مسعود براتی Profile picture
مجری سابق/ کارشناس تحریم‌شناسی و سیاست خارجی/ نویسنده کتاب جنگ اقتصادی، فهرست تحریم‌های آمریکا علیه ایران و کتاب سراب مذاکره/ مسولیت کامنت ها بر عهده من نیست.
May 7, 2021 13 tweets 4 min read
امروز سالگرد خروج آمریکا از #برجام در سال ۹۷ است. مرور تحولات آن زمان و حرفهایی که زده شد و تحولات بعدی آن برای ما درس آموز است. این رشته توئیت را به مناسبت این روز نوشتم.
ترامپ در ۱۸ اردیبهشت به طور رسمی اعلام کرد که به مشارکت در برجام خاتمه داده است. نیکی هیلی سفیر آمریکا در سازمان ملل اسفند ۹۶ گفته بود: اگر ما از توافق خارج شویم، ایران خارج نخواهد شد چراکه آنها خواهان منافع تجارت با اروپا هستند./۱
Aug 19, 2020 5 tweets 2 min read
در خبرها آمده قراره پنجشنبه پمپئو گزارش (نوتیفیکیشن) برای فعال کردن مکانیزم ماشه را به شورای امنیت بدهد. این یعنی شروع یک کارزار حقوقی- دیپلماتیک در شورای امنیت.
راهبرد آمریکا برای فعال کردن مکانیزم ماشه، راهبرد #دابل_وتو یا وتوی دومرحله ای است./۱ یعنی آمریکا دو حالت را در نظر می‌گیرد. یکی اینکه بدون مشکل خاصی مکانیزم فعال شود. خب آمریکا کارش را جلو می‌برد. یا اینکه روسیه و چین به صورت پیش‌دستانه قطعنامه ای آیین نامه ای ارایه دهند که آمریکا بر اساس قطعنامه ۲۲۳۱ عضو برجام نیست و نمی تواند نوتیف بدهد./۲
Jul 9, 2020 8 tweets 3 min read
#قرارداد_۲۵_ساله
#چین
#رشتو
یک. طبق قانون اساسی هر توافقی که واجد تعهدی برای نظام اسلامی باشد، باید در مجلس شورای اسلامی بررسی شود و در آن جا درباره اش تصمیم گیری شود. این حرف هم برای برجام و هم برای توافق ایران و چین وارد است و نباید از آن عدول کرد. دو. مساله اصلی کشور در بخش مدیریت و اقتصاد به درون کشور ربط دارد و تنها راه پیشرفت #نگاه_درون_زا داشتن به مسائل است و نه تکیه به خارج و برون زا دیدن، چه آمریکا باشد چه چین. استفاده درست از خارج تنها زمانی مفید است که مبتنی بر نگاه درون زا باشد.
Jun 5, 2020 4 tweets 3 min read
#رشتو
چرا " در دهه‌ی پیشرفت و عدالت، نمره‌ی مطلوبی درباب عدالت به ‌دست نیاورده‌ایم."؟ (از پیام آقا به مجلس یازدهم)
یک نکته مهم که به ذهن من میرسد و غفلت از آن را عامل مهمی در این وضعیت میبینم، تکاپوی #ذینفعان در انحراف سیاست ها به سمت منافع خود،
١/ یعنی #منافع_اقلیت در مقابل #منافع_اکثریت یعنی مردم است.
من هم معتقدم "این واقعیّتِ ناخواسته" بوده و نظام اسلامی در سطح کلان به دنبال تحقق عدالت است، خصوصا در بعد #رفع_فقر، اما به دلیل غفلت از نکته بیان شده، برنامه ها علی رغم ظاهر عدالت جویانه بر ضد عدالت عمل کرده است.
۲/