TARİHİN EN BÜYÜK DENİZ FACİASI:TITANIC
Hakkında birçok söylenti olan Titanic, kimileri için biletlerin arkasında yer alan Tanrı’nın bile batıramayacağı gemi sloganını, kimileri için buzdağı kazasını, kimileri için ise Protestan iş birlikçilerinin tuzağını ifade eder.
Bunlar devrinin en muazzam gemisinin batmasındaki sebep ve söylentilerden sadece bir kaçıdır. Buz dağı çarpması bizlere en mantıklı gelen seçenekti. Bu muhteşem buhar gemisinin özellikleri ve batma sebeplerini sizlere sıralayalım
TMS TITANIC Gemisi özellikleri:

- Şirket: White Star Line

- Üretildiği Tersane: Harland And Wolff (Belfast, İrlanda)

- Yapımına başlanılan tarih: 1910

- Geminin Yapımının Bitiş tarihi: 1912 (26 ay sürdü)

- Sınıfı: OLYMPİC sınıfı buharlı bir gemidir.

- Kaptanı: John Smith.
- Kalkış yeri: İngiltere Southampton

- Batış yeri: Kuzey Atlantik

- Ağırlık : 66.000 ton

- Boy: 269 metre

- En: 23 metre

-Yükseklik: 53,3 metre

- Draft (Su altı yüksekliği) : 10,5 metre

- Hız: 21 knot

- Max Hız: 23 knot

- Gemi kapasitesi 3,547 kişi
- Yolcu sayısı 2,435 kişi

- Mürettebat 892 kişi

- Ölüm sayısı 1,514 kişi

- Filika sayısı 20 adet

- Filika kapasitesi: 1178 kişi
- Güverte kısmında; hamam, spor salonu, havuz, kütüphane ve lüks yemek odaları, müzisyenler eşliğinde genellikle 1. ve 2. sınıf yolcuların vakit geçirebildiği çok şık bir yemek salonu bulunmaktaydı.
Titanic’in sahibi olan White Star Line şirketi dönemin en iyi buhar makinesini yapmıştı. Harland and Wolff tersanelerinde yapımı gerçekleştirilen RMS Titanic’in yapımına 1910 yılında başlanıldı ve 26 ay sürdü. Sonunda gemi 1912’de tamamlandı.
Büyük heyecan uyandıran ve o dönemde merakla beklenen bu buhar gemisi 10 Nisan 1912 de yolcu alımına başladı. Kaptanlığını John Smith in yaptığı RMS TIitanic, İngiltere Southampton’dan ayrıldı.
Güzergahı olan New York’a gitmeden önce sırasıyla Fransız limanı Cherbourg’a daha sonrada Birleşik Krallık Queenstown’a uğrayacaktı. İşler umuduluğu gibi gitmedi ve Titanic yıllarca unutulmayacak bir deniz felaketine neden oldu
14 Nisan 1912 saat 23:39’da Titamic, New Foundland’ın Grand Banks güneyi taraflarında gözcülerin yoğun sis sebebiyle fark edemedikleri bir buz dağı ile karşılaştı.
Belki de Titanic`in o heybeti ve muhteşem teknolojisine çok güvenmeyip radyo sinyalleri dikkate alınsaydı her şey çok farklı olabilir, tarih yeniden yazılabilirdi. 20 dakikalık bir dikkatsizlik sonucu buz dağı gemiyi sancak tarafından kağıt gibi derinlemesine yırttı.
Önce kazan dairesindeki mürettebat ve daha sonra yoksul kesim yani 3. sınıf yolcular durumun farkına vardılar. Her ne kadar bazı kaynaklarda 1. ve 2. kısım yolcuların olaydan daha erken etkilendiğini söylese de bu birçoğumuza mantıklı gelmiyor..
Belki de bu söylemler kazadan sonra çoğunluktaki ölü sayısının yoksullar olmasına dikkat çekmemek içindi. Neden diye soracak olursanız gemide sadece 20 adet filika bulunmaktaydı ve bu filikalar sadece 1178 kişiyi taşıyabilecek kapasitedeydi.
Yolcu sayısına baktığımızda 2435 yolcu ve beraberinde 892 mürettebat bulunmaktaydı. Toplamda 3547 kişiyi barındıran bu muazzam buhar gemisi aslında yola çıkmadan kendi felaketini hazırlamıştı. Nasıl olurda bu muazzam gemide kapasitenin çok altında filika bulunuyordu.
Ve bu nedenle de felakette en çok zarara uğrayan yoksul kesim olmuştu. Filikalar indirilmeye başlandığında kaptan John Smith ilk önce kadınlar ve çocukların indirilmesini emretmişti. Gemi orta kısmından ikiye ayrılmıştı ve birçok kişi gemiden suya düşerek hayatını kaybetmişti.
Kuzey Atlantik’te batan Titanic ilk ve son yolculuğunu yaşamıştı. Tahminler geminin 2 saat 40 dakika gibi bir sürede battığı yönündedir. Kaptan John Smith ’in ise ölümü konusunda birçok söylenti bulunmaktadır.
Kimileri kendisini silahla başından vurduğunu, kimileri ise gemiyle birlikte canlı olarak sulara gömüldüğü iddia ediyor. Gemi batarken içinde Türk vatandaşlar olduğu bazı kaynaklarda ise Türklerin yolculuğa çıkmayıp vazgeçtikleri yazmaktadır."
1985 yılında deniz bilimci Robert Ballard, Titanic gemisinin enkazını buldu ve dünyaya bu deniz felaketinin bilinmeyen yüzünü, merak edilen taraflarını gösterdi. Titanic’in bu hikayesi, seyir sırasında yaşanılan bir aşk hikayesiyle birleştirilip beyazperdeye taşındı.
1997 yılında yönetmenliğini ve yapımcılığını James Cameron ’un yaptığı, başrollerini ise Leonardo DiCaprio ve Kate Winslet’ in paylaştığı bu döneminin en pahalı bütçesine sahip filminin adı “Titanic”di.

• • •

Missing some Tweet in this thread? You can try to force a refresh
 

Keep Current with Esrarengiz Olaylar

Esrarengiz Olaylar Profile picture

Stay in touch and get notified when new unrolls are available from this author!

Read all threads

This Thread may be Removed Anytime!

PDF

Twitter may remove this content at anytime! Save it as PDF for later use!

Try unrolling a thread yourself!

how to unroll video
  1. Follow @ThreadReaderApp to mention us!

  2. From a Twitter thread mention us with a keyword "unroll"
@threadreaderapp unroll

Practice here first or read more on our help page!

More from @esrarengizdurum

21 Nov
Paralel Evrenler Teorisiyle Alakalı Ortaya Atılan Son İddia Bilim Dünyasını Karıştırdı!
Şu an siz bu yazıyı okurken, başka bir evrendeki ‘siz’ tam şu an ne yapıyor acaba?
Şöyle mi sormak lazım yoksa, başka bir evrende başka bir ‘siz’ olduğu fikrine inanıyor musunuz?
Paralel Evrenler Teorisi, yıllardır bilim dünyasını en çok meşgul eden konuların başında geliyor.
Cevaplanamayan soruların en çok yığıldığı konudur ayrıca bu teori.
Read 20 tweets
20 Nov
ŞİZOFRENİ
Düşünce, coşku, irade, kişilik ve davranış bozukluklarıyla ortaya çıkan bir ruhsal hastalıktır. Hasta dış dünyanın gerçeklerinden kopar, adeta kendisinin kurduğu bir dünyada yaşar.
Hastanın kişiliği dağılmış, yıkılmıştır. Hastalık genellikle ergenlik döneminde ortaya çıkar. Kadın ve erkeklerde hemen hemen aynı oranda görülür.
Read 20 tweets
19 Nov
AYNI GECE 8 HEMŞİRELİK ÖĞRENCİSİNİ ÖLDÜREN SERİ KATİL: RICHARD SPECK Image
Richard Speck; 1966 yılının 14 temmuz gecesinde Chicago'da bir hastanede staj gören hemşire kızların kaldığı yurda girerek onları tek tek öldüren soğuk kanlı bir seri katil. Image
9 yetişkin kızın saatler süren bu katliam yaşanırken kaderlerine razı şekilde beklemek yerine neden katille başa çıkmaya çalışmayıp direnmedikleri sorusuna ise işte bu yatağın altına saklanarak kurtulan kız verdiği cevapta; Image
Read 7 tweets
19 Nov
Türklerin Kökeni Hakkında Çok Az İnsanın Haberdar Olduğu Bir Konu: Atatürk ve Kayıp Kıta 'MU' Image
Mustafa Kemal Atatürk'ün ölümünün ardından onlarca yıl geçti ancak hala onun dehası, yaptıkları ve bilinmeyen konular her geçen gün ortaya çıkmaya devam ediyor.
Aslında uzun yıllardır var olan ancak çok az insan tarafından bilinen bir konu daha var. Hatta bu konu hakkında geçtiğimiz yıllarda birkaç kitap bile yazılmış. Atatürk ve Kayıp Kıta 'MU'  hakkında kısaca ilginç bilgileri derledik.
Read 37 tweets
18 Nov
Kuran'da Geçen Kıyamet Alametleri Nelerdir? Kıyametle İlgili Ayetler ve Hadisler
Kıyamet, evrenin düzeninin bozulması, her şeyin alt üst edilerek yok olması, yok olan ve ölen şeylerin yeniden yaratılıp diriltilerek ayağa kalkması ve mahşere doğru yönelmesi demektir.
Peki Kuran'da geçen kıyamet alametleri ve kıyametle ilgili ayetler nelerdir?
Read 23 tweets
16 Nov
İzlandalıların Üçer Beşer Geçtiği Sümer Dini İle İlgili 20 Enteresan Bilgi Image
İki haftada 3 binden fazla İzlandalının, Sümer tanrılarına inanan Zuizm hareketine üye olduğuyla ilgili haberleri okumuşsunuzdur. Biz de bu noktadan yola çıkarak, Sümerler neye inanıyorlarmış, bir bakalım istedik. Ve araştırdık...
1. Sümerler, Mezopotamya’ya yaklaşık olarak M.Ö. 3500’lerden sonra gelmeye başlamıştır. Image
Read 55 tweets

Did Thread Reader help you today?

Support us! We are indie developers!


This site is made by just two indie developers on a laptop doing marketing, support and development! Read more about the story.

Become a Premium Member ($3/month or $30/year) and get exclusive features!

Become Premium

Too expensive? Make a small donation by buying us coffee ($5) or help with server cost ($10)

Donate via Paypal Become our Patreon

Thank you for your support!

Follow Us on Twitter!