Przewodzik Profile picture
Aug 23 4 tweets 3 min read
#PrzewodzikWarszawski

Tego dnia w 1902 r. w wieku 82 lat zmarł Sokrat Starynkiewicz – prezydent Warszawy w latach 1875-1892. Starynkiewicz nie tylko wprowadził Warszawę w nowoczesność, zapewniając jej wodociągi, kanalizację, tramwaje konne, granitowe i betonowe drogi, ale (1) Image
też ogólną i widoczną poprawę stanu miasta, dzięki realizacji kilku parków czy sprawnemu wywożeniu śmieci i sprzątaniu błota z ulic. Po zrezygnowaniu z urzędu z powodów zdrowotnych, nie wyjechał z Warszawy - tu żył i mieszkał do końca swoich dni. Był powszechnie szanowany i (2) Ostatnie posiedzenie magist...
lubiany za uczciwość oraz ciężką pracę na rzecz miasta – na jego pogrzebie pojawiło się ok. 100 tys. osób. To bodaj jedyny Rosjanin, który nie dość, że zapisał się złotymi zgłoskami w Warszawie, to jeszcze otrzymał za życia plac nazwany jego imieniem, a także pomnik, którego (3) Pogrzeb Sokratesa Starynkie...
żaden Polak nigdy nie chciał usuwać lub niszczyć (zrobili to Niemcy podczas Powstania). Sam do końca życia uważał się za patriotę rosyjskiego i Polakiem nazwać go nie można, ale „Wielkim Warszawiakiem” na pewno. (4) ImageImage

• • •

Missing some Tweet in this thread? You can try to force a refresh
 

Keep Current with Przewodzik

Przewodzik Profile picture

Stay in touch and get notified when new unrolls are available from this author!

Read all threads

This Thread may be Removed Anytime!

PDF

Twitter may remove this content at anytime! Save it as PDF for later use!

Try unrolling a thread yourself!

how to unroll video
  1. Follow @ThreadReaderApp to mention us!

  2. From a Twitter thread mention us with a keyword "unroll"
@threadreaderapp unroll

Practice here first or read more on our help page!

More from @Przewodzik

Aug 25
#PrzewodzikWarszawski

„Rzecz dziw­na, ale po­ja­wie­nie się po raz pierw­szy au­tomobi­lu na uli­cach sto­li­cy od­bi­ło się mniej­szym echem w pra­sie niż tram­wa­ju, a na­wet ro­we­ru. Prób­na jaz­da „po­wo­zu sys­te­mu Ben­za”, któ­ra od­by­ła się 25 sierp­nia 1896 na (1) Image
Se­na­tor­skiej mię­dzy Bie­lań­ską a pla­cem Ban­ko­wym, zgro­ma­dzi­ła wpraw­dzie ga­piów, ale wia­do­mość o tym fak­cie „Ku­rier War­szaw­ski” za­mie­ścił na czwar­tej ko­lum­nie; wtło­czo­no ją po­mię­dzy inne, pod­rzęd­ne in­for­ma­cje. „O zna­cze­niu sa­mo­cho­dów na (2) Image
Za­cho­dzie, o za­sto­so­wa­niu ich do ulep­szo­nej ko­mu­ni­ka­cji pod­miej­skiej i o moż­li­wym wpro­wa­dze­niu u nas po­mó­wi­my po ukoń­cze­niu prób” – na­pi­sał spra­woz­daw­ca „Ku­rie­ra” ostroż­nie, jak­by nie do­wie­rza­jąc, że do cze­goś ta­kie­go doj­dzie. W 2 dni (3) Image
Read 9 tweets
Aug 25
#PrzewodzikKsiążkowy

Tego dnia 122 lata temu umiera Fryderyk Nietzsche: „Przychodzi wielki rok 1888: Zmierzch bożyszcz, Przypadek Wagnera, Antychryst, Ecce homo. Wygląda to tak, jakby zdolności twórcze Nietzschego potęgowały się w ostatnim porywie, który poprzedza upadek. (1) Image
W tych dziełach wielkiego panowania zmienia się nawet ton: nowa przemoc, nowa ironia, jakby komiczność Nad-człowieka. Zarazem Nietzsche buduje z siebie samego prowokacyjny obraz świata o wymiarze kosmicznym („Kiedyś przylgnie do imienia mego wspomnienie czegoś potwornego (2)
[...]. Dlatego ode mnie poczyna się na ziemi wielka polityka”); koncentruje się też jednak na teraźniejszości, troszczy o doraźny sukces. Pod koniec roku 1888 pisze osobliwe listy. Do Strindberga: „Skierowałem do Rzymu Radę Książęcą, chcę nakazać rozstrzelanie młodego (3)
Read 7 tweets
Aug 24
#PrzewodzikKsiążkowy

Tego dnia w 1932 r. ur. się Antoni Gucwiński - lekarz weterynarii, zootechnik, wieloletni dyrektor Ogrodu Zoologicznego we Wrocławiu. Był twórcą, wraz z żoną Hanną, popularnego programu telewizyjnego "Z kamerą wśród zwierząt". Zmarł w 2021 r.
"Mój (1) Image
poprzednik, dyrektor Karol Łukaszewicz, jak już opuścił zoo, też prawie nie przychodził. Miał żal, i ja to zupełnie rozumiem, dzisiaj – po wszystkich naszych przejściach – jeszcze bardziej. To nie jest sprawa racji urzędowych, tylko sprawa psychiczna. W tę instytucję jest się (2)
wciąganym, wsiąka się i później jest jakaś awersja, by przychodzić. Każdy modeluje ogród na swoją modłę. Pamiętam, jak przyjechałem do dyrektora zoo w Rotterdamie jako świeżo upieczony, pytałem, jak zarządzać. Odpowiedział pytaniem: „Wie pan, co jest najważniejsze dla (3)
Read 5 tweets
Aug 21
#SowieckiTydzień #PrzewodzikWarszawski

Przy okazji ankiety o Pałacu Kultury i Nauki (lub odwrotnie), zapraszam na mały spacer wokół tego budynku – przyjrzymy się dekoracjom rzeźbiarskim i ich założeniom ideologicznym. Wg pierwotnych założeń głównym pomnikiem przed Pałacem (1)
miał być postument Stalina (autor Ksawery Dunikowski), ale na szczęście do tego nie doszło z wielu względów (o tym inną razą). Towarzyszyć miał mu Kopernik i jego pomnik jest (autor: Stanisława Horno-Popławski), a jego sąsiadem ostatecznie został Mickiewicz (autor: Ludwika (2)
Nitschowa). W planach były też pomniki Marii Skłodowskiej-Curie, nad wejściem głównym miały stać cztery rzeźby będące alegoriami Kultury, Nauki, Pracy i Miłości, a przed pozostałymi wejściami pary: Matejko i Chopin, Lelewel i Frycz-Modrzewski, Kościuszko i Waryński (Jarosław (3)
Read 8 tweets
Aug 21
#SowieckiTydzień #PrzewodzikKsiażkowy

Tę książkę chciałem omówić nieco szerzej, ale oczywiście się nie wyrobiłem i przeczytałem tylko w połowie. Choć mogę stwierdzić, że jest całkiem ciekawa, to nie do końca o Stalinie (to uosobienie władzy), a z nauk mamy w zasadzie tylko (1)
genetykę i fizykę. Jak dokończę, na pewno napiszę więcej, tymczasem cytat: „Eric Ashby, sceptyczny, choć wcale nie wrogo nastawiony obserwator, na podstawie swoich doświadczeń radzieckich napisał książkę pod tytułem Naukowiec w Rosji (ang. Scientist in Russia). Zauważył w (2)
niej, że naukowiec odwiedzający ów kraj musiał wykazać się szczególnym „oporem konsumenckim”, na przykład podczas wizytowania instytutu badań rolniczych, „ponieważ usłyszy opowieści o wieloletniej pszenicy dającej fantastyczne plony, o metodzie bakteryjnej obróbki nasion, (3)
Read 10 tweets
Aug 21
#SowieckiTydzień #PrzewodzikFimowy

Nie badałem tego zjawiska, ale wydaje się, że pisarstwo J.R.R. Tolkiena było niezwykle popularne w ZSRS – jak inaczej wytłumaczyć, że to tam powstały tak naprawdę pierwsze ekranizacje dzieł autora „Silmarillion” (nie licząc animowanych (1)
adaptacji Deitcha 1967 r. oraz Rankina i Bassa z 1977). W 1985 r. powstał godzinny telewizyjny film „Bajkowa podróż pana Bilbo Bagginsa, Hobbita, przez dziką krainę, czarny las, za mgliste góry. Tam i z powrotem” w reż. Władimira Łatyszewa z udziałem (2)
aktorów Leningradzkiego Państwowego Akademickiego Teatru Opery i Baletu im. S. M. Kirowa (dziś Teatr Maryjski). No cóż, to dość specyficzna adaptacja, mocno zalatująca paździerzem i trudna do oglądania, ale kto chętny… Sowieci wzięli się jako pierwsi także za „Władcę (3)
Read 6 tweets

Did Thread Reader help you today?

Support us! We are indie developers!


This site is made by just two indie developers on a laptop doing marketing, support and development! Read more about the story.

Become a Premium Member ($3/month or $30/year) and get exclusive features!

Become Premium

Don't want to be a Premium member but still want to support us?

Make a small donation by buying us coffee ($5) or help with server cost ($10)

Donate via Paypal

Or Donate anonymously using crypto!

Ethereum

0xfe58350B80634f60Fa6Dc149a72b4DFbc17D341E copy

Bitcoin

3ATGMxNzCUFzxpMCHL5sWSt4DVtS8UqXpi copy

Thank you for your support!

Follow Us on Twitter!

:(