo Środka oraz postępującej erozji modelu reprezentowanego przez Zachód. Przekaz ten podkreśla słabość instytucji w państwach demokratycznych oraz brak siły sprawczej UE.
Mar 18, 2020 4 tweets 1 min read
#ChinaMonitor Pomoc materiałowa dla państw 🇪🇺 ma świadczyć o zamianie ról, która nastąpiła w ostatnich dziesięcioleciach. Chiny nie są już wyłącznie odbiorcą pomocy rozwojowej, ale państwem, które zaczyna występować z pozycji siły. Ma to niebagatelne znacznie dla chińskiej tożsamości, dla której "stulecie upokorzenia" i dominacja Zachodu konstytuują ważne punkty odniesienia. Zwycięstwo w "wojnie ludowej" z wirusem i problemy, które napotyka Zachód w związku z pandemią dają Chińczykom poczucie dumy.