Baris 🔺🌱 Profile picture
Co-Founder and Chief Analyst @muhabbitcom Crypto miner. Co-Founder of @MuhabbitCapital

Apr 19, 2021, 15 tweets

Haftasonu yaşadığımız #Bitcoin deki düşüşün arkasında yatan nedenler ile ilgili bir flood paylaşmak istiyorum. İşin arkasındaki kişi veya kişileri bilmek tabii ki güç fakat eldeki veriler ile olayın hem madenciler kısmına hem de vadeli piyasadaki likidasyonlar kısmına değineceğim

İlk olarak #Bitcoin ağındaki hesaplama gücündeki (hashrate) düşüş Kasım 2017 den bu yana gördüğümüz en büyük günlük düşüştü. Neredeyse yarıya düşen hashrate ile birlikte $BTC fiyatlarında da büyük bir düşüş görmüş olduk. (Hash-Fiyat ilişkisine flood'un devamında değineceğim)

Çinde networkün hasrate'inin yarısını devreden çıkartan bu elektrik kesintisi aslında $BTC'deki düşüşten önce biliniyordu. Bölgedeki kömür madeninde yaşanan kaza ile ilgili yerel bir haber sitesinin google translate çevirisini ekliyorum. translate.google.com/translate?hl=&…

16 Nisan cuma günü 9000 adet $BTC #Binance borsasına (muhtemelen satılma amacıyla) gönderilmiş.

Burada sevgili @woonomic'in bir notu var o da Binance borsası Asya tarafında Batıya nazaran daha fazla hacime sahip o yüzden bu transferin arkasındaki kişi veya kişilerin muhtemelen++

Çinde neler olup bittiğini bilen birileri olduğunu eklemiş.

Bu $BTC'lerin satışı ile başlayan düşüş dalgası, görece daha profesyonel traderların kullandığı vadeli piyasanın da çöküşü ile birlikte (aslında vadeli piyasa daha önceden alarm vermiş, alttaki grafik) adeta bir çığ++

etkisi haline gelerek büyümüş.

Hem spot hem vadeli piyasadaki satış baskısı ile birlikte $59k seviyesinin altına gerileyen fiyat, art arda satışları tetikleyerek toplamda $BTC'de $4.9 milyar, altcoinlerde ise $9.3 milyar kontrat olmak suretiyle 1 milyon trader'ı likide etmiş.

Bu düşüşün networke yeni katılan kişilerin zirve yaptığı zaman gelmesi de manidar çünkü son 2-3 haftadır yeni gelen bireysel yatırımcı sayısındaki artış muazzam seviyede.

Makro taraftaki likit arz değişimi ise büyük oyuncuların bu satıştan etkilenmediğini hatta bu dip seviyesinden alımlara/hodl etmeye devam ettiklerini gösteriyor, böylece aslında bir anlamda sadece bireysel yatırımcının rekt olduğu çıkarımını yapabiliriz.

URPD grafiği (bence) çok önemli çünkü arzın hareketinin görsel bir grafiğini bize veren bu metrik şu anda $BTC'nin $10k'dan bu yana gördüğü en yüksek değerlemenin 1T üstünde olduğunu gösteriyor. 1T üstü el değiştiren fiyat toplam $BTC arzının %13.5'i.

SOPR'nin resetlendiğini daha önce paylaşmıştım fakat flood'un bütünlüğünü bozmamak adına tekrar ekliyorum. Bildiğiniz üzere 1'in altında uzun süreli kalmadığımız sürece boğa piyasasında bir alım siyali olarak karşımıza çıkıyor. (Yeşil alan)

Madencilerin verilerine değinmeden önce kısa bir bilgilendirme yapmak istiyorum, #Bitcoin'de madencilik zorluğu 2016 blokta bir güncellenir. Yaklaşık 10 dakika blok süresinden hesapladığımızda yine yaklaşık 2 haftalık bir sürede değişen zorluğa göre ayarlama yapılır.

Bu bilgiyle birlikte, Çindeki madenciler zorluk ayarlamasından 3 saat sonra devre dışı kaldılar (yukarıdaki görsel). 9.5 saat sonra ise fiyatı $59k'nın aşağısına çeken ve $4.9 milyarlık likidasyonu gerçekleştiren yukarıda bahsi geçen 9000 $BTC #Binance'e giriş yaptı.

Şimdi ise yeni zorluk ayarlamasına 11 günümüz var ve networkteki hesaplama gücü tekrardan eski seviyesine dönmeye başlamış.

Son olarak ise cevabını bilmediğimiz ama bu flood'un asıl arkasında yatan şey olan soruyu sorarak sonlandırmış sevgili @woonomic

Borsaya fiyatların çakılmasından önce 9000 $BTC sokan kişi veya kişiler ile sonrasında borsadan 20700 $BTC çıkartanlar aynı kişiler mi?

Okduğunuz için teşekkür ederim.

Brilliant analysis as always, thank you @woonomic 👏🙏

Analizi orijinalinden okumak isteyenler için flood'u ekliyorum. (Flood içinde flood bulunmakta iki kere olmasın diye ikinciyi ekledim içinde öncekini bulabilirsiniz)

Share this Scrolly Tale with your friends.

A Scrolly Tale is a new way to read Twitter threads with a more visually immersive experience.
Discover more beautiful Scrolly Tales like this.

Keep scrolling