Gelecek Yatırımcısı Profile picture
Buffett, Lynch, Graham, Munger, Fisher, Greenblatt, Damodaran felsefesinden not defteri. Karar vermemiz gereken tek şey, bize verilen zamanla ne yapacağımızdır.
Özgür EFE | E.R.A Profile picture Alper TUFAN Profile picture 2 subscribed
Apr 10, 2022 24 tweets 5 min read
Yaşar Erdinç hocamın temel analiz eğitimini tekrardan izlemeye karar verdim. Özellikle kilit sözleri bu tweetin altına yazacağım. Faaliyet etkinlik rasyoları..

Stok devir süresi 84 gün.. Hammaddeyi aldıktan sonra 84 gün sonra satıyorsun.

Alacak tahsil süresi 70 gün..
Malı sattıktan 70 gün sonra parayı tahsil ediyorsun.

Ticari borç devir süresi 20 gün olsun..
Peşin ödemediğin borçlar.. 20 gün.
Feb 21, 2021 5 tweets 2 min read
Damodaran Hocanın uygulaması üzerinden fiyat değerlemesi yapmak isteyenlere yardımcı olacağını düşündüğüm bir uygulamayı paylaşıyorum.

iOS’ta UValueMobile programını indirmeniz gerekiyor ilk olarak. Daha sonra uygulama içerisinde Wacc Simple üzerinde Wacc hesabını ve Wacc Simple hesaplama sistemini seçiyorsunuz.
Feb 20, 2021 10 tweets 3 min read
@YUNInvest

Bugün eğitimde FK üzerine çok güzel bilgiler verdi ve yorumlar yaptı.

Aldığım notları sizlerle paylaşmak istiyorum. - Şu an mevduat faizleri Türkiye'de %17-18 civarlarında..

- Bu mevduat faizini yakalayabilmemiz için bir yıl sonra şirketin FK'sı 5.5 civarlarında olmalıdır.

- Faizlerin yüksek olduğu ülkelerde FK oranları genelde düşüktür.
Jan 12, 2021 6 tweets 2 min read
Joel Grennblatt'ın geliştirdiği Magic Formula adını verdiği formülü duydunuz mu ?

Temelinde FK oranı düşük - Aktif karlılığı yüksek firmalara yatırım yer almaktadır.

Sistem basit bir şekilde F/K oranı en düşük ve ROA oranı en yüksek firmaları sıralıyor ve puanlıyor. Image Örneğin: Apple

-FK oranı en düşük şirket olarak 4. sırada yer alıyor.
-Aktif karlılıkta ise en yüksek şirket olarak 2. sırada yer aldığı için toplam 6 puan alıyor. Image
Jan 9, 2021 31 tweets 8 min read
Bugün #PeterLynch reisin #BorsadaTekBaşına kitabını @InvestorSwedish youtube hesabının yaptığı infografikler ve kendi aldığım notlarla özet geçeceğim. Şu soruyu birçok defa duymuşsunuzdur..
Wall Street'te, Borsada yatırım yapan ve şirketlere, mali bilançolara hayatını adayan binlerce profesyonel insan varken senin para kazanma olasılığını olduğunu mu düşünüyorsun ?

Evet ben de birçok kez duydum bu tartışmayı..
Jan 9, 2021 6 tweets 2 min read
3 Aylık bir diyet programına başladım. Hem sağlık hem de kilo olarak toparlamam gereken bir 3 ay olacak. Pandemi sonuna sağlıklı girmek istiyorum. 😇 Kişisel Finans konusunda da birtakım tasarruf tedbirleri almam lazım en azından 4-5 aylık bir süre için yoksa her ay portföyden çıkış olacak nakit yakacağım.
0,49'dan, 0,82'den,%1'den, %1,25'den ve %1.28'den çektiğim krediler var. Hepsini çalıştırıyorum. Bir de 0.74 ev kredisi.
Jan 7, 2021 4 tweets 3 min read
Endeks Shortçular yazlıkları çıkarmıştır şimdi...
#BIST30 #XU030 Image #BIST100 #XU100 Shortçular duman olmuş BIST100'de.. Image
Dec 30, 2020 16 tweets 7 min read
#PARSN
Yeni yıla girerken @JordanKamuran'ın dile getirmesiyle incelemeye başladığım bir hisseydi benim. Daha önce hiç bakmamıştım. Geçen haftaki ankette en popüler istek #PARSN geldiği için bu hafta içi biraz çalıştım. Öncelikle Jordan'ın notları ile başlıyorum. Kendisinin Ocak 2019'da yaptığı bir çalışma var. O zamanlar #PARSN gerçekten de ucuzmuş.

Şirketin son bir yılda Piyasa Değerini (Mavi Barlar)'dan görebilirsin.
Dec 29, 2020 30 tweets 6 min read
Finansal Korunma... #Hedging

Sizler nasıl #Hedge yapıyorsunuz ? Nasıl bir koruma sağlıyorsunuz ? Bu konuda @casarettof hocamın kitabından aldığım notlardan bir kısmını paylaşacağım.

Bu konuda özellikle daha bilgili kişilerin yorumlarını ve önerilerini duymak isterim. Özellikle Türkiye gibi yüksek enflasyonun ve kurun oynak olduğu ülkelerde #hedge doğru zamanlama ile yapılırsa gerçekten de kapsamlı bir finansal koruma sağlayabilir. Hedge tanımına girmeden konuya dalıyorum direkt..
Dec 28, 2020 19 tweets 6 min read
Bugün sizlere geçen hafta ikinci kez okuduğum #PeterLynch reisin #Borsayıyenmek kitabını @InvestorSwedish'in hazırladığı infografiklerle ve karikatürler yardımıyla özetleyeceğim. @Scala_Kitapci Güzel çeviri için teşekkürler. Soğuk iklimde yaşayanların çok iyi bildiği gibi kış elbet bir gün gelecek. Dondurucu soğuklara her zaman hazırlıklı olmak gerekecektir. #winteriscoming
Dec 27, 2020 5 tweets 1 min read
Geceyi defter değeriyle kapatalım. Borsaya ilk girdiğim zamanda anlamıyordum. PD / DD 1’den nasıl düşük olabiliyor diye.. #peterlynch reisin dediği gibi defter değeri kurmaca mı gerçek mi iyi sorgulamak gerekir. Bilanço ve dipnotlar defter değerinin aynasıdır. Öz sermayede en gerçek unsur ise nakit ve nakit benzeri kalemidir. Nakit ve nakit benzeri kalemi dışında kalan tutarlar irdelenebilir. Örneğin; Bir üretim hattının değeri 4 milyon TL yazılabilir fakat çok eski teknolojili bir üretim hattı ise belki de çok daha azdır değer.