Yaya Derneği Profile picture
Sep 19, 2021 19 tweets 4 min read
Yürümek insan hareketliliğinin en temel biçimidir. Tüm ulaşım araçları hareket etmemize yardımcı olan ikincil unsurlardır. Ancak günümüz kentleri, en doğal hareket şeklimiz olan yürümeye göre değil; motorlu taşıtların en hızlı şekilde hareket etmesi ilkesine göre düzenlenmekte.-> -->Oysa, insanların rahatlıkla yürüyemediği kentler, binaların öylesine bir araya toplandığı cansız beton yığınlarından başka bir şey değildir. -->
Oct 3, 2020 7 tweets 3 min read
3-4Ekim #DünyaYürüyüşGünü!
#RebeccaSolnit'in "#YolAşkı/#YürümeninTarihi" kitabının girişinden:

'Mesafeleri kat etmek için yalnızca ayaklarımızın yeterli oluşu, makineler olmadan seyahat ettiğimiz binyılla birlikte hafızalarımızdan silindi gitti.(...)"
--> -->"Hayalgücünün ve sorumluluğun çöküşüne karşı mücadele etmek, siyasî özgürlük için verilen savaşlar kadar önemli olabilir."-->
Sep 22, 2020 11 tweets 13 min read
6. Yayaların aşağıdakileri beklemeye özellikle hakları vardır:
a) Motorlu taşıtların, bilim insanlarının tolere edilebilir düzeyde kabul ettikleri kimyasal emisyon ve gürültü düzeyi standartlarına uygun olmasını;
#yayaderneği

(#YayaHakları Bildirgesi)
#trmobility
#CarFreeDay Image b) Yayanın, hava veya gürültü kirliliğine neden olmayan taşıtların toplu taşıma sistemlerinin tamamında yaygın bir şekilde kullanımını beklemeye hakkı vardır;

(Avrupa #YayaHakları Bildirgesi'nden devam)
#yayaderneği
#otomobilsizkentler
#AvrupaHareketlilikHaftası
#CarFreeDay
Sep 17, 2020 18 tweets 12 min read
#AvrupaHareketlilikHaftası vesilesiyle anımsayalım; #YayaDerneği kuruluş manifestosundan:
"#Yürümek, insan hareketliliğinin en temel biçimidir. Tüm ulaşım araçları hareket etmemize yardımcı olan ikincil unsurlardır." --> Image -->"Ancak günümüz kentleri, en doğal hareket şeklimiz olan yürümeye göre değil; motorlu taşıtların en hızlı şekilde hareket etmesi ilkesine göre düzenlenir hale gelmiştir."
-->
#YayaDerneği #AvrupaHareketlilikHaftası #trmobilityweek #HareketlilikHaftası
Sep 2, 2020 5 tweets 4 min read
Basın Açıklaması:
"Halkapınar sınıfta kaldı!"

Yaya Derneği olarak; metro, tramvay istasyonlarının yanı sıra ESHOT ve İZULAŞ tarafından kullanılan otobüs terminalini de içinde barındıran Halkapınar Aktarma Bölgesi’nde kapsamlı bir alan araştırması gerçekleştirdik.--> Image -->Kamuoyuyla paylaşacağımız raporu #İzmirBuyuksehirBelediyesi’ne de teslim edeceğiz.
Araştırmamızın sonuçlarına göre; #yaya ve taşıt trafiğinin yoğun olduğu #Halkapınar bölgesinde yeterli ışıklandırma, yönlendirme/bilgilendirme levhaları, kent mobilyaları bulunmuyor.--->
May 24, 2020 4 tweets 3 min read
Doç.Dr.Kevser Üstündağ ve Prof.Dr. Haluk Gerçek'le "#YürünebilirKentler, #YaşanabilirSokaklar" üzerine söyleşiyoruz!

25 Mayıs Pzt, 19.30'da @yayadernegi Instagram hesabı üzerinden izleyebilir, konuklarımıza sorularınızı iletebilirsiniz:
instagram.com/yayadernegi/ Image Çevrimiçi etkinliğimiz, Yaya Derneği YK Başkanı Erol Akcan'ın yapacağı kısa bilgilendirmenin ardından, Muhlis Dilmaç'ın (@Bisikletce) moderatörlüğünde gerçekleşecek.
Apr 4, 2020 5 tweets 2 min read
Avrupa Yaya Hakları Bildirgesinin 1. Maddesi; "Yaya, sağlıklı bir çevrede yaşama; bedensel ve ruhsal sağlığını layıkıyla korumaya elverişli koşullar altında kamusal alanlarının nimetlerinden özgürce yararlanma hakkına sahiptir." demektedir. ---> Image ---->Küresel ölçekte #Covid19 salgını nedeniyle sokakta olmanın risk ve günlük hayatımızın felç olduğu bu günlerde, öncelikle;

🔵Sokağa çıkamayan insanların temel ihtiyaçlarının ve sağlıklı olmalarının sağlandığı, ---->
Jun 5, 2019 4 tweets 3 min read

Bugün 5 Haziran #DünyaÇevreGünü. Bu yılın teması ise #HavaKirliliği.
Birleşmiş Milletler hazırladığı "Eve Yürümek" adlı videoda diyor ki: "Çocukların maruz kaldığı bir çok zorluk ve tehdit var, soludukları hava bunlar arasında yer almamalı.(...)" #Havakirliliği, her 9 ölümden birinin nedeni ve iklimimizin geleceğini tehdit ediyor."

Ulaşım sektörü, enerji ile ilintili karbon salınımının %25'inden sorumlu ve bu oran giderek artıyor.->>
Jan 6, 2019 7 tweets 8 min read
#İzmir F.Altay Meydanı ve Balçova Ata Cd. girişindeki dönel kavşağa kadar olan bölgede Narlıdere metro çalışması yayaları mağdur eden bir tablo ortaya çıkarmıştır.
#YayaDerneği olarak yaptığımız gözlemleri bir rapor halinde web sitemizde sunuyoruz.
(1/7) bit.ly/YayaRapor2 Önerilerimiz 1️⃣:
1,1 km’lik iki yönlü güzergah içerisinde trafiğe araç katılımı olan noktalar yayalar için ışıklandırma ile güvenli hale getirilmelidir. (2/7)
#izmir #yayaderneği #narlıderemetro #yayagüvenliği
Dec 3, 2018 8 tweets 7 min read
Birleşmiş Milletler'in aldığı bir kararla #3Aralık, 1992'den bugüne #DünyaEngellilerGünü olarak kabul edildi. "BM Engelli Bireylerin Hakları Sözleşmesi"nin kabulü ise daha da yeni, 2006 tarihli. (1/8)

#3AralıkDünyaEngellilerGünü
#InternationalDayofPersonswithDisabilities Image Türkiye'nin de 2009'da imza koyduğu bu uluslararası sözleşme ve yürürlükte olan #5378 sayılı yasa uyarınca, tüm kentsel çevre, hizmet ve yapılar, tüm bireyler için erişilebilir olmalı. Ya da olmalıydı! (2/8)

#3AralıkDünyaEngellilerGünü
#InternationalDayofPersonswithDisabilities
Oct 24, 2018 5 tweets 1 min read
Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu tarafından başlatılan Sivil Düşün Programı, 2012 yılından bu yana Türkiye’deki aktivistlerin ve sivil toplum örgütlerinin (STÖ) hak temelli çalışmalarını desteklemek amacıyla faaliyetlerine devam ediyor. (1/5) Image Program kapsamında 2018-2020 döneminde “Etkinlik/Toplantı Desteği”, “Örgütlenme Desteği”, “Hareketlilik ve Ağ Oluşturma Desteği”, “Savunuculuk ve Kampanya Desteği” ve “İletişim Desteği” olmak üzere 5 farklı kategoride destek sağlanacak.(2/5)