Gercek Deger Yatırımcısı Profile picture
Network 💡Araştırma💻 Veri Analizi🧩 Yatırım📈
May 31, 2020 7 tweets 3 min read
#BAGFS Tabelada zarar yazdığı için kısa vadede oylama makinesi tarafından satılabilir ancak temel sebeplerden ötürü orta/uzun vadede tartı makinesinde agırlıgın basabilecegini düşünüyorum. Yorumlarım şöyledir; 1- Ton bazında kimyevi gübre üretimi % 21 artmıs, TL bazında toplam ciro % 30 artmıs. Brüt kar sadece % 13 artmıstır. (gübre fiyatlarındaki genel düşüşten brüt kar marjı % 22,5 den % 19,5 düşmüştür)
May 21, 2020 8 tweets 3 min read
#AKSEN Elektrik ticareti piyasasındaki durumu hakkında bir kac bilgi vermek istiyorum. Bu çeyrekte bu kalemde ciddi hareketlenme var.

1-2018 yılında ulusal tarifedeki baskı ve maliyetlerdeki artış + dolar krizi sebebi ile neredeyse tüm tedarikçiler portföy boşalttı.Bakınız sayac sayısı 👇Şimdi serbest tüketici sayaç sayısı hala 2018 başındaki seviyelerde görünmese bile hacim olarak eski seviyelere yaklaşmıştır.
May 20, 2020 6 tweets 2 min read
Selamlar, #AKSEN 2020 1. çeyrek notlarımda biraz daha farklı noktalara değinmek istiyorum.
1- Öncelikle Ciro artısı Türkiye piyasasından gelmektedir. Hatta Afrika`da ciroda yıllıkta düşüş vardır. Ancak USD bazlı FAVOK da yurtdısının oranı artmaya devam etmiştir. 2-Türkiye piyasasında tedarik/üretim/satış piyasasında ciddi artışlar bulunmaktadır
Toplam elektrik tedarik/satış hacmi, 2019 yılına göre 2988 GWs`den 4750 GWs`ye çıkmıştır.% 58 lik artış var.Ciddi hacim artışı vardır. Burada Gün içi piyasasında liderlik hedefleri bulunmaktadır
Jul 5, 2018 8 tweets 2 min read
@BySb merhaba, benim icin Hedge sisteminin mantigi sudur:
1*Kuresel piyasalarin krize girdigi donemlerde portfoydeki deger dususunu tolere edebilmesi
*Kriz zamani degerleri cok iskontolu olan sirketleri ucuza toplayabilmek icin elimizde nakite donusturulebilir bir varlik olmasi 2- Benim uzun vadeli yatirimimda hikayesi bozulmadan hisse satmak olmadigi icin hisse portoyumle zit yonde kareket eden yatirimimda olmasi gerek.
Ortalama 6-7 yildaki bir kuresel kriz ve bu krizlerde ort. hisse fiyatlarinin %50-%70 lere yaklasan deger kaybi yasayabilmektedir
Jun 12, 2018 15 tweets 5 min read
1- Arkadaslar orta ve uzun vadeli yatirim yaparken kullandigim hareketli ortalamalarin (H.O.) hisse trendlerinde destek olarak nasil calistigini ve bizlere nasil alim firsatlari sundugunu bir akis ile gostermek istiyorum. 2-Hareketli ortalamalar haftalik-gunluk vb. basit bir yapıya sahiptir ve bu sebeple piyasanin en sık kullandığı teknik göstergeler arasında yer almaktadir. H.O. enstrumanin secilen zaman aralığındaki fiyat değişimlerinin ortalamasıdir.
Jan 7, 2018 15 tweets 5 min read
1- Arkadaslar aylik duzenli alimlarla yapilan ortalama maliyet yonteminde kar-maliyet iliskisini farkli bir bakis acisindan sunmaya calisacagim. 2-Sectigimiz herhangi bir hisseye aylik veya gunluk alimlarla her zaman esit adetlerle ortak oldugumuzu ve hisse fiyatinin bugunku 1 degerinden 5 yil sonraki 2 degerine ciktigini dusunelim. Bu durumda 1'den 2 ye giden cizgideki her bir nokta bizim maliyet degerlerimiz olacaktir.