1/ Notičky pro Prigožinův orchestr; aneb Modus operandi Wagnerovců
Skupiny nájemných bojovníků jsou v bojích používané od nepaměti. Chabirové, Švýcarská garda, Blackwater. Ani ruská strana nemá o soukromé armády nouze, jak jsme uvedli v jednom z našich dřívějších článků.
2/ Tou patrně nejvýraznější skupinou je však ČVK Wagner (Частная Военная Компания Вагнера - soukromá vojenská skupina Wagner), jejímž vrchním velitelem je Dmitrij Utkin, ruský neonacista, přezdívaný Wagner.
3/ Z okolí Bachmutu, Soledaru a z několika jiných míst přichází každý den nové zprávy o ruských pokusech o proražení ukrajinských obranných linií. Odpovědnost za ruské útoky na těchto místech má soukromá armáda ruského oligarchy Jevgenije Prigožina.
4/ A tato armáda i přes těžké ztráty dosahuje určitých výsledků a někdy postupuje i tam, kde se nedokázaly probít gardové útočné divize ruských ozbrojených sil.
5/ Jak je možné, že bývalí vězni s třítýdenním výcvikem s relativně malým množstvím těžké techniky podávají lepší výsledky, než pravidelná ruská armáda?
Důvody, proč Ruská federace využívá služeb, které žoldnéřská skupina Wagner poskytuje, jsou vcelku jasné.
6/ Wagnerovci jsou mnohonásobně levnější než ruští vojáci a jejich smrt nemá negativní efekt na domácí vnímání průběhu války. Z odhadů analytiků vyplývá, že byl Prigožin schopný po ruských věznicích naverbovat přes 23 000 mužů a nábor stále pokračuje.
7/ Zatím tak tato soukromá armáda netrpí nedostatkem lidí i přes opravdu vysoké ztráty.
8/ Relativní efektivita Wagnerovců oproti běžným jednotkám sil Ruské federace je dána strukturou velení, použitou taktikou s využitím moderních vojenských technologií a prakticky neomezenými prostředky, jak si od svých lidí vynutit poslušnost.
9/ Kombinace těchto prvků pak umožňuje na bitevním poli dosahovat výsledků i vojákům s minimálním výcvikem a zkušenostmi.
To co je na úvodním obrázku ke článku, je obrazovka tabletu velitele útočné skupiny Wagnerovců, kterou ukrajinští vojáci zničili u Bachmutu.
10/ Jedná se o snímek z programu, ve kterém je napsán plán bitvy. V praxi jde o to, že velení útočného oddílu v tomto programu vidí přesně plánovaný postup všech skupin na linii útoku.
11/ Různé barvy označují různé útočné skupiny, kde každá má svou vlastní trasu a každý člen útočné skupiny má přesně určené místo, kde by měl být. Útočné skupiny Wagnerovců mají velikost od 8 do 50 mužů a jednotliví členové nemají žádné vojenské hodnosti.
12/ Jeden nebo dva z nich mají přístup k tabletu nebo mobilu s tímto programem a mají za úkol řídit své kolegy tak, aby dodržovali plán.
13/ To znamená, že jednotliví Wagnerovci nemusí přemýšlet nad tím, co udělají a to značně zjednodušuje řízení nevycvičených bojovníků, kterým pak opravdu stačí pouze tři týdny školení.
To nás přivádí k tomu, jak velitelé řídí své jednotky.
14/ Wagnerovci věnují velkou pozornost využití dronů, zejména těch cenově nejdostupnějších, jako jsou například stroje značky Mavic. Drony monitorují pohyb útočných skupin a situaci na místě útoku.
15/ Velitelství útočného oddílu se snaží mít průběžné informace o pohybu bojových skupin a zároveň o situaci na té části ukrajinských obranných linií, která je zvolena jako cíl útoku.
16/ Čili posouzení situace a potřebu postupu vpřed určuje velitel útočné jednotky na velitelství, nikoliv vojáci na místě. Navíc ani po dosažení cílové pozice se útočné skupiny nestahují bez povolení a samostatný ústup je většinou povolen pouze pro zraněné.
17/ Svévolný odchod bez povelu nebo bez zranění se trestá smrtí.
18/ Wagnerovci jsou vyzbrojeni všemi druhy bojové techniky od tanků a dělostřelectva přes bojové letouny. Na rozdíl od pravidelné ruské armády však Wagner šetří na bojové technice a munici a to čistě proto, že lidé jsou levnější.
19/ Pro podporu útočící pěchoty je používáno dělostřelectvo ráže 152 mm, tanky, útočné drony Lancet, avšak nejčastěji se jedná o automatické granátomety a 82 a 120 mm minomety.
20/ V průběhu bojů se vyskytly případy, kdy se Wagnerovcům díky souhře automatických granátometů a 82mm minometů podařilo dobýt některé ukrajinské pozice i bez použití těžkého dělostřelectva.
21/ Obrněná vozidla v drtivé většině případů nedoprovázejí pěchotu, chrání se před poškozením a působí na dálku. To samé platí o využití tanků, které podporují pěchotu nepřímou palbou schované za terénními nerovnostmi.
22/ Útok tedy probíhá tak, že je na určený cíl útoku nasměrováno několik útočných skupin, které postupují za denního světla. Jejich hlavním úkolem je skrytě se přiblížit k obranné linii a proniknout do ní.
23/ Ukrajinské pozice jsou před útokem připravovány těžkým dělostřelectvem a poté útočí živá síla za přímé podpory minometů a automatických granátometů, jejichž palba je korigována s použitím drunů.
24/ Pokud však terén umožňuje přiblížit útočné skupině na blízkou vzdálenost, nebo útok probíhá za mlhy, jsou útočné skupiny vysílány do boje i bez dělostřelecké přípravy.
25/ Velení Wagnerovců se snaží vyvíjet tlak na vybrané směry neustále, proto mají útoky vlastně charakter neustálého průzkumu bojem.
26/ První útok má za cíl identifikovat ukrajinské obranné pozice a často je tak následné ostřelování pozic po odraženém útoku prováděno masivněji než dělostřelecká příprava před prvním útokem. A pak se připravuje nový útok.
27/ To umožňuje soustředit síly tam, kde mají ukrajinské jednotky slabší pozice, méně prostředků k obraně, nebo na místech, kde Ukrajinci ustoupili. To Wagnerovcům umožňuje prokousat se krok za krokem obranou, sto metrů za týden.
28/ Tato taktika kromě pomalého postupu produkuje velké množství ztrát na živé síle žoldáků. Prigožin si však může bez následků dovolit téměř jakkoli vysoké ztráty.
29/ Vězně se daří stále rekrutovat a těžké ztráty útočných skupin nesnižují bojovou účinnost jednotek, protože velitelé, zpravodajci a jiní specialisté se neúčastní samotných bojových akcí a jejich ztráty jsou tak naprosto minimální.
30/ Velení navíc plánuje bojové akce na základě skutečných schopností svého personálu. Úroveň individuálního i skupinového výcviku Wagnerovců je slabá a úkoly jsou nastaveny co nejprimitivněji a k dosažení cíle je soustředěno mnoho útočných skupin.
31/ Velká pozornost je věnována leteckému průzkumu pomocí dronů. To přímo nabízí možná řešení, která by Ukrajincům umožnila efektivně bojovat proti této taktice.
32/ Wagnerovcům by značně ztížilo práci, pokud by obránci zkvalitnili organizaci vzdušného průzkumu pomocí malých dronů, zajistili stabilní komunikaci, zavedli flexibilní taktiku obrany umožňující stažení z pozice, na kterou nepřítel střílel, a byla připravena taktická záloha…
33/ …pro protiútok. Zároveň je potřeba aktivně napadat nepřátelské drony a rušit komunikaci mezi velitelstvím a útočnou skupinou.
Jedná se o volný překlad článku od vojenského novináře Jurije Butusova, doplněný o pár našich postřehů a podrobností.
Letecký poplach byl během rána vyhlášen po celé zemi, avšak asi po dvou hodinách byl odvolán.
2/ Později během dne došlo k vyhlášení poplachu ve východních ukrajinských oblastech.
Severovýchodní fronta: Boje na tomto frontovém úseku po posledních několika intenzivních týdnech utichají. Je možné, že ruská armáda provádí unavených jednotek.
3/ Za pozornost stojí jen Kuzemivka, Kolomyjčycha a Ploščanka, kde však byly útoky okupantů odraženy. Okolo Dibrové a Kreminny nadále zuří boje především v rozsáhlém Serebrjanském lese, kde se od včerejška dochází k ukrajinským protiútokům.
Během dnešního dne byly slyšet poplachové sirény především na severu a východě země.
2/ Okupanti provedli několik teroristických raketových a dronových úderů na Kyjev a okolí, kde zemřelo asi deset lidí, na Záporoží, kde zasáhli raketami obytné domy. Městská správa uvádí, že záchranáři prozatím objevili 18 obětí, včetně dvou dětí ve věku 7 a 9 let.
3/ Ruské rakety dopadly i na Oděsu, kde beze vší ironie silně poškodily ubikace noviců pravoslavné církve, která zůstala většinově věrná ruskému patriarchovi Kirillovi.
2/ Severovýchod: Rusové se stále snaží zatlačit Ukrajince za hranice Luhanské oblasti, ale pravděpodobně se začíná projevovat únava a nedostatečná logistika, kterou okupanti potřebují na jihovýchodních úsecích. Dnes odrazili obránci útok ruských jednotek u Novoselivského.
3/ Na Kramatorsk a Slavjansk dopadlo v posledním dnu několik ruských raketových úderů.
2/ Severovýchodní fronta: Ukrajinské ozbrojené síly podle našich zdrojů donutily okupatny opustit Lyman Peršyj, a ruské síly se pravděpodobně stáhly severně až k Horobijivce, avšak nejspíš se jim povedlo zkonsolidovat obranné pozice mezi Peršotravnevým a Otljanským.
3/ Fronta je nyní stabilizovaná, ozbrojené síly Ukrajiny odrazily útok ruských jednotek u obce Novoselivské. Více na jihu odrazili Ukrajinci okupanty u Kreminny, Bilohorivky, Verchnokamjanského a Spirneho.
Bachmutská fronta: Rusové se dál snaží o obklíčení Bachmutu.
Severovýchodní fronta: Ruské jednotky se znovu pokusily překročit Oskil u Dvoričného, ale jejich výsadek byl odražen, stejně jako útok na Masjutivku.
2/ Ukrajinští vojáci z 66. mechanizované brigády provedli průzkum bojem u Karmazynivky, ale nejsou zprávy o případném postupu. Povedlo se jim však za pomoci dělostřelectva a dronu zlikvidovat obranné postavení v jednom z domů.
3/ Ozbrojené síly Ukrajiny odrazily útoky ruských jednotek v oblasti Nevského, Červonopopivky, Kreminny, Dibrove, Bilohorivky a Spirneho. Ruské rakety zasáhly obytné domy v Kramatorsk a ukrajinské střely zasáhly shromaždiště ruských okupačních sil v Novonykanorivce.
Sirény vzdušného poplachu se dnes několikrát rozezněly v Kyjevě a centrálních a východních oblastech země, odpoledne pak znovu po celé východní třetině země.
2/ Správa ruské Brjanské oblasti hlásila ostřelování vesnice Grudska a Nekislica. Ruské síly opět ostřelovaly ukrajinské pohraniční regiony.
3/ Severovýchodní fronta: Ruské jednotky se pokusily o neúspěšnou ofenzívu v okolí Dvorične, což ovšem znamená, že v tomto sektoru ztratily ukrajinské síly pozice na východním břehu řeky Oskil.