My Authors
Read all threads
Moskova süreci ve ateşkes üzerine:
1/ İdlip, iflas eden Suriye politikasında son bataklık!.
AKP’nin bu bataklıktan 1 çıkış stratejisinin olmadığını gördük. Aksine fetihçi hayallere dair en ufak1 ışık yakaladığında gözü kapalı bataklığın derinlerine daha fazla daldığını da gördük
2/Bu ışığı yakan ABD oldu. Çünkü AKP'nin inatla tutuduğu Suriye/Ortadoğu hayallerine çare ABD’dir, Rusya değil...
Ve ABD'nin gazıyla savaş çığlıkları başladı, İdlib bataklığına doğru "cihat" yolculuğu başlattıldı.. ABD ve hatta NATO silah kuşanıp peşi sıra gelecek zannedildi..
3/Ancak savaş çağrılarına ne ABD, ne NATO ne de mülteci kartıyla hareket etmeye zorlanan AB yanıt verdi. Bu sırada İdlib bataklığında onlarca asker yaşamını yitirdi, öte yandan "çokça zaiyat verdirdik" denilen Suriye ordusunun hızla ilerleyişi devam etti.
4/Sonuçta 2'li ya da 4'lü zirve çağrılarına olumsuz yanıt veren Putin, İdlib savaşında yine tek başına kalan Erdoğan'ı Moskova'ya çağırdı. Moskova'ya eli zayıf olarak giden Türk heyeti, Rus"ateşkes" planına imza attılar.
An itibarıyle "rejim"in adı Suriye Arap Cumhuriyeti oldu
5/ Adı ateşkes, ama özü Suriye'ye "M4 hediyesi" olan mutabakatın anlamı:
Savaş çağrılarının zirve yaptığı bir dönemde Erdoğan, Suriye ordusunun Soçi sınırlarına çekilmesi için Şubat sonuna kadar süre verdi, aksi takdirde "omuz üstünde baş bıramayacağız" dedi.. Ama:
6/* Suriye ordusu bir karış geri çekilmedi, aksine ilerledi. Staretik noktaları ve M5 yolunu tamamen konrtol altına aldı.
*M4 yolunu kontrol etmek üzere Cebel Zaviye'den operasyon başlatan Suriye ordusuna, henüz ulaşmadığı M4 yolu "hediye" olarak verildi!
7/Üstelik güvenliğini Rusya ile birlikte Türkiye sağlayacak!..
*Suriye ordusunun Soçi sınırlarına geri çekilmesi istenirken, Soçi sınırları ileri çekilmiş oldu. Yani Soçi sınırları İdlib'e daha yakın bir çemberde yeniden çizildi.
Ve ateşkes ilan edildi..
Peki şimdi ne olacak?
8/Öncelikle şunun altını çizelim ki bu ateşkes, Nusra/HTŞ, Özellikle Cisril Şuğur'da bulunan Türkiye İslam Partisi ya da Hürrasül Din gibi terör listesinde yer alan el Kaideci örgütleri kapsamıyor. Yani "bölgede radikal terör örgütlerine karşı savaş devam edecek" kararı var..
9/Bu durumda kimler arasında bir ateşkese varıldı?Bu karar tamamenTürkiye'ye dönüktür.TSK ve TSK'nin yönettiği "ulusal Ordu" bileşenlerinin HTŞ ile hareket etmelerine son vermeyi hedefleyen bir "ateşkes" ilanıdır.Yani 1 kez daha "ılımlıların radikallerden ayıklanması"hatırlatıyor
10/AKP ateşkesi büyük 1 "zafer" olarak propaganda etmeye başladı, ama işi hiç de kolay değil. 2 yıldır korunan ve Suriye ordusuna karşı yürütülen son cephe savaşlarında birlikte hareket edilen HTŞ ile ilişkiler bu kadar içiçeyken, nasıl yolları ayıracak?
11/Üstelik son sevkiyatlardaki TSK silahlarının sahadaki bütün gruplara ulaştığı biliniyor.
Öte yandan M4 koridorundaki cihatçı grupların tahliyeleri konusu var. Tahliye edilecekler:
*M4 güneyinde Cebel Zaviye'de bir cep içinde kuşatılan cihatçı gruplar..
12/*M4 yolu üzerindeki Ariha & Cisiril Şüğur'daki cihatçılar. Suriye'deki ilk toplu katlimların yapıldığı Cisir el-Şüğur'da Türkistan İslam Partisi mensubu Uygurlu el Kaideciler var. Bunları Rusya'nın değil, Türkiye'nin tahliye etmesi bekleniyor. Ve bu hiç kolay olmayacak
13/ İşte ateşkesin kırılganlığı buradadır.
Ancak ateşkesin kırılganlığını "HTŞ'nin bu ateşkesi kabul etmemesine" bağlayanlar ve bunu haberleştirenler var.
Altını çizelim: Bu yaklaşım, HTŞ,TİP,Hürrasül Din gibi el kaidecilerin zirvenin muhatabıymış gibi kabul görmelerini sağlıyor!
14/Bu örgütler ateşkesin ne muhatabı ne de kapsamındadır. Ama garantör olarak Türkiye'ye bunlarla ilgili yükümlülükler verildi. Bunu nasıl yapacak Türkiye, çatışmasız nasıl çözecek? Kritik olan kısım burasıdır?
15/Öte yandan bu mutabakat, Suriye için can damarı niteliğindeki ticaret yollarını açması bakımından önemlidir. Ancak yüzde yüz uygulansa bile,Türkiye açısındanİdlib ateşini sadece bir miktar ötelemiş olur. Yani bela yanıbaşımızda hala duruyor..
16/Bir de Suriye Ordusunun kontrolü altındaki bölgelerde kalan TSK gözlem noktaları meselesi var. Muhtemel ki, 2000 üzeri askerin peyder pey ve sessizce tahliyeleri gerçekleşecektir.

Bu ateşkese yönelik tepkilere gelince:
Suriyeliler bunu bir zafer olarak gördüler.
17/Örneğin bugün Lazkiye'de oynanan bir maç sırasında taraftarlar "Sahada ne kazandınız? Serakib bizimle" yazılı pankart açtılar. (açılan diğer pankartta Erdoğan'ı bir tankın hedef aldığı resim de var)
18/Genelde Suriyelilerin yorumu şu yönde: "Bu ateşkesin kazanını Suriye ve Türkiye, ama AKP değil!.. Çünkü bu savaş Türk analarının kabusuydu.. Türkiye halkı kazandı, AKP kaybetti..."
Öyleyse tekrar ve her zaman #SavasaHayır
Missing some Tweet in this thread? You can try to force a refresh.

Enjoying this thread?

Keep Current with Hamide Yiğit

Profile picture

Stay in touch and get notified when new unrolls are available from this author!

Read all threads

This Thread may be Removed Anytime!

Twitter may remove this content at anytime, convert it as a PDF, save and print for later use!

Try unrolling a thread yourself!

how to unroll video

1) Follow Thread Reader App on Twitter so you can easily mention us!

2) Go to a Twitter thread (series of Tweets by the same owner) and mention us with a keyword "unroll" @threadreaderapp unroll

You can practice here first or read more on our help page!

Trending hashtags

Follow Us on Twitter!

Did Thread Reader help you today?

Support us! We are indie developers!


This site is made by just three indie developers on a laptop doing marketing, support and development! Read more about the story.

Become a Premium Member ($3.00/month or $30.00/year) and get exclusive features!

Become Premium

Too expensive? Make a small donation by buying us coffee ($5) or help with server cost ($10)

Donate via Paypal Become our Patreon

Thank you for your support!