Tomáš Šalamon Profile picture
#CEO and co-founder of @myIncomaker, serial #entrepreneur, lecturer at @VSEcz. See https://t.co/MbPvsFC3vv The presented opinions are my personal. I never block anyone.

Feb 6, 2021, 24 tweets

Říkám si, že bych místo mrhání časem diskusemi o kravinách mohl napsat na Tw taky něco zajímavého. Zkusím a když se to chytne, budu občas pokračovat. #nepovinnáčetba
Teď je trendy vymezovat se proti ekonomickému růstu. Je to dobrej nápad, špatnej nápad nebo jakej je to nápad?

K tomu je potřeba vědět něco o #HDP. Když mluvíme o růstu, jde o růst HDP, tedy hrubého domácího produktu. HDP je souhrn všech "statků" vyprodukovaných na daném území za dané období. Prostě si představte, že byste dali na velikou hromadu úplně všechno, co se v ČR za rok vyrobilo.

Tak cena celé té skládky je HDP. A když všechno, tak všechno. Všechny fyzické věci, ale i všechny služby. Projeví se v tom i veškerý #pokrok, #inovace, třeba nové léky, atd. To si pamatujme, ještě se nám to bude hodit.

Statistici se většinou snaží do HDP zahrnout i šedou ekonomiku. I když při dealování koksu nevystavujete #EET stvrzenky, je to ekonomická činnost, která přispívá k blahobytu :-) a do HDP patří. Statistici to odhadují.

Black market dělá ve vyspělých zemích 10-15%, v rozvojových daleko víc.

Velikost celé té hromady HDP ČR v roce 2018 byla asi 5,2 bilionu Kč. Aby bylo možné mezinárodní srovnání, ekonomové počítají HDP takřka výlučně v $. Čili 245,2 mld. #USD. Jo, je to fakt hodně peněz. I když...

Třeba obrat společnosti #Apple v roce 2020 byl 274 mld. USD, takže ta firma vydělala za rok zhruba to samé, jako je celková produkce České republiky. 😕

HDP nám možńuje porovnávat spoustu věcí. Např. velikost ekonomiky. Těch našich 245 mld. No... HDP #Kalifornie je asi 2 bil. USD (jo, jednoho jediného státu #USA!) je asi 8x tolik. 8x!

Celé Spojené státy jakožto největší ekonomika světa asi 20,5 bil. USD. Když už jsme u toho, tak #Čína měla 13,6 bil. USD, čili za Amerikou stále citelně zaostává, ale roste o dost rychleji, takže asi nebude trvat dlouho a překoná ji.

A když jsme u těch východních despocií: #Rusko. 1,6 bil. USD. Jojo, až vám bude zase někdo z Hradu a okolí tvrdit, na jaké perspektivní trhy se máme zaměřovat, pak vězte, že celá ta obrovská země má ekonomiku menší než Kalifornie a jen 6,5x větší než my...

#Německo. Cca 4 bil. USD. Víc než dvojnásobek Ruska. Suroviny jsou holt fajn, ale zaostalost nevykompenzují. Ostatně, takové #Japonsko moc surovin nemá a blbě na tom není.
No nic, pojďme dál.

Tahle hausnumera jsou zajímavá, ale ne moc praktická. V praxi se proto používají jiné hodnoty, např. HDP na hlavu. Tím se dá docela pěkně porovnat bohatství jesnotlivých zemí. Je to jednoduché. 245,2 mld. USD děleno 10,5 mil. Čechů = cca 23500 USD na hlavu.

Ale moment! Pan Google něco říká o cca 39000 USD na hlavu měřeno PPP. Kdo to má špatně?
Nikdo. To #PPP znamená parita kupní síly a je to ošemetná věc. Vzpomínáte, jak jsme na začátku přepočítávali z korun na dolary? To se provedlo nějakým průměrným kurzem.

S kurzy je ale svízel. Skáčou, některé měny nejsou ani běžně směnitelné, takže ani žádný spolehlivý kurz nemají. Navíc je třeba sakra cenový rozdíl zajít si ke kadeřníkovi v ČR a v Německu, přitom na té naší hromadě HDP je to stále jedno a to samé ostříhání.

Takže PPP. Nakupte si v Lidlu v Drážďanech a pak si ten samý nákup udělejte v Lidlu v Ústí. Vydělte, kolik jste za zboží zaplatili (vyjádřeno třeba v korunách) tam a onde a vyjde vám parita kupní síly.

Ekonomové samozřejmě neporovnávají nákupní košík z Lidlu, ale široké nákupní koše všeho možného od potravin, nájmů až po auta a dovolené. Mimochodem, jestliže nám nominální HDP/hlavu vyšlo 23500 a PPP 39000, naznačuje to, že koruna může být dost podhodnocena. To ale teď neřešme.

Už je to dlouhý, co?
Blížíme se ke konci... 😀

HDP/hlavu je asi nejpopulárnější způsob, jak porovnávat bohatství. Takže:
My jsme kolem těch 40000, budeme psát 40K. Němeko: 53,5K (to není zas o tolik víc, co?). Těsně za námi je Itálie (40K), Izrael (39K), #Španělsko (38K)... Z tohohle srovnání vůbec nevycházíme tak špatně.

Co Čína? 17K. #Čína je obrovská, jako celek vytvoří strašně moc, ale v přepočtu na jednotlivce už to není taková sláva. Rusko: 27K. Rusové jsou o třetinu chudší než my. To jsou jim ta ropa a jaderné hlavice hodně platné...

Kdo je na tom nejhůř? #Burundi: 0,8K, konkrétně 783 USD/hlavu. Roční produkt průměrného Burunďana je takřka jistě menší, než Vaše čistá měsíční výplata. Až budete příště nadávat, jak tu všechno stojí za houby, vězte, že proti zbytku světa jsme úplně nechutně bohatí.

Kdo je naopak nejbohatší?
Co třeba Spojené arabské emiráty? 58K Nene, ropa je fajn, ale nestačí. To už jsme zjistili u těch Rusáků.
USA? 63K
Švýcarsko? 68K lepší, ale zdaleka ne nejbohatší.
Tam ta da dá. A vítezem se stává:

#Lucembursko. 113K, nejbohatší země světa.
Je to dané tím, že tahle maličká země dokázala vytvořit celosvětově významný bankovní sektor a otáčejí se tam opravdu veliké peníze.

Být benzínkou světa nestačí, to už víme. Takže, co je nejlepší cestou k bohatství?

Nejlépe si vedou země, které jsou dlouhodobě stabilní, mají dlouhou kontinuita práva a funkční instituce.

Další cestou k bohatství je také vysoká míra inovací a z toho pramenící vysoká produktivita práce.

Otázka k diskusi: co z toho máme u nás?

Uf. Tolik času jsme tím strávili a vůbec jsme se nedostali k tomu růstu, na který jsem na začátku lákal. Nechám si to na příště. Jestli budete mít zájem.

Poznám to podle lajků, sharů a followů a vašich reakcí!
Bylo to k něčemu? Co by vás zajímalo?

Pro dnešek díky za pozornost!

Share this Scrolly Tale with your friends.

A Scrolly Tale is a new way to read Twitter threads with a more visually immersive experience.
Discover more beautiful Scrolly Tales like this.

Keep scrolling