První díl #febrewery nemůže být o ničem jiném než o českém pivu:)
Zkraje 19. stol. v Česku stále převládalo svrchně kvašené pivo, spodně kvašené (=ležák) bylo spíš okrajové a vařilo se v chladných částech roku, celkově svrchňáky nebyly příliš pitelné, zkrátka ne pivo, jak známe.
Změna nastala dvojí. V roce 1840 sládek Vojtěch Wanka začal v pražském pivovaru U Primasů začal vařit spodně kvašené a s velkou odezvou u konzumentů.
Druhou změnou pak byla výstavba měšťanského pivovaru v Plzni, která vznikla z popudu nízké kvality tehdejšího plzeňského piva.
S příchodem německého sládka Josefa Grolla z Bavorska přišlo taky celoroční vaření ležáků. A teď si říkáte, co Bavoři mají a Češi ne, že mohou vařit ležák celoročně...
Odpovědí je led - v klimatu Alp není problém celoroční dostupnost ledu při dobrém skladování v létě.
K tomu se přidaly měkká plzeňská voda, jemný žatecký chmel a světlý slad (později pojmenován jako Plzeňský) a to vše dohromady dalo vzniknout českému ležáku, jak jej známe dnes, poprvé uvařený 5. října 1842.
Veselým dodatkem pak je vznik pražské hospody U Pinkasů.
Jakub Pinkas, krejčí, se doslechl o novém pivu a v dubnu 1843 si nechal přivézt 2 vědra plzeňského piva. To ho tak ohromilo, že zanechal krejčoviny, založil hospodu a stal se hostinským v dnes vyhlášené hospodě U Pinkasů.
A na konec vlákna se zeptám @Chmee2, vy jste tu totiž odborník přes gify v dlouhých vláknech a já se jich chystám tenhle měsíc použít víc než dost.
Tantiémy za ty gify poslat kam?:)) Víte, jak jste říkal, že za každý takový jde nějaký cent nebo tak podobně na cesty na Mars.
• • •
Missing some Tweet in this thread? You can try to
force a refresh
Dnes budu ve #febrewery psát o jedné věci, o které většina z vás nejspíš nemá ponětí, ale myslím, že je vhodné o tom vědět.
Řeč totiž bude o BJCP. Divná zkratka, že? Přečtete si o pivních stylech, o soutěžích sládků... a vůbec - nápovědou vám budiž tento gif. Vlákno.
1/16 Na začátek - co vlastně BJCP je? Je to dobrovolnická organizace, která vznikla v roce 1985 v USA. Sdružuje v současnosti téměř 8 tisíc pivních hodnotitelů, kteří zaštítili a zhodnotili již přes 11 tisíc soutěží. Česko pak má 23 aktivních hodnotitelů.
2/16 Tím bychom měli stručný úvod za sebou, nyní pojďme na zajímavější věci.
Co vlastně hodnotitelé hodnotí, proč jsem psal o pivních stylech a jak probíhají soutěže?
Dnes bude v #febrewery řeč o lepku v pivě, teda spíš o jeho absenci.
Pivo se vyrábí z ječmene, tak jak může být bezlepkové, určitě si řeknete. Ano, to je pravda, ale bezlepkové pivo vyrobit lze a to rovnou dvěma způsoby. Nápovědou vám budiž tenhle gif a teď už pojďme na věc...
1/16 Nejprve si musíme definovat, co vlastně takové bezlepkové pivo je.
Codex Allimentarius (=potravinové regule) je sbírka zákonů, kterou zašťituje WHO a FAO a tato sbírka tvrdí, že bezlepková potravina má lepku méně než 20 ppm (parts per million, tedy 20 miliontin).
2/16 Běžné pivo může mít 60 ppm (ležák) až několik set ppm (některé stouty) lepku, tedy úplně mimo stanovené limity.
A teď jak dosáhnout toho nízkého obsahu lepku v bezlepkovém pivu?