Dnes nás čeká trochu kontroverzní #febrewery, podíváme se na podávání piva.
Dáváte si v hospodě pivo točené? Nebo čepované? Co myslíte, že je správně? A točí se na 1x, 2-3x...?
Zastánci jednoho nebo druhého jsou schopni se bít v prsa, že ten jejich způsob je ten pravý.
Vezmeme to historicky popořádku, dříve bylo čepování. Vzniklo tak, že pivo se do hospody dodávalo v dřevěných sudech, do kterých se v lokálu narazil čep a samospádem čepovali pivo do džbánů. Obsluha tyto džbány roznášela štamgastům ke stolům.
A točení? Tady si vypůjčím krásnou fotku z Beranova pivovaru, kde vidíte pivní tlakostroj.
Když chtěl hospodský natočit pivo, tak roztočil kliku tlakostroje, natlakoval a natočil pivo.
Zajímavostí je 🇬🇧 způsob pumpování cask ale.
Hospoda má ve sklepě sudy připojené na pumpu (👇) a hospodský pumpováním pákou tlačí do sudu vzduch a tím vytláčí pivo do sklenice. Tím tlačením vzduchem je pivo náchylné na oxidaci, proto se doporučuje sud vytočit za den, dva.
Tohle pumpování pákou je taky důvod, proč je v anglické hospodě zvykem mít dlouhé páky na pípách. Protože krátkou pákou byste potřebnou sílu nevytvořili.
Teď už víte, že technologicky správně v současném Česku není ani čepování, ani točení, ale tlačení (tlačí se buď čistým CO2 nebo směsí Biogon - dusík a oxid uhličitý). Ale tlačené pivo nezní zrovna lákavě, přiznávám.
Tady se hodí vsuvka, že hospodský nebo číšník není od toho, aby poučoval štamgasta, že to říká špatně a oni v hospodě jen čepují nebo naopak jen točí.
Stejně tak se host nemá dožadovat výslovně čepovaného, že točené nechce nebo naopak. Chce pivo, dostane pivo:)
A ještě k tomu točení najednou nebo víckrát.
Plzeň propaguje točení 1x, Budvar zase naopak 2-3x.
A víte proč? Protože Plzeň je sycená méně, proto jí vyhovuje 1x, oproti tomu Budvar je nasycený více, tomu prospěje krátký mezičas před dotočením na snížení nasycení COčkem.
Díky a pozornost a budu rád, když se tahle pivní osvěta bude šířit. O způsob podávání piva totiž vůbec nejde, stejně to vždy končí na tom, jestli je pivo dobře uvařeno, dobře dopraveno a dobře ošetřeno při podávání.
Share this Scrolly Tale with your friends.
A Scrolly Tale is a new way to read Twitter threads with a more visually immersive experience.
Discover more beautiful Scrolly Tales like this.