١/١٣ در روزهای آغازین ج‌ج٢ در آمریکا جو عمومی مخالف ورود به جنگ بود. در انگلیس هم درحالیکه اختلاف‌ها بر سر دخالت نظامی یا مصالحه با هیتلر در جریان بود، جورج اورول شهر به شهر می‌گشت و به نفع جنگ تبلیغ می‌کرد.

تظاهرات دانشجویی در برکلی آمریکا در حمایت از صلح ١٩۴٠👇
٢/١٣ اورول صلح‌طلبی را به نفع فاشیسم و کمک به جبهه مخالف می‌دانست، از دید او "هیچ راهی برای بیرون ماندن از بحران کنونی نیست. در عمل آنکه با ما نیست ضد ما است" البته هنگامی که بمب‌های آلمان بر لندن فرود آمدند و آتش هواپیماهای ژاپنی پرل هاربر را روشن کرد، جنبش صلح خاموش شد.
٣/١٣ اگر یک دخالت نظامی شکست بخورد و به اهداف خود نرسد، کسانی که برای آن تبلیغ می‌کردند مواخذه خواهند شد. اما اگر موفقیت‌آمیز باشد، مخالفان جنگ و طرفداران صلح تقبیح نمی‌شوند. نمونه جرمی کوربین که مخالف جنگ بوسنی بود و حتی جنایت‌ها رخ داده را انکار می‌کرد.
١٣/۴ هنری کیسینجر برای تداوم جنگ ویتنام و یا حمایت از آگوستا پینوشه ملامت می‌شود، اما به سکوت، عدم دخالت، و حتی تایید ضمنی او در قتل‌عام بنگلادشی‌‌ها در سال ١٩٧١ توسط پاکستانی‌ها چندان اشاره نمی‌شود. هنگامی که با دخالت هند این کشتار پایان یافت، کیسینجر اقدام هند را حتی محکوم کرد.
١٣/۵ نتیجه اینکه تلاش برای اقدام نظامی هزینه‌بر و دشوار اما طرف مقابل آن عموما در هر حالتی بدون عقوبت است. اما باید توجه داشت که اگرچه مخالفت با جنگ و دخالت نظامی لزوما به معنای همراهی با یکی از طرفین نیست، اما گاهی معادل همدستی با طرف برنده است.
١٣/۶ در جنگ عراق دولتمردان آمریکایی با هر ابزاری حتی فریب سعی در اقناع افکار عمومی در توجیه جنگ داشتند. اما مخالفت‌ها با جنگ نیز شکلی مضحک به خود گرفت. طارق عزیز وزیر مسیحی کابینه صدام، که در کشتار ده‌ها هزار کرد و شیعه عراقی و حتی دزدی کودکان آنها برای سرکوب آنها مشارکت داشت،
٧/١٣ به واتیکان دعوت شد تا در کنار پاپ دعای صلح بخوانند! این‌گونه تلاش‌ها برای توجیه افکار عمومی، جنبه دیگر نیز دارد. در پاییز ١٩٩٠، در آستانه جنگ خلیج فارس بین کشورهای متحد به رهبری آمریکا و عراق، یک پناهجوی ١۵ ساله کویتی به نام نیره در سنا آمریکا حاضر شد.
٨/١٣ او که به عنوان داوطلب در بیمارستانی در کویت فعالیت می‌کرد، شهادت داد که سربازان عراقی دستگاه‌های تنفس بیمارستان را به غنیمت بردند که در نتیجه آن ٣٠٠ نوزاد تلف شدند. بوش ١٠ بار در صحبت‌های خود و ٧ سناتور در دفاع از اقدام نظامی به این اتفاق ارجاع دادند.
٩/١٣ بوش با مقبولیت عمومی ٩٢٪ جنگ را آغاز کرد. مدتی بعد مشخص شد آن دختر نیره الصباح دختر سفیر کویت در آمریکا بوده و کل داستان ساختگی است.

گمان رایج این است که آمریکا برای نفت و منابع عراق وارد جنگ در این کشور شد، در عمل اما دولت عراق خود تصمیم می‌گیرد به چه کشوری نفت بفروشد،
١٠/١٣ و سود مالی و اقتصادی هرگز با هزینه جنگ برابری نمی‌کرد. گفتگو با سربازان آمریکایی هم نشان داد که بیشتر آنها آمده بودند تا انتقام ٩/١١ را بگیرند. اما در واقع برای دولت آمریکا گسترش نفوذ جئوپلتیک و برپایی حکومتی دموکراتیک نزدیک به غرب هدفی بسیار باارزشتر از چاه‌های نفت بود.
١١/١٣ هدفی که هرگز محقق نشد، و به قول رایان کروکر دیپلمات ارشد آمریکا در خاورمیانه، نتیجه از بدترین پیش‌بینی‌ها نیز بدتر شد. سوال اینجاست که آیا بدون ادعای وجود سلاح‌های کشتار جمعی و تنها بر پایه جنایات صدام، جنگ برای افکار عمومی آمریکا توجیه‌پذیر بود؟ اگر تبعات منفی نداشت چطور؟
١٢/١٣ در دوران جدید حمله مستقیم به یک کشور به منظور آوردن آن به زیر چتر نفوذ آمریکا نامحتمل‌تر از همیشه خواهد بود. در واقع روشهای دیگری برای دستیابی به این هدف رایج‌تر است. نه فقط چون راحتتر است بلکه جنگ عواقب خطرناکی می‌تواند داشته باشد.
١٣/١٣ اوباما در کتاب تازه چاپ خود گفته که جنگ احتمالی با ایران می‌توانست تمام دستاوردهای او را از بین ببرد. از سال ١٩٨٠ ترامپ اولین رییس‌جمهور آمریکا بود که اعلان جنگ نکرده. با بی‌اعتباری هر چه بیشتر رسانه و دولت‌ها نزد افکار عمومی، قانع کردن آنها به جنگی دیگر بسیار دشوار است.

• • •

Missing some Tweet in this thread? You can try to force a refresh
 

Keep Current with جارِد دایموند

جارِد دایموند Profile picture

Stay in touch and get notified when new unrolls are available from this author!

Read all threads

This Thread may be Removed Anytime!

PDF

Twitter may remove this content at anytime! Save it as PDF for later use!

Try unrolling a thread yourself!

how to unroll video
  1. Follow @ThreadReaderApp to mention us!

  2. From a Twitter thread mention us with a keyword "unroll"
@threadreaderapp unroll

Practice here first or read more on our help page!

More from @JaredDiam

17 Nov
۶/١ در سال ١٩٨۴، فرد ناشناسی به جنیفر تامسون تجاوز کرد. با واکنش سریع پلیس، چند مظنون بازداشت شدند. در اداره پلیس، جنیفر با آن مظنونین که به صف شده بودند روبرو شد، و به سرعت و بسیار مطمئن رونالد کاتن را به عنوان متجاوز شناسایی کرد.
۶/٢،علیرغم اصرار رونالد به بی‌گناهی، اطمینان جنیفر هیأت منصفه را قانع کرد و رونالد به حبس ابد محکوم شد. در طی سالها از جنیفر بارها سوال شد که آیا توانایی بخشش رونالد را دارد و او گفت که هرگز، به شدت از او متنفر است و حتی اگر ممکن بود به رونالد آسیب فیزیکی وارد می‌کرد.
۶/٣ پس از ١٠سال، با آزمایش DNA بی‌گناهی رونالد ثابت و آزاد شد. فرد دیگری به جرم چند تجاوز که در همان زندان رونالد زندانی بود، متجاوز واقعی بود و همیشه از اینکه یکی از تجاوزهای او مخفی مانده برای دیگران تعریف می‌کرد. حالا طرفین مسأله بخشش یا نفرت بین جنیفر و رونالد عوض شد.
Read 6 tweets
16 Nov
۶/١ سال ١٩۶٨، حدود ٣٠٠میلیون دانش‌آموز دبیرستانی در دنیا بود. ١٨میلیون در آمریکا، ٢٧٠هزار نفر در ایالت واشنگتن، ١٠٠هزار نفر در شهر سیاتل، و حدود ٣٠٠ نفر آنها در مدرسه لیکساید، تنها مدرسه‌ای در دنیا که کامپیوتر داشت، حضور داشتند، از جمله بیل گیتس و پاول الن پایه‌گذاران مایکروسافت.
۶/٢ کتاب به موضوع شانس و ریسک در موفقیت‌ها و شکست‌های زندگی می‌پردازد که نقش بزرگی در تحولات تحولات فردی و دنیا دارند. این دو عامل در کنار استعداد و تلاش فردی مسیر زندگی آدمی را تعیین می‌کند. در گذشته به صورت کامل‌تر در مورد این مسأله نوشتم.
۶/٣ فصل بعد کتاب به مسأله پول و شادی می‌پردازد. نویسنده با ذکر چندین بررسی، عامل اصلی شادی و رضایت از زندگی را کنترل داشتن بر جریان زندگی، پیش‌بینی‌پذیر بودن آن، و اطمینان از تداوم شرایط عادی و دوری از اضطراب عنوان می‌کند. اینجاست که نقش پول مشخص می‌شود. با پول می‌توان وقت خرید.
Read 6 tweets
14 Nov
۶/١ خبری منتشر شده که نفر دوم القاعده در تهران توسط اسراییل به سفارش آمریکا ترور شده، که حاکی است از میزان نفوذ اسراییل به درون خاک ایران و اطمینان آنها از اشراف اطلاعاتی. امری که شاید بتواند تکلیف ترورهای هسته‌ای را در ایران مشخص کند.
۶/٢ اینچنین عملیات‌هایی حتما با برنامه‌ریزی دقیق چند ماهه صورت گرفته، شامل شناسایی پوشش امنیتی منطقه، کنترل ساعت عبور هدف، ترافیک خیابان‌ها، رفت‌وآمد مردم عادی، وضع هوا، ... . چه بسا که خیابان و خودرو L90 و ... هم در جایی شبیه‌سازی شده.
۶/٣ اینچنین عملیات‌هایی بعد از تایید واحدهای طراحی در نهایت باید توسط نخست‌وزیر تایید شود، معروف به red paper، که بدون شک با اطمینان از خروج موفقیت‌آمیز عاملان آن امضا شده. موصاد جزیی از ساختار دموکراتیک اسراییل نیست و دستورالعملی ندارد،
Read 6 tweets
13 Nov
۶/١ مستند Plot against the president روایتی است از زیر ذره‌بین قرار گرفتن اطرافیان ترامپ برای یافتن ارتباط احتمالی با مداخله روسیه در انتخابات آمریکا. مستند از نگاه کمپین ترامپ نشان می‌دهد که چگونه FBI و برخی رسانه‌ها برای تحقق این هدف تلاش کردند.
۶/٢ اگرچه سازمان‌های اطلاعاتی بر نقش مخرب روسیه بر جریان انتخابات هم‌نظر بودند، اما بعد از مدتها کشمکش و جنجال رسانه‌ای، اتهامی متوجه کمپین ترامپ نشد. بخش جالب مستند مایک فلین نظامی بازنشسته و رییس سازمان اطلاعات ارتش DIA زمان اوباما بود. چندان با سیاست خارجی اوباما موافق نبود.
۶/٣ مخالف برجام بود و نسبت به دست کم گرفتن خطر ج‌ا هشدار داد. در شهادتی در کنگره از بی‌اعتنایی کاخ سفید نسبت به خطر مسلمان‌های رادیکال یعنی القاعده انتقاد کرد. معتقد بود کاخ سفید باید قبل از همه در سوریه وارد شود پیش از اینکه شرایط از نقطه بی‌بازگشت عبور کند.
Read 6 tweets
12 Nov
۴/١ امروزه اختلال سیستم عصبی به عنوان ریشه بیماری صرع شناخته شده است. ١قرن قبل نوعی از بیماری ذهنی و حتی قبل از آن عفونتی قابل انتقال و یا ناشی از استمنا و رابطه جنسی زیاد تصور می‌شد. اما در سال ١۴٨٧ دو عالم دینی با مطالعات عمیق خود در زمینه سحر و جادو عامل دیگری را معرفی کردند.
۴/٢هنریک کریمر و جیکوب اسپرنگر آلمانی در کتابی که منتشر کردند به تعریف جادو، چگونگی شناسایی، و نحوه مقابله با آن پرداختند. دقیق‌ترین راه برای تایید یک جادوگر چیست؟ اگر توسط شیطان تسخیر شده باشد، بدن فرد به خاطر نیروی اهریمنی شیطان به تشنج می‌افتد. منبع آنها داستانی در انجیل بود.
۴/٣ فردی پسر بیمار خود را به نزد مسیح می‌برد که او را درمان کند. پسر در برابر مسیح تشنج می‌کند و از دهان او کف خارج می‌شود. مسیح پی می‌برد که روحی خبیث در بدن پسر نفوذ کرده و به آن دستور خروج می‌دهد. پسر آرام می‌شود. کتاب این عالمان دینی همزمان با معرفی دستگاه چاپ بود
Read 4 tweets
11 Nov
از دادگاه‌ها چه خبر؟
۵/١ شکایت‌های تیم ترامپ و بررسی دادگاهها در ایالت‌های حساس ادامه دارد. ابتدا اینکه لحن ج.خ. هنگام مصاحبه و یا در دادگاه برابر قاضی کاملا متفاوت است. ادعای کذب و بی‌پایه در دادگاه perjury جرم است. در دادگاهی در PA قاضی مستقیم از وکیل پرسید ادعای تقلب دارید؟👇
۵/٢ در جورجیا یکی از ناظرین ج.خ. ادعا کرد که ۵٣ رای بعد از وقت مقرر دریافت شده. بدلیل نبود مدارک کافی رد شد. آرا جورجیا احتمالا بازشماری خواهد شد اما فاصله به اندازه‌ای است که برنده تغییر نمی‌کند.

جزییات بیشتر پرونده‌ها 👇
۵/٣ در MI WI شکایت ناظرین در ممانعت از حضور هنگام رای‌شماری و پروسس آرا به دلیل نبود مدرک کافی رد شد. در یک مورد قاضی حکم داد که از هر طرف ۶٠نفر بر ستاد مرکزی شمارش آرا نظارت کنند. در نوادا شکایت در مورد تردید در سیستم الکترونیکی تطبیق امضا هم رد شد.
Read 5 tweets

Did Thread Reader help you today?

Support us! We are indie developers!


This site is made by just two indie developers on a laptop doing marketing, support and development! Read more about the story.

Become a Premium Member ($3/month or $30/year) and get exclusive features!

Become Premium

Too expensive? Make a small donation by buying us coffee ($5) or help with server cost ($10)

Donate via Paypal Become our Patreon

Thank you for your support!

Follow Us on Twitter!