Válka.online Profile picture
Nov 30, 2022 35 tweets 5 min read Read on X
1/ Notičky pro Prigožinův orchestr; aneb Modus operandi Wagnerovců

Skupiny nájemných bojovníků jsou v bojích používané od nepaměti. Chabirové, Švýcarská garda, Blackwater. Ani ruská strana nemá o soukromé armády nouze, jak jsme uvedli v jednom z našich dřívějších článků. Image
2/ Tou patrně nejvýraznější skupinou je však ČVK Wagner (Частная Военная Компания Вагнера - soukromá vojenská skupina Wagner), jejímž vrchním velitelem je Dmitrij Utkin, ruský neonacista, přezdívaný Wagner.
3/ Z okolí Bachmutu, Soledaru a z několika jiných míst přichází každý den nové zprávy o ruských pokusech o proražení ukrajinských obranných linií. Odpovědnost za ruské útoky na těchto místech má soukromá armáda ruského oligarchy Jevgenije Prigožina.
4/ A tato armáda i přes těžké ztráty dosahuje určitých výsledků a někdy postupuje i tam, kde se nedokázaly probít gardové útočné divize ruských ozbrojených sil.
5/ Jak je možné, že bývalí vězni s třítýdenním výcvikem s relativně malým množstvím těžké techniky podávají lepší výsledky, než pravidelná ruská armáda?

Důvody, proč Ruská federace využívá služeb, které žoldnéřská skupina Wagner poskytuje, jsou vcelku jasné.
6/ Wagnerovci jsou mnohonásobně levnější než ruští vojáci a jejich smrt nemá negativní efekt na domácí vnímání průběhu války. Z odhadů analytiků vyplývá, že byl Prigožin schopný po ruských věznicích naverbovat přes 23 000 mužů a nábor stále pokračuje.
7/ Zatím tak tato soukromá armáda netrpí nedostatkem lidí i přes opravdu vysoké ztráty.
8/ Relativní efektivita Wagnerovců oproti běžným jednotkám sil Ruské federace je dána strukturou velení, použitou taktikou s využitím moderních vojenských technologií a prakticky neomezenými prostředky, jak si od svých lidí vynutit poslušnost.
9/ Kombinace těchto prvků pak umožňuje na bitevním poli dosahovat výsledků i vojákům s minimálním výcvikem a zkušenostmi.

To co je na úvodním obrázku ke článku, je obrazovka tabletu velitele útočné skupiny Wagnerovců, kterou ukrajinští vojáci zničili u Bachmutu.
10/ Jedná se o snímek z programu, ve kterém je napsán plán bitvy. V praxi jde o to, že velení útočného oddílu v tomto programu vidí přesně plánovaný postup všech skupin na linii útoku.
11/ Různé barvy označují různé útočné skupiny, kde každá má svou vlastní trasu a každý člen útočné skupiny má přesně určené místo, kde by měl být. Útočné skupiny Wagnerovců mají velikost od 8 do 50 mužů a jednotliví členové nemají žádné vojenské hodnosti.
12/ Jeden nebo dva z nich mají přístup k tabletu nebo mobilu s tímto programem a mají za úkol řídit své kolegy tak, aby dodržovali plán.
13/ To znamená, že jednotliví Wagnerovci nemusí přemýšlet nad tím, co udělají a to značně zjednodušuje řízení nevycvičených bojovníků, kterým pak opravdu stačí pouze tři týdny školení.

To nás přivádí k tomu, jak velitelé řídí své jednotky.
14/ Wagnerovci věnují velkou pozornost využití dronů, zejména těch cenově nejdostupnějších, jako jsou například stroje značky Mavic. Drony monitorují pohyb útočných skupin a situaci na místě útoku.
15/ Velitelství útočného oddílu se snaží mít průběžné informace o pohybu bojových skupin a zároveň o situaci na té části ukrajinských obranných linií, která je zvolena jako cíl útoku.
16/ Čili posouzení situace a potřebu postupu vpřed určuje velitel útočné jednotky na velitelství, nikoliv vojáci na místě. Navíc ani po dosažení cílové pozice se útočné skupiny nestahují bez povolení a samostatný ústup je většinou povolen pouze pro zraněné.
17/ Svévolný odchod bez povelu nebo bez zranění se trestá smrtí.
18/ Wagnerovci jsou vyzbrojeni všemi druhy bojové techniky od tanků a dělostřelectva přes bojové letouny. Na rozdíl od pravidelné ruské armády však Wagner šetří na bojové technice a munici a to čistě proto, že lidé jsou levnější.
19/ Pro podporu útočící pěchoty je používáno dělostřelectvo ráže 152 mm, tanky, útočné drony Lancet, avšak nejčastěji se jedná o automatické granátomety a 82 a 120 mm minomety.
20/ V průběhu bojů se vyskytly případy, kdy se Wagnerovcům díky souhře automatických granátometů a 82mm minometů podařilo dobýt některé ukrajinské pozice i bez použití těžkého dělostřelectva.
21/ Obrněná vozidla v drtivé většině případů nedoprovázejí pěchotu, chrání se před poškozením a působí na dálku. To samé platí o využití tanků, které podporují pěchotu nepřímou palbou schované za terénními nerovnostmi.
22/ Útok tedy probíhá tak, že je na určený cíl útoku nasměrováno několik útočných skupin, které postupují za denního světla. Jejich hlavním úkolem je skrytě se přiblížit k obranné linii a proniknout do ní.
23/ Ukrajinské pozice jsou před útokem připravovány těžkým dělostřelectvem a poté útočí živá síla za přímé podpory minometů a automatických granátometů, jejichž palba je korigována s použitím drunů.
24/ Pokud však terén umožňuje přiblížit útočné skupině na blízkou vzdálenost, nebo útok probíhá za mlhy, jsou útočné skupiny vysílány do boje i bez dělostřelecké přípravy.
25/ Velení Wagnerovců se snaží vyvíjet tlak na vybrané směry neustále, proto mají útoky vlastně charakter neustálého průzkumu bojem.
26/ První útok má za cíl identifikovat ukrajinské obranné pozice a často je tak následné ostřelování pozic po odraženém útoku prováděno masivněji než dělostřelecká příprava před prvním útokem. A pak se připravuje nový útok.
27/ To umožňuje soustředit síly tam, kde mají ukrajinské jednotky slabší pozice, méně prostředků k obraně, nebo na místech, kde Ukrajinci ustoupili. To Wagnerovcům umožňuje prokousat se krok za krokem obranou, sto metrů za týden.
28/ Tato taktika kromě pomalého postupu produkuje velké množství ztrát na živé síle žoldáků. Prigožin si však může bez následků dovolit téměř jakkoli vysoké ztráty.
29/ Vězně se daří stále rekrutovat a těžké ztráty útočných skupin nesnižují bojovou účinnost jednotek, protože velitelé, zpravodajci a jiní specialisté se neúčastní samotných bojových akcí a jejich ztráty jsou tak naprosto minimální.
30/ Velení navíc plánuje bojové akce na základě skutečných schopností svého personálu. Úroveň individuálního i skupinového výcviku Wagnerovců je slabá a úkoly jsou nastaveny co nejprimitivněji a k dosažení cíle je soustředěno mnoho útočných skupin.
31/ Velká pozornost je věnována leteckému průzkumu pomocí dronů. To přímo nabízí možná řešení, která by Ukrajincům umožnila efektivně bojovat proti této taktice.
32/ Wagnerovcům by značně ztížilo práci, pokud by obránci zkvalitnili organizaci vzdušného průzkumu pomocí malých dronů, zajistili stabilní komunikaci, zavedli flexibilní taktiku obrany umožňující stažení z pozice, na kterou nepřítel střílel, a byla připravena taktická záloha…
33/ …pro protiútok. Zároveň je potřeba aktivně napadat nepřátelské drony a rušit komunikaci mezi velitelstvím a útočnou skupinou.

Jedná se o volný překlad článku od vojenského novináře Jurije Butusova, doplněný o pár našich postřehů a podrobností.

Autor: /ZS/
34/ Editor: /PH/, /JT/ a /AB/
facebook.com/WarNeverChange
A big thank you for @UButusov.

• • •

Missing some Tweet in this thread? You can try to force a refresh
 

Keep Current with Válka.online

Válka.online Profile picture

Stay in touch and get notified when new unrolls are available from this author!

Read all threads

This Thread may be Removed Anytime!

PDF

Twitter may remove this content at anytime! Save it as PDF for later use!

Try unrolling a thread yourself!

how to unroll video
  1. Follow @ThreadReaderApp to mention us!

  2. From a Twitter thread mention us with a keyword "unroll"
@threadreaderapp unroll

Practice here first or read more on our help page!

More from @valka_online

Apr 4, 2023
1/ Nadmíru podezřelé úmrtí Vladlena Tatarského aneb bombastická párty v Prigožinově baru - 33 tweetů

Předevčírem, 2. dubna 2023 v 16:14 hod moskevského času, došlo k likvidaci jednoho z vrchních ruských propagandistů, Vladlena Tatarského.
2/ Bezprostředně po události se vyrojilo mnoho informací, ale jen nemnoho bylo jistých. To se však změnilo, tak se tedy pojďme podívat za oponu a rozebrat si známá fakta.
3/ Kdo byl Vladlen Tatarskij?
Rodák z východoukrajinské Makijivky, vlastním jménem Maxim Fomin, horník, který pracoval v donbaských uhelných dolech.
Read 33 tweets
Apr 3, 2023
1/ 32 Analýza 404. dne ruské invaze na Ukrajinu 3.4.2023
#Aktualita #Ukrajina #Ukraine #Den404 #aktuvalka
Valka.online
2/ V noci na dnešek byl vzdušný poplach vyhlášen nad většinou ukrajinského území, přes den pak v Černihivské, Sumské, Charkovské, Doněcké, Dněpropetrovské, Poltavské a Záporožské oblasti.
3/ Severovýchodní fronta: K zásadnějším bojům dochází prakticky jen u Ploščanky a Červonopopivky, pak samozřejmě v Serebrjanském lese a jižně odsud, na linii Bilohorivka - Vesele. Ruské útoky se však daří Ukrajincům odrážet, jak už jsme mnohokrát upozorňovali.
Read 32 tweets
Apr 2, 2023
1/ Analýza 403. dne ruské invaze na Ukrajinu 2.4.2023
#Aktualita #Ukrajina #Ukraine #Den403 #aktuvalka
2/ Mimořádně před naší analýzou ještě musíme upozornit na spuštění našeho webu valka.online, kde naleznete většinu vydaných reportů, všechny tematické články a rozhovory s lidmi, kteří pomáhají Ukrajině a také archiv naší dřívější tvorby. Image
3/ Budeme rádi, za jakoukoliv zpětnou vazbu.
Read 41 tweets
Apr 2, 2023
1/ Plníme, co jsme slíbili a přinášíme vám konečně náš oficiální web Valka.online!
2/ Jako “otvírák” jsme si pro vás připravili dílo, které se sice současné ruské agrese na Ukrajině přímo netýká, ale věříme, že například pro pochopení mentality ruského vojáka a vojenské tradice Ruské Federace poslouží poměrně dobře.
3/ Článek je delší, ale konzultovali jsme jej s Tomášem Řepou z Univerzity obrany a určitě stojí za to.
Read 10 tweets
Apr 1, 2023
1/ 24 Analýza 402. dne ruské invaze na Ukrajinu 1.4.2023
#Aktualita #Ukrajina #Ukraine #Den402 #aktuvalka

Již od včerejší noci znějí poplachové sirény ve východních oblastech Ukrajiny, především pak v Doněcké, Dněpropetrovské a Poltavské oblasti.
2/ Do Izjumu dopadl íránský dron a minimálně jedna střela zasáhla oblast Družkivky. Došlo také k dopadům raket na Záporoží a do přilehlé Rozumivky.

Rusové poslední dny využívají čím dál tím méně salvových raketometů a dělostřelectva, zato používají čím dál tím více dronů.
3/ Tato změna taktiky pravděpodobně znamená, že Rusko začalo budovat rezervu dělostřelecké munice buďto pro svou vlastní ofenzivu, nebo v
očekávání Ukrajinské protiofenzivy.
Read 24 tweets
Apr 1, 2023
Analýza 365. dne polvenské invaze do České republiky 1.4.2023
#Aprílovina #Česko #Czechia #Den365 #aprilvalka
37 tweetů
Aprílová analýza - Sláva českým zbraním u Olomouce!
K dnešnímu aprílovému dni jsme se rozhodli, že pro naše čtenáře nachystáme jakýsi náhled do paralelního vesmíru, kde je vše trochu jinak.
Ano, jsme si vědomi toho, že nelze porovnávat rozlohu, velikost armády ani politickou situaci s jinými zeměmi, které jsou dnes ve válce, a proto jsme se rozhodli toto vše ignorovat.
Read 37 tweets

Did Thread Reader help you today?

Support us! We are indie developers!


This site is made by just two indie developers on a laptop doing marketing, support and development! Read more about the story.

Become a Premium Member ($3/month or $30/year) and get exclusive features!

Become Premium

Don't want to be a Premium member but still want to support us?

Make a small donation by buying us coffee ($5) or help with server cost ($10)

Donate via Paypal

Or Donate anonymously using crypto!

Ethereum

0xfe58350B80634f60Fa6Dc149a72b4DFbc17D341E copy

Bitcoin

3ATGMxNzCUFzxpMCHL5sWSt4DVtS8UqXpi copy

Thank you for your support!

Follow Us!

:(