Reza Nasri Profile picture
International Lawyer. Foreign policy analyst. Tweets about Iran, in Persian, English and French.
Farnaz Mehregan Profile picture 1 added to My Authors
Sep 24 6 tweets 2 min read
#رشتو

این نقشه شدت تمرکز و فعالیت گروه‌های مسلح غیردولتی را نشان می‌دهد. به اطراف ایران نگاه کنید. ببینید همسایگان ایران از جنس سوییس، موناکو، بلژیک و لوکزامبورگ نیستند! این گروه‌ها هستند - از القاعده گرفته تا جندالله و پژاک و دیگران - که با ایران و برخی با یکدیگر دشمنی دارند! ببینید این گروه‌ها تا کنون از سد مرزی ایران عبور نکرده‌اند؛ اما با تضعیف کشور و ترک خوردن سد - بی تردید با کمک هادیان دولتی خود - به داخل کشور سرازیر خواهند شد و ایران را به زون جدید درگیری تبدیل خواهند کرد. این هشداری است جدی که عده‌ای تلاش می‌کنند تقلیلش دهند یا شنیده نشود.
Sep 20 6 tweets 2 min read
#رشتو

جا دارد آقای رئیسی - پس از تاکید بر اینکه انتقاد از رفتار غیرقانونی اسرائیل به معنی به رسمیت شناختن آن نیست - پنج پرسش از تریبون سازمان ملل مطرح کند:

۱- چرا جامعه جهانی و آژانس اجازه می‌دهند اسرائیل برنامه هسته‌ای خود را زیر پوشش دکترین «ابهام استراتژیک» پنهان کند؟ ۲) آیا سایر کشورها نیز می‌توانند از اسرائیل الگوبرداری کنند و روابط‌شان را با آژانس - و سایر ارگان‌ها و سازوکارهای نظارتی مرتبط با رژیم عدم اشاعه سلاح‌های کشتارجمعی - حول محور دکترین‌های مشابه تنظیم کنند؟
Sep 9 15 tweets 3 min read
#رشتو

برای خروج از بن‌بست کنونی مذاکرات وین، یک راه‌حل برگرفته از اساسنامه آژانس قابل تصور است: ۱) همانطور که می‌دانیم، بن‌بست کنونی مذاکرات به اختلاف طرفین بر سر «موضوعات پادمانی» برمی‌گردد:
Jun 7 11 tweets 2 min read
۱) اسرائیل تلاش می‌کند خود را عامل و محرک اصلی تصمیمات آژانس جلوه دهد تا ایران را به اتخاذ واکنش‌های نسنجیده و عصبی ترغیب کند. لازم است دولت ایران با خونسردی و طمانینه یک «نقشه راه» در برابر قطعنامه احتمالی شورای حکام قرار دهد. ۲) یک موضع متعادل و متناسب از سوی ایران می‌تواند می‌تواند داری این ویژگی‌ها باشد:👇
Jun 6 24 tweets 4 min read
#رشتو

نکاتی از گفت‌وگو با «دنیای اقتصاد»:

donya-e-eqtesad.com/fa/tiny/news-3… ✅احتمال صدور قطعنامه زیاد است. این مساله که چشم‌‌‌‌‌‌انداز روشنی نسبت به موفقیت مذاکرات و احیای برجام وجود ندارد نیز این احتمال را افزایش داده است.
Apr 29 5 tweets 2 min read
#رشتو

۱) موضع ایران‌در قبال اسرائیل مبتنی بر نفی اشغال‌گری، نفی آپارتاید، نفی سلاح کشتار جمعی، نفی تهاجم نظامی و نفی جنایت جنگی است. تمام این موارد هم ریشه در حقوق بین‌الملل و اصول اخلاقی دارد و می‌تواند میلیون‌ها انسان را در سراسر جهان - از هر قوم و نژاد - با خود همراه سازد. ۲) اظهاراتی از قبیل اظهارات امروز امام جمعه اصفهان این موضع حقوقی و اخلاقی ایران را به یک موضع محکوم و مذموم - که صرفاً مورد پسند یک اقلیت نکوهیده در جهان است - فرومی‌کاهد و زمینه را برای بهره‌برداری‌های سیاسی و تبلیغاتی علیه منافع ملی فراهم می‌سازد.
Apr 23 5 tweets 2 min read
#رشتو

۱) می‌گویند تصویب «قانون اقدام راهبردی» موازنه را در مذاکرات هسته‌ای به نحوی تغییر داد که هرچه زمان جلو می‌رود به نفع ایران و به زیان طرف مقابل است. در تئوری شاید! اما در عمل، شاهد تاثیر متفاوتی بودیم! ۲) در واقع، در عمل - همانطور که در زمان تصویب قانون به مجلس هشدار داده شده بود - گذر زمان باعث شد جریان مخالف برجام در واشنگتن تقویت شود، مخالفان اهرم‌های بیشتری تولید کنند، مواضع اروپا و آمریکا نزدیک شود، افکار عمومی علیه توافق شکل بگیرد و تحولات بین‌المللی مانع جدید ایجاد کند.
Apr 21 6 tweets 2 min read
#رشتو

جناب دکتر باقری، در این پیشنهاد حداقل سه اصل در نظر گرفته شده تا راه طرفین برای برطرف کردن مشکل سپاه هموار شود و احتمال موفقیت مذاکرات افزایش یاید. لطفاً در مورد آن تأمل بفرمایید:

khabaronline.ir/news/1623115

@Bagheri_Kani ۱- حل مشکل سپاه با محوریت قرار دادنِ «حقوق بین‌الملل» (سند گزارشگر ویژه و مبانی حقوق بشردوستانه) به جای معیارهای ذهنی یا جانبدارانه.
Apr 19 25 tweets 4 min read
#رشتو

پیشنهادی برای حل مسئله FTO:

@Bagheri_Kani @Amirabdolahian طبق برخی گزارشات،‌ مانع اصلی انعقاد توافق در مذاکرات هسته‌ای اختلافی است که در مورد حذف یا حفظ نام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از فهرست سازمان‌های تروریستی خارجی (FTO) وزارت خارجه آمریکا وجود دارد.
Apr 18 5 tweets 2 min read
#رشتو

@Bagheri_Kani @USEnvoyIran @SKhatibzadeh

یک راه حل برای برون‌رفت از بن‌بست مذاکرات می‌تواند این باشد که: Image ۱) آمریکا رسماً یافته‌های گزارش مورخ ۶ جولای ۲۰۲۰ گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور قتل‌های فراقضایی در قضیه سردار سلیمانی را پذیرد (راه اقدام قانونی را برای ایران باز بگذارد)؛
Apr 4 11 tweets 2 min read
#رشتو

از متن مصاحبه با ایسنا:

isna.ir/news/140101140… ۱) به نظرم یکی از مهم‌ترین چالش‌ها در سال جاری تحرکات فیزیکی (Kinetic) و واکنش میدانی اسرائیل به پرونده هسته‌ای خواهد بود.
Mar 16 14 tweets 3 min read
#Thred

1) Removing Iran's Revolutionary Guard Corps (#IRGC) from the U.S "Foreign Terrorist Organisations" (FTO) blacklist at the conclusion of the #ViennaTalks would be a very positive step. 2) Designating the IRGC as a FTO was a blatant blunder by the Trump administration with potentially serious long-term ramifications for the international legal regime governing the laws of war.
Mar 14 8 tweets 2 min read
#رشتو

۱) سفر آقای دکتر امیرعبداللهیان به مسکو اتفاق خوبی است؛ و فرصتی فراهم می‌آورد تا ایران ملاحظات و دغدغه‌های جدی خود را نسبت به مطالبات اخیر روسیه مطرح کند و به تلاش برای یافتن یک راه‌حل دوجانبه در این راستا مبادرت کند. ۲) حقیقت این است که ایران می‌تواند به مردم روسیه در خنثی‌سازی اثر ضد انسانی برخی تحریم‌ها کمک کند. اما انعقاد یک توافق برای چنین همکاری‌ای نمی‌تواند در چارچوب مذاکرات وین صورت بگیرد.
Mar 13 5 tweets 1 min read
#رشتو

۱) اگر آمریکا و اعضای کمیسیون مشترک برجام درخواست روسیه (برای اخذ معافیت در مورد‌‌ کار با ابران) را نپذیرند، روسیه می‌تواند مذاکرات را در فرمت فعلی تخریب کند. ۲) اگر هم درخواست روسیه را بپذیرند، ایران عملاً به مباشر روسیه تبدیل خواهد شد و - مادام که تحریم‌ها علیه روسیه برقرار است - هیچ دولت و شرکتی حاضر نخواهد شد از بیم هزینه‌های حیثیتی یا تبعات حقوقی نقض تحریم‌های روسیه با ایران کار کند.
Mar 12 13 tweets 3 min read
#رشتو

در گفت‌وگو با ایلنا:

ilna.news/fa/tiny/news-1… ۱) گمان نمی‌کنم واژه «بن‌بست» در این مقطع واژه مناسبی باشد. فعلاً در مذاکرات وقفه افتاده است و شرکت‌کنندگان وین برای کسب تکلیف و احیاناً رایزنی با روسیه به پایتخت‌ها بازگشته‌اند. اما با گذر زمان ایجاد بن‌بست دور از ذهن نیست.
Mar 6 7 tweets 2 min read
#رشتو

۱) جناب دکتر امیرعبدالهیان، به وین تشریف ببرید و هم با هیأت آمریکایی نشست دوجانبه برگزار کنید و هم با هیأت روسی مقالات کنید. به جهان این سیگنال را بدهید که سیاست خارجی ایران تابع هیچ کشوری نیست، تطبیق‌پذیر با شرایط روز است و تنها محرک آن منافع ملی ایران است. ۲) ایران در شرایطی روی نقشه دیپلماسی جهان نقش خواهد داشت - و از حداکثر ظرفیت برجام و حداکثر پتانسیل نظم جدید بین‌المللی بهره‌مند خواهد شد - که نشان دهد وزنه‌اش را ارزان در کفه ترازوی هیچ قدرتی قرار نخواهد داد.
Mar 3 4 tweets 2 min read
#رشتو

۱) تصور کنید: نیروهای روسیه و ناتو وارد جنگ می‌شوند، در حالی که از پیش نیروهای مسلح یکدیگر را در فهرست سازمان‌های تروریستی‌شان قرار داده‌اند!

@Bagheri_Kani @Amb_Ulyanov @Amirabdolahian @alishamkhani_ir ۲) در این شرایط با سربازانی که اسیر می‌شوند چگونه برخورد می‌شود؟ مانند اسیر جنگی؟! چه بلایی بر سر قوانین حاکم بر نزاع‌های بین‌المللی مسلحانه می‌آید؟ حال متوجه می‌شوید نامگذاری سپاه پاسداران ایران به عنوان یک «سازمان خارجی تروریستی» توسط ترلمپ چقدر بی پروا و ابلهانه بود؟
Mar 1 19 tweets 4 min read
#رشتو

نکاتی از گفت‌وگو با اصلاحات‌پرس در مورد جنگ #روسیه و #اوکراین:

eslahaatpress.com/n/84559 ۱) موضع رسمی ایران این است که اتفاقات اخیر، ریشه در اقدامات تحریک‌آمیز ناتو دارد؛ اما ایران جنگ را چاره نمی‌داند و طرفین را به یافتن یک راه حل سیاسی و دموکراتیک در این باره دعوت می‌کند. موضع دقیق و اصلی ایران را باید در اظهارات وزارت امور خارجه و سخنگوی آن جستجو کرد،
Feb 28 12 tweets 3 min read
#رشتو

معتقدم ضروری است ایران به #روسیه و ناتو پیشنهاد یک معاهده چندجانبه بدهد. به چند دلیل: ۱) اول اینکه به مصلحت ایران نیست در جنگ اوکراین جانبداری کند. به عبارت دیگر، اتخاذ یک موضع «سیاسی» به نفع روسیه (یا به فرض محال، به نفع طرف مقابل) به مصلحت ایران نیست.
Feb 19 11 tweets 3 min read
#رشتو

آقای دکتر زیباکلام @sadeghZibakalam می‌گویند «مهم‌ترین انتقادم از ظریف، بی‌توجهی، بی‌تفاوتی و سرسوزنی اهمیت قابل نبودن به وضعیت حقوق بشر در ایران بود. بارها ایشان در قبال پرسش از نقض حقوق بشر در ایران گریخت و شانه خالی کرد». با این تحلیل ایشان به چند دلیل مخالفم: ۱) اول اینکه این تحلیل نشأت گرفته از یک برداشت محدود و سطحی از مقولهٔ «حقوق بشر» است. منادیان این برداشت «حقوق بشر» را غالباً محدود به آزادی‌های سیاسی می‌دانند و اغلب به حقوق اقتصادی - که عمدتاً در «میثاق‌ حقوق اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی ۱۹۶۶» برشمرده شده - هیچ توجهی ندارند.
Feb 1 14 tweets 3 min read
#رشتو

۱) می‌گویند آقای جلیلی پیشنهاد داده ایران از برجام خارج شود و غنی‌سازی ۹۰٪ شروع کند تا با دست پُر مستقیم با آمریکا وارد مذاکره شود. اینکه واقعاً این پیشنهاد را ایشان مطرح کرده یا خیر محل بحث نیست. ۲) اما حقیقت این است که عده‌ای در ایران - به دلیل بدعهدی آمریکا در قضیه برجام - از این موضعِ منتصب به آقای جلیلی و مواضع مشابه دفاع می‌کنند؛ و معتقدند تنها با اهرم قدرت می‌شود با آمریکا کنار آمد. حال اگر این پیش‌فرض را بپذیریم، طرفداران این نظریه باید دست‌کم به ۳ پرسش پاسخ دهند: