Günaydın,

Kasım ayında %25 yükselen endeks, Aralık ayına da güçlü başladı. Nakış gibi işlenen bir piyasa var. Dünkü gap'li açılış sonrası akşam üzeri dönüp o gap'i almamız şahaneydi. Önümüz açlılıyor, piyasa kuvvetleniyor, yatırımcı sayımız, hacimler artıyor. Daha da iyi olacak.
Şirket/sektör özelinde konuşacak olursak;

Dün. Havacılık, GYO ve Madencilik endekslerinin sürüklediği bir endeks izledik. Bankalardan #ISCTR yükü omuzuna alırken, #SASA #HEKTS toparlanma sinyalleri verdi. MSCI alımı sonrası #HEKTS'da kuvvetli seyrin bugün de devamını bekliyorum.
Ocak ayı sonunda kuvvetli bilançoları ile başta #AKBNK #YKBNK #ISCTR ile Bankalar,

Operasyonları/ karlılığı, en az 3. çeyrek kadar kuvvetli seyreden başta #THYAO ve #PGSUS olmak üzere Havacılık sektörü,

Kamunun başlatacağı kampanyaya kilitlenen #EKGYO ve GYO sektörü,
Bedelsiz sermaye artırımı beklentisiyle çoşkulu seyreden #KOZAA #KOZAL #IPEKE,

Dün yayınlanan yatırımcı sunumunda kuvvetli rafineri marjları ile #TUPRS,

Gözü kulağı Stellantis'den gelecek haberde olan #TOASO,

Yılsonu öncesi satış adetlerinde ciddi bir ivme yakalayan #FROTO,
Altın madeninin açılışına hazırlanan #GUBRF,

Yurtiçi ve Yurtdışı ihale haberleri eli kulağında olan #AKSEN,

67 günlük bakım sonrası müthiş verimli çalışan, ihracatları hız kazanan #PETKM,

Ekonomimizin amiral gemisi #KCHOL ve diğerleri.
Söylemek istediğim, müthiş kaiteli şirketlerimiz, çok uygun fiyatlanan dev şirketlerimiz, önümüzde de uzun ve güzel bir yol var. Sakin sakin, şımarmadan, okuyarak, öğrenerek yatırımlarımızı gün ve gün değerlendirmeye, artırmaya çalışalım.

Keyifli bir gün diliyorum,
Sevgiler,

• • •

Missing some Tweet in this thread? You can try to force a refresh
 

Keep Current with Ömerhan Karamahmutoğlu

Ömerhan Karamahmutoğlu Profile picture

Stay in touch and get notified when new unrolls are available from this author!

Read all threads

This Thread may be Removed Anytime!

PDF

Twitter may remove this content at anytime! Save it as PDF for later use!

Try unrolling a thread yourself!

how to unroll video
  1. Follow @ThreadReaderApp to mention us!

  2. From a Twitter thread mention us with a keyword "unroll"
@threadreaderapp unroll

Practice here first or read more on our help page!

More from @omerhankrm

Dec 4
İyi pazarlar,

Bugün bir süre sonra halka arz olacak olan #BRKVY’yi yani Birikim Varlık Yönetim A.Ş’yi anlatacağım.

Öncelikle Varlık Yönetim Şirketleri (VYŞ) neler yapar, sektör dinamikleri nelerdir onlardan bahsedip, daha sonra dikkatimi çeken hususları sizlerle paylaşacağım. Image
Varlık Yönetim Şirketleri;

BDDK’dan temin edilen kuruluş iznine istinaden kurulan, BDDK'nin düzenlediği faaliyet iznine bağlı olarak faaliyet gösteren, bankalar ve diğer finansal kurumların tahsili geçmiş alacaklarını satın alıp borçları yapılandırarak tahsil eden şirketlerdir.
Basit bir dille anlatmak gerekirse;

Bankaların tahsil kabiliyeti düşük olan alacaklarını iskontolu bir şekilde bankalardan satın alıp (Ör: 1mia TL'lik portföyü 100m TL'ye satın almak gibi - ort. %10'dur) daha sonra o portföyü daha daha karlı bir şekilde tahsil eden şirketlerdir.
Read 20 tweets
Nov 30
Günaydın,

Geçtiğimiz Pazar akşamı yapmış olduğumuz yayında da belirttiğim üzere 2023 yılı portföyümü oluşturmaya/şekillendirmeye başladım. Sizlere bu sabah/gün Seramik sektörünü ve sektör özelinde çok iyi bir şirket olduğunu düşündüğüm #QUAGR’yi detaylı bir şekilde anlatacağım.
Türkiye seramik kaplama sektörü ihracatta yerli kaynakların en çok kullanılan ve ithal ürünlere bağımlılığı en az olan sektörlerden bir tanesidir. Sektör 2022 yılında dünya genelinde 100 ülkeye ihracat gerçekleştirmiş ve ihracat rakamı yaklaşık olarak 2mia USD’ye ulaşmıştır.
Türkiye, seramik kaplama malzemelerinde Avrupa’nın 3. dünyanın 9. büyük üreticisidir. Seramik sektöründe en büyük üreticiler Çin, Hindisyan, Brezilya iken Türkiye 9. sırada yer alırken, en büyük ihracatçılar ise Çin, İtalya, İspanya ve Hindistan olup Türkiye 5. sıradadır.
Read 23 tweets
Nov 29
Bir düzeltme paniği aldı başını gidiyor. Daha önce böyle bir şey oldu mu bilmiyorum ama; herhangi makro/mikro negatif bir gelişme sonucunda değil de güçlü yükseliş sonrasında sırf hakettiğimiz fiyatlara geliyoruz diye düşen bir borsayla karşılaştıysanız lütfen beni uyarın.
Herhangi bir politik, coğrafi, ekonomik, konjonktürel (Covid vs) bir negatiflik olmadığı sürece ayı piyasasına geçiş olmaz olsa olsa “kar realizasyonu” olur, o da sınırlı kalır. Kar realizasyonu da ayrıca bir fırsattır.
Arkadaşlar şunu unutmayalım, finansal piyasalar insan akıl ve zekasına meydan okuyan çok sayıda “Niteliksel” ve “Niceliksel” faktörü ve veriyi içinde barındıran ve bireylerin psikolojisinden çok etkilenen bir pazar yeridir.
Read 7 tweets
Nov 28
Günaydın,

Geçtiğimiz hafta $ bazında %7.6 yükselen, ortalamada 6.2mia $ günlük hacmin oluştuğu, yatırımcı sayısının 3.3m kişiye ulaştığı güçlü bir piyasa görüyoruz. 280$/5.200 seviyelerine kadar momentumun devam edeceğini, bu seviyelerde temkinli olmak gerektiğini düşünüyorum.
#SASA #HEKTAS ve Bankacılık endeksi özelindeki direnç devam etmesine rağmen #EKGYO #SISE #ASELS #TUPRS #PETKM #KCHOL #AKSEN #FROTO’da güçlü trendin devam ettiğini görüyoruz. Bu hafta Bankacılık endeksinin, özellikle özel bankaların katkılarıyla güçlü trendin devamını görebiliriz.
Ocak ayı sonunda özel bankaların bilançoları gelmeye başlayacak. Bilançolara kadar Bankacılık endeksinin Özellikle #AKBNK #YKBNK ve #ISCTR’nin endeksin zorlandığı günlerde insiyatifi eline alıp endeksi sırtlayacağını düşünüyorum. Dost tavsiyesi, Bankacılık endeksinden korkmayın.
Read 6 tweets
Nov 27
İyi pazarlar,

Dün yaptığım ankete katılan ~10bin kişinin %70'i tercihini Havacılık'tan yana kullandı.

Bugün Havacılık sektöründe yılın 46. haftası olan 18-24 Kasım tarihlerinde neler olduğunu ve sektörün iki ana aktörü #THYAO ve #PGSUS için yılsonu beklentilerimi anlatacağım.
18-24 Kasım 2022 haftasından manşetler;

• Geçtiğimiz hafta günlük ortalama trafik 22.653 uçuş olarak gerçekleşirken, 2019 yılının %86’sında gerçekleşti. Bir öncek haftaya göre uçuş sayılarında %2 düşüş var.
• Sadece Kasım ayına bakarsak toplam uçuşlar 2019 yılının %87’sinde gerçekleşirken, yılbaşından bugüne 2019 seviyesinin %83'üne ulaşıldı.

• Ekim ayı sonunda yaz takvimine göre daha az sayıda uçuş gerçekleşirken bunun başlıca sebebi mevsim ve takvim değişikliğiydi.
Read 24 tweets
Nov 25
Günaydın,

Haftanın ilk 4 gününde %7.3 yükselen, ortalama 6.3mia $ hacmin oluştuğu, her geçen gün yatırımcı sayısının ve ilginin arttığı, güçlü, müthiş bir momentum yakalayan bir piyasa görüyoruz. Ara ara dinlenmeler olacak olsa da 300$ seviyelerine doğru adım adım ileriyoruz.
Kesin olan bir şey var ki, bu seviyelere Bankaların itici gücüyle gideceğiz.

Dün PPK’nın hemen ardından yükselişe geçen bankacılık endeksi TCMB tarafından yapılan Zorunlu Karşılık Hamlesi ile satış yedi.

Hepinizin aklında aynı soru; bu karar Bankacılık endeksine nasıl yansır?
Ne yaptı TCMB;

1) %50 TL mevduat koşulunu sağlamayan bankaların ZK’larına uygulayacağı komisyon oranını %3’ten %8’e çıkardı.

2) TL mevduat oranı %50 ile %60 arasında kalan bankaların ZK’larına %3 komisyon uygulamaya karar verdi.

Bu kararın özetini size kısaca anlatayım;
Read 8 tweets

Did Thread Reader help you today?

Support us! We are indie developers!


This site is made by just two indie developers on a laptop doing marketing, support and development! Read more about the story.

Become a Premium Member ($3/month or $30/year) and get exclusive features!

Become Premium

Don't want to be a Premium member but still want to support us?

Make a small donation by buying us coffee ($5) or help with server cost ($10)

Donate via Paypal

Or Donate anonymously using crypto!

Ethereum

0xfe58350B80634f60Fa6Dc149a72b4DFbc17D341E copy

Bitcoin

3ATGMxNzCUFzxpMCHL5sWSt4DVtS8UqXpi copy

Thank you for your support!

Follow Us on Twitter!

:(