CZY JAROSŁAW KACZYŃSKI JEST KONSERWATYSTĄ?
(BONUS: A CZY JANUSZ KORWIN-MIKKE NIM JEST?)

Wersja skrócona dla osób, które nie mają ochoty przebijać się przez ten przydługi i dość męczący wątek: jest (Korwin nie).
Wątek jest w sumie kontynuacją wcześniejszych rozważań o antropologii filozoficznej Gehlena i stosunku konserwatyzmu do katastrofy klimatycznej, zachęcam do zapoznania się z poprzednimi częściami tej trylogii. A teraz cały wywód dla osób należących do górnych 3%:
Rozpoczęty niedawno zwrot ekologiczny PiS-u podsycił narrację o Kaczyńskim, który uległ dyskretnemu urokowi socjalu, złamał się pod presją lewicowych mód Zachodu, albo – w najłagodniejszej z punktu widzenia oskarżeń o herezję wersji –
poszedł na skróty i zaczął wykorzystywać lewicową demagogię, kupując głosy tłuszczy obietnicami od czapy, których zgubnych dla PKB skutków motłoch nie jest w stanie zrozumieć.
Nie jest to nowa myśl, uważni obserwatorzy prawicowej Kunstkamery powinni pamiętać, że komentarze o lewaku z Żoliborza, który ukradł prawicę, krążyły w różnych środowiskach tejże prawicy od początku lat 90., nasilając się najpierw wraz z rosnącą pozycją Kaczyńskiego,
a później gasnąc stopniowo, gdy jego pozycja stawała się już po prawej stronie sceny politycznej hegemoniczna, a komentujący musieli z braku laku zostawać jego podwładnymi i wchodzić do konstruowanych przez niego rządów.
Czy Kaczyński jest więc politykiem z ducha lewicowym, po części odrzuconym przez salon Kuronia i Michnika, po części – jako wybitny polityk ze świetnym przeglądem struktury społecznej – przekonanym, że w Polsce trwale wygrywać może tylko siła co najmniej centroprawicowa?
Chciałby go takim widzieć prof. Wodeham, chciałby chyba red. Woś i niewielka (choć jakże cenna), potrafiąca myśleć politycznie część lewicy. Nie do końca się z tą wizją zgadzam.
We wspomnianych dwu wątkach wyjaśniliśmy już sobie czym jest konserwatyzm i z jakiej postawy się wywodzi. Zauważyli Państwo na pewno, że nie ma w nich słowa o tym, jakie konkretnie poglądy powinien mieć konserwatysta we wszystkich sporach, na które na co dzień marnujemy życie.
Podobnie jest z samą filozofią polityczną. Gdy z prof. Wodehamem zamieszczaliśmy tu nasze wykłady często pytano nas, czy będzie wykład o polityce zagranicznej kaczyzmu. Od początku odpowiadaliśmy, że takiego wykładu nigdy nie będzie.
Polityka zagraniczna jest bowiem rzeczą przygodną i całkowicie zależną od okoliczności. Paradygmaty w niej zmieniają się co kilkadziesiąt lat (nie, nie wierzymy w geopolitykę). Filozofia polityczna obejmuje ją tylko w takim zakresie, w jakim obejmuje każdą inną dziedzinę życia.
W podobny sposób, mutatis mutandis, patrzeć należy na ekonomię. Poważne zmiany stosunków ekonomicznych to oczywiście dłuższe procesy, trwające raczej setki i tysiące lat, ale konserwatyzm ma za zadanie wykraczać w myśleniu poza ograniczone biologią granice życia człowieka.
Bierdiajew słusznie wytykał Marksowi, że ten uznał wszystkie wcześniejsze filozofie za efekt uwarunkowań ekonomicznych ich epok, jednak nie odważył się tego powiedzieć o samym marksizmie. Kapitalizmu tymczasem kiedyś nie było i kiedyś nie będzie, a wraz z jego odejściem marksizm
przestanie być filozofią społeczną, a stanie się jednym z eksponatów wielkiego muzeum historii filozofii.
Czy to wszystko oznacza jednak, że konserwatysta może być marksistą lub łączyć konserwatyzm z dowolną ideologią? Nie do końca.
Opisywana w poprzednich wątkach postawa konserwatywna wyklucza więc przede wszystkim dwie rzeczy: nagłe, skokowe i rewolucyjne zmiany dokonywane przez człowieka, a także utopię – wszelkie próby tworzenia przez człowieka „inteligentnego projektu” społecznego.
Tu dygresja: w zarzucaniu JK, że nie jest konserwatystą celują wszelkiej maści libertarianie, „wolnościowcy”, korwiniści i środowiska mocno do JKM zbliżone. Chciałem zauważyć, że w świetle powyższych uwag konserwatystą z całą pewnością nie jest Janusz Korwin-Mikke.
Konserwatysta zapytany co zrobiłby z państwem i społeczeństwem gdyby dostał nieograniczoną władzę powinien odpowiedzieć coś w stylu: „dajcie mi sto lat, wprowadzę stopniowo sto zmian, będę się uważnie przyglądał skutkom i mniej więcej w połowie stulecia zacznę wprowadzać korekty”
Co by się zaś stało z krajem absolutnej władzy JKM? Monarchia, państwo minimum, te urzędy skasować, tych urzędników wywalić, tych ludzi trzeba, kurwa, zabić! Różnica między stanem świata a stanem postulowanym przez korwinistów jest za duża, by wprowadzić bez zmian rewolucyjnych.
A ich „konserwatywny” charakter nie ma tu najmniejszego znaczenia. Jest też powód drugi. Na pierwszy rzut oka Korwin chce klasycznego powrotu do przeszłości. To jednak pozory, jego poglądy przemyślane na poważnie to eklektyczna wizja państwa będącego dziwną mieszanką
państwa minimum, feudalnej monarchii, neoliberalnych pomysłów gospodarczych z XIX w., Realpolitik, cybernetyki społecznej itd. Nie ma tu żadnej przeszłości, bo taki świat nigdy nie istniał. Wizja państwa Korwin-Mikkego pod względem utopijności nie ustępuje w niczym komunizmowi.
Wracamy do głównego pytania tego i tak już stanowczo zbyt długiego wątku: Kaczyński robi po prostu to, co powinien robić konserwatysta: wykorzystuje dobre, sprawdzone pomysły. Nie patrzy czy wpadło na nie lewactwo, czy prawactwo, tylko jak służą one społeczeństwu i państwu.
Korzystając z tego, że w sensie najogólniejszym Polska jest zapóźniona względem Zachodu (nie chcę państwa przekonywać do żadnego pozytywizmu lub wręcz darwinizmu społecznego, ale nasz model rozwoju po 1989 r. zakłada prostą politykę gonienia Zachodu poprzez naśladownictwo),
Kaczyński aplikuje polskiemu społeczeństwu te zmiany, które ustabilizowały społeczeństwa Zachodu i odbudowały go po II wojnie (na marginesie, państwo opiekuńcze było budowane również przez partie chadeckie), chroniąc przed nowinkami ideologiczno-gospodarczymi,
które na naszych oczach Zachód destabilizują, albo na efekty których poczekać musimy jeszcze trochę czasu.
Kaczyński jest więc Jeden, stały i niezmienny, a orbitują wokół niego nagrzane libki krzyczące o socjalu i nie mniej nagrzane lewactwo gardłujące o neoliberalizmie PiS-u.
KONIEC CZĘŚCI TRZECIEJ, OSTATNIEJ

• • •

Missing some Tweet in this thread? You can try to force a refresh
 

Keep Current with Jego Magnificencja prof. dr hab. Zelig

Jego Magnificencja prof. dr hab. Zelig Profile picture

Stay in touch and get notified when new unrolls are available from this author!

Read all threads

This Thread may be Removed Anytime!

PDF

Twitter may remove this content at anytime! Save it as PDF for later use!

Try unrolling a thread yourself!

how to unroll video
  1. Follow @ThreadReaderApp to mention us!

  2. From a Twitter thread mention us with a keyword "unroll"
@threadreaderapp unroll

Practice here first or read more on our help page!

More from @JanZelig

29 Sep
KONSERWATYZM A KATASTROFA KLIMATYCZNA

Katastrofa klimatyczna jest najważniejszym współcześnie potwierdzeniem słuszności konserwatywnego rozpoznania świata. Jednocześnie wiemy wszyscy, że to prawica najbardziej wytrwale pielęgnuje negacjonizm klimatyczny.
Zanim przejdę dalej chciałem zaznaczyć, że rozumiem powody, dla których tak jest. Więcej – byłem tam i sam uległem na pewnym etapie życia przekonaniu, że pod hasłami ekologicznymi kryje się zapewne lewicowa agenda polityczna. Wbrew utrwalonemu stereotypowi to jest bowiem główne
źródło niechęci wielu konserwatystów do uznania antropogenicznych przyczyn zmian klimatu i ich skali. W świecie neoliberalnego systemu ekonomicznego i lewicowych prądów intelektualnych konserwatysta intuicyjnie podejrzliwie traktuje konsensusy autorytetów i powstające dogmaty.
Read 23 tweets
16 Sep
Dwie luźne uwagi natury ogólnej wywiedzione ze sporów ostatnich dni:

1. Jednym ze stałych błędów nędznej polskiej punditerki jest powierzchowne, pseudomatematyczne analizowanie działań politycznych. Sprowadza się ono do ogłaszania, że partia X „przesuwa się” w prawo/lewo,
a przez to straci jakąś część elektoratu, a zyska inną. Potem biorą się z tego wszystkie mityczne centra, miejsca na prawo od PiS, na lewo od PiS, języczki u wagi i inne bzdury. Zgodnie z tym dogmatem polskiej szkoły analizy politycznej, po podniesieniu przez PiS kwestii
zwierzęcych nasi dziennikarze i analitycy wyssali z palca dane ilościowe, pochwycili kalkulatory i zaczęli wyliczać, że akcja ta z pewnością zabierze PiS-owi 5% elektoratu wiejskiego, a da 1% głosów ekologów, więc się nie opłaca (bądź odwrotnie, zależnie od liczącego).
Read 23 tweets
23 Aug
Robert Lewandowski obiecał mi, że jeśli wygra dziś ten finał, to wycofa z prokuratury zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa. Będę trzymał kciuki!
Wkleję tu parę osób, żeby miały dowód, że wszystko zostanie załatwione polubownie.
Read 7 tweets
16 Aug
Nie wiem skąd oburzenie na tę okładkę. Popularność Urbana jako internetowego śmieszka to akurat fascynujący fenomen. A zwłaszcza prawica powinna się nad tym zastanowić, zamiast się oburzać.
Zresztą powinni się nad tym pochylić wszyscy dziennikarze, nie tylko prawicowi. Bo trzeba tu otwarcie powiedzieć, że konto Urbana na YT jest po prostu dobre, czysto formalnie. Krótkie filmiki z precyzyjną puentą, przeszłoby też na jeszcze nowszym TikToku.
Porównajcie to sobie do wszelkich telewizji, Onetów, wrzucających na YT przeklejone na żywca z zupełnie innego medium materiały. Lub rozpaczliwych prób zrobienia czegoś nowego w stylu wywiadów w samochodzie Kuźniara. Te rzeczy mają potem 2 tys. wyświetleń, a Urban 200 tys.
Read 8 tweets
5 Aug
Znana czytelnikom mojego mikroblogu Aleksandra Gersz opublikowała listę 30 rzeczy, które należy zrobić przed 30. rokiem życia.
Przybliżę Państwu najważniejsze punkty, osoby przed 30. proszę o zastosowanie się, do osób starszych, które czegoś nie zrobiły, kieruję apel, by umarły. Image
Co więc powinien zrobić każdy młody fajnopolak?
Na początek pakiet wyjazd za granicę + terapia + piniądz + adopcja zwierzątka (w przypadku kobiet obowiązkowy kot). ImageImageImageImage
Następne w kolejce są inwestycje, w końcu pieniądz powinien na nas pracować sam. Dzięki temu będziemy mogli zamieszkać na swoim. W opcji idealnej służy do tego wzięcie kredytu. ImageImage
Read 6 tweets

Did Thread Reader help you today?

Support us! We are indie developers!


This site is made by just two indie developers on a laptop doing marketing, support and development! Read more about the story.

Become a Premium Member ($3/month or $30/year) and get exclusive features!

Become Premium

Too expensive? Make a small donation by buying us coffee ($5) or help with server cost ($10)

Donate via Paypal Become our Patreon

Thank you for your support!

Follow Us on Twitter!