My Authors
Read all threads
۳۳ عکسی که ⁧ #ایران⁩ ۹۸ را تکان داد.
عکس های پر بازدیدی که واکنش اجتماعی ساختند.
انتخاب شما کدام است؟
(حاصل دو هفته بررسی تمام توییت های برتر و خبرهای اصلی سال، منتخب ۳۰۰ عکس، ترتیب دهی با کمک ترند گوگل)
رقبای هر موضوع با * مشخص شدن.
#قرنطینه
33.یک عکس پایان بخش چند روز جنجال رسانه ای اسنپ و #سعید_عابد بود که به تحریم اسنپ هم رسیده بود.
*عکس حاج قاسم بخودی خود توجه برانگیز است اما این تصویر 2 بار دیده شد، چهره تار ناشناس پشت سر شناس شد!
32.چند فریم ساده از کارخانه پیر پاتال های آلبانی نشین، نوعی رونمایی از پشت صحنه بود. این عکس ها نگاه به فجازی در ایران را به کلی تغییر داد.
31.ماجرای غم انگیز مرگ کولبر جوان #فرهاد_خسروی با تصویری منتشر شد از جسد یخ زده اش در حالی که دستاشو مشت کرده.
30.انتشار یک پوستر کارگاه آموزشی #چند_همسری کنار کلیپ تبلیغاتی این موضوع ملتهب را باز داغ کرد.
29.وقتی آمریکا این عکس از #گلوبال_هاوک را برای کاتالوگ می گرفت فکر نمیکرد برای رسانه های ایران عکاسی میکند. شکار هواپیمای آمریکایی عملا تحقیر آمریکا و پایان دادن به چند ماه تهدید بود.
* از ابتدای سال مکررا عکسهای ناو آمریکایی درحال حرکت به سمت ایران منتشر میشد. عکس های معمولا فیک (تقلبی). ماجرای انفجار نفتکش ها هم آتشی بر این جنگ سرد بود.
28.چند تصویر از حذف شهید از تابلوی کوچه ها کافی بود تا موجی از سروصدا راه بیفتد. انتقادها به اقدام عملی تبدیل شد.
#کوچه_شهید
27.عکس آشتی آقایان یزدی و لاریجانی بعد از نقد علنی صریح به همدیگر اعلام پایان مرافعه می بود، اما گفته ها گفته شده بود.
26.تصاویر قرص های درون کیک که آخر نفهمیدیم واقعی بود یا نه، موجی از نگرانی راه انداخت.
25.شادی پس از گل #مهدی_ترابی بازنشر گسترده ای پیدا کرد.
24.سومین قهرمانی پیاپی پرسپولیس در لیگ با این عکس تماشایی.
23.انتشار تصاویر دردناک بیماران #پروانه_ای که با نفروختن دارو توسط اروپا در عذاب بودند ایران را تکان داد اما باعث خجالت دنیا نشد.
22.داستان توقیف نفتکش ایران توسط انگلیس با تلافی ایران جمع شد. عکس فوق العاده ای از سربازی درحال بستن بند پوتین ها حس اقتدار را القا میکرد. همینطور تصویر هوایی محاصره نفتکش.
21.آذری جهرمی با انتشار یک عکس از #لباس_فضایی که مشخص شد از یک مدل نمایشی ساخته شده موجی از تمسخر ایجاد کرد. این افتضاح در کنار بازی #سورپرایز در فضای ملتهب آبان نشانه ناآشنایی وزیر ارتباطات با رسانه بود.
20.تصاویر دادگاه های متعدد و پیاپی در طول سال از سرخط اخبار بود. مثل پوشش شبنم نعمت زاده، پرونده محمد امامی داماد وزیر، روابط حسن رعیت، علامت دادن با پا توسط ایروانی.
19.در سالهای اخیر احساسات ضد آخوندی موجب حمله به طلاب شده است، اما این تصویر تکان دهنده از قتل #طلبه_همدانی جامعه را در بهت فرو برد. نقش فجازی در این قتل چه بود؟
18.اینجا ایرانه؟! این سوالی بود که از همدیگه بعد از دیدن عکس های سد لفور میپرسیدند.
17.جنجال های #روحانی امسال هم دیدنی بود. قهقهه ها در سازمان ملل، جشن تولد، بلند شدن از صف نماز و مدل مدیریت #کرونا هر کدام توییت ها ساخت.
16.محبوبیت #قاسم_سلیمانی قبل از شهادت هم باعث تبدیل هر عکسی به "ترین" ها میشد. حتی عکس بی کیفیت برای حمایت از ظریف پس از #تحریم_ظریف توسط آمریکا. کسی فکر نمیکرد سال رفتن اوست.
* حضور حاج قاسم در سیل جنوب همراه #ابومهدی_المهندس همان موقع هم داغ شد. تبلیغات منفی هم ضد کمک های #حشدالشعبی شکل گرفته بود. چند ماه بعد همه چیز تغییر کرد.
15.کشتار مسلمانان #هند از اتفاقات جهانی بود که بازتاب وسیعی در ایران پیدا کرد. صدای چشم های این پسر از عکس هم شنیده میشد.
* آتش سوزی مهیب #نوتردام (قیاس آن با کم توجهی به آتش سوزی بازار تبریز)، نخستین عکس از سیاه چاله، تصویر دعای ترامپ برای #کرونا و فعالیت های گرتا تونبرگ از دیده شده ترین تصاویر جهانی در ایران بود.
14.انتشار این 2 عکس از خودسوزی #دختر_آبی در مقابل دادگاه احساسات زیادی را برانگیخت و حتی ابعاد جهانی پیدا کرد. بعدا مشخص شد هر 2 تصویر تقلبی (فیک) بوده اند.
#سحر_خدایاری
* حمایت استقلال از دختر آبی، وریا غفوری، و حواشی حضور زنان در ورشگاه از پر بازدید ها بود.
13.انتشار عکس #رامبد_جوان و نگار جواهریان در کانادا بس بود برای یک جنجال بزرگ! راستی چه کسی عکس گرفته بود؟!
*در پایان سال تصویر گذرنامه #باران_کوثری با تابعیت آمریکایی بحث برانگیز شد. عکس های #مهران_مدیری هم در فرانسه منتشر شد. البته همزمانی این اتفاق بعد از انتقادات او به دولت شک برانگیز شد. انتشار چت های #سالومه با سلبریتی ها هم بسیار داغ شد.
12.98 سال تظاهرات #عراق و لبنان بود با بازتاب زیاد در ایران، اما این عکس عجیب از آویزان کردن یک نوجوان در عراق تمام مشروعیت حرکت عراق را شست و برد. هرج و مرج واژه بهتری بود.
* تظاهرات میلیونی ضدآمریکایی عراق پس از 100 سال در محکومیت نیروی خارجی بعد از ترور دو فرمانده بازتاب جهانی پیدا کرد. اعتراضات باصفای! لبنانی ها، حمله به سفارت ایران، دیوارنوشته مشکوک قاسم سلیمانی روی سفارت آمریکا هم قابل توجه بود.
11.مدیریت آمریکا در عدم انتشار هرگونه عکسی از #عین_الاسد موجب گسترش تصویر تقلبی (فیک) زیر شد. بعد از چند روز عکس هوایی درست هم منتشر شد.
* علامت سید حسن نصر الله برای جامعه ایران که تشنه #انتقام_سخت بود به یک نماد تبدیل شد. پس از مدتی کم کم تصاویر محدودی از عین الاسد بیرون آمد. همچنین تصویر سقوط هواپیمای آمریکا در افغانستان هم تعجب آور بود.
10.انتشار یک عکس کم کیفیت از #روح_الله_زم به تمام رسانه ها شوک بزرگی داد. دستگیری و به ایران آوردن صاحب آمدنیوز که ظاهرا حفاظت امنیتی زیادی داشته است یادآور دستگیری ریگی بود.
9.آیت الله خامنه ای همیشه مستقلا سوژه ای جذاب برای رسانه ها بوده است. خاصه این تصویر تاریخی که فقط چند ماه قبل از ترور منتشر شده بود.
*عیادت از آیت الله مکارم، حضور بی سابقه مقتدی صدر، و عکسی از کتابخانه خصوصی رهبر با آن دکمه معروف! از پربازدیدها بود.
8.پاره کردن بنر #قاسم_سليماني تنها چند روز بعد از تشییع میلیونی موجب تعجب و آزردگی بسیاری شد. این اتفاق در تجمع بعد از اعلام خطای پدافند رخ داد.
* عکس حضور #سفیر_انگلیس در این تجمع حیرت روی حیرت بود! این اولین حضور یک مقام رسمی بیگانه در یک تجمع اعتراضی بود.
که البته نفهمیدیم آخرش چی شد!
7.از اعتراضات فاجعه بار #بنزین تصویر شاخصی نیست اما این اسکرین شات از قطع شدن اینترنت در ایران نماد بهت انگیری از آن روزهاست. گویی گم شدیم. #آبان تلخ.
* بعد از وصل شدن اینترنت تصاویر خرابی های گسترده، ایران تسلیت و دست آخر تجمعات گسترده مردمی در محکومیت ناآرامی فراگیر شد. تصاویر کشته ها و مفقودین فاجعه هنوز ادامه دارد که صحتشان مشخص نیست.
6.سال 98 سال تقابل رو در روی ایران و #آمریکا بود. تصویر نپذیرفتن پیام آمریکا و نشستن آبه روی دفترچه اش از گویا ترین عکس های ماندگار تاریخی شد.
* بعد از تروریست اعلام کردن سپاه توسط آمریکا موجی از حمایت من هم سپاهی ام راه افتاد. تصویر مجلس با لباس سپاه از دیده شده ترین هاست.
* پرهیز راه رفتن دانشجویان بهشتی روی پرچم آمریکا تنها چند هفته بعد از ترور قاسم سلیمانی موجب تشکر شخص ترامپ شد!
5.این مورد از عجایب تاریخ است! تصویر موشک پدافند که دروغ بود (مربوط به قبل از سانحه) اما واقعیت داشت!! عین همین تناقض در شوک بزرگ خبر #خطای_انسانی اتفاق افتاد.
#هواپیمای_اوکراینی
* تصاویر محل حادثه، پذیرش مسئولیت توسط حاجی زاده، تجمع اعتراضی و حضور حاجی زاده در خانواده متوفیان از لحظات خاص این واقعه عجیب و غریب بود.
4.شروع سال 98 با #سیل ویرانگری در شمال بود که به لرستان و خوزستان و شیراز هم رفت. تصویر فوق العاده چند جوان ایرانی که تلاش میکنند پرچم را سرپا کنند شاید بهترین استعاره از 98 باشد.
* سیل شیراز با این تصویر قدرت نمایی کرد که متاسفانه به جان باختن عده ای منجر شد.
* تصویر بالا آمدن سیل تا سقف خانه در لرستان، پیرمرد در جنوب و کمک روحانی شیعه به روحانی سنی در شمال از دیده شده ترین ها بود.
3.در اوج بحران #کرونا یک عکس موبایلی از طلبه ای کز کرده در گوشه خیابان دست به دست میشد. طلبه ای که در حال خدمت به دیگر بیماران همسر و فرزندش را ازدست داده بود و تنها سوگواری میکرد. او نمادی از فداکاری شد.
*مقاومت عده ای مقابل بستن حرم کنار کلیپ لیس زدن ضریح به نماد تحجر تبدیل شد.
تصویر اهدای بسته بهداشتی به نمایندگان مجلس حس بی عدالتی و رانتخواری داشت.
خالی شدن کعبه از زایر نمایش تکان دهنده ای از خطر #کرونا شد.
عکس جذاب سمپاشی خیابان اما کماکان نوید زندگی میداد.
2.تخیل قاتل شدن #نجفی، شهردار سابق تهران، هم ناممکن بود، اما 98 شوخی نداشت. لحظه احترام پلیس به نجفی یکی از عجیب ترین صحنه ها بود.
* تصاویر خصوصی میترا استاد و نجفی شبکه ها را پر کرد. دادگاه نجفی و خبر آزادی اش هم بهانه ای برای بازگشت او به خبرها شد.
1.تک تک ما میدانیم صبح جمعه 13 دی 98 کجا بوده ایم و چه میکردیم و فراموش نمیکنیم. این ویژگی لحظات تاریخی است. این تصویر سند شهادت #قاسم_سلیمانی شد. دستی آشنا! با همان حالت جانبازی و همان انگشتری. این عکس دل میلیون ها نفر را سوزانده است که احتمالا در تاریخ ایران بی نظیر است.
پس از شهادت حاج قاسم سلیمانی یک انفجار تصویری رخ داد.
*دسته اول این موج، تصاویر پیش از شهادت بود. شبیه دست نوشته جادویی او قبل از اعزام، تصاویر رفاقتش با ابومهندس و سید حسن نصرالله.
* دسته دوم تصاویر تشییع چند ده میلیونی بی نظیر از نجف تا مشهد بود. صحنه هایی عجیب و آخرالزمانی که انتخاب از آنها شخصی است.
*دسته سوم حواشی بعد از شهادت بود. چهره شدن خانواده حاج قاسم، بغض رهبر در نماز، حضور افراد خاص در تشییع، سنگ قبر و ...
بدون شک سال 98 #عجایب_سال زندگی ما بود. مرور این سال نه فقط رشد شخصی بلکه یادگار اجتماعی است. اگر دست به قلمی دارید بنویسید، اگر صدایی دارید ضبط کنید، چرا که ما از یک تونل تاریخی رد شدیم!
ما جزوی از وقایع مهمی بودیم که نباید فراموش شود.
Missing some Tweet in this thread? You can try to force a refresh.

Enjoying this thread?

Keep Current with سلمان معمار 💙

Profile picture

Stay in touch and get notified when new unrolls are available from this author!

Read all threads

This Thread may be Removed Anytime!

Twitter may remove this content at anytime, convert it as a PDF, save and print for later use!

Try unrolling a thread yourself!

how to unroll video

1) Follow Thread Reader App on Twitter so you can easily mention us!

2) Go to a Twitter thread (series of Tweets by the same owner) and mention us with a keyword "unroll" @threadreaderapp unroll

You can practice here first or read more on our help page!

Follow Us on Twitter!

Did Thread Reader help you today?

Support us! We are indie developers!


This site is made by just three indie developers on a laptop doing marketing, support and development! Read more about the story.

Become a Premium Member ($3.00/month or $30.00/year) and get exclusive features!

Become Premium

Too expensive? Make a small donation by buying us coffee ($5) or help with server cost ($10)

Donate via Paypal Become our Patreon

Thank you for your support!