Na Pankráci probíhá rekonstrukce tram. trati k vozovně a výstavba krátké nové trati k metru.
Na několika stech metrech jsou nyní krásně vidět jednotlivé etapy výstavby, které výborně ilustrují současné technologické postupy. Pojďme se tedy blíže podívat, po čem jezdíme.
1/18
Začínáme v oblouku u ulice Soudní, tedy od konce. Zde
(pohled ke smyčce) se teprve vybourávají původní betonové BKV panely. Tato poněkud problematická a nepříliš kvalitní technologie se naštěstí opouští po celém městě. Následuje oblouk, který je hotový již z dřívějška.
2/18
Pohled do prostoru zastávky Na Veselí. BKV panely jsou vybourány, spodní vrstvy vyfrézovány, trolej svěšena. Probíhá příprava na založení nové trati, rekonstruuje se odvodnění a betonují patky pro nové trakční sloupy.
3/18
Vznikající oblouk nad zastávkou Na Veselí. Jak vidno, základ nové trati je poměrně hluboký a dělá se zevrubně, celá sestava má vydržet desítky let intenzivního provozu bez propadů podloží a dalších typických neduhů systému BKV.
4/18
O pár metrů dále již vidíme základ trati systému w-tram. Nejprve se hutní a izoluje podloží, vznikne jakési koryto.
5/18
V něm se v určitých rozestupech rozloží betonové pražce, na ně se uloží kolejnice s připravenými vruty a úchyty.
6/18
Následně probíhá vyměřování a geometrická úprava polohy kolejnic do definitivní polohy. Na fotce je dobře patrné pružné upevnění kolejnic a pryžové pásy pod hlavou kolejnic, které minimalizují hluk projíždějících souprav. Místní budou mít výrazně klidnější noci.
7/18
Pohled od ulice 5. května směrem k pankrácké vozovně. Vidět jsou nejen její typická sila na písek, dobře patrná je také původní úroveň ulice Na Veselí před jejím zahloubením pod magistrálu.
8/18
V podjezdu vidíme definitivní geometrické úpravy kolejnic, kanály odvodnění a přechod do úseku po první betonáži základní desky.
9/18
Pohledem k ulici Na Pankráci vidíme opět původní uliční úroveň - a také přechod do úseku po druhé betonáži. Výhoda tohoto řešení je, že v případě nutnosti výměny kolejnic se vybourá pouze svrchní betonová vrstva, podkladní zůstane.
10/18
Detail části trati s oběma betonovými vrstvami a jednou vrstvou. Jelikož touto ulicí projíždí tramvaje souběžně s automobilovou dopravou, jsou zde použity žlábkové kolejnice, na svrchní betonovou vrstvu ještě přijde definitivní asfaltový kryt.
11/18
V křižovatce Na Veselí x Na Pankráci ještě zůstávají původní BKV panely, aby byla zajištěna průjezdnost dopravy. V tomto místě bude trojramenná kolejová křižovatka s novým úsekem, který vzniká směrem ke stanici metra Pankrác. Do něj se nyní podíváme také.
12/18
Asistující podnikový nestor - Praga V3S.
13/18
Stojíme nad křižovatkou, hledíme ke stanici metra Pražského povstání. Na nově položených kolejích leží připravené části výhybek.
Jak vidno, je zde použita jiná technologie konstrukce trati: koleje jsou ve štěrkovém loži (jako na železnici) s asfaltovým krytem.
14/18
Pohled k Pankráci. Zde již chybí pouze finální asfaltová vrstva. Původní stožáry, které pamatují ukončení provozu tramvají v tomto úseku v roce 1974, podruhé troleje neponesou. Budou místo nich použity nové.
15/18
Pohled opět opačným směrem ke stanici Pražského povstání a budoucí Kotorské, která bude těsně pod křižovatkou s ulicí Na Veselí.
Sloup vlevo již osazen, vpravo vidíme překrytou betonovou patku připravenou pro usazení nového sloupu.
16/18
Pankrác. Zde bude nová trať provizorně ukončena kolejovým přejezdem, jezdit sem budou jen obousměrné tramvaje. V tomto prostoru také vznikne dočasná tramvajová zastávka Pankrác. Nezbývá než doufat ve vítězství rozumu a další prodloužení trati dále na Budějovickou a Dvorce.
17/18
O tom, jaké má další potřebné prodloužení problémy, jsem psal nedávno. Tedy pro připomenutí:
Každý den její platnosti si představíme město, kde jezdí české tramvaje.
1) Bosna a Hercegovina, Sarajevo.
Nechť nám válkou zničená K2YU dodá víru, že zlé časy se dají překonat. Tak jako v Sarajevu.
Foto: Royal Canadian Air Force.
2) USA, Louisiana, New Orleans
Koncem 90. let byl zkoušen na jihu Spojených států prototyp obousměrné tramvaje T6C5. Místní dopravní podnik prý byl s testy spokojen, bohužel podnik ČKD byl v té době u konce s dechem, zdravím tímto J-PB, a již nedokázal slibný projekt dokončit.
Všimněte si, mimo jiné, dvou sběračů proudu. Tyčový známe už jen z historických tramvají ze Střešovic (nebo z Rigy), v New Orleans se ale t. č. používal výhradně. Zároveň má ale T6C5 klasický pantograf.