1/11 Volcanic eruptions have occurred on planetary bodies throughout the Solar System, including Mercury. Eruptions have different styles, which affect the volcanoes they build. Photo by C.G. Newhall.
2/11 On volcanic planets, the size of volcanoes is anti-correlated with their frequency; small volcanoes are much more numerous than large ones (photo by John Pallister, USGS).
3/11 On Earth, small-volume explosive eruptions, which occur because expanding gas bubbles in the magma fragment the erupting molten rock, can form piles of material called scoria cones (photo by Drtrotsky CC-BY-SA3.0).
4/11 Features resembling scoria cones have been observed on the Moon and Mars (on picture), but not yet on Mercury and the extreme scarcity of such volcanoes is a surprising fact (photo CTX).
5/11 We used computer simulations to calculate where rock chunks would accumulate during explosive eruptions with different eruption volumes, speeds, and angles, under Mercury gravity.
6/11 We found that, under most plausible scenarios, explosive eruptions on Mercury ejected material over too great an area to build a cone, but instead built gentle slopes that would be undetectable in data from the MESSENGER mission.
7/11 This is because Mercury has no atmosphere to reduce the maximum range of ejected rock and cause it to build up close to the vent (photo by NASA/JHUAPL/CIW).
8/11 We suggest that @BepiColombo , the next spacecraft to visit Mercury, should concentrate on searching for compositional, rather than topographical, evidence for explosive #volcanism.
9/11 We suggest that volcanic cones on the #Moon may have formed differently to scoria cones on #Earth, since the Moon also has no atmosphere (#NASA/GSFC/Arizona State University).
10/11 The full story is available in the paper just published in @grl (goo.gl/sJMbFa) so enjoy the reading ;)
11/11 And many thanks to @daverothery, @wrightplanet and Ondřej Čadek to help me out to write this story and to @ThePlanetaryGuy and Sebastien Besse to critically evaluate our work and hence help us to improve it :)!
• • •
Missing some Tweet in this thread? You can try to
force a refresh
Vypadá to, že konečně máme k dispozici teorii, které vysvětluje, jak se zlato dokáže dostat z hlubin Země (kde je zlata vlastně víc než dost) na její povrch!
Pojďme si to tak vysvětlit 🧵
Alchemist-hp, CC BY-SA 3.0 DE
Začněme tím, že si řekneme, že zlato na Zemi nevzniká a vzniknout nikdy nemohlo - nepanují tady na to ty správné podmínky.
Pokud tak máte zrovna na prstu zlatý prsten, vězte, že ty atomy, co teď hladíte, vznikly během výbuchu supernovy nebo neutronové hvězdy.
Na Zemi se pak zlato dostalo během dopadů asteroidů a jiného kosmického bordelu během jejího formování.
Tedy během procesu, kdy naše planeta vznikala.
Uvnitř Země se tak nachází tak spousta zlata a vzácné je vlastně jen proto, že ho máme na povrchu málo.
Jestli učíte na základní či střední škole, zpozorněte.
Tohle je totiž náš vánoční dárek pro vás.
Právě vypouštíme do světa nový popularizační počin z dílny @GFU_AVCR a @skodova_lucie, který vám má pomoci s výukou geověd v hodinách!
Stáhněte si ho, než NáM ŤO ZmaŽOU!🧵
Geologie, to je na základních a středních školách takovou popelkou věd. Moc se neučí a když už, tak jen jako doplněk prvouky, přírodopisu nebo zeměpisu... A to je škoda! Bez pochopení geověd totiž člověk nemůže moc dobře chápat, co se děje ve světě kolem nás.
Co s tím? Jasně, víc geologie do školních lavic!
A proto jsme pro vás připravili almanach geovědních pokusů - unikátní brožuru, ve které naleznete 12 jednoduchých experimentů, které snadno (a levně) zvládnete vyhotovit během chvilky ve škole!
Sice jsme všichni chtěli jít spát, ale budeme to muset o chvilku posunout.
Tohle si totiž nenecháme ujít, aneb #vímeJakoPrvní
Brzy obletí svět zpráva, že Uran a Neptun mají pod svým plynovým závojem oceán kapalné vody.
To je překvápko, co? 🧵
Uran a Neptun, dvě planety ve vnější části Sluneční soustavy, se sice řadí mezi plynné obry, ale jelikož se moc nepodobají Jupiteru a Saturnu, často se vyčleňují do speciální podskupiny tzv. ledových obrů.
Jsou výrazně menší, mají jinou barvu a co víc... překvapení čeká i u...
... magnetického pole.
Zatímco Jupiter a Saturn (ale i Země) mají magnetické pole, které vzniká v jádru těch planet, u Uranu a Neptunu tohle neplatí.
Jejich magnetické pole je jiné, takříkajíc "divné".
Bude pro náš dnešní příběh důležitá! Aneb vítejte v mé hlavě...🧵
To si tak jdu s rodiči a dětmi na procházku po jednom z mých nejmilejších kousků Česka, když na místě, kam chodím pozorovat přerod meliorizované louky na potok vidím nově vyjeté koleje od traktoru.
I zaraduji se, že tu máme novou tůňku, ve které budou žít všelijaké brebery.
Koukám do vyjeté brázdy a vidím charakteristický film na vodě vznikající po úniku ropných látek.
Říkám si, to je blbý, že tenhle krásný kout přírody dostal svojí dávku petrochemie... jenže když se k té vyjeté brázdě sehnu, všimnu si, že tady něco nehraje.
Pokud nemáte na sobotu plán, dovolte mi, abych vás pozval k nám do spořilovského areálu na den otevřených dveří třech místních ústavů.
Věřte mi, že nebudete litovat. Tady nabízím ochutnávku toho, co vás tam od 10 do 16 hod čeká! 🧵#týdenvědy
Předně, můj kolega @DavidPisa tam poprvé veřejnosti představí náš nový popularizační stroj, skrze který máme lepší možnost vysvětlit, jak Slunce ovlivňuje magnetické pole Země!