LibertaDyn Profile picture
Galaxy rust & Star dust.
Dec 6, 2021 4 tweets 3 min read
اسنادی که جمیل حسنلی در دهه۹۰ و با فروپاشی شوروی در اختیار مرکز مطالعات جنگ سرد موسسه وودرو ویلسون قرار داده حاوی ۱۳ فرمان‌ سرّی است که استالین برای سازمان‌دهی و حمایت مالی از حرکت‌های چپ‌گرایانه و تجزیه‌طلبانه در آذربایجان، کردستان و گیلان با هدف ضمیمه این مناطق به شوروی داده.
۱ هدف اصلی استالین از جدایی مناطق شمال و شمال غرب ایران #نفت و نفوذ ژئوپلتیک بود. با تجزیه و ضمیمه شدن این مناطق نفت رایگان به سهولت در اختیار کمونیست‌ها قرار می‌گرفت. طرفه آنکه در غائله آذربایجان حزب توده در تهران با وجود مخالفت اعضاء از فرقه پیشه‌وری و قاضی محمد حمایت کرد.
۲
Nov 27, 2021 6 tweets 2 min read
مخالفین ج‌ا چند طیف اند. مخاطب من هواداران نهاد پادشاهی و طرفداران نظام #مشروطه است. کسانی که ذاتا انقلابی نیستند. میهن‌پرست‌، ایران‌گرا، لیبرال و سکولار هستند و طرفدار لائیسیته. این‌ طیف با ماهیت ضدانقلابی اما می‌خواهند انقلاب کنند. انقلابی ملی برای رسیدن به هدفی دموکراتیک.
۱ اما براندازی یک فرقه تبهکار ایدئولوژیک که خاستگاهی چپ‌گرا و مذهبی دارد و به راحتی و وقیحانه مخالفین خود را قتل‌عام می‌کند آسان نیست مگر #ائتلاف سراسری معترضین و گسترش جنبش اعتراضی در سطحی ملی. انقلاب‌های کلاسیک قرن بیستم اقتضائاتی داشت که ما هم در آن دایره‌ها قرار می‌گیریم.
۲
Nov 18, 2021 4 tweets 1 min read
ایران کشوری با اقوام همبسته‌ی ۳۰۰۰ ساله است. شیوه‌ی شاهنشاهی برآورنده هویت متحد شده‌ی اقوام ایرانی تحت یک هویت ملی بود. اسلام هویت دینی را به ایران تحمیل کرد و استعمار در قرن اخیر ارمغان شوم تجزیه‌طلبی را با خود آورد. قومیت‌گرایی فرصتی برای سوءاستفاده روسیه و انگلستان شد و /
۱ تجزیه‌طلبان شرایط را برای مداخلات و شیطنت‌های سیاسی آنها را تسهیل کردند. در ایران بین اقوام ایرانی تمایزی وجود نداشته و هیچ قومی دیگری را غیرخودی و بیگانه ندانسته. تجزیه‌طلبان تلاش می‌کنند اقوام ایرانی را به حوزه‌های سیاسی ببرند در حالیکه در ایران یک هویت ملی بیشتر وجود ندارد.
۲
Nov 17, 2021 4 tweets 3 min read
#آبان۹۸ دیگر رسما تبدیل به نماد اعتراض ایرانیان و سرکوب ج‌ا شده است. رخدادی بزرگ که در سینه‌ها و زبان‌های مردم ایران جاری است. #آبان۹۸ ساحتی علیه فراموشی است که نه هر سال که هر روز بازتولید می‌شود. آبان از یادآوری اجتماعی به ظرفیتی برای بازاندیشی و #گفتمان علیه ج‌ا تبدیل شده.
۱ Image از دال گفتمانی آبان، تریبونالی در می‌آید که در پایان‌بندی مسخره و انتهایی همدل با تفکر ۵۷ و در واکنش به رسوایی چریک‌های بدنام سچفخا، آن #اِلِمان تاریخی، وحدت‌آفرین و مردم‌پسند چون درفش #شیروخورشید در می‌آید و همین دال‌های مهم تاریخی است که به وقتش ضربه نهائی را بر ج‌ا می‌زند.
۲ Image
Nov 10, 2021 6 tweets 2 min read
ایالات متحده از دهه ۹۰ ابرقدرت بلامنازع دنیا شد. این ابرقدرتی امتداد امپریالیسم ۳۰۰ ساله انگلستان و نژاد انگلوساکسون بود که تخمه خود را از انگلستان به اتازونی، کانادا، زلاندنو و استرالیا گستراند، برنده دو جنگ جهانی شد و تمدن بالادستی دنیا را تحت تمدن غرب با محوریت خود شکل داد.
۱ با فروپاشی شوروی، آمریکایی‌ها خود را پایان تاریخ می‌دانستند اما کشوری ظهور کرد که گلوی آمریکا را پس از ۳۵ سال کدخدایی دنیا فشرد؛ اژدهایی خفته به نام چین. چینیها محاسبات عناصر تشکیل‌دهنده یک ابرقدرت را به هم ریختند. آنها همچون چشم سائرون، در حال ساخت ارتشی مخوف از اُرک‌ها هستند.
۲
Nov 10, 2021 4 tweets 1 min read
داستان جزایر خلیج فارس به دوره صفویه برمی‌گردد. پرتغالی‌ها خلیج فارس و جزایرش را تحت کنترل درآوردند. پس از یک قرن شاهان صفوی از انگلیسی‌ها کمک خواستند و با کمک انگلستان آنجا را از پرتغالی‌ها گرفتند اما پای انگلیسی‌ها را به آنجا باز کردند. با سقوط صفوی، کنترل خلیج فارس/
۱ و جزایرش دست انگلیسی‌ها افتاد. نادر شاه مدت کوتاهی کنترل خلیج فارس را به دست آورد اما در دوره زندیه و قاجار کنترل خلیج فارس و صفحات جنوبی آن دست انگلستان بود و به ادعاهای ایران اهمیتی نمی‌داد. رضاشاه کم کم سایه کنترل ایران را از سمت خوزستان و بوشهر به خلیج فارس گستراند و
۲
Nov 9, 2021 4 tweets 2 min read
در جوامع، دو گروه عامل وقوع انقلاب و جابجایی قدرت هستند. ۱) الیت و ۲) مردم. هر زمان و در هر کجا، نزدیکی شایستگان و شهروندان ناراضی، منشاء تغییر با سمت و سوی درست شده است. در ایران امروز، طیف گسترده‌ای از طبقه نخبگان ابزاری و فکری، اراده‌ی پاسداری از ج‌ا و مبانی آن را دارند.
۱ نخبگان حاکم چون از امتیاز برخوردارند، به فکر تغییر و تحول نیستند و هر نوع انقلاب و تحولی را به ضرر خویش می‌بینند و آن را مهار یا کانالیزه می‌کنند. از آن طرف مردم ناراضی نمی‌توانند با ذهنیتی ساده‌انگارانه و تهی از مبانی و ضروریات سیاسی، از پس حکومتی توتالیتر و سرکوبگر بر آیند.
۲
Oct 24, 2021 13 tweets 5 min read
بریگاد قزاق/ ارتش #شاهنشاهی/ سپاه پاسداران؛
عباس میرزای نایب السلطنه ۱۸۸ سال پیش به ژوبر فرانسوی گفت اجنبی به من بگو چه باید بکنم تا ایرانیان را هشیار نمایم؟ امپریالیسم در قرن۱۹ اوج گرفته بود و آنها به لحاظ سخت افزاری و نظامی آسیا را از پا در آورده بودند. لشگر قاجار ارتش نداشت.
۱ Image اکثرا جمعی از چوپانان و کشاورزان جوان فراخوانده شده به اردوی ارتش بودند بدون اینکه آموزش درستی دیده باشند. افسران هم ناآشنا به تاکتیک‌ها و استراتژی‌های رزم بودند و ۳ سلطان غافل قاجار فتحعلی و محمدصوفی قفقاز و هرات و کردستان و ترکمنستان و بلوچستان و خلیج فارس را شوهر دادند.
۲
Oct 19, 2021 23 tweets 16 min read
مردی روشنگر از دیار اناربار؛
بی‌شک نامدارترین فرد در عرصه فرهنگ و بزرگترین شخصیت در کل تاریخ قم، #شجاع‌الدین‌شفا است. او متولد قم (اناربار) بود. پدرش طبیب بود و روبروی مشهورترین مرکز مذهبی شیعیان در قم، شفاخانه داشت. تبار شفا به یک طبیب مشهور در کاشان می‌رسید؛ حکیم هارون.
۱ شفا برای تحصیل به بیروت رفت و پس از بازگشت به ایران به واسطه دوستی خانوادگی با حسین علا و اسدالله علم وارد دربار #محمدرضاشاه پهلوی شد. وی برخی سخنرانی‌های شاه را کتابت می‌کرد، سخنرانی بزرگداشت #کورش از معروف‌ترین متون اوست. علاقه او به ۳ موضوع ادبیات، ایرانشناسی و روشنگری بود.
۲
Oct 19, 2021 7 tweets 4 min read
چه فرقی بین علی‌خامنه‌ای، علی‌ابراهیم‌زاده و الهام علی‌اف است؟ هیچ. هر ۳ افرادی حقیر و دون‌مایه‌اند. هر ۳ دشمن ایران و هویت ملی ایرانی هستند. نخستین بار نام ایران در اوستا آمده است. #زرتشت، نوروز، تیرگان، مهرگان، یلدا، سده و شاهنامه سند هویت و شناسنامه تمدن و فرهنگ ایران هستند.
۱ #زرتشت بی‌گمان جزء ۷ شخصیت نخست ایران است. او فیلسوف و مصلح بزرگ اجتماعی ایرانیان است که آزادی انتخاب یک انسان را محترم می‌دانست. شاهان هخامنشی، پارتی و ساسانی طی ۱۰۰ سال او و آیین نیک او را محترم داشته‌اند. در تمام غزل‌های حافظ #پیرمغان اشاره به زرتشت است و دیر مغان جایگاه او.
۲
Oct 18, 2021 32 tweets 29 min read
بر سنگ آرامگاه‌ #شجاع‌الدین‌شفا نوشته شده:
"برای آزادی و سربلندی ایران تنها یک راه وجود دارد؛
روشنگری، روشنگری و تنها روشنگری!"
آنچه امروز واقعاً مورد نیاز ملت ماست، #تولدی‌دیگر است. حفظ فرهنگ و تمدن ایران مسئولیت بزرگی است و این وظیفه بر عهده‌ی ادبیات عصر مقاومت و بیداری است.
۱ فرهنگ ۳۰۰۰ ساله‌ #شاهنشاهی ایران گران‌ترین، عزیزترین، بهترین و باارزش‌ترین داشته‌ای است که یک ایرانی می‌تواند داشته باشد. شفا میگفت: برای ایران قدم بردارید، فارغ از منفعت شخصی. برداشتن قدمی برای ایران اگر با ترس یا حساب نفع و ضرر شخصی باشد اثر آن از حدود سایه شخص فراتر نمی‌رود.
۲
Oct 15, 2021 5 tweets 2 min read
فردای روزی که ورق به نفع #براندازی ج‌ا برگردد، ۷ "سناریو" محتمل خواهد شد؛ ۱) سرنگونی و متلاشی شدن کامل ج‌ا شامل برچیده شدن قانون اساسی بی‌اعتبار ج‌ا، برافتادن اصل ولایت فقیه، انحلال نهادهای حیاتی ج‌ا نظیر خبرگان، نگهبان و از همه مهمتر سپاه و ۱۷ نهاد استخباراتی و بازیگران اصلی.
۱ Image از دل فروپاشی کامل ج‌ا، بدیل یا آلترناتیو در می‌اید:
الف. بازگشت و احیای #مشروطه و دودمان پهلوی با مجلس موسسان و رفراندوم.
ب. مدل جمهوری سکولار
ج. فدرالیسم، تجزیه و آشوب
هر اپوزیسیون مصممی که بتواند اقبال ملت ایران را به دست آورد طبعا شانس بیشتری برای تشکیل دولت-ملت خواهد داشت.
۲
Oct 13, 2021 8 tweets 5 min read
نکته در همین کدهای غلط است. یک دختر ۲۷ سال چه دانش و تجربه‌ی سیاسی ویژه‌ای دارد که رژیم باید او را به زندان بیندازد؟! قلیان نه شجاع است و نه دردمند. او نه فکر روشنی دارد و نه اندیشه مفیدی. او یک #آرتیست سیاسی چپ است که با این سناریو به دنبال #شهرت است. ابتذال شر همین قلیان است.
۱ جای دوری نمی‌روم شما را ارجاع می‌دهم به داستان #کیک قلیان در همین توئیتر. پس از آذر ۹۶ ماجراهای قلیان با روابط مغشوش و چندجانبه بین امنیتی‌ها و کنشگران آماتور جنجال برانگیز شد. بعد هم افتاد دنبال نمایش اسماعیل بخشی کمونیست در قضیه ۷ تپه که بعدها معلوم شد دعوا سر #لحاف ملاست.
۲
Oct 13, 2021 4 tweets 4 min read
#گفتمان چپ‌گرایی در بازه زمانی ۲۰ تا ۵۰ خورشیدی، یک فاجعه سیاسی تمام عیار بود و اثرات مخرب چپ‌‌ها بر سپهر اجتماعی ایران از اثرات ملایان مذهبی، تشیع حجتیه و خمینیسم کمتر نبوده است. دیسکور چپ؛ دگماتیسم (جمود فکری) و تروریسم (خشونت و مشی مسلحانه)، ایران را به #کژراهه شورش۵۷ کشاند.
۱ Image پروپاگاندای (تبلیغات دروغین) چپ‌ها از طریق ادبیات و #هنر و شعر سیطره پیدا کرد و باعث شکل‌گیری روایتی انحراف یافته و کاذب از حکومت "پهلوی" و فرسایش و استهلاک نهاد ۳۰۰۰ ساله پادشاهی و نابودی دستاورد‌های جنبش #مشروطه (پارلمان و دادگستری) شد.
۲ ImageImage
Oct 13, 2021 8 tweets 8 min read
ماموریت شورشیان۵۷ از روز نخست #ویرانی ایران بود. هر کدام که آمدند تیشه‌ای به ریشه ایران زدند و رفتند. با جنگ بیهوده‌ی ۸ ساله ایران را به بهای امنیتی کردن فضا و حفظ بقا کش دادند و با مافیای پروژه سازی اختلاس‌های کلان کردند. با کیک زرد هسته‌ای و بازی اورانیوم پول نفت را آتش زدند.
۱ Image با برنامه موشکی و خرید موشک‌های دمده، قدیمی دهه ۷۰ و اسقاطی کره شمالی، درآمدهای نفت ایران را به چاه #ویل نظامی‌گری ریختند و با سپاه قدس #سلیمانی پولهای ایران را درغزه، لبنان، سوریه، یمن و عراق سوزاندند، حتی مفت‌خورهایی چون #زکزاکی نیجریه‌ای هم از پول نفت ایران بی‌نصیب نماند.
۲ Image
Oct 12, 2021 10 tweets 10 min read
انگلیسی‌ها به پرنسس دایانا اسپنسر می‌نازند و ما ایرانیان به #شهبانو فرح پهلوی می‌نازیم. هر دو نماد زنان مقتدر زمانه‌ خویش و در عین حال هر دو سمبل فعالیت‌های عام‌المنفعه، اجتماعی، هنری و خیریه هستند. دایانا با چارلز نساخت اما شهبانوی ما مظهر #وفاداری به شاهنشاه جاوید ایران شد.
۱ دایانا در دهه ۹۰ میلادی در بریتانیا شهرتی نیک به هم زد اما در برابر خدماتی که شهبانو در دهه ۷۰ ترسایی در کشوری جهان سومی کرد قابل قیاس نیست. خدمات #شهبانو در ایران دهه ۵۰ خورشیدی که تازه در آغاز مسیر توسعه و مدرنیزاسیون افتاده بود و کارهایی کرد، #کارستان بود و شاهکار زمان خود.
۲
Oct 11, 2021 4 tweets 2 min read
ما ریشه‌داریم، ما دنیا را با شعر و موسیقی، خط و زرتشت فتح کردیم. #کورش قلب‌های بابل و اورشلیم را با استوانه محبت و منشور انسان‌دوستی فتح کرد. به شعاع ۲۰۰۰ کیلومتری از ایساتیس در قلب ایرانشهر را کندوکاو کنند آثار تمدن ایرانی هویدا است. ایران الماس دریای نور و کوه نور است.
۱ اگر امروز گوهر ایران در خلاب ِ جمهوری‌اسلامی افتاده باز هم از قیمت و ارزشش کاسته نخواهد شد. روزی که الماس ایران از لجن و فاضلاب ج‌ا شسته شود باز همچنان نفیس و درخشان جلوه‌گری خواهد کرد. ما خاکستریم اما نسبی عالی از آتش داریم. زبان پارسی زبان ادبی دربار عثمانی بوده.
۲
Oct 10, 2021 24 tweets 18 min read
مادر تمام گرفتاری‌های ایران معاصر و ام‌الفساد شورش ۵۷، حزب #توده است. از تخمه‌ی حزب منحوس #توده بود که طی ۴۰ سال از دهه ۲۰ تا انتهای دهه ۵۰ خورشیدی، نفوذ به ارتش شاهنشاهی توسط سازمان افسران حزب توده انجام شد و بعدها از بطن تفکرات سمی حزب #توده، تطوری در ماهیت تئوریک چپ رخ داد.
۱ Image تمامی سازمانهای تروریستی چپ و اسلامی و التقاطی علیه نهاد پادشاهی ایران، از دل حزب کثیف #توده درآمدند. حزب توده، نوکر بی‌چون و چرای #استالین و شعبه تهران حزب کمونیست شوروی در کرملین مسکو بود. کمونیست‌ها از ایجاد حزب توده در ایران، ۳ قصد و غرض اصلی داشتند؛
۲ Image
Oct 9, 2021 5 tweets 4 min read
نام بنی‌صدر که می‌آید یاد #فولکس بیتل قرمز رنگ می‌افتم. یکبار در تلویزیونی خاطره تعریف می‌کرد و می‌گفت من با خامنه‌ای دوست و رفیق فابریک بودم و او بعد انقلاب با یک فولکس قرمز مصادره‌ای و پیپ بر لب هر روز می‌آمد دنبالم و با هم می‌رفتیم سر کار در شورای انقلاب و ریاست جمهوری.
۱ می‌گفت جنگ که شد هر وقت قرار بود برویم جبهه سر بزنیم آن جاکش #ترسو یک لباس ارتشی می‌پوشید و با رفقایش چندتا عکس می‌انداخت و یکهو فلنگ را می‌بست و بی‌خبر برمی‌گشت تهران! بنی‌صدر توله‌ی یک آخوند اصالتا اهل گروس (بیجار) بود که در کبودرآهنگ، والده‌اش او را پس انداخته بود.
۲
Oct 9, 2021 5 tweets 3 min read
قواره علینژاد در حد حمله نیست، چرایی انتقادها #روشنگری است. ضرورتش هم کمک به مردم در راستای "پس" از رهایی از ج.ا. است! شورش ۵۷ تجربه تلخی بود. ما یاد گرفتیم پشت سر هر کسی که "ساز مخالف" زد راه نیفتیم. او جاه‌طلب و تشنه قدرت، ثروت و شهرت است. علینژاد کپی زنانه صادق قطب زاده است.
۱ او همچون خروس بادنما، در جهت باد می‌چرخد و آپورچونیست و #فرصت‌طلب است. کارنامه او در داخل ایران کدر است. پیروی از امثال کروبی و فراهانی تا خروج از ایران پس از ۸۸ و ادای چپ‌ها را در آوردن و سپس بر موج حرکت "ویدا موحد" سوار شدن او نشان از موج سواری اوست. او بی‌شناسنامه است.
۲
Oct 8, 2021 13 tweets 7 min read
#رئالیسم کلاسیک و خاورمیانه؛
توماس هابز می‌گوید:"انسان، گرگ انسان است."
چرا هابز از بین اینهمه موجود، #گرگ و انسان را شبیه به هم دیده؟ چون گرگ‌ها هم مثل بشر دو پا، هم از زور استفاده می‌کنند و هم از مکر و حیله. گرگ‌ها جزء معدود حیواناتی هستند که به هم‌نوع خود، رحم نمی‌کنند.
۱ گرگها اگر کوچکترین ضعفی از موجودی احساس کنند، او را می‌درند و از پا در می آورند. به زعم #هابز آدم‌ها ذاتا متمدن نیستند و از سر اجبار و ترس از دریده شدن توسط یکدیگر مدنی شده‌اند و تن به قانون و حکومت داده‌اند! گرگها هیچ درکی از مفهوم همنوع، متحد یا هم‌پیمان ندارند.
۲