📢Kratek pregled dogajanja: O variantah covid-19 in rasti števila primerov, tudi pri nas
Teden je zaznamovala občutna rast okužb po dnevih "teden-na-teden" (23%, 16%, 13%, 21%).
Indikator rasti je bila tudi povišana prisotnost virusa v odpadnih vodah prejšnji teden.
Porast primerov lahko hkrati spremljamo tudi v Nemčiji, v Italiji, Avstriji, na Madžarskem in na Hrvaškem, Estoniji in drugih državah.
Britanski epidemiolog @AdamJKucharski pravi, da smo se ob prihodu novih različic znašli v pandemiji znotraj pandemije, saj nove različice prinašajo drugačno dinamiko širjenja in posledic. nytimes.com/2021/02/25/hea…
Zakaj?
Varianta B.1.1.7 se širi hitreje od starih različic, najnovejše analize pa kažejo tudi na višjo smrtnost, kar spremeni tako dinamiko hitrosti širjenja, kot obremenitve bolnišnic.
Jeseni so v 🇬🇧 med koncem oktobra in začetkom decembra zaustavili javno življenje z mehkejšim lockdownom. Uspelo jim je zaustaviti širjenje starih različic, a obenem so odkrili, da imajo novo, bolj prenosljivo različico, poimenovano B.1.1.7. en.wikipedia.org/wiki/Lineage_B…
Zaradi spremenjene dinamike širjenja so bili zato v začetku januarja primorani ponovno zaostriti ukrepe in sledil je trimesečni lockdown, ki še kar traja, z izjemo nedavnega odprtja šol. forbes.com/sites/johndrak…
Podobno se je pripetilo Portugalski in Irski. Pojav nove različice je narekoval nove zapore, ki že kažejo uspehe: v vseh treh državah je trenutno 7-dnevno povprečje primerov krepko pod slovenskim.
V zadnjih treh mesecih so povsod po Evropi začeli zaznavati vedno več različice B.1.1.7. Danska je ena izmed prvih držav, ki je imela zaradi povečanega sekvenciranja več podatkov o tej različici. V zadnjih mesecih je ta skoraj nadomestila stare različice. science.sciencemag.org/content/371/65…
Zaenkrat njihovi ukrepi in zelo povečano testiranje s hitrimi antigenskimi testi, dnevno testirajo kar 300000 oseb, zadostujejo. V Sloveniji bi to pomenilo 90000 testov na dan.
Slovenija je med državami, ki bi lahko sledile trendu naših sosed in ponovno prešla v večjo eksponentno rast okužb. V Sloveniji po mnenju IMI trenutno med vsem vzorci zaznavamo okrog 20 % odstotkov različice B.1.1.7. imi.si/o-institutu/no…
Ker ne vemo, koliko pristranski so naši vzorci, saj nimamo podatka, kakšen je njihov nabor, je težko interpretirati, kaj točno se dogaja na ravni populacije in ugotoviti, ali B.1.1.7 nadomešča stare različice ali se vse še vedno širijo.
Slovenija ima po ocenah višjo prekuženost kot sosede, po hitrosti cepljenja pa ne izstopamo. Dokler se večina ne bo tako ali drugače srečala z virusom - z okužbo ali cepljenjem, bo v populaciji še vedno veliko imunsko nezaščitenih oseb.
Svojo prihodnost lahko že sedaj opazujemo v sosednjih državah. Bližnjemu scenariju se lahko izognemo le, če ponovno omejimo število stikov, se ne družimo in zadržujemo v skupnih zaprtih slabo prezračenih prostorih. Ter tako, da se cepimo.
Nasprotna možnost je nadaljnje širjenje virusa po dovzetni populaciji. Več ljudi bo obsojeno na težko bolnišnično zdravljenje, več bo novih in nepotrebnih smrti in več oseb bo nosilo dolgotrajnejše posledice covida. npr.org/2021/03/14/972…
Ne glede na različice virusa moramo javno življenje znova zamejiti. Ob vsaki eksponentni rasti je čimhitrejša reakcija nujna, saj le to učinkovito zaustavi širjenje virusa, preden presežemo bolnišnične kapacitete.
Dober primer "alternativ" je 🇦🇹študija :
Status #COVID19 🇸🇮 3/3, ponedeljek, 22.3.2021: krivulje se dvigujejo prehitro. Naj se dvignejo tudi opozorila za varnejše obnašanje.
🔉Delodajalci, ne pozabite na delo od doma!
👉 Hitreje od pričakovanj narašča št. hospitaliziranih.
👉 V vseh regijah gredo krivulje navzgor.
👉 Najhitreje rastejo okužbe v starostni skupini 5-14 let.
👉 Najmanj precepljena je skupina starejših 65-75 let, ki spada med rizične.
➡️ Potrjeni primeri po starosti: 0-4 (0), 5-14 (25), 15-24 (33), 25-34 (47), 35-44 (61), 45-54 (50), 55-64 (42), 65-74 (21), 75-84 (9), 85+ (2).
Zdravniki imajo od 11.2. navodila, da je potrebno vse otroke z znaki prehladnih obolenj testirati - zato, da preprečimo dvome in dodatne okužbe v vrtcih in šolah: gov.si/assets/ministr…
Priporočilo sicer ni bilo posredovano šolam in vrtcem...
Status #COVID19 🇸🇮 3/3, nedelja, 21.3.2021: odprimo okna, prihaja pomlad; nataknimo maske, 3. val je tu. 🦠 Hlad ne povzroča prehladov ➡️ virusi.
📈 Eksponentno širjenje lahko številke potisne 🔼, zato:
↔️ razdalja
😷 maske
🤲 razkuževanje rok
🌬prezračevanje
✖️gneča
🏥Spet se polnijo bolnišnice, a spremljajmo graf soodvisnosti potrjenih primerov.
👉🏼 Prav vsak dan preteklega tedna je pokazal na precejšnjo rast glede na dogajanje v preteklem tednu. Tudi vse regije kažejo na rast novih primerov.
Svetovna zdravstvena organizacija je nedavno izdala nove smernice glede uporabe PCR testov, ki so namenjene stokovnjakom zadolženim za diagnostiko Covid-19.
PCR testi in potrjeni primeri. PCR test ima praviloma binaren rezultat, bodisi je pozitiven bodisi negativen. (1/17)
Do rezultata PCR testa pridemo tako, da pridobimo vzorec iz nosno-žrelnega predela morebitno okužene osebe, naredimo analizo, pri kateri iščemo delce genoma novega koronavirusa in jih pomnožujemo. Če so prisotni, bo test +, če niso, -. (2/17) kvarkadabra.net/2020/12/testi-…
PCR test ima visoko občutljivost, torej dobro zazna prisotnost virusa v vzorcu tudi, ko je tega zelo malo, zato dobimo + rezultat preden bi na primer prisotnost virusa zaznali s hitrim antigenskim testom, ali preden bi okužena oseba razvila simptome.(3/17) medium.com/sledilnik/pcr-…
Status #COVID19 🇸🇮 3/3 24.1.2021: nedeljsko zatišje?
Hospitalizacije rahel porast, smrti...spet navzgor in preko 30. 😒
Pazite nase in svoje bližnje - nihče od nas ni varen, dokler nismo vsi na varnem 💉💉.