🎯CEL
Każdego miesiąca wpłacam średnią krajową netto z horyzontem inwestycyjnym 20 lat. Kwota startowa wyniosła 50k i dzisiaj poszła pierwsza auto-inwestycja. Dodatkowe środki pozostawiam na ewentualne mocniejsze osunięcia indeksów
/2 Kwota docelowa: 4 000 000 zł wg prognoz uda się ten wynik lekko pobić a biorąc pod uwagę osobne kupki kapitału na dopłaty myślę, że jest to całkiem realne
Dopłaty będą automatyczne, każdego 1 dnia miesiąca lub przy najbliższej wolnej sesji jeśli wypadnie to w weekend.
/3 Portfel prowadzić będę w @Trading212 dlatego, że na moje potrzeby jest wystarczający. Oferta, prostota, user-friendly aplikacja i możliwość automatyzacji procesów wpłat. Broker ma 3 licencje oraz fundusz gwarancyjny.
/4 Rynek akcji wybrałem z wielu powodów. Ponad 100 letnia historia, możliwość inwestowania w spółki na całym świecie, dywidendy. A przede wszystkim dywersyfikacja portfela.
A dlaczego teraz? Indeksy są na ~20% korekcie. Lepszego momentu być może nie będzie
/5 Skupiłem się na globalnych indeksach najpopularniejszych funduszy. Są renomowane, mają wysokie kapitalizacje, niskie opłaty. Dzięki temu inwestując w raptem 5 indeksów mam ekspozycje na prawie cały świat.
Świadomie omijam Japonię i kilka mniejszych rynków.
/6 Wszystkie indeksy są akumulacyjne. To oznacza, że dywidenda jest automatycznie reinwestowana. Jednocześnie zdejmuje to ze mnie obowiązek podatkowy w Polsce.
/7 Dlaczego nie 1 indeks np. #LifeStrategy lub MSCI ACWI? W sumie mógłbym, ale wole mieć trochę więcej kontroli nad rozkładem sił w portfelu. I jest niższa prowizja.
Raz do roku będę robił rebalancing, czyli przywrócenie procentowego udziału poszczególnych indeksów.
/8 Dlaczego nie polscy brokerzy? Słaba oferta, wysokie prowizje. Nie wykluczam natomiast inwestycji poprzez IKE np. w polskie obligacje. Może nawet kiedyś #WIG20 wróci do łask, nie zamykam się.
/9 Inwestuje tylko nadwyżki finansowe. W dalszym ciągu jestem aktywny zawodowo, mam krypto, stawiam pierwsze kroki w nieruchomościach. Odkładam, żeby na starość nie liczyć na 13 i 14 emeryturę. Czy to ruch #FIRE? W pewnym stopniu tak.
/10 Czy dalej zostaje w krypto? Tak. Jednak zmienia mi się perspektywa i na pewnym etapie, bardziej traktuje je jako lewar i opcje na szybkie strzały. Maszynka do pomnażania kasy którą zamierzam rozkładać na inne rynki.
Content po prostu będzie rozszerzony o nowe rzeczy.
/11 BONUS porównanie mojego portfela vs modelowy portfel Warrena Buffeta. Dane od 2004 roku. Jakbym wtedy kupił to bym prawie pobił wynik mistrza. Jakbym..
/12 Oba portfele miały średnioroczną stopę zwrotu na przestrzeni ostatnich 18 lat równą 10,52% (bez uwzględnienia inflacji).
W jednej rzeczy mój portfel prezentuje się znacznie lepiej. W maksymalnym osunięciu kapitału tzw. MaxDD - dzięki obligacjom i złocie, które trochę chronią
/13 Całe porównanie możecie sobie prześledzić. Miejcie jednak na uwadze, że są to dane historyczne. Nikt nie ma jeszcze aplikacji pokazującej dane na 10 lat do przodu.
/14 Nie polecam: kopiowania, sugerowania się, traktowania mnie jako eksperta w tej dziedzinie, tracenia środków, brania kredytów pod inwestycje w giełdy.
• • •
Missing some Tweet in this thread? You can try to
force a refresh
Od jakiegoś czasu prowadzę 2 portfele inwestycyjne, swój (aktywny) i narzeczonej (pasywny). Zgadnijcie który robi zdecydowanie lepszy wynik? 😆
Kilka słów o strategii w inwestowaniu. Dlaczego nie każdy powinien kombinować?
🧵1/
Dla WIĘKSZOŚĆI osób najprostsza strategia kup i zapomnij będzie najlepsza bo:
- poświęcasz 2-4h rocznie
- nie analizujesz, nie myślisz
- nie masz zabawy z podatkami
- inkasujesz średniorocznie ~8%
Historia pokazuje, że regularnie pokonywać rynek udaje się nielicznym.
2/
Przy rozsądnie prowadzonym rachunku możesz zacząć od 100 zł. Nie wymaga to żadnej wiedzy, doświadczenia ani umiejętności przewidywania przyszłości. Przy mniejszych kwotach nie zapłacisz grosza podatku przez całe życie!
3/
Porównanie $USDC do $UST to największy mem jaki dziś widuje na różnych forach. Uciekajcie od takich ludzi jak najdalej, tego nawet nie ma jak skomentować.
Kilka słów ode mnie co się może stać dalej.
PO PIERWSZE NIE PANIKUJ
🧵1/
$USDC z tego co wiadomo ma 7-8% w #SVB które upada. Nie upadło - UPADA a to ogromna różnica. Dużo zależy od #FED które zwołuje specjalne spotkanie na poniedziałek.
Nie wiemy ile rezerw Circle jest zagrożone w innych instytucjach. Może dużo, może mniej
2/
W tej chwili cena 0,92$ jest rozsądna, skoro 8% mogą stracić to 1$-0,08 = 0,92.
Circle jest regularnie audytowane. To nie jest wydmuszka typu $UST. Inna liga. W tej chwili mają na pewno trochę kasy w obligacjach, kuponach krótkoterminowych. Ta kasa nie wyparuje.
3/