#مصطفی_بارزانی در بارزان که اون زمان جزو خاک عثمانی بود به دنیا اومد وقتی سه ساله بود قبیله اش شورش کردو همه افتادن زندان و پدربزرگ،پدر و یک برادرش اعدام شدند. سنش خیلی کم بودش که برادرش فرستادش به جنگ جی اچ بیل دیپلمات انگلیسی که کشته شد.
مصطفی وبرادرش احمد تو سالهای ۱۹۳۱ #رشتو
بر علیه #بغداد شورش کردند که بغداد از بریتانیا کمک گرفت و بمبارانشون کرد.سال ۱۹۳۲ شیخ احمد که مغلوب شده بود تسلیم ترکیه شد و شیخ مسعود و برادرش صادق بعد از یکسال جنگ سال ۱۹۳۳ تسلیم بغداد شدند. با اینحال سال ۱۹۳۹ حزب امید را تشکیل داد تاسال ۱۹۴۳ تحت نظر بود تا اینکه جنگ دوم جهانی
عراق را تحت تاثیر قرار داد و بارزانیها تونستند همراه سه هزار نفر به ایران فرار کنند . سال ۱۹۴۵ وارد #اشنویه شدند در ماه دسامبر دولت کرد #جمهوری_کردی_مهاباد با حمایت شوروی به رهبری #قاضی_محمد تشکیل شد و بارزانی شد وزیر دفاع و فرمانده ارتش. ماه آگوست سال ۱۹۴۶ #حزب_کردستان_عراق هم
بعد ۱۱ ماه تو بغداد تأسیس شد و بارزانی البته غیابی شد اولین رئیس این حزب!
سه ماه قبل از تشکیل این حزب در عراق شوروی ایران رو ترک کرد طبق #قرارداد_یالتا و به همین دلیل #جمهوری_مهاباد که تحت حمایت شوروی تشکیل شده بود بدون حامی موند و ضعیف شد
نهایتاً در دسامبر ۱۹۴۶ بعد از یک سال توسط نیروهای ایران سرکوب شد و قاضی محمد و پسرعوش وسط میدون چوار چیرا مهاباد اعدام شدند و چند کتابخانه کتابهای کردی سوزانده شد . مصطفی و پیشنرگه ها اول فرار کردند ارمنستان شوروی و تو کمپ نخجوان مستقر شدند بعد از در خواست کمک از حکومت شوروی
به آذربایجان شوروی منتقل و در باکو مستقر شدند. اونجا با حزب کمونیست ملاقات کردند و به دستور حکومت مرکزی حزب کمونیست به آنها کمک کرد. سال ۱۹۴۷ بود که #میرباقرجعفروف دبیر اول حزب کمونیست باکو رو ملاقات کرد و در مورد آنچه کردها در شوروی میتوانند انجام دهند گفتگو کرد .
بارزانی و پیروانش تو یک هنگ نظامی سازمان دهی شدند و تحت اموزش تاکتیک های نظامی ،سیاست و آموزش خواندن ونوشتن کردی تحت نظارت شوروی قرار گرفتند.درسال ۱۹۴۸ کنفرانس کرد های عراق و ایران در باکو را ارائه دادکه باعث شد ایران درخواست استردادشان را از شوروی برای محاکمه اشان کرد که رد شد.
در این میان بارزانی با باقروف هم به مشکل خورد و چون باقروف رابطه نزدیکی با #لاورنتی_بریا معاون اول نخست وزیر وزیر امورخارجه شوروی داشت ترسید که مبادا باقروف موجب زحمتش شودسال ۱۹۴۸ پس درخواست انتقال کردوبه ازبکستان شوروی رفت.اما اختلافات او را رها نکرد و باعث پراکنده شدن کردهاشد.
برای سه سال او و پیروانش در تمام تحصنها و اعتراضات خواهان اتحاد مجدد و به رسمیت شناختن خودشان شدند. او طی این مدت نامه های زیادی به مسکو و برای شخص #استالین فرستاد که تنها یکی به او رسید. در مارس ۱۹۵۱ تحقیقاتی شروع شد و در نتیجه اعلام شد با آنها ناعادلانه رفتار شده است.
دولت شوروی دوباره کردها رو دور هم جمع کرد و متحدشان کرد و به مصطفی اقامت #تاشکند را داد. کردها از تمام خدمات شهروندی شوروی برخوردار شدند.
بعد مرگ استالین، بارزانی با #نیکتاخروشچف و #گئورگی_مالنکوف در باب اطمینان از ادامه کمک شوروی به کردها ملاقات کرد.
اندکی بعد به #مسکو منتقل شد
آنجا در مدرسه عالی حزب مشغول به تحصیل شد. عکسی با یونیفرم کامل نظامی از بارزانی به دست نیروهای بریتانیایی رسید که دلیل بر شایعه عضویت او در ارتش سرخ شد. اما بارزانی گفت که لباسها را در تاشکند خریده و فقط عکس انداخته و این شایعه عضویت در ارتش صحت نداره.
این وسط ها کلی مشکل بین بارزانی ها و طالبانی ها که حوصله ندارم بگم . بارزانیها برگشتن عراق و این باعث درگیری بیشتر بین کردها شد و آخر جدا شدند از هم. تو این مدت هم شورشهایی برای جلب حمایت سازمانها کا.گ.ب/سیا/موساد/ام.آی.6/ساواک همچنین در حمایت سوریه و اردن انجام دادند.
درسال ۱۹۵۸ بعد کودتای جمهوری‌خواهان،بارزانی توسط نخست‌وزیر، #عبدالکریم_قاسم، به عراق دعوت شد. در ابتدا #ابراهیم_احمد دبیرکل حزب را برکنار کرد و #حمزه_عبدالله طرفدار کمونیست را جایگزین کرد و روابط خوبی با #حزب_کمونیست_چین برقرار کرد. سال ۱۳۵۹ به همراه قاسم و کمونیستها به مقابله با
شورش بعثیها رفت. چندماه بعد شورش به تحریک چپ در کرکوک قاسم حزب کمونیست چین را محکوم کرد بارزانی هم که آن را تهدیدی در شمال عراق میدی روابط خود را با حزب کمونیست چین قطع کرد و ابراهیم احمد را به دبیر اولی حزب برگرداند.
در این میان اتفاقات زیادی افتاد تا اینکه قاسم به بارزانی مشکوک شد و قدرت فزاینده او در کردستان را تهدیدی در برابر خود دید. اختلافات قبیله ای هم فزونی گرفت و در نهایت سال ۱۹۶۱ قاسم بارزانیها را از تمام حقوق دولتی اشان محروم کرد. قاسم میدید که بارزانی راهی بااقوه برای بریتانیا است
که در مقابل دست یافتن او به کویت ایستاده. پس سال ۱۹۶۱ با هواپیماهای عراقی بعد از کمین یک کاروان نظامی کردستان را بمباران کردند و قاسم دستور تعطیلی حزب کردستان رو داد. اینجوری شد که بارزانی و رفقا به کوهستان فرار کردند.
تا سال ۱۹۷۰ رهبران کردستان با بغداد به توافقاتی رسیدند و با به رسمیت شناخته شدن قومیت و زبان کردها و موقعیت برابر آن‌ها با اعراب تثبیت شد.سال۱۹۷۴، بارزانی با حمایت آمریکا جنگ جدیدی علیه حکومت حزب بعث عراق را آغاز کرد .
که با پیروزی‌های بزرگی همراه بود.سال ۱۹۷۵، توافق‌نامه‌ای در الجزیره بین شاه و صدام سر اروندرود امضا شد و در نتیجه ایران هرگونه کمک به شورش کردهای عراق را متوقف کرد و فشار زیادی بر شورش کردها وارد آورد که باعث عقب‌نشینی موقتی بارزانی و تنها ماندنش شد.
سال بعدش دوباره خواستند فعال بشن که بارزانی سرطان ریه گرفت و برای درمان رفت آمریکا کا اونجا مرد و پسرش #مسعود_بارزانی جایگزین شد. بعد هم #نچیروان_بارزانی پسر #ادریس_بارزانی از سال ۲۰۱۹جایگزین مسعود شد
در کل این مصطفی بارزانی از همه کمک گرفت و به همه خیانت کرد . میشه گفت به تنها چیزی که وفادار بود هدف خودش بود.هدف وسیله را توجیه میکنه.
نهایتا این حزب هیچ جایی تو ایرانمون نداره و هرکسی که از این حزب حمایت کنه در ایران مطمئنایه ربطی به روسیه داره. و روسیه هم حامی جمهوری اسلامی.
پس اگر یکی مثل #حامداسماعیلیون میادو اجازه میده پرچم اینها روبیارن تواعتراضات ایرانیان مطمئن باشیداز طرف یک دولت خارجی برعلیه ایران حمایت میشه. از اونجایی که توکرمانشاه به دنیا اومده و بعد از اتمام تحصیلات در تبریز به شمال ایران برای زندگی رفته بعیدنیست باخرس روسی در رابطه باشه.
دوست عزیزی هم مطلبی در مورد بارزانیها دارند که لینک را اینجا می گذارم بسیار قابل توجه است

• • •

Missing some Tweet in this thread? You can try to force a refresh
 

Keep Current with 👑Maleficent in love

👑Maleficent in love Profile picture

Stay in touch and get notified when new unrolls are available from this author!

Read all threads

This Thread may be Removed Anytime!

PDF

Twitter may remove this content at anytime! Save it as PDF for later use!

Try unrolling a thread yourself!

how to unroll video
  1. Follow @ThreadReaderApp to mention us!

  2. From a Twitter thread mention us with a keyword "unroll"
@threadreaderapp unroll

Practice here first or read more on our help page!

More from @ArezO00OzerA

Nov 19
#بازیخوانی شاید یکمی😊
میخوام یکم برگردیم عقب به سال دوهزار و هجده به فرانسه مهد تمدن تحت کنترل جناب ماکرون (که قبل از سیاست تو بانک #روتشیلد و شرکا فقط یه بانکدار سرمایه گذاری بود)که یکسال بعد ریاست جمهوریش کشورش از نظر اقتصادی قاط زده بود.
بزارید همین اول بگم این خوشتیپ خان ما از سال ۲۰۰۶ تا ۲۰۰۹ عضو حزب سوسیالیست بود تو سال ۲۰۱۴ توی کابینه دوم والس به عنوان وزیر اقتصاد، صنعت و امور دیجیتال فرانسه منصوب شد.سال ۲۰۱۶ به دور دوم انتخابات رسید که در نهایت رئیس‌جمهور فرانسه شد. پس پیشرفتش خیلی سریع بود
حالا برگردیم به همون دوهزارو هجده خودمون که یکسالی بود رئیس جمهور بود اون که بانکدار بود و وزیر اقتصاد کشورش از نظر اقتصادی قاط زده بود و یه روز صبح بیدار شد دید ای وای قیمتها چرا اینقدر رفته بالا اون خبر نداشته بعد فرداش دید ای وای این جلیقه زردها کین تو خیابون خس و خاشاک؟!
Read 18 tweets

Did Thread Reader help you today?

Support us! We are indie developers!


This site is made by just two indie developers on a laptop doing marketing, support and development! Read more about the story.

Become a Premium Member ($3/month or $30/year) and get exclusive features!

Become Premium

Don't want to be a Premium member but still want to support us?

Make a small donation by buying us coffee ($5) or help with server cost ($10)

Donate via Paypal

Or Donate anonymously using crypto!

Ethereum

0xfe58350B80634f60Fa6Dc149a72b4DFbc17D341E copy

Bitcoin

3ATGMxNzCUFzxpMCHL5sWSt4DVtS8UqXpi copy

Thank you for your support!

Follow Us on Twitter!

:(