Discover and read the best of Twitter Threads about #SowieckiTydzień

Most recents (12)

#SowieckiTydzień #PrzewodzikWarszawski

Przy okazji ankiety o Pałacu Kultury i Nauki (lub odwrotnie), zapraszam na mały spacer wokół tego budynku – przyjrzymy się dekoracjom rzeźbiarskim i ich założeniom ideologicznym. Wg pierwotnych założeń głównym pomnikiem przed Pałacem (1)
miał być postument Stalina (autor Ksawery Dunikowski), ale na szczęście do tego nie doszło z wielu względów (o tym inną razą). Towarzyszyć miał mu Kopernik i jego pomnik jest (autor: Stanisława Horno-Popławski), a jego sąsiadem ostatecznie został Mickiewicz (autor: Ludwika (2)
Nitschowa). W planach były też pomniki Marii Skłodowskiej-Curie, nad wejściem głównym miały stać cztery rzeźby będące alegoriami Kultury, Nauki, Pracy i Miłości, a przed pozostałymi wejściami pary: Matejko i Chopin, Lelewel i Frycz-Modrzewski, Kościuszko i Waryński (Jarosław (3)
Read 8 tweets
#SowieckiTydzień #PrzewodzikKsiażkowy

Tę książkę chciałem omówić nieco szerzej, ale oczywiście się nie wyrobiłem i przeczytałem tylko w połowie. Choć mogę stwierdzić, że jest całkiem ciekawa, to nie do końca o Stalinie (to uosobienie władzy), a z nauk mamy w zasadzie tylko (1)
genetykę i fizykę. Jak dokończę, na pewno napiszę więcej, tymczasem cytat: „Eric Ashby, sceptyczny, choć wcale nie wrogo nastawiony obserwator, na podstawie swoich doświadczeń radzieckich napisał książkę pod tytułem Naukowiec w Rosji (ang. Scientist in Russia). Zauważył w (2)
niej, że naukowiec odwiedzający ów kraj musiał wykazać się szczególnym „oporem konsumenckim”, na przykład podczas wizytowania instytutu badań rolniczych, „ponieważ usłyszy opowieści o wieloletniej pszenicy dającej fantastyczne plony, o metodzie bakteryjnej obróbki nasion, (3)
Read 10 tweets
#SowieckiTydzień #PrzewodzikFimowy

Nie badałem tego zjawiska, ale wydaje się, że pisarstwo J.R.R. Tolkiena było niezwykle popularne w ZSRS – jak inaczej wytłumaczyć, że to tam powstały tak naprawdę pierwsze ekranizacje dzieł autora „Silmarillion” (nie licząc animowanych (1)
adaptacji Deitcha 1967 r. oraz Rankina i Bassa z 1977). W 1985 r. powstał godzinny telewizyjny film „Bajkowa podróż pana Bilbo Bagginsa, Hobbita, przez dziką krainę, czarny las, za mgliste góry. Tam i z powrotem” w reż. Władimira Łatyszewa z udziałem (2)
aktorów Leningradzkiego Państwowego Akademickiego Teatru Opery i Baletu im. S. M. Kirowa (dziś Teatr Maryjski). No cóż, to dość specyficzna adaptacja, mocno zalatująca paździerzem i trudna do oglądania, ale kto chętny… Sowieci wzięli się jako pierwsi także za „Władcę (3)
Read 6 tweets
#SowieckiTydzień #PrzewodzikWarszawski

W nocy z 20 na 21 sierpnia 1942 r. Sowieci przeprowadzili pierwszy nocny nalot na Warszawę, w wyniku którego zginęło ok. 200 osób, niemal samych Polaków - straty niemieckie były nikłe. Z kolei pierwszy dzienny nalot sowiecki na stolicę (1) Sowieckie bombowce, 1942 r.
miał miejsce 21 czerwca 1941 r., który, choć oficjalnie za cel miał lotnisko na Okęciu i cele wojskowe to bomby spadły też na Teatr Wielki i Krakowskie Przedmieście. Bomby były zrzucane z dużej wysokości, co uniemożliwiało precyzje ataku, a dowództwo AK uznało je za tak (2) Bombowiec Ił-4 wykorzystywany w nalotach na Warszawę
naprawdę terrorystyczne. Kolejne naloty były 24 i 25 czerwca, potem w listopadzie 1941 r. oraz we wrześniu roku następnego i największy w maju 1943 r. W sumie zginęło w nich co najmniej kilkaset osób, setki zostało rannych. Niemców ucierpiało niewielu. Naloty na Warszawę z (3)
Read 5 tweets
#SowieckiTydzień #PrzewodzikFilmowy

„Lenin w Polsce”, reż. Siergiej Jutkiewicz (1966). Muszę przyznać, że napisanie mini-recenzji tego jawnie propagandowego dzieła to dość trudne zadanie – bo jak właściwie taki obraz traktować? Jako normalny film? No chyba nie potrafię. Jako (1)
dokument z epoki? Ale co poza odniesieniem do historii kina ma nam to dać? No dobrze, po prostu moje odczucia. Przede wszystkim to film całkowicie fantazyjny, mało tego, to wręcz bolszewicka ewangelia wg Lenina. Pełno tu bukolicznych obrazków wędrującego z kosturem i w (2)
towarzystwie młodej góralki Lenina po Podhalu, który ze zrozumieniem i troską rozmawia z miejscowymi. I nie, nie agituje za komunizmem, o nie, on tylko daje słuszne rozwiązania i prostuje ścieżki nieświadomych włościan. Te piękne obrazki przeplatane są scenami z nowotarskiego (3)
Read 9 tweets
#SowieckiTydzień #PrzewodzikKsiążkowy

Tego dnia w 1940 r. w Meksyku został zabity Lew Trocki: "Stalin nie zapomniał o swoim największym wrogu: Beria i jeden z jego utalentowanych specjalistów od zadawania cichej i szybkiej śmierci, Pawieł Sudopłatow, zjawili się w „Kąciku”, (1)
gdzie, przechadzając się tam i z powrotem w miękkich gruzińskich butach, Stalin rozkazał:
– Trockiego należy wyeliminować w ciągu roku. (…) Odnosił się do Żydów podejrzliwie, ponieważ nie mieli własnej ojczyzny i dlatego było w nich coś „mistycznego, nieuchwytnego, (2)
nieziemskiego”. Ale Kaganowicz utrzymywał, że poglądy Stalina w tej dziedzinie uformowało żydowskie pochodzenie jego wrogów – Trockiego, Zinowiewa i Kamieniewa. Z drugiej strony większość kobiet wokół niego i wielu jego najbliższych współpracowników, od Jagody do Mechlisa, (3)
Read 5 tweets
#PrzewodzikKsiążkowy

Wieniedikt Jerofiejew „Moskwa — Pietuszki”. #SowieckiTydzień, ale także #LekturyWtóre, bo to mój powrót do kolejowo-podmiejskiej odysei pewnego moskiewskiego pijaka. Podróż do Pietuszek, do dziewczyny, to metafora sowieckiego życia, ale też, chyba nawet (1) Image
bardziej, podróż w głąb duszy naszego domorosłego filozofa, który spirytualia niemal dosłownie miesza z metafizyką. Kiedy czytałem tę książę jako nieopierzony student, całość mnie raczej bawiła, choć oczywiście nie byłem aż tak tępy, żeby nie dostrzec smutku tego poematu (2)
prozą. Teraz, mimo ewidentnie zabawnych momentów i opisów (niektóre to są zupełne majstersztyki), niemal od pierwszych akapitów towarzyszyło mi poczucie niebywałej rozpaczy. Mój Boże jakie to jest przygnębiające! Paradoksalnie, w subtelnie piękny, a jednocześnie wulgarnie (3)
Read 7 tweets
#SowieckiTydzień #PrzewodzikKsiążkowy

„Istniała bezpośrednia zależność między wielkością przydziału dóbr materialnych a pozycją na drabinie społeczno-politycznej. Obywatele sowieccy nienależący do elity posiadali niewiele – większość chodziła w jednym ubraniu – a żywności (1)
ledwo starczało dla wszystkich. Ale rozdziału tych niewielu towarów dokonywano według ściśle określonych zasad. Pracownicy podzieleni byli na wiele kategorii w zależności od stanowiska w zakładzie pracy, poziomu kwalifikacji i stażu, a także do pewnego stopnia od położenia (2)
geograficznego, bo w Moskwie i innych wielkich miastach zarabiano lepiej niż na prowincji i na wsi. Mimo egalitarnej ideologii i propagandy społeczeństwo sowieckie było w rzeczywistości silnie rozwarstwione. Istniała sztywna hierarchia biedy.Handel prywatny częściowo łagodził (3)
Read 10 tweets
#SowieckiTydzień

Radio Erewań odpowiada:

Pytanie: Czy to prawda, że radzieckie łodzie podwodne mają rekord zanurzenia?
Odpowiedź: Tak, to prawda, Dwie ciągle jeszcze pozostają w zanurzeniu od 1957 roku.
Pytanie: Czy można by wprowadzić komunizm w Szwajcarii?
Odpowiedź: Owszem, można, ale byłoby szkoda.
Pytanie: Co to jest kwartet smyczkowy?
Odpowiedź: Moskiewska orkiestra symfoniczna po powrocie z tournee zagranicznego.
Read 8 tweets
#SowieckiTydzień

W Kraju Rad wszystko miało być największe, ale nie zawsze udawało się osiągnąć zamierzony efekt. Jedną z największych porażek wizerunkowych było z pewnością niewybudowanie olbrzymiego Pałacu Rad, który miał stanąć na Wołkonce, w pobliżu Kremla. Budowla miała (1) Image
być największa na świecie i mierzyć 415 m, a składać się z głównego gmachu i gigantycznego posągu Lenina na jego szczycie. W konkursie z 1933 r. zwyciężył neoklasyczno-stalinowski (z elementami art-deco) projekt Borisa Iofana, który zaczęto realizować w 1937 r., ale po 4 (2) ImageImage
latach prace przerwano – oficjalnie przez inwazję III Rzeszy na ZSRS. Powodów było jednak więcej – głównym, jak się zdaje, były liczne podziemne cieki wodne i niestabilny teren, który tak naprawdę uniemożliwiał postawienie tak ogromnej budowli. Warto dodać Pałac Rad zaczęto (3) Image
Read 4 tweets
#SowieckiTydzień #PrzewodzikKsiążkowy

„Latem 1918 w Moskwie został rozpowszechniony „Dekret o uspołecznieniu panienek i pań”. To oczywiście był żart, ale niektórzy przyjęli go za prawdę, zaczęli przedrukowywać i realizować (w niektórych miastach i wsiach aż do roku 1930). (1) Image
Autor „Dekretu...” Michaił Uwarow (w niektórych dokumentach występujący pod nazwiskiem Chwastow) zaproponował, żeby wszystkie kobiety w wieku od 18 do 32 lat uważać za własność państwową. Pisał: „Każda pani, która osiągnęła 18 lat i nie wyszła za mąż, zobowiązana jest pod (2)
groźbą kary do zarejestrowania się w biurze wolnej miłości. Zarejestrowanej zapewnia się prawo wyboru mężczyzny w wieku od 19 do 50 lat dla siebie jako męża...”. Głównym argumentem, dlaczego kobiety w wieku od 18 do 32 lat trzeba uczynić własnością narodową, było to, że (3)
Read 9 tweets
#SowieckiTydzień

Sowiecką propaganda, które znaczenie ideologicznie raczej zblakło, dziś głównie bawi, ale też fascynuje swoją odrębną stylistyką i przekazem. Zapraszam na mały przegląd plakatów - poniżej "Proletariusze wszystkich krajów, łączcie się!" z 1919 roku (1) Image
Przemysł był zawsze oczkiem w oku bolszewików:
1. Industrializacja to droga do socjalizmu, 1927
2. Kto wygra? Dogonimy i wyprzedzimy. 1929
3. Towarzyszu, twoja fabryka to twoja duma. 1919
4. Jestem gotowy do pracy w zimnych warunkach. A czy ty jesteś gotowy? 1930 (2) ImageImageImageImage
W Sowietach była też reklama społeczna:
1. Nie tłucz naczyń-traktuj naczynia stołówkowe z należytą starannością. 1931
2. Przypadkowe stosunki seksualne są głównym źródłem chorób wenerycznych. Lata 20-te
3. Zbierzemy milion ton złomu! 1961
4. Po pracy idź na stadion, 1986 (3) ImageImageImageImage
Read 8 tweets

Related hashtags

Did Thread Reader help you today?

Support us! We are indie developers!


This site is made by just two indie developers on a laptop doing marketing, support and development! Read more about the story.

Become a Premium Member ($3.00/month or $30.00/year) and get exclusive features!

Become Premium

Too expensive? Make a small donation by buying us coffee ($5) or help with server cost ($10)

Donate via Paypal Become our Patreon

Thank you for your support!