Reza Nasri Profile picture
International Lawyer. Foreign policy analyst. Tweets about Iran, in Persian, English and French.
Farnaz Mehregan Profile picture 1 added to My Authors
9 Oct
۱) خانم دکتر الهیان، شما نماینده مجلس و عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی هستید. کلام شما بار حقوقی، رسمیت و بازتاب بین‌المللی دارد. محتوا و جنس کلام شما نباید از جنس کلام مغرضانه برخی رسانه‌ها باشد. بفرمایید کجا #ظریف اعتراف کرده اطلاعی نداشته تحریم‌ها در برجام لغو نشده؟
۲) چرا با نقل قول غلط از وزیر امور خارجه سابق کشور، چنین تفسیر کذب و زیان‌باری از برجام را منتشر و در فضای عمومی ترویج می‌کنید؟ حتی سرسخت‌ترین لابی‌های ایران‌ستیز در واشنگتن نیز برای توجیه عملکرد جنایتکارانه ترامپ تا کنون چنین تفسیری از مفاد برجام ارائه نداده‌اند!
۳) حتی تیم حقوقی کاخ سفید ترامپ و صدها حقوقدان وزارت خارجه آقای پومپئو نیز برای توجیه خروج آمریکا از توافق - و قانونی جلوه دادن بازگشت تحریم‌ها‌ - نتوانستند به یک بند از برجام استناد کنند یا حتی یک خط از آن را تفسیر به مطلوب کنند.
Read 6 tweets
7 Oct
#رشتو

فضاسازی، تیترهای درشت و حملات غیرمنصفانه علیه دکتر ظریف - و تحریف اظهارات او در روز روشن - پدیده جدیدی نیست. طبیعتاً، طراحان و کارگزاران این حملات سیستماتیک هم دنبال بحث علمی و شفاف‌سازی نیستند. اما برای کسانی که صادقانه دچار شبهه شده‌اند این توضیحات را ضروری می‌دانم.
۱) البته شبهه و ابهام در مورد سازوکارها و اصطلاحات حقوقی - به ویژه در مورد ترمینولوژی خاص «حقوق اتحادیه اروپا» - نیز اتفاق جدیدی نیست و به وفور حتی در جلسات استماع «کمیسیون ویژه بررسی برجام» در مجلس نهم - که به ریاست آقای دکتر زاکانی تشکیل شده بود - نمایان می‌شد.
۲) در آن زمان هم به کرات در مورد این شبهات در رسانه‌ها نوشته بودیم. در سال‌های متعاقب نیز بارها به مناسبت‌های مختلف در برابر شبهه‌افکنی‌های مغرضانه توضیحات مبسوطی ارائه شد. اما ظاهراً این تلاش‌ها کافی نبوده و لازم است - برای وفاداری به حقیقت و تاریخ هم که شده- باز هم تکرار کنیم:
Read 15 tweets
20 Sep
#رشتو

۱) امسال فضای نیویورک متأثر از تیرگی روابط میان فرانسه (اتحادیه اروپا) ‌با آمریکا، استرالیا و بریتانیا در پی ماجرای لغو قرارداد خرید زیردریایی‌ها خواهد بود. فرانسه این ماجرا را محدود به یک قرارداد نمی‌بیند بلکه مقدمه‌ بازنگری روابط راهبردی طرفین ارزیابی می‌کند.
۲) در چنین فضایی، طرح‌‌ دست‌کم سه مقوله مرتبط با ماجرای زیردریایی‌ها توسط وزیر امور خارجه ایران - دکتر @Amirabdolahian - که به پرونده برجام هم مربوط است، می‌تواند تاثیرگذار و مفید باشد:
۳) اول، مقوله «عهدشکنی» در مناسبات بین‌المللی است که - بخاطر Appeasement با ترامپ از جمله در ماجرای برجام - امروز دامن‌گیر روابط دولت‌های غربی با یکدیگر نیز شده است. حتی با وجود مخالفت ایران با انعقاد قرارداد میان استرالیا و آمریکا، طعنه به طرف غربی در این باره خالی از لطف نیست.
Read 8 tweets
13 Sep
#رشتو

این روزها، اسم دکتر عراقچی در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی بسیار به چشم می‌خورد چرا که بسیاری از مردم با علاقه - و بعضاً با نگرانی - اخبار مربوط به نقش آینده ایشان در دولت جدید و پرونده هسته‌ای را به دقت پیگیری می‌کنند.
۱) شخصاً وقتی اسم ایشان را می‌شنوم ناخودآگاه یاد سلسله جلسات استماع کنگره پس از انعقاد برجام - به ویژه‌ جلسه مربوط به بررسی قطعنامه ۲۲۳۱ و برنامه موشکی - می‌افتم‌ که در آن‌ ...
۲)...سناتورها، کارشناسان و مقامات دولت اوباما بر سر آنچه تیم مذاکره‌کننده ایران - با ابتکار
خاص دکتر عراقچی - بر سرشان آورده بود به جان هم افتاده بودند!
Read 13 tweets
12 Sep
#رشتو

برخی چهره‌ها ۷ سال تمام با برجام مخالفت کردند، آن را «خسارت محض» خواندند و بعضاً خواستار فسخ آن شدند. نشاندن این دوستان در مسند مذاکره برای دفاع از برجام و احیای آن چند پیامد مهم - هم در داخل و هم در زمین مذاکرات - دارد که لازم است آقای رئیسی به آن توجه کنند:
۱) اول اینکه این انتصابات آسایش روانی بازار و کارگزاران اقتصادی را بهم می‌زند و موجب می‌شود چشم‌انداز تیره‌ای نسبت به آینده در فضای کسب‌وکار شکل بگیرد.
۲) دوم اینکه نزد افکار عمومی این شبهه را ایجاد می‌کند که تصمیمات دولت جدید در حوزه سیاست خارجی متکی به ملاحظات جناحی و سیاسی داخلی است. حال اینکه انتظار این است رئیس‌جمهور نگاه غیرسیاسی به دستگاه دیپلماسی و کارگزاران مجرب آن داشته باشد.
Read 8 tweets
30 Aug
#رشتو

پرسشی در مورد امنیت تأسیسات هسته‌ای:
۱) مدیریت «سازمان انرژی اتمی» با مدیریت وزارتخانه فرق دارد. تأسیسات هسته‌ای تأسیسات حساسی است که با مواد خطرناک و آسیب‌زا سروکار دارد و خطای مدیریتی در آن مستعد ایجاد فاجعه انسانی است. تأسیسات هسته‌ای آنقدر حساس است که حتی در قوانین بشردوستانه تحت یک رژیم حمایتی ویژه قرار دارند.
۲) اما تأسیسات هسته‌ای ایران به صورت ویژه‌ای آسیب‌پذیر است؛ چرا که تقریباً تنها تأسیسات هسته‌ای دنیاست که هدف عملیات تروریستی، عملیات خرابکارانه، حملات سایبری و احیانا در معرض خطر حمله نظامی است.
Read 7 tweets
28 Aug
#رشتو
از متن در مورد موضوع مذاکرات منطقه‌ای:

گریز از مذاکره به نفع کشور نیست/ شأن ایران در جایگاه یک قدرت منطقه‌ای ایجاب می‌کند با سایر مدعیان به مذاکره و «مدیریت تنش» مبادرت کنیم.
۱) چرا تصور می‌کنیم انجام مذاکرات منطقه‌ای ناگزیر به تعطیلی برنامه موشکی یا ضرر و زیان نظامی و راهبری ایران منجر خواهد شد؟
۲) مذاکرات منطقه‌ای می‌تواند به ایجاد یک «نظام امنیتی جمعی بومی جدید» در منطقه با محوریت ایران و نیروهای همسایه بینجامد؛ ممکن است به پایان مسابقه تسلیحاتی در منطقه و تعدیل خرید سلاح توسط عربستان سعودی و کشورهای حاشیه خلیج فارس منتهی شود؛
Read 6 tweets
28 Aug
از متن مصاحبه در مورد مقوله «تضمین»:

۱) برای پاسخ به این سوال اول باید پرسید منظور از «تضمین» چیست؟ اگر منظور این است که قوه مجریه یک کشور (آمریکا) تضمین «حقوقی» بدهد که رئیس‌جمهور بعدی به یک معاهده پایبند خواهد ماند، گرفتن چنین تضمینی ممکن نیست.
۲) اول به این خاطر که تضمین «حقوقی» در عمل به این معنی است که یا در نظام قانون اساسی آمریکا اختیار خروج از معاهده از رئیس‌جمهور سلب شود که توقع واقع‌بینانه‌ای نیست؛
۳) یا شروطی به اختیار خروج از معاهده به اختیارات فعلی رئیس‌جمهور ضمیمه شود (مثل شرط اخذ مجوز از کنگره) که این نیز طبیعتاً امکان‌پذیر نیست و مطابق رأی دیوان‌عالی آمریکا در قضیه Carter vs Goldwater منتفی است؛
Read 4 tweets
28 Aug
#رشتو
چند نکته از گفت‌وگو با اعتمادآنلاین:

etemadonline.com/content/511482
۱) اگر طرفین وارد بازی «اهرم‌سازی» شوند و به منظور کسب امتیاز بیشتر مبادرت به تهدید، تشدید فشار و تنش‌افزایی کنند، احتمال اینکه کنترل فضا از دست‌شان خارج شود و مذاکرات به پیچیدگی بیشتر و لاجرم شکست بینجامد افزایش پیدا می‌کند.
۲) فاصله دستور کار دولت جدید با دستور کار فعلی تیم مذاکره‌کننده، احتمال بروز پیچیدگی‌ها در روند لغو تحریم‌ها را نیز افزایش می‌دهد.
Read 29 tweets
4 Aug
#رشتو

سلام جناب آقای رئیسی،
@raisi_com
۱) اگر فرد نامعقول و نامتعارفی به نام دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا نمی‌شد و جریان ایران‌ستیز از او بهره نمی‌برد، روند «عادی‌سازی روابط تجاری و اقتصادی» میان ایران و جهان - که وعده برجام بود - با سرعت و کیفیت مناسبی تحقق می‌یافت.
۲) فضای کسب‌وکار در داخل کشور سامان می‌یافت، موانع پیش روی صادرات رفته‌رفته برچیده می‌شد، فروش نفت به سطح بهینه خود می‌رسید، موانع روانی کار با ایران برای سرمایه‌گذار خارجی برطرف می‌شد...
Read 19 tweets
17 Jul
#رشتو

چند نکته از گفت‌وگو با روزنامه «تعادل»:
۱) به‌طور کلی تاخیر در روند مذاکرات چند آسیب در پی دارد: نخست اینکه با گذر زمان، جریان ضد برجام در آمریکا فرصت لابی‌گری و تثبیت مواضع خود را خواهد داشت.
۲) به عنوان مثال، بنگاه‌های روابط عمومی وابسته به این جریان فرصت خواهند داشت افکار عمومی را نسبت به نیات ایران بدبین کنند و فضای سیاسی را برای مقاصد خود شکل دهند.
Read 13 tweets
25 Jun
#رشتو

آسیبِ ناشی از قرار گرفتن یک کشور ذیل فصل هفتم منشور سازمان ملل را با شاخص‌های اقتصادی نمی‌سنجند:
۱) قرار گرفتن ذیل فصل هفتم یعنی شورای امنیت کشور شما را رسماً «تهدیدی برای صلح و امنیت جهان» تشخیص داده است و همه دولت‌های عضو سازمان ملل را ملزم به اجرای تمام تمهیدات قهریه‌ای می‌دارد که علیه شما به تصویب رسانده است.
۲) یعنی همه کشورهای جهان - از متحد گرفته تا دشمن - از نظر قانونی مکلف می‌شوند از طریق قانونگذاری در پارلمان‌های ملی و سایر سازوکارهای حکومتی آن تمهیدات را علیه شما به اجرا بگذارند.
Read 10 tweets
16 Jun
#رشتو

۱) کسانی که ایران را دست‌کم یک نسل درگیر «شورای امنیت» کرده‌اند به جای پاسخگویی، نه تنها طلبکار کسانی شده‌اند که برای خروج از چاه «یک نقشه» راه به اجرا گذاشته‌اند، بلکه بعضاً منکر این حقیقت می‌شوند که قطعنامه‌ها علیه ایران اصولاً تحت فصل هفتم تصویب شده بود!
۲) یکی از این آقایان - که اتفاقا‌ً در دولت قبل مسئولیت داشت - مدعی بود قطعنامه‌های شورای امنیت تحت فصل هفتم تصویب نشده و روحانی و ظریف - برای فریب دادن مردم و قهرمان‌سازی از خودشان این دروغ را منتشر کرده‌اند!
۳) وقتی به او یادآوری شد در مقدمه قطعنامه به صراحت عنوان فصل هفتم (Chapter VII) ذکر شده، منکر ماجرا شد و پس از مطالعه متن پیروزمندانه موضع خود را تکرار کرد. بعد از مدتی کاشف به عمل آمد ایشان عدد لاتین «هفت» (VII) را «وی‌ی» می‌خوانده و تمام این سال‌‌ها متوجه وخامت داستان نشده است!
Read 4 tweets
15 Jun
#رشتو

۱) پرونده هسته‌ای ایران تا ۴ سال دیگر در دستور کار شورای امنیت سازمان ملل قرار دارد. بعد از آن، از دستورکار خارج می‌شود، سازوکار موسوم به «ماشه» منحل می‌شود و سایه شورای امنیت بعد از قریب به ۲۰ سال از سر ایران و امنیت ملی برداشته می‌شود.

@Hemmati_ir
۲) در این چهار سال، بسیار مهم است سکان‌دار دولت و مجری سیاست خارجی بتوانند به نحوی پرونده را مدیریت کنند که درگیری ایران و شورای امنیت سرانجام ختم به خیر شود. مسئله کمی نیست. ایران امروز محتاج تداوم یک مدیریت صحیح در عرصه بین‌المللی است.
۳) این مدیریت صحیح نیز در عمل یعنی دولت بعدی هم از نظر منش سیاسی، هم از نظر دانش فنی و حقوقی و هم از نظر اعتبار بین‌المللی توانایی عبور از این گردنه را داشته باشد. اگر نه، سایه شوم شورای امنیت و بی‌ثباتی اقتصادی و سیاسیِ حاصل از آن یک نسل دیگر گریبانگیر کشور خواهد شد.
Read 10 tweets
14 Jun
#رشتو

نکاتی از گفت‌وگو با خبرآنلاین:

دو مورد موجب نگرانی درباره آینده توافق هسته‌ای و تحریم‌های می‌شود: یکی به رویکرد سیاسی، تسلط بین‌المللی، چینش مسئولین و دانش فنی دولت آینده برمی‌گردد:

khabaronline.ir/news/1525047
۱) یکی به رویکرد سیاسی، تسلط بین‌المللی، چینش مسئولین و دانش فنی دولت آینده برمی‌گردد؛ و یکی به امکان و تمایل دولت‌های مقابل به همکاری با یک دولت اصولگرا در ایران مربوط می‌شود.
۲) طبیعتاً، اولین پرسش این است که دولت اصولگرای بعدی با کدام رویکرد، کدام افراد و مجهز به چه سطحی از دانش فنی و حقوقی وارد میدان خواهد شد؛ و سپس، سیاستمداران اروپایی و آمریکایی تا چه حد حاضر خواهند شد از سرمایه سیاسی خود برای نشست‌ و برخاست با آن‌ها هزینه کنند؟
Read 12 tweets
10 Jun
#رشتو

۱) در سال‌های اخیر، بخش قابل ملاحظه‌ای از فعالیت‌ها و انرژی لابی‌های ایران‌ستیز در آمریکا و پایتخت‌های اروپایی معطوف به تخریب دکتر ظریف شد، چرا که جریان متخاصم چهره یک دیپلمات متخصص، معتدل و منطقی را سدی در برابر پروژه‌ها و تلاش‌هایش برای اجماع‌سازی علیه ایران می‌دید.
۲) از دید آن‌ها، کشوری که وزیر امور خارجه‌اش دست‌کم دو بار نامزد دریافت جایزه نوبل صلح شده و قابلیتی استثنایی در جذب رسانه‌ها، افکار عمومی و محافل تخصصی را دارد، نمی‌تواند به راحتی سوژهٔ هراس‌آفرینی و اجماع‌سازی قرار گیرد.
۳) تا به امروز هم که ظریف همچنان چهرهٔ ایران و کارگزار سیاست خارجی است کماکان نتوانسته‌اند حول محور «ایران‌هراسی» یا دستآویزهای مشابه صحنه سیاست داخلی کشورهای غربی، صحنه بین‌المللی و حتی صحنهٔ منطقه‌ای را علیه ایران سامان‌دهی کنند.
Read 8 tweets
1 Jun
#رشتو

۱) به تصمیمات و اقداماتی که سیاستمداران به قصدِ پیروزی در انتخابات - و نه بخاطر مصلحت کشور - اتخاذ می‌کنند اصطلاحاً تصمیمات الکتورالیست (Electoralist) یا «انتخابات‌گرا» می‌گویند.

@Hemmati_ir
۲) دکتر همتی - با اعلام اینکه صرفاً قصد دارد برای یک دوره ۴ ساله رئيس‌جمهور شود - به شیوهٔ مبتکرانه‌ای متعهد شده از این قبیل تصمیمات زیان‌بار پرهیز کند.
۳) متاسفانه، اغلب رقبای او نمی‌توانند به راحتی تعهد مشابهی به مردم بدهند. چرا که اغلب آن‌ها در سال‌های اخیر صرفاً بخاطر مقاصد انتخاباتی - و عمدتاً بخاطر ممانعت از توفیق دکتر ظریف و افراد همفکر او در انتخابات ریاست‌جمهوری - برجام و دستگاه دیپلماسی را به شکل غیرمنصفانه تخطئه کردند.
Read 5 tweets
30 May
۱) فرصت خوبی است آقای رضایی و چهار نامزد همفکر دیگرشان در مناظرات توضیح دهند کارشکنی‌های سال‌های گذشته در حوزه سیاست خارجی، اقدامات سازمان‌دهی شده علیه برجام، تخطئه سیستماتیک دکتر ظریف و همکاران‌ در حین انجام مسئولیت، بحران آفرینی‌ برای ایشان در حین انجام ماموریت...
۲) نامطلوب جلوه دادن فضای داخل برای سرمایه‌گذاری خارجی، مخالفت‌ها و جوسازی‌های بی وقفه علیه نظرات کارشناسی و توصیه‌های دستگاه دیپلماسی، شایعه‌پراکنی‌ها در مورد توافقات بین‌المللی و هراس‌آفرینی‌های کاذب در مورد تاثیرات آن‌ها به‌منظور بسیج افکار عمومی علیه دولت...
۳) کم‌اهمیت جلوه دادن تحریم و انکار تاثیرات وحشتناک «فشار حداکثری» و جنگ اقتصادی بر معیشت مردم به‌منظور متهم ساختن دولت مستقر، ممانعت از اجرای FATF و الخ...چه تاثیری بر کارآمدی سیاست خارجی در حوزه اقتصاد داشته است؟
Read 4 tweets
28 May
#رشتو

در تاریخ معاصر، به سختی می‌توان موردی پیدا کرد که نشان دهد «بایکوت صندوق» - که اغلب به منظور اعتراض یا مشروعیت‌زدایی از فرایند انتخاباتی صورت می‌گیرد - منجر به نتیجه مطلوب برای بایکوت‌کننده شده باشد.
۱) در سال ۱۹۲۴، شیعیان عراق انتخابات مجلسی که بنا بود قانون اساسی تدوین کند را بایکوت کردند. نتیجه‌اش این شد که ۸۰ سالِ تمام‌ - یعنی سه نسل - از کلیه‌ مناسبات قدرت برکنار شدند.
۲) در سال ۱۹۷۳، مدافعان وحدت دو ایرلند شمالی و جنوبی رفراندومی را که با همین موضوع برگزار شده بود بایکوت کردند. اما مخالفان وحدت دو ایرلند به طور وسیع در انتخابات مشارکت کردند. نتیجه‌ این شد که جناح مخالف با کسب اکثریت آراء پیروز شد. طبعاً وحدتی هم صورت نگرفت.
Read 8 tweets
26 May
#رشتو

قانون اساسی ایران - با همین کیفیت فعلی - بستر مناسبی برای مدیریت مناسب و حتی تأمین خواسته‌های دموکراتیک قشر عظیمی از جامعه است. اما تحقق ظرفیت‌های آن مستلزم عملکرد درست (Professionalism) و نیل به «فرهنگ سیاسی» متناسب با اهداف غایی این سند است.
۱) مطالعات تطبیقی در حوزه قوانین اساسی هم مبین این ادعاست. برای مثال، دو مورد را از تاریخ آمریکا می‌آورم، قضاوت با دوستان:
۲) مورد اوِّل در دهه‌ی ۱۸۳۰ در ایالت جورجیای آمریکا اتفاق می‌افتد. در آن سال، در اراضی متعلق به سرخ‌پوستان قوم چیروکی «طلا» کشف می‌شود.
Read 16 tweets
26 Apr
#رشتو

نکاتی در مورد فایل صوتی دکتر ظریف:
۱) جریان‌ ایران‌ستیز از دو اتفاق هراس دارد: اول اینکه مذاکرات وین با موفقیت تمام شود؛ و دوم اینکه فضای پسا توافق در دولت بعدی به خوبی مدیریت شود.
۲) جلوگیری از هر دو اتفاق نیز مستلزم خارج کردن جواد ظریف از صحنه است، چرا که حضور او هم در موفقیت مذاکرات در دولت کنونی و هم در مدیریت توافق حاصله در دولت بعدی یک عامل کلیدی است.
Read 18 tweets