הלל גרשוני Hillel Gershuni Profile picture
כותב מה שאני חושב. מחבר הספר "כסף של אחרים"
שמואל הורביץ Shmuel Horwitz Profile picture 2 added to My Authors
Jul 24 19 tweets 4 min read
טוב, דבר בעיתו מה טוב. שרשור על למה מיחזור זה דבר לא ירוק ולא כלכלי. בקיצור שיגעון בקנה מידה עולמי. האשתג #כסף_של_אחרים כמובן. מוכנים? התחלנו>>> 1. למה בכלל למחזר? אחת הטענות היא שחסר שטח להטמנה. אם כולנו נזרוק כל דבר בסוף ייגמר המקום על כדור הארץ. אז בואו נסתכל על כמה מספרים. השטח להטמנה במדינת ישראל עד שנת 2040 לפי המשרד להגנת הסביבה הוא עוד 2500-4000 דונם. נשמע הרבה? במדינת ישראל יש 21 מיליון דונם, לא כולל יו"ש >
Jul 21 4 tweets 1 min read
תשמעו קטע. היום שודר פרק בפודקאסט היומי של התאגיד, על משבר האקלים. אבל באופן מפתיע, הפעם רואיין מישהו שחושב שהוא לא משבר בכלל. ולא סתם מישהו, אלא פרופסור. למדעי כדור הארץ. מהאוניברסיטה העברית. פרופ' נתן פלדור טען בפודקאסט שאנחנו עושים עניין גדול מדי מסיפור האקלים. תקשיבו לו. > אבל מה שמדהים זה להקשיב לטיעונים עצמם. ברובם, הם טיעונים כלכליים, חברתיים. בכלל לא קשורים להכשרה שלו כמדען. הוא אומר שהאנושות דווקא משגשגת, שאנשים אפילו עוברים למקומות החמים בארה"ב, שמעלה אחת במאה שנים זה לא עלייה דרמטית ושבלי קשר לאקלים צריך להשקיע באנרגיה גרעינית. >
Jul 18 6 tweets 3 min read
טוב תשמעו. פעם מזמן, הארץ ותאומו בארה"ב היו שמאלנים, אבל שמרו על איזו חזות של הוגנות ודיווח עובדתי. על זה הייתה תפארתם לעומת הצהובונים. לא עוד, בטח לא בנושאים פוליטיים כמו הפלות או אקלים. צאו איתי לסיור קצר בכתבה מתורגמת מהניו יורק טיימס, על סנאטור רשע אחד שהורס את כדור הארץ:> לפני שנצלול לכתבה הזאת, נזכיר שיש להארץ תאום גם בבריטניה, וגם הוא שותף לאותו טרלול. הנה ציור של אותו סנטור כ"נבל בינלאומי" של משבר האקלים, בכותרת לכתבה מתורגמת מהגארדיאן. אנחנו בקומיקס של מרוול, חברים. אבל בואו נחזור לכתבה העדכנית.>
Jun 29 14 tweets 3 min read
טוב, לבקשת הציבור: מי היו הסתמאים? שרשור על פרופ' דוד הלבני המנוח, שיטתו באשר להיסטוריה של עריכת התלמוד הבבלי והוויכוחים עליה.
> מי שלומד את הגמרא נתקל בדיונים שנראים כמשקפים הוויה של בית מדרש: קושיות ותירוצים, ראיות ודחיות, וכל זה נראה כמו פרוטוקול חי. אלא שחוקרים רבים הצביעו על כך שבראיית הדברים כפרוטוקול יש בעיה, ושלעיתים קל יותר להבין את מימרות האמוראים באופן שונה וחלק יותר, אילו רק נוציא אותן מהקשרן.>
May 26 18 tweets 4 min read
#כוסות_של_אחרים בכנס השמרנות אתם רואים המון אנשים, אני רואה המון קוראים פוטנציאליים של #כסף_של_אחרים

#שמרנות_ישראלית
May 23 6 tweets 2 min read
1/ יש מחשבה שרווחת מאוד אצל אינטלקטואלים ואנשי אקדמיה, כאילו איסורים מסורתיים נובעים מ"משטור" ומרצון של בעלי הכוח בחברה לדכא את המדוכאים. זה נובע מאותה תפיסת שמאל של החברה כפרסונה, "רוח הרפאים של הצדק החברתי" שהזכיר האייק. 2/ זה נוח מאוד ומנחם לאנשים שמעדיפים להתייחס לכל הטאבואים האלה כנונסנס שברוך שפטרנו מהם. העובדה שכל החברות בעולם כוללות טאבואים על מין ואכילה לא מדליקה אצלם נורה אדומה. "עולם ישן עדי יסוד נחרימה" זה המוטו, עדיין
May 23 8 tweets 2 min read
באמת שאין לי כוח לענות על כל השרשור הטוען שאנרגיה סולרית יכולה בקלות להציל את העולם. אבל בכל זאת, שימו לב לנתון הזה שמספיק לרצף את מרוקו בפאנלים סולריים וכל העולם יחושמל ככה. מה חסר בחישוב הזה? כמה דברים קטנים, ממש זעירים:
>> 1. החישוב הוא לפי תנאי מעבדה אידיאליים (פאנל בזווית ישרה מול השמש, 25 מעלות, אין אבק, אין עננות). טמפרטורה גבוהה יותר מורידה את הנצילות בעשרות אחוזים, ולזה צריך להוסיף את שאר הגורמים. לשים פאנלים בסהרה, במקום שבו אין עננות אבל חם מאוד - יצריך שטח גדול בהרבה.>
May 22 6 tweets 3 min read
"קראתי ונהניתי", כתב לי ירון לונדון על #כסף_של_אחרים, "מפני שהוא קריא, קולח, מכיל דוגמאות מאירות עיניים ובסה"כ מבסס היטב את הטענות בזכות ידו הפלאית של השוק ובגנות התערבותה של הממשלה ביחסים בין קונה מרצון למוכר מרצון. היכרותי עם טענותיך לא גרעה מהנאתי".
אבל זו רק התחלת הדברים.>>> לונדון כיבד אותי בדיון ארוך ומלומד על השוק ומגבלותיו, על סין ומדיניות הגירה, ובין היתר כתב בהקשר השוק ומגבלות המעורבות הממשלתית שהוא "מטיף זה שלושים שנה ללגליזציה כמעט מוחלטת של כל הסמים". ברשותו אני מצרף כאן את הודעתו שלו, ואת תגובתי (מסכים לגבי הסמים). נראה לי שתמצאו בזה עניין
May 22 4 tweets 1 min read
גדעון סער בעשרים שקל רבותיי, על הסכין *אין בדברים כדי להוות חלילה הסתה לאלימות ו/או קריאה לקנות את הספר
Apr 7 7 tweets 2 min read
טוב תשמעו סיפור הזוי. סרי לנקה נמצאת עכשיו במשבר כלכלי-פוליטי ענק. המחירים ממריאים, יש מחסור חריף באוכל, כל חברי הממשלה התפטרו בעקבות המשבר, ואין אופק חיובי. וחלק משמעותי מהמשבר מגיע מהחלטות מטומטמות באופן קיצוני של נשיא סרי לנקה, ואחת מהן היא: מעבר כולל לחקלאות אורגנית.
> למה הכוונה? הכוונה היא שנאסר שימוש על כל הדשנים וקוטלי המזיקים המלאכותיים. רק קומפוסט טבעי, רבותיי! ובכן זה נשמע מאוד ירוק וידידותי לסביבה, אבל אוכל בכמויות קשה מאוד לייצר ככה. ובכן כמות היבולים התחילה להידרדר דרמטית, ואנשים רעבים לאוכל.
>
Aug 18, 2021 10 tweets 4 min read
שימו לב לסיפור הזה, שאפשר לקרוא לו: "האמת על באמת", או: דן אריאלי מואשם בזיוף נתונים.

אצרף כאן שרשור קצר במקום דודו, ועד שאכתוב אותו אתם מוזמנים להיכנס לקישור ולקרוא כיצד נעשה שימוש בסט נתונים שקרי כדי להוכיח תזה של "כלכלה התנהגותית" על מה גורם לאנשים לשקר (!)
>> הסיפור בקצרה: במאמר מ-2012 טענו המחברים שחתימה על הצהרת כנות בתחילת המסמך יכולה להפחית שקרים מאשר אם חותמים עליה בסופו. זאת בהתבסס על הצהרות אנשים לחברת ביטוח רכב.
על סט הנתונים הזה היה אחראי בלעדית המחבר הרביעי של המאמר, הלוא הוא דן אריאלי מיודענו
>>
Jun 19, 2021 7 tweets 2 min read
שבוע טוב חברים, עוד שבוע שבו אנחנו צריכים להתמודד עם הפצת בורות מצד סביבתנים, והפעם טור ב-ynet של הזואולוג פרופ' אביגדור אבלסון, שבכלל לא מבין מה הבעיה שלנו עם השיח הסביבתני, הרי דלקי מאובנים הם דבר מזיק ומזהם וגם אם אין שינוי אקלים קטסטרופלי שהאדם גורם, צריך להיפטר מהם. שרשור:>> תסתכלו על הטבלה הפשטנית שצירף אבלסון לטור שלו. לפי הטבלה, אין פה בכלל דילמה. מה הבעיה שלכם? בכל מקרה נשפר את איכות החיים ומצב הסביבה כך או אחרת. צריך רק לחשוב טיפה כדי להבין כמה הדברים שגויים. הכשל טמון ב"אמצעים". האמצעים הרי: א) גובים מחיר; ב) ספק אם יעבדו בכלל.
>
Mar 29, 2021 5 tweets 2 min read
כוכב יעקב הייתה במשך שבועות רבים אדומה מכל אדום. בתוך שבועיים היא ירדה לציון 1.4 Image עכשיו תראו מה קרה לבני ברק באותם שבועיים Image
Mar 28, 2021 17 tweets 4 min read
טוב אני רואה שיש ביקוש, אז שרשור על התלמוד הירושלמי.

1. מתוך איזו מהתלה אכזרית, לומדי הדף היומי קיבלו גם מסכת אחת של התלמוד הירושלמי. תלמוד אחר, עם טרמינולוגיה אחרת, שפה אחרת, מסורת נוסח מהגיהינום ובלי פרשנים קלאסיים קדומים למאה ה-16. זה קשה. מאוד. 2. למה המסכת הזאת נכללה בכלל בפרויקט הדף היומי? כי זו המסכת היחידה בסדר מועד שאין עליה תלמוד בבלי, אז היו אנשים שחשבו שכדאי להשלים סריה עם תלמוד משלים. תופעת השלמת הסריה קיימת גם במקומות אחרים (כגון במדרש תורת כהנים) אבל זה סיפור אחר ויסופר בפעם אחרת.
Mar 26, 2021 7 tweets 2 min read
חג החירות מחר. יכול להישמע מוזר, חירות שכוללת המוני איסורים וציוויים והחמרות. ככה אולי חשבו גם בני ישראל כשעווד לא יצאו ממצרים וכבר התחילו לתת להם ציוויים על שחיטת קרבן פסח ומריחת הדם על המשקוף, ואכילה שלו בצורה מאוד מסוימת, עם מתניים חגורים ונעליים ברגליים ואכילה בחיפזון.
> שלא לדבר על כל המצוות שבאו אחר כך, עם אכילת מצות שבעה ימים, ושבת ואיסור לנאוף ולגנוב ומה לא.

אבל זה פרדוקס החירות. בשביל להשתחרר מעבדות כלשהי, אנחנו חייבים להשתעבד למשהו אחר. "כי לי בני ישראל עבדים", אמר ה' בתורה, וחז"ל הוסיפו: "עבדיי הם - ולא עבדים לעבדים".
>
Sep 14, 2020 4 tweets 2 min read
1/3 כזכור לכולכם, לפני חמש שנים פרסמתי מאמר ב"מידה" בכותרת "זה מטורף למחזר" ובו הראיתי כמה מיחזור פלסטיק (ונייר, ועוד) הוא פעולה מזהמת, יקרה, גרועה לאנשים וגרועה לסביבה.

mida.org.il/?p=38321

המון סביבתנים נזעקו מהטענה הכפרנית הזאת, אבל הנה היום מתפרסם ב-NPR, תחקיר ברוח זו: 2/3 לפי NPR, מיחזור פלסטיק הוא פעולה מזהמת, יקרה, גרועה לאנשים וגרועה לסביבה. המסגור, למרבה הנוחות, הוא שה"ביג אויל" הם שדחפו לנו את השקר הזה (ושוכחים את כל ארגוני הסביבה, תאגידי המחזור ומיליוני אינטרסנטים אחרים), אבל נו, אלה ימי תשובה וגם זה מתקבל ברצון.
npr.org/2020/09/11/897…
Sep 10, 2020 6 tweets 2 min read
למה צריך סגר עכשיו? כי לסגר ייקח זמן לעבוד. שלושה שבועות או ארבעה. וכדאי שנעשה את זה עכשיו ונחסוך כמה מאות מתים.
למה צריך סגר עכשיו? כי התנהגתם כאילו הכול בסדר. פותחים את שנת הלימודים כי זה חשוב, עושים חתונות, נוסעים לאומן, מפגינים בבלפור כי זה חשוב, אבל נחשו למי לא אכפת? לנגיף. למה צריך סגר עכשיו? כי זה עובד. זה הוריד את התחלואה דרמטית כשהוא נוסה, רק שבמקום לפתוח בזהירות אצה לשרים הדרך להראות שהם חומלים ובעד "הכלכלה" וככה רק דפקו אותנו יותר.
למה צריך סגר עכשיו? כי בכל הנוגע לניהול של הקורונה אנחנו חושך לגויים. וכנראה במזרח התיכון רק כוח אנשים מבינים.
Aug 20, 2020 7 tweets 2 min read
1/רבים טוענים שבארה"ב "אין ערבות הדדית" ולכן "אין ביטוח בריאות ממלכתי", מה שיוצר פגיעה קשה באנשים הזקוקים לטיפול רפואי. כמו כן כידוע יש שם שוק חופשי, מה שמעלה את המחירים, כי הרי זה מה ששוק חופשי עושה, לא ככה?

תביעה שהוגשה לאחרונה נגד חברת "טבע" מראה שמדובר בטעות לכל אורך הדרך. Image 2/בארה"ב דווקא *יש* ביטוח בריאות פדרלי למעוטי יכולת. קוראים לו מדיקייד. כמו כן יש ביטוח בריאות פדרלי למבוגרים ולאנשים עם מחלות קשות שונות. קוראים לו מדיקייר. ביחד, העלות של התוכניות האלה עולה על 1.1 טריליון דולר, ומדובר בסעיף התקציב הפדרלי הגבוה ביותר - יותר מפנסיות וביטחון
Jun 5, 2020 8 tweets 2 min read
כלל אצבע: כל דבר מטומטם שאנשי התקשורת מעלים על טראמפ, אפילו אם זה בווידאו, הוא הגזמה או שקר. קפצו דוגמה: הציוץ הזה, והתגובה לו עם ההקשר האמיתי

גם פה
Apr 20, 2020 13 tweets 3 min read
1/13 בקפיטליזם, אנחנו יודעים, הכול סובב סביב הכסף. מה מעניין אנשים? רק הכסף. מורים ואנשי משרד החינוך, למשל, לא עושים דברים בגלל תחושת השליחות. הם עושים את זה בקפיטליזם האכזרי רק בשביל תלוש המשכורת. לכן הם יילחמו על כל שקל ועל כל יום חופש. לא כמו בסוציאליזם שבו... 2/13 מפתיע כמה מושרשת הדעה השגויה שקפיטליזם מתעניין רק בשורת הרווח בעוד בסוציאליזם אין לשורת הרווח חשיבות. אף על פי שכל מבט קל בהיסטוריה של המהפכות הסוציאליסטיות ושל ארגוני העובדים אומר ההפך: הדבר היחיד, כך נראה, שמעניין ארגוני עובדים, הוא תנאי העבודה, או במילים אחרות: הכסף.
Apr 8, 2020 7 tweets 3 min read
בוקר טוב, ושוב אנחנו עם העדכון התלת-יומי.

הגענו לערב פסח ואנחנו רחוקים מאוד מתרחיש האימים שהיה לפי הכפלה כל 3 ימים. תגידו מה שתגידו על מספר הבדיקות, היה קשה להסתיר 51 אלף חולים שהיו אמורים להיות מאובחנים. לשם השוואה, מספר כזה בערך היה בארה"ב ב-25 במרץ, ואז כבר היו להם 800 מתים.> בינתיים אנחנו על 9,404 חולים מאובחנים, מה שממשיך את הירידה בקצב הגידול, או "שיטוח העקומה" - אם כי, שוב, יש בעיה קשה עם מספר הבדיקות כך שמהבחינה הזאת הדברים בספק. ועדיין, ברור שהסגר נותן את תוצאותיו.
>