Feray Profile picture
8 Aug, 22 tweets, 11 min read
1)Elektrikli araçlar
Elektrikli araç motoru 5 parçadan oluşur. İçten yanmalı motorlar ise 20.000’den fazla hareketli parçadan oluşur. Elektrikli motorda debriyaj balatası, vites kutusu , pistonlar , yakıt tankı, egzoz sistemleri ve yağ ile su pompası bulunmaz. #ev #toasa #froto
2)elektrik araçların ana bileşenleri Elektrikli araç batarya, şarj portu, traksiyoner batarya , dc/dc çevirici,güç elektroniği kontrolörü , yerleşik şarj cihazı , şanzıman’dan oluşur.
Elektrik motorlarında mıknatıs çalışma prensinizin merkezinde yer alır. #ev #toasa #froto
3) Bataryadan gelen elektrik enerjisiyle mıknatıslar ve bobin yardımıyla manyetik alan oluşturulur. Bu manyetik alanda ortadaki armatür sürekli döner.
Uzun vadede sadece lastik tedarikçileri elektrikli araçların gelişimden etkilenmeyecek. #ev #toasa #froto
4)Özellikle mevcut pil teknolojileri yüzünden elektrikli araçta uzun süre ciddi gereksiz yük taşınacak. Daha hafifletilmiş saç parçaları Karasör üreticileri için gerekli olacak. Hafif malzeme sadece çelik değil, alüminyum ve özel alaşımlı hafif ve mukavemetli malzemeler #tuclk
5)gündemde olacak. Alüminyum parçaların preslenmeli ve büyük ebatlarda dökülmesinin mümkün olması üretimde kullanılmasını kolaylaştırıyor. #tuclk #ev #toasa #froto #brisa #goody
6)Alüminyum ve yumuşak çelik gibi malzemeler standart hale gelecek. Karbon fiber takviyeli plastik istisnai ölçüde sağlam daha çok kullanılmaya başlayacak. Karbon fiber laminant olarakta bilinen CFRP epeoksi reçinesi gibi sertleştirilmiş #ev #toasa #froto
7)bir plastik yapıştırıcıyla birbirine bağlanmış sert ve neredeyse saf karbon liflerinden katmanlar halinde dokunuyor. Bu malzeme halen çok pahalı. Normal çelikten 40 kat daha pahalı. Fakat gün geçtikçe araştırmalar artıyor. #ev #toasa #froto
8) Ülkemiz de elektrikli araç üretimi TOGG markası ile başladı. Ancak minibüs ve otobüs olarak hem #karsan Hem de Temsa ev üretiyor. Temsa Elektrikli otobüslerini Amerika’ya da ihraç etmeye başladı. (Ev=elektrikli araç)
9) Ülkemiz de Araç tedarikçileri sanayi için tehlike çanları çalmaya başladı. Çünkü yaklaştık %90 içten yanmalı motor parçaları üretiyor.
Ancak az da olsa EW’ler için tedarikçilik yapan kurumlar var. Mesela #gersan elektrikli şarj istasyonu üretiyor.
10) #kordsa elektrikli araçların bataryalarını hafifletiyor. Ingiliz firması TRB firması için elektrikli araçların batarya kutularının seri üretimi için karbon fiber kumaşı tedarik ediyor.
Zorlu enerji #zoren ZES markası ile hızlı şarj istasyonları üretiyor.
11)#ASELSAN askeri/sivil kara ve deniz araçları için elektrikli araç sistem çözümleri, her türden platforma uyarlanabilecek esnek mimari yapısı ile tasarlanmıştır. Başta çekiş sistemi olmak üzere farklı tipteki araçlar için gerekli diğer elektronik birimler de ürün portföyünde.
12)#demisaş ford v363,fordv710, renault CNBF,Fiat tipi f56 ve mini cip,Emerson mussel projekt,Scania navister,Wabco Max 2.0,Eabco pan17-19-22-25,JLR 3cyl, LTB 3cyl, Volvo maxx19 elektrikli araç projelerinde yer alıyorlarmış.
13) Karbon elyaf ;karbon atomundan oluşan son derece ince liflerdendir. • Karbon elyaf ≥ 95% karbon
• Karbon elyaf iplikler halinde üretilen ve yaklaşık 1.000 filamentten
oluşmaktadır. 1k, 3k, 6k, 12k, 24k, 50k, vb.
#aksa
14) • Karbon elyaf; üretimde kullanlan konvensiyonel malzemelerin
değiştirilmesi için tartışmasız bir potansiyele sahiptir.
 Karbon elyaf; yüksek dayanaklılığa, yüksek mukavemete, düşük ağırlığa, kimyasal dirence ve yüksek sıcaklığa dayanıklı, düşük termal genleşmeye sahiptir.
15)  Çelikten 4 kat, Alüminyumdan 2 kat daha hafif  Çelikten 5 kat daha dayanıklı. Bu elektrikli araçların hafifletilmesinde çok önemli malzemenin dünyada ki büyük üreticilerinden #aksa da ülkemiz de ki borsamızın güzide bir kuruluşudur.
16)ayrıca #ditas ve #PARSN ile de görüşmeye çalıştım ancak başarılı olamadım. Hafta içi tekrar arayacağım ve bilgi almaya çalışacağım. #ditas elektrikli araçlar için ürün geliştiriyoruz demiş ancak daha fazla bilgi bulamadım.
Elektrikli araçlar hızla gündemimize giriyor. Bir çok ülke ve marka 2030 yılından sonra içten yanmalı motorlu araçları yasaklayacak ve üretmeyecek. Ülkemiz de henüz çok hızlı bir dönüşüm yok ancak şarj istasyonları ile ilgili kanuni düzenlemeler yapılmaya başlandı. #ev
25 Mart 2021 de “otopark yönetmenliğinde yapılan değişiklik ve elektrikli otomobil şarj istasyonu konum ve adetlerinin belirlendiği”yönetmelik yayınlandı. Son olarak gelecek çok hızlı geliyor. Yatırımlarımızı yaparken bunlara dikkat etmemiz gerekiyor. Okuduğunuz için tşk. Ederim.
Bir arkadaşımız #cemas bu konu ile ilgili yatırımı var dedi. Bir arkadaşımız #dokta alüminyum döküm ürünler konusunda çok iyi dedi. Eğer başka benim bilmediğim şirketler ve ürünler konusunda bilginiz varsa ekleyiniz lütfen. Bu sayede burada bir bilgi bankası oluşur.
@mehmetbatuk arkadaşımızın katkısı Elektrikli motor denince ilk aklıma gelen şirket sarkuysan elektrolit..Türkiye'nin en büyük ve hatta dünyanın sayılı bakır malzemesi üreten şirketi..
#sarky,#poltk
Ayrıca #Vestel neden yok diyen arkadaşlar için. İştiraki #Zoren hem hızlı şarj istasyonu üretimi var hem de sanırım nikel kobalt madeni varmış Manisa da. Ancak madencilik kısmı borsaya açık değilmiş. #Vestel TOGG üretiminin ortaklarından biri. Bunu da yazalım.
NOT:İÇTEN YANMALI MOTORLAR YAKLAŞIK 2.000 ‘DEN FAZLA HAREKETLİ PARÇADAN OLUŞUR. YAZARKEN YANLIŞ YAZMIŞIM. LÜTFEN OKURKEN ÖYLE OKUYUN.

• • •

Missing some Tweet in this thread? You can try to force a refresh
 

Keep Current with Feray

Feray Profile picture

Stay in touch and get notified when new unrolls are available from this author!

Read all threads

This Thread may be Removed Anytime!

PDF

Twitter may remove this content at anytime! Save it as PDF for later use!

Try unrolling a thread yourself!

how to unroll video
  1. Follow @ThreadReaderApp to mention us!

  2. From a Twitter thread mention us with a keyword "unroll"
@threadreaderapp unroll

Practice here first or read more on our help page!

More from @fza_Ant

13 Feb
Türk traktör şirketi için faaliyet raporu okumadı sevmeyenler için küçük bir özet ve sonunda da 2021 kendi beklentilerimi yazmak istiyorum. Bu sadece kendime nottur ve yatırım tavsiyesi değildir. #ttrak
1) ——2020 yılında tarımsal üretim %6 arttı.
——ürün fiyatlarında ki artık bütün kalemler de enflasyon üzerinde artmıştır.
——tarımsal girdi kasım ayında yıllık %14 artmıştır.
——#ttrak
2) ——ziraat bankası kredi faiz oranı %17. Traktör kredisi 500 bin TL. Ye kadar yerli traktör için %50 faiz indirimi. Yerli traktör için bu sübvansiyon kararı 2022 sonuna kadar geçerlidir. Ziraat bankası kredi kullanımı %65 üzerinde seyretmektedir.
Read 12 tweets

Did Thread Reader help you today?

Support us! We are indie developers!


This site is made by just two indie developers on a laptop doing marketing, support and development! Read more about the story.

Become a Premium Member ($3/month or $30/year) and get exclusive features!

Become Premium

Too expensive? Make a small donation by buying us coffee ($5) or help with server cost ($10)

Donate via Paypal Become our Patreon

Thank you for your support!

Follow Us on Twitter!

:(