FibChain Profile picture
21 Feb, 36 tweets, 11 min read
Kriptoya yeni başlayanların dikkatine! rehberiniz ayağınıza geldi. BTC, Alt, GEM coinlere trade atılır. 5 dakikada longlanır, hemen kar edilir 🤟🤟

İğrenç sloganımla giriş yaptıktan sonra piyasaya yeni başlayanlara umarım sağlıklı bir rehber olur

Nelerden bahsedeceğiz;

1)Kriptopara piyasalarının durumu ve riskleri
2)Piyasaya girenlerin dikkat etmesi gerekenler
3)Piyasada başarılı olmak için yapabilecekleriniz
4)Piyasada size rehber olacak faydalı paylaşımlar

ve bu paylaşımların sahibi güzel insanlar 🤗

Hadi başlayalım;
Önce çok kısa kendi hikayemden bahsedersem, 2017 yılında iş arkadaşlarımdan duyduğum Bitcoin'i 3K-4K$ larda takibe aldım. 7K$ yolculuğunda shillendim, hemen hesap oluşturmaya çalıştım. BTCTürk hesabımda sorun olması vs derken fiyat uçuyordu gözlerimin önünde ve ben izliyordum.
Sonrasında paribu hesabımın onaylanıp ilk BTC alımımı yaptığımda fiyat 17K idi. Tabi birkaç gün yükselişten sonra ilk dumpı yedik. Noluyor ne bitiyor derken aa iyi toplanıyoruz derken 2. dump geldi. Ruh halimi tahmin edebiliyorsunuzdur 😅
Tabi bu dönemde twitterda, youtube'da kriptoyla ilgili paylaşımları takip ediyorum. Millet fibonacci çekiyor düzeltme normal diyor, yok MA200ü kırmadı daha diyor, yok RSI düzeltmesi diyor, hiç bilmediğim bir dil..

Ben bu zamana kadar teknik analiz nedir, grafik nedir bilmezdim
Tabi bu dönem alt boğası. Binance borsasına atmışım BTC'yi, hangi coini alıp 1-2 gün beklesen 2x den aşşağısını almıyorsun zaten.

İsim vermeye gerek yok o zaman bir coin adı verilir yanına roket koyulurdu, nolduğunu anlamadan coinin yükselişini görürdük.
Ama kazın ayağı öyle değil tabiki. Giriyoruz %20 alıp çıkıyoruz coin 3x yapıyor. Bu sefer girip tutuyoruz %30 yapıp salıyor.

Anladım ki kendi yolumu çizmem lazım.

Başkalarının paylaşımı bana amaç değil, sadece fark etmem için araç olsun. Yine ben değerlendirip alım yapayım.
Ama hatalar bunlarla kalmadı tabiki

-Projesi sağlam diye saçma sapan coinler mi almadık
-Yeni çıkmış borsalarda GEM projeler diye paramızı çar çur mu etmedik
-1Broker da fenomen işlemi kopyalarken liq mi olmadık

kısacası hepinizin yaptığı yada yapabileceği tüm hataları yaptım😂
Yani teşbih de hata olmaz, eşşekten düşenin halinden eşşekten düşen anlar dostlar 😅

Bundan sonrasında neler yaptığımdan da kısaca bahsedeyim. Öncesinde Teknik Analizi öğrenmeye çalıştım. Kendi kendime oradan buradan bulduğum kaynakları yarım yamalak anlamaya çalıştım.
Sonrasında temelde birşeyler biliyordum ama hepsi toplama bilgilerdi. Ya eksik öğrenmiş, ya eksik uyguluyordum.

@KriptoLevent hocamın temel seviye eğitimine katıldım. Bu eğitim bana yeni şeyler öğretti ama daha da önemlisi tüm bu bilgileri nasıl kullanmam gerektiğini öğretti.
Sonrasında piyasaya daha doğru bakıp daha isabetli analizler yaparak ilerlemeye devam ettim. Kaldıraçlı işlem tecrübem çok azdı. Pandemi düşüşünde spotta 8.4K'da dolara geçsem de piyasadaki bildiğim düşüşlerden para kazanamamak artık rahatsız etmeye başladı ve futures'a geçtim.
Sonrasında da @CryptogramTR 'ın kurduğu ekibe seçildim ve vesileyle çok güzel bir aile edindim! @TradeAcademyTR ailesi, hem kriptopara piyasasında, hem de özel hayatımda bana çok şey katmış parçası olmaktan gurur duyduğum bir topluluk 🤗🤗

Peki gelelim sizlere tavsiyelerime;
Öncelikle arkadaşlar, Kriptopara piyasalarının hala regüle olmamış, hacim olarak diğer para piyasalarına kıyasla(FX, BIST, vb.) çok daha az hacme sahip sığ bir piyasa olduğunu unutmayalım. 24 saat aktif olan bu kadar hareketli bir piyasada haliyle birçok açık yada yanlış mevcut.
Dolayısıyla kendi güvenliğinizi kendiniz sağlamalı, bu piyasaya yatırım yapacağınız parayı gözden çıkarabileceğiniz bir meblağ olarak kurgulayıp, borç harç kredi işlerine kesinlikle girmemenizi öneririm. Piyasaya herkes zengin olma hayaliyle giriyor ama batma ihtimalini unutuyor.
Sonrasında kendinizi analiz etmelisiniz, bu piyasada beklentim ne? Vadem ne? Bunu nasıl yapacağım? Benim yapım nasıl? vb birçok soruya yanıt vererek girmelisiniz. Yoksa piyasada Teknik Analiz, Temel Analiz, Haber Takibi, Spekülasyon, ICO, Staking vb birçok yerden para kazanılır.
Bu konuya dair yazmış olduğum Yatırım Disiplini flooduna aşağıdan erişebilirsiniz.

Piyasadaki pump grupları, GEM gibi gösterilen shitcoinler, spekülasyonlar üzerine pump/dump lanan coinlerden uzak durmanız, %3-5 zengin olma ihtimaline karşılık %95 kaybetme riskinden kaçınmanızı sağlayacak.

Unutmayın ki bedava peynir fare kapanında olur!
Eğer kriptoda tecrübeniz yoksa, Teknik analiz yada diğer konulara dair birçok kaynağı internetten bulabilirsiniz ama bunlar biraz zaman alabilir.

@CryptogramTR aşağıdaki linkte süper bir kütüphane oluşturdu ve buradan birçok kaynağa erişebilirsiniz!

Peki spot mu margin mi ?

Aslında risk yönetimini ve yatırım disiplinini doğru uygulayan trader için margin piyasalarda bir risk yok! Size piyasada 2 yöne de oyun planı sunuyor. Ancak piyasa zaten volatilken sisteminizi oturtmadan bir de kaldıraç'ın riskini işlemlere dahil etmek+
Bana soracak olursanız şuan zaten bullish dönemdeyken spot ile ilerlerken, kendimizi geliştirip sisteminizi oturtmanız ve sonrasında kaldıraçlı işlemlere geçmek daha sağlıklı olabilir.

Peki kaldıraçlı işlemlerde insanlar tek işlemde liq oluyormuş. Riskimizi nasıl yöneteceğiz ?
Bu sorunun cevabı içinde daha önce hazırlamış olduğum risk yönetimi flooumu okumanızı tavsiye ederim.

TA, FA'nın önünde Disiplin ve Risk Yönetimi gelir unutmayın!İşlemlere ne kadarla giriyorsunuz, %kaç'da stop oluyorsunuz? Soruların cevabı da flood'da
Peki hocam ne zaman zengin olacağız ? Doğru beklentiyle doğru yatırımı yaptığınızda..

Ne mi demek istiyorum; Bakın 2020 yılının ilk gününde 1 BTC alan bir kişi 7K $ ödemişken, yıl içinde parası 4K $'a düşmüş, yılı 29K $ ile kapamıştı. parası %50 erimiş yine aynı yıl 4x yapmıştı
Ama madalyonun öbür ucu da var. Bu piyasa 2017'den beri BTC'de ATH bekleyip 3K'lara kadar düşüşlerde piyasada kaybolmuş isimlerle dolu.

Siz piyasada oyun planınıza sadık kalarak, para kaybetmeden oyunun içerisinde en uzun süre kalacak planı yapacaksınız.
Hocam ben kaynakları okurum da bunları daha iyi anlayacağım videolu içerik yok mudur ? Tabiki!

Umarım burada başka kıymetli payaşımları atlamam ama olursa şimdiden affola!
Öncelikle @kivancozbilgic hocam benimde bu piyasada ilk faydalandığım isimlerden biri ve youtube sayfasında hem indikatörler üzerine, hem de Apara kanalındaki programının videoları mevcut

youtube.com/channel/UCbOmz…
Ben kendimi PA konusunda geliştirmeye çalışıyorum ve bu anlamda piyasadaki ilk isim God of PA @EfloudTheSurfer , bruderi @KarasuFt ve TradeAcademy ailesinin önemli üyeleri @mortycoins & @stonks_trader 'un youtube kanallarını mutlaka takip etmenizi öneririm.
Sırasıyla;

Efloud - youtube.com/user/Efeloud

Karasu - youtube.com/channel/UCkThS…

PA Akademi - youtube.com/channel/UCuUUm…

Ek olarak eğer ingilizce biliyorsanız mutlaka;

TraderSZ - youtube.com/channel/UCW3TP…

Crypto Cred - youtube.com/channel/UCBaU9…

Trader Mayne - youtube.com/channel/UCtfo9…
Yine @EfloudTheSurfer 'un twitterda paylaştığı 2dk'lık market ve BTC, ETH analizleri adeta ders niteliğinde takip edilmelidir. Ben olsam alarmlarını çoktan açardım :)

Bir örnek;

Hocam sadece PA mı ? Hayır tabiki!

PA methodlardan biri. Harmonik Hareketleri, Formasyonları, Botları yada başka methodları kullanıp piyasada para kazanabilen birçok kişi var.
Son zamanlarda @KardesBaris hocamdan yoğunlukla gördüğüm Onchain verileri de ilgimi çekiyor ve bence takip edilmesi gerek.
Piyasada bu yöntemleri kullanan birçok hocam var. FF vermek haddime değil, birini sayıp diğerini atlarsada ayıp olur biliyorum o sebeple onları da sizlerin bulmasını öneririm.
Hocam paralı eğitim almak mantıklı mı ? Bana göre evet..

Bugün Lise/Üniversite için kursa gidiyorsunuz, özel ders alıyorsunuz. Enstrüman öğrenmek için kursa gidiyorsunuz. Teknik analiz öğrenmek için neden olmasın. Sadece bu konuda seçimlerinizi doğru yapmalısınız.
Çünkü kursa vereceğiniz paranın ötesinde buradan alacağınız bilgiye göre kendi paranızı yöneteciğinizi düşünürsek doğru ve size uygun bilgiyi edinmelisiniz. @KriptoLevent benim eğitim aldığım bir hocamdı ve memnun kaldım. Diğer eğitmenler hakkında yorum yapmam doğru kalmaz.
@barisbuyuktass 'ında eğitim konusunda bir çalışma yaptığını biliyorum ama detaylarını ileride brom açıklayacaktır 😉
Evet sanırım birçok konuda bir fikir oluşturabildim. Peki toparlarsak;

-Acele etmemeli, açgözlülük yapmamalıyız.
-Kripto diğer hiçbir ürüne benzemez, neye yatırım yaptığımızı bilmeliyiz.
-İnsanların ROE'lerinden etkilenmeden kendi oyun planımıza sadık kalmalıyız ++
-Piyasadaki bilgi kirliliğinden en az etkilenmeliyiz
-Bunun için doğru kişileri takip etmeli, hatta bence alarmlarını açmalıyız

Bunlar haricinde atladığım eksik bir soru olursa sorun flooda eklemeye çalışalım. Umarım herkese faydalı olur. Bol kazançlar dilerim.

• • •

Missing some Tweet in this thread? You can try to force a refresh
 

Keep Current with FibChain

FibChain Profile picture

Stay in touch and get notified when new unrolls are available from this author!

Read all threads

This Thread may be Removed Anytime!

PDF

Twitter may remove this content at anytime! Save it as PDF for later use!

Try unrolling a thread yourself!

how to unroll video
  1. Follow @ThreadReaderApp to mention us!

  2. From a Twitter thread mention us with a keyword "unroll"
@threadreaderapp unroll

Practice here first or read more on our help page!

More from @FibChain

16 Oct 20
"Piyasanın davranışı ne kadar saçma ise, işini bilen yatırımcının önüne gelen fırsatlar da o kadar çok olur." diyor Warren Buffet.

Peki siz para piyasalarında yatırım yapacak disipline sahip misiniz ?

Gelin hep beraber değerlendirelim; Image
Nelerden bahsedeceğiz;

1) Disiplin ve Özdisiplin Kavramları
2) Yatırım Disiplini Unsurları
3) Kişisel Özelliklerin Belirlenmesi
4) Sabır Kavramı
5) Hata Analizi
6) Kural Seti Oluşturmak
7) Kontrol Image
Önce Disiplin ve Özdisiplin kavramlarının ne olduğundan başlayalım.

Disiplin, bireyin “belirli kural ve koşullardan oluşan setlere bağlı olarak” bir eylemi gerçekleştirme veya gerçekleştirmemesi durumudur.

Burada dikkat edilmesi gereken nokta tırnak içerisinde belirtilen kısım Image
Read 44 tweets
31 Jul 20
Şimdi sizlerle bayram itemlerimi paylaşacağım 🤗
1- pervane: köyün cehennem sıcağına karşı en önemli dostumuzla başlayalım. Raks marka pervanelerin genelde tuşları bozulup kağıt vs ile tutturulur. Image
2-köy ekmeği: fırından aldığınız ekmekler gibi kof değil 1 dilimi 1200kalori barındırır. Dikkat diyetisyeniniz duymasın 😬 Image
3-sineksavar: bunun doğru adı ne bilmiyorum ama özellikle yaz aylarında savaşınızdaki en önemli dost. Bizdeki bir hayli muharebe atlattı ve artık gazi diyebiliriz 😅 Image
Read 5 tweets
29 Jul 20
Kazanmak kolay, peki sen ne kadar kaybı göze alabiliyorsun ?

Herkesin zenginlik hayalleri ile daldığı, TA'ların FA'ların uçuştuğu bu piyasada ilk başta öğrenilmesi ve hayatın her alanında dikkat edilmesi gereken şey “Risk Yönetimi”.

O zaman floodumuz gelsin; Image
Öncelikle nelere cevap arayacağız;

1)Risk nedir ? Risk Yönetimi nedir ?
2)Risk Yönetimi neden önemli ?
3)1 lira kazanmak için kaç lira mı riske atarım ?
4)R/R nedir ? , nasıl hesaplanır ?
5)Peki nasıl kullanacağım ben bunu ?
Risk nedir?
Genel olarak bir faaliyetin içerdiği belirsizlik ve zarar olasılığıdır.

Risk yönetimi nedir?
Faaliyet esnasında oluşabilecek risklerin önceden dikkatlice ve ayrıntıları ile tanımlanıp değerlendirilmesi ve bu riskleri azaltacak/ortadan kaldıracak önlemlerin alınması.
Read 22 tweets
14 Jul 20
#WRCBTC - 1D & 4H

Uzun vadede düşen trendi kırıp bir akümülasyona girmiş durumda. Range kırılımına göre 2 senaryo içinde planımı paylaşıyorum. ImageImage
#WRXBTC - update!

Öncelikle WRC yazmışım ama göreselden de WRX olduğunu anlamışsınızdır. Range içinde hareketine devam ediyor hatta son oluşumu yakalayabilseydim %4.5'luk bir yükselişi de kaçırmazdık. Bir sonraski sefere kısmet 😉 ImageImage
#WRXBTC - update!

Daha önce yükseliş yapan WRX EQ noktasından dönüş yaşadı tüm markette yaşandığı gibi. Image
Read 4 tweets
11 Jul 20
#CELRBTC - 1D

Gruptan bir arkadaşımızın sorusuna istinaden incelemiş oldum. Hacim artışıyla güzel bir kanal hareketi yapmış. Kırılımında güzel kar bırakabilir. Takibe aldım 🧐 Image
#CELRBTC - update!

2 gündür direnci aşamıyor ancak kırılımında sert hareket yapabilir. Yakın takip! Image
#CELRBTC - update!

Takip etmeye devam ediyorum ancak kırılım hala gerçekleşmedi. Yoğun bir hacim var takibe devam 🧐 Image
Read 5 tweets
8 Jul 20
#WTCBTC dominance alt markette güzel hareketlere izin veriyorken çok sevmesemde bu tobodan nasiplenmesek mi 😊 Image
#WTCBTC update! Image
#WTCBTC Hareketine başladı ve %7 bıraktı bile. Değerlendirenler için bereketli olsun 🤗 Image
Read 4 tweets

Did Thread Reader help you today?

Support us! We are indie developers!


This site is made by just two indie developers on a laptop doing marketing, support and development! Read more about the story.

Become a Premium Member ($3/month or $30/year) and get exclusive features!

Become Premium

Too expensive? Make a small donation by buying us coffee ($5) or help with server cost ($10)

Donate via Paypal Become our Patreon

Thank you for your support!

Follow Us on Twitter!