Discover and read the best of Twitter Threads about #książkaadresowawarszawy

Most recents (3)

#PrzewodzikKsiążkowy

26 listopada 1855 r. w Konstantynopolu umiera Adam Mickiewicz. Najpewniej na cholerę, ale są sugestie, że został otruty. Po więcej szczegółów dotyczących samej śmierci, ale też jej wpływu na Polaków, odsyłam do ciekawej książki Stanisława Rośka: "Zwłoki (1)
Mickiewicza". A, tagu #KsiążkaAdresowaWarszawy w tym wypadku nie ma w nagłówku, bo Mickiewicz nigdy w Warszawie nie był (w Krakowie zresztą też nie). I oczywiście cytat: "Mickiewicz umierał publicznie. Jak wyliczono, w ostatnich godzinach jego życia znajdowało się w pokoju (2)
trzynaście osób: Armand Levy, Henryk Służalski, ksiądz Michał Ławrynowicz, lekarze Jan Gembicki, Rudolf Narkiewicz, Emil Szostakowski i Stanisław Drozdowski, pułkownik Hipolit Kuczyński, agent Hotelu Lambert Franciszek Duchiński, kapitanowie Józef Perkowski i Józef Rudnicki, (3)
Read 12 tweets
#PrzewodzikHistoryczny #KsiążkaAdresowaWarszawy

Tego dnia w 1927 r. w koszarach w Mińsku Maz. padła Kasztanka, ulubiona klacz Józefa Piłsudskiego. Marszałek po raz pierwszy dosiadł jej w sierpniu 1914 r., a ostatni raz 11 XI 1927 r. podczas defilady na Pl. Saskim w W-wie. Z (1)
martwej Kasztanki została zdjęta skóra i wypchana, a resztę jej szczątków pochowano pod budynkiem dowództwa 7. Pułku Ułanów, gdzie jest głaz z napisem: “Tu leży Kasztanka, ulubiona klacz bojowa Marszałka Piłsudskiego”.Wypchana Kasztanka najpierw trafiła do Centrum Wyszkolenia (2)
Weterynaryjnego, później do Muzeum Wojska Polskiego, aż w końcu w 1935 do Belwederu. Wojnę przetrwała w Muzeum Wojska Pol., ale w 1945 została zniszczona, oficjalnie ze względu na zły stan. Anegdota mówi, że decyzję podjął Rola-Żymierski, który podczas inspekcji Muzeum miał (3)
Read 4 tweets
#KsiążkaAdresowaWarszawy #PrzewodzikWarszawski

Dziś 125 rocznica ur. Bohdana Pniewskiego – wybitnego architekta, autora wielu realizacji, głównie w Warszawie: gmach Sądów Grodzkich, gmach Narodowego Banku Polskiego, Dom Chłopa, budynek Polskiego Radia czy rozbudowa kompleksu (1) Foto: wikipediaFoto: wikipediafoto: wikipedia
budynków Sejmu. Ważną i ciekawą realizacją jest też dom własny Pniewskiego przy al. Na Skarpie 27. Architekt zakupił ten dom w 1936 od Stefana Potockiego, ale mocno go zmodyfikował wg założeń modernizmu– pierwotnie był to pawilon ogrodowy zaprojektowany przez Szymona Bogumiła (2) Foto: wikipedia
Zuga pod koniec XVIII w. Pniewski mieszkał w nim do śmierci w 1965 r. Odkupiony od spadkobierców przez Urząd Rady Ministrów obecne jest siedzibą Muzeum Ziemi. Z willą wiąże się plotka, że była siedzibą loży masońskiej Wielkiego Wschodu w XVIII i XIX w. Przed wojną znajdowało (3) Willa Bohdana Pniewskiego w trakcie budowy, widok elewacji oDwa nałożone na siebie szkice domu na skarpie: 1. stan spr
Read 4 tweets

Related hashtags

Did Thread Reader help you today?

Support us! We are indie developers!


This site is made by just two indie developers on a laptop doing marketing, support and development! Read more about the story.

Become a Premium Member ($3.00/month or $30.00/year) and get exclusive features!

Become Premium

Too expensive? Make a small donation by buying us coffee ($5) or help with server cost ($10)

Donate via Paypal Become our Patreon

Thank you for your support!