Sinan Keskin Profile picture
Avukat | Yazar | Fb Kongre Üyesi | Circassian https://t.co/ao3TmIqelP | https://t.co/d5P7MsUWGF
. Profile picture 1 added to My Authors
Oct 10, 2020 5 tweets 2 min read
1️⃣SPK'ya gerçeğe aykırı,yanıltıcı bilgi vererek denetim yaptırılmasına neden olan kişiye verilecek idari para cezası?

SPK 103/8⬇️

Kurula gerçeğe aykırı, yanıltıcı nitelikte bilgi,belge vermek veya açıklamalarda bulunmak suretiyle,

#bist #bist100 #bist30 #dolar 2️⃣gereksiz olarak Kanunun 88 inci maddesi uyarınca denetim yapılmasına neden olan kişiler hakkında "bin Türk lirasından yirmi beş bin Türk lirasına kadar" idari para cezası verilir.
Sep 22, 2020 22 tweets 3 min read
YENİ ÇIKAN YÖNETMELİK📌
SPK TEBLİĞİ 📌
PİYASA DOLANDIRICILIĞI📌

1️⃣18.09.2020 tarihinde Resmi Gazete ’de yayımlanarak yürürlüğe giren“Borsa İstanbul A.Ş. Borsacılık Faaliyetlerine İlişkin Esaslar Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik”ile borsa faaliyetlerine
#bist 2️⃣yönelik disiplin cezalarının miktarları artırılarak, disiplin cezasını gerektiren fiillerin kapsamı genişletildi. “Borsa İstanbul A.Ş. Borsacılık Faaliyetlerine İlişkin Esaslar Yönetmeliği” nin md.52/1-c uyarınca; borsada işlem yapma yetkisi verilenlere ve/veya temsilcilerine
Sep 19, 2020 4 tweets 2 min read
1️⃣Eskişehir 3’ncü Ağır Ceza Mahkemesi,14 yaşındaki kızını 48 yaşındaki sevgilisiyle ilişkiye girmesi için zorlayan anneye,mahkeme 28 yıl 3 ay,sevgilisine de 20 yıl 3 ay hapis cezası verdi.Mahkeme cezalarda indirim yapmadı.
#cocukistismarinahayir
#cocukistismarı
#cinselistismar 2️⃣Mahkeme heyeti,anne Ö.A.'a ‘çocuğun cinsel istismarı suçundan 15 yıl, 'kişiyi hürriyetinden yoksun kılma' suçundan 3 yıl 18 ay, 'müstehcen görüntü içeren ürünlerin üretiminde çocuğun kullanılması' suçundan 7 yıl 6 ay,
Sep 18, 2020 6 tweets 2 min read
1️⃣Sosyal medya ve gruplarda yanıltıcı ve yalan bilgi verenler,bilgi verilmesine yardımcı olanlar ve bu gruplara üye olanlar suc kapsamina alınacak ve cezasi "50bin TL" den az olamayacak"

#bist #bist100 #bist30 Image 2️⃣DİKKAT!!! Ancak yapılan fiilin yoğunluğuna ve mevcut duruma göre "idari para cezası çok daha yüksekte olabilir",bu durum ise takdiren ve teşhiden yükseltilmek üzere kurumun takdirine bırakılmış.
Sep 17, 2020 5 tweets 1 min read
HAFIZALARIM'DA KAZILI,

SOKRATES'İN MUHTEŞEM SAVUNMASINDAN İŞTE BİR KESİT...

1️⃣Aslına bakarsanız Atinalılar,sizi inandırmak için şimdiye dek söylediklerim yeterli.Ama bana düşman olanlar hem güçlü hem de kalabalık. Ve eğer hüküm giyecek olursam,başıma gelecek olanlara 2️⃣ne Anytos ne de Meletos neden olacak, yalnızca şu kalabalığın kara çalmaları ve kıskançlığı neden olacak; bugüne dek bir sürü iyi insanın ölümüne neden oldular, daha çoğunun da olacaklar; "kötülüğün benimle sona ermesi pek de olası görünmüyor.”
Sep 15, 2020 4 tweets 1 min read
1️⃣Sakız adasının 1923 Lozan anlaşması "gayri askeri” statüsüne aykırı olarak Yunanistan tarafından silahlandırıldığına dair NAVTEX yayınladı.

Bundan sonraki olası faaliyetler içinde hukuki zemin oluşturmak açısından önemlidir.

#NAVTEX #Yunanistan
Yunanistan Başbakanı Miçotakis 2️⃣Türkiye,Yunanistan'ın silahlanmasını uluslararası alana da taşımış oldu.

Böylelikle,

- Yunanistan'a "Nota" verilip,askersiz olması gereken tüm adalardan askerlerini tahliye etmesi istenebilir.
Sep 14, 2020 6 tweets 2 min read
1️⃣WHATSAAP,TELEGRAM,TWİTTER V.S GİBİ SOSYAL MEDYA PLATFORMLARINDA

"PİYASA DOLANDIRICILIĞI VE BUNA İŞTİRAK EDENLER'E HAPİS CEZASI UYARISI"

SPK107/2:Sermaye piyasası araçlarının fiyatlarını, değerlerini veya yatırımcıların kararlarını etkilemek amacıyla yalan,
#bist #bist100 Image 2️⃣yanlış veya yanıltıcı bilgi veren, söylenti çıkaran, haber veren, yorum yapan veya rapor hazırlayan ya da bunları yayan ve bu suretle menfaat sağlayan" kişilerin "3 yıldan 5 yıla kadar hapis ve beş bin güne kadar adlî para cezası" ile cezalandırılacağı hükme bağlamıştır.
Sep 13, 2020 6 tweets 1 min read
1️⃣Sosyal medyadan"dolar kuru manipülasyonu"na soruşturma
İçişleri Bakanlığından,dolar kur yükselişini provoke edici ve algı oluşturacak şekilde paylaşım yapan 346 sosyal medya hesabına ilişkin adli soruşturma başlatıldığı bildirildi 2️⃣Bakanlıktan yapılan açıklamada, son günlerde Türkiye ekonomisine yönelik dolar kuru manipülasyonu ile olumsuz algı olusşturmayı hedef alan sosyal medyada yapılan paylaşımların, Emniyet Genel Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığınca takip edildiği
Sep 12, 2020 9 tweets 3 min read
1️⃣İstanbul’da sosyetenin de gittiği MEDYUM(FALCI) H.R. "kısmetini açarım" diye para alıp evlenemeyen S.B.'nin şikâyeti üzerine 10 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılandı.

Mahkeme, H.R.'yi mahkum etti. Yargıtay da kararı onadı.

#astrolog #astroloji #fal #tarot #yıldızname 2️⃣İddiaya göre İstanbul'da kısmet arayan S.B., arkadaşlarının ve yakın çevresinin önerisiyle Beşiktaş’ta bulunan bir mekana gidip, falcı H.R.'nin kendisinin yıldıznamesine bakmasını istedi. H.R., S.B.'ye kısmetinin bağlandığını ve bunun çözülmesi için de 2 bin lira ödemesi
Sep 12, 2020 5 tweets 1 min read
1️⃣Yargıtay 13. Hukuk Dairesi, özel düzeneklerle yapılan ATM dolandırıcılıklarında bankayı ''yeterli güvenlik önlemleri almadığı'' gerekçesiyle ''asli kusurlu'' buldu. 2️⃣Kredi kartı sahibi bir vatandaş, ATM cihazından para çekmek istedi. Dolandırıcıların özel bir düzenek kurduğu cihazda kartı sıkışan vatandaş, arka sıradaki bir kişinin önerisiyle cihazın yanındaki telefonla bankaya haber vermek istedi.
Sep 9, 2020 4 tweets 1 min read
1️⃣BAZI SUÇLARDAN BİRKISIM SANIKLAR İÇİN BERAAT VE TAHLİYE...

DİĞER SUÇLARDAN İSE BİRKISIM SANIKLAR İÇİN HAPİS CEZASI..

📌Mahkeme,Barış Pehlivan ve Hülya Kılınç’a MİT Kanunu 27/3. maddeden 3 yıl 9 ay hapis cezası verdi.

Barış Pehlivan Çağlayan Adliyesi Beraat tahliye Gözümüz 2️⃣📌Aydın Keser, Fethat Çelik ve Murat Ağırel hakkında mahkeme MİT Kanunu 27/3. maddeden 4 yıl 8 ay 7 gün hapis cezası verdi.
Sep 9, 2020 4 tweets 1 min read
1️⃣İNTERNET ÜZERİNDEN SATIŞLARDA MESAFELİ SATIŞ SÖZLEŞMESİ GEREĞİNCE TÜKETİCİN CAYMA HAKKI...

Tüketici, on dört gün içinde herhangi bir gerekçe göstermeksizin ve cezai şart ödemeksizin sözleşmeden cayma hakkına sahiptir. Image 2️⃣Cayma hakkının kullanıldığına dair bildirimin bu süre içinde satıcı veya sağlayıcıya yöneltilmiş olması yeterlidir. Satıcı veya sağlayıcı, cayma hakkı konusunda tüketicinin bilgilendirildiğini ispat etmekle yükümlüdür.
Sep 6, 2020 9 tweets 1 min read
1️⃣Hız limitini aştığı gerekçesiyle sürücüye verilen RADAR CEZASININ İPTALİ !!!

"Radar aracının kolayca görülmediği ve Radar levhası bulunmadığı" gerekçesiyle,Saruhanlı Sulh Ceza Mahkemesince idari trafik cezası iptal edildi. 2️⃣MAHKEME GEREKÇESİ;
"Öncelikle kişilerin can ve mal güvenliğini sağlamak amacıyla yapılması gereken trafik denetimlerinde, yol kullanıcılarına ceza vermek amacıyla bilgilendirme yapmadan kural ihlali yapmasını beklemek, trafik kurallarının konuluş amacına uygun olmadığı gibi++
Sep 5, 2020 4 tweets 1 min read
1️⃣"Ey insanlar! İyi biliniz ki muhakkak Rabbiniz birdir ve babanız da birdir. Bakınız, iyi kulak veriniz,ne Arap’ın Acem’e,ne Acem’in Arap’a,ne beyazın siyaha,ne de siyahın beyaza takva dışında herhangi bir üstünlüğü yoktur."

Hz Muhammed

#kürt Irkçılık Sakarya'nın Akyazı 2️⃣"Kim ki,asabiyet (ırkçılık) iddiasında bulunursa bizden değildir, ırkçılık uğrunda savaşan bizden değildir ve ırkçılık uğrunda ölen bizden değildir."
Sep 5, 2020 8 tweets 1 min read
1️⃣BANKALAR KART ÜYELİK ÜCRETİ ALABİLİR Mİ?

Kredi kartı aidatına karşı açılan davadan Anadolu 3 Tüketici Mahkemesinden "EMSAL KARAR" çıktı.

Banka tüketiciyle müzakere etmeden kart aidatı alamayacak.Tüketiciler, müzakeresiz kesilen aidatları geri alabilecek.
#kredikartıaidatı 2️⃣İstanbul Anadolu 3. Tüketici Mahkemesi, tüketiciyle müzakere edildiği ispatlanmadan kart üyelik ücreti alınmasının haksız şart olacağına hükmetti.

Mahkeme, bankaların kart ücreti için dayanak gösterdiği BDDK düzenlemesinin tüketici mahkemelerini bağlamayacağını belirtti.
Sep 3, 2020 4 tweets 1 min read
1️⃣ARACI ÇEKME,YERİNE PARK CEZASI UYGULA!!!

İçişleri Bakanlığı,Karayolları Trafik Yönetmeliğin'in uygulanması için genelge yayınladı.

Karayolu Trafik Yönetmeliği 119. maddesine göre,başka araçların giriş çıkışı engelleniyorsa,toplu taşıma araçlarının duraklarına++ 2️⃣
15 metre mesafededönüşlerde,ikinci sıra park ederek trafiğin akışı engelleniyorsa, sağlık kuruluşlarının,kamu binalarının,emniyetin, itfaiyenin araçlarının giriş çıkışları engelleniyorsa ve yaya geçitleri üzerindeki araçları çekilir.
Sep 1, 2020 6 tweets 1 min read
1️⃣HAYVAN HAKKI,EN TEMEL YAŞAM HAKKIDIR!!

TBMM ARAŞTIRMA KOMİSYONU'NDAKİ BÜTÜN PARTİLERİN OY BİRLİĞİYLE KABUL ETTİĞİ,

50 MADDELİK RAPOR ARTIK YASALAŞSIN!!!!

Peki raporun yasalaşması halinde raporda hayvan haklarıyla ilgili neler öngörülüyor⬇️

#umutaksututuklansın 2️⃣HAYVANLAR'A CİNSEL İSTİSMARDA BULUNAN,ÖLDÜREN VEYAHUT EZİYET VE İŞKENCE EDENLERE HAPİS CEZASI VERİLECEK VE PARAYA ÇEVRİLMEYECEK!!!
Sep 1, 2020 4 tweets 2 min read
PİYASA DOLANDIRICILIĞI KAPSAMINDA
SUÇA İŞTİRAK TCK37.MAD

1️⃣Hukuki kanaatimce;borsa icin kurulan sosyal medya gruplarina üye olan ve bu olusum kapsaminda suc eylemlerine katilanlar,kural olarak TCK 37 vd. hukumlerince sorumlu olabilirler.

#bist #bist100 #bist30 ImageImage 2️⃣Ancak ceza sorumlulugunun tespiti;somut olayda ozellikle borsa gibi teknik bir alanda islenen suclar bakimindan kisinin “suc isleme kastı” nın ayrica irdelenmesi,borsa gecmisi,sosya-ekonomik seviyesi ve nihayetinde somut olayin gelisimi belirleyici olacaktir.
Sep 1, 2020 4 tweets 1 min read
İzni olmadan birinin telefon numarasını başkasına vermek, kişisel verileri hukuka aykırı olarak yayma suçunu oluşturur.
Yargıtay 12. CD 2014/607 E., 2014/16665 K. GEREKÇE;

Sanık Turgut'un, ayrıldığı kız arkadaşı olan şikayetçinin, kendisinde kayıtlı olan kişisel veri niteliğindeki telefon numarasını, şikayetçinin rızası dışında diğer sanık Onur'a verdiği olayda; şikayetçinin telefon numarasını hukuka aykırı olarak yayan sanık Turgut ile
Aug 30, 2020 9 tweets 1 min read
PİYASA DOLANDIRICILIĞI

1️⃣Yanlış bilgi kullanarak veya asılsız dedikodular çıkararak fiyatların istenen yöne çekilmesi olarak tanımlanabilir.Bilgiye dayalı piyasa dolandırıcılığı hareketlerinde medya çalışanlarının yatırımcılarla birlikte hareket etmek suretiyle manipüle edilen+ 2️⃣sermaye piyasası araçları ile ilgili asılsız haber yazılması;isim belirtmeden yazılı basına haber sızdırmak,internet forumlarına yanıltıcı mesajlar bırakmak ve yanıltıcı elektronik postalar göndermek örnek olarak gösterilebilir.
Aug 24, 2020 6 tweets 2 min read
1️⃣POLİSİN DURDURMA VE KİMLİK SORMA YETKİSİ,SEBEPLERİ VE SINIRLARI

PVSK 4-A bendinde ‘’durdurma ve kimlik sorma yetkisi’’ şöyle düzenlenmiştir:

‘’Polis, kişileri ve araçları;

a) Bir suç veya kabahatin işlenmesini önlemek,

#pazartesi #Günaydınlar Image 2️⃣b)Suç işlendikten sonra kaçan faillerin yakalanmasını sağlamak, işlenen suç veya kabahatlerin faillerinin kimliklerini tespit etmek,
c) Hakkında yakalama emri ya da zorla getirme kararı verilmiş olan kişileri tespit etmek,