1/11 Volcanic eruptions have occurred on planetary bodies throughout the Solar System, including Mercury. Eruptions have different styles, which affect the volcanoes they build. Photo by C.G. Newhall.
2/11 On volcanic planets, the size of volcanoes is anti-correlated with their frequency; small volcanoes are much more numerous than large ones (photo by John Pallister, USGS).
3/11 On Earth, small-volume explosive eruptions, which occur because expanding gas bubbles in the magma fragment the erupting molten rock, can form piles of material called scoria cones (photo by Drtrotsky CC-BY-SA3.0).
4/11 Features resembling scoria cones have been observed on the Moon and Mars (on picture), but not yet on Mercury and the extreme scarcity of such volcanoes is a surprising fact (photo CTX).
5/11 We used computer simulations to calculate where rock chunks would accumulate during explosive eruptions with different eruption volumes, speeds, and angles, under Mercury gravity.
6/11 We found that, under most plausible scenarios, explosive eruptions on Mercury ejected material over too great an area to build a cone, but instead built gentle slopes that would be undetectable in data from the MESSENGER mission.
7/11 This is because Mercury has no atmosphere to reduce the maximum range of ejected rock and cause it to build up close to the vent (photo by NASA/JHUAPL/CIW).
8/11 We suggest that @BepiColombo , the next spacecraft to visit Mercury, should concentrate on searching for compositional, rather than topographical, evidence for explosive #volcanism.
9/11 We suggest that volcanic cones on the #Moon may have formed differently to scoria cones on #Earth, since the Moon also has no atmosphere (#NASA/GSFC/Arizona State University).
10/11 The full story is available in the paper just published in @grl (goo.gl/sJMbFa) so enjoy the reading ;)
11/11 And many thanks to @daverothery, @wrightplanet and Ondřej Čadek to help me out to write this story and to @ThePlanetaryGuy and Sebastien Besse to critically evaluate our work and hence help us to improve it :)!
• • •
Missing some Tweet in this thread? You can try to
force a refresh
Pokud nemáte na sobotu plán, dovolte mi, abych vás pozval k nám do spořilovského areálu na den otevřených dveří třech místních ústavů.
Věřte mi, že nebudete litovat. Tady nabízím ochutnávku toho, co vás tam od 10 do 16 hod čeká! 🧵#týdenvědy
Předně, můj kolega @DavidPisa tam poprvé veřejnosti představí náš nový popularizační stroj, skrze který máme lepší možnost vysvětlit, jak Slunce ovlivňuje magnetické pole Země!
Kdybyste neměli v sobotu co dělat, mám pro vás tip.
Jak asi tušíte, docela mě baví popularizovat geovědy... a nejsem v tom sám. Baví to i mého kolegu Matěje Machka z @GFU_AVCR i @DavidPisa z Ústavu fyziky atmosféry.
A tak jsme si řekli, že společně něco vymyslíme...
🧲🌎🌞🧵
A víte, co jsme udělali?
Jo, fungl novou, unikátní edukační pomůcku pro vysvětlení chování planetárního magnetického pole ve hvězdném větru!
Pecka, co!?
Kdyby neměla Země své silné magnetické pole, život na jejím povrchu by jistě nebyl takový, jak ho známe.
Magnetická pole planet totiž pomáhají odklánět část nebezpečných částic přicházejících z okolního kosmického prostředí. Částice se tak nedostanou až na povrch.
Co byste dělali, kdybyste měli k dispozici na 30 dní loď s robotickou ponorkou a páčidlo?
Jo, přesně. Vydali byste se do Tichého oceánu, ponořili se skoro 3 kilometry hluboko do blízkosti hydrotermálního vřídla a tam udělali velký objev!
Jaký?🧵
🎥Schmidt Ocean Institute
To, že se v blízkosti hydrotermálních vřídel nachází život, víme už skoro půl století
Od té doby se podařilo objevit přes 600 druhů. Druhů, které k životu nepotřebují energii ze Slunce
Je pátek a tak je na místě doporučit pár 🇨🇿 vědců a vědkyň, které byste mohli chtít mít ve svých sledovaných.
Někteří nepatří mezi ty nejaktivnější účty, co tady jsou, ale věřte mi, že se za nimi skrývají lidé, o kterých je dobré vědět, pač toho mraky ví!
🧵
Třeba takový @PetrZacharov vám okamžitě vysvětlí, proč nemáte používat při pohledu na oblohu slovo mrak, ale oblak.
Ale taky je to člověk, kterého se pokaždé ptám, když se něco stran počasí děje.
Tornáda, bouřky.... cokoliv vás napadne.
Buď to ví, nebo ví, kde se zeptat
Existuje jistá šance, že o víkendu budeme mít možnost spatřit polární záři...
A když já potřebuji vědět něco o tomhle fascinujícím fenoménu, nebo chápat, jak fungují věci okolo magnetického pole Země/Jupiteru/čehokoliv a interakce se Sluncem... vždycky otravuji @DavidPisa!