, 36 tweets, 9 min read
My Authors
Read all threads
1) Ereğli Demir ve Çelik Fab. T.A.Ş. (#EREGL) Genel Kuruluna İlişkin İzlenimlerim

Herkese merhaba, Genel Kurulun Salı günü yapılmış olmasına rağmen bu yazıyı yeni yazıyor olduğum için öncelikle üzgünüm bunu söyleyerek başlamak istiyorum.

+
2) Ancak burada yazacağım şeyler kısa vadeli borsa yatırımcılarını pek ilgilendirmediği için çokta geç kalmış sayılmam :)

Genel Kurul günü nasıl katılım yapılacağına dair birkaç soru almıştım. Konuya dair biraz araştırma yaptım.

+
3) Öğrendiğim kadarıyla Genel Kurullara katılmak için 2 yol bulunuyor.

Birincisi Elektronik Genel Kurul, Türk Ticaret Kanununa göre borsaya kote şirketler açısından Elektronik Genel Kurul yapmak zorunlu.

+
4) MKK sitesi üzerinden sunulan bu hizmette yatırımcıların öncesinde kayıt olması gerekiyor ve genel kurul öncesindeki, toplantı anındaki ve sonrasındaki bütün işlemler elektronik imzayla yapılıyor.

+
5) Yani eğer Elektronik Genel Kurula katılmak isterseniz elektronik imzanızın bulunması gerekiyor. (daha detaylı bilgi için MKK Linki: mkk.com.tr/tr/content/Yat…)

+
6) ) İkinci yolumuz ise fiziken Genel Kurulun yapıldığı salonda katılım sağlamak, bu katılım şekli için ise 1 adet hisseye sahip olmak yetiyor. Genel Kurulun yapıldığı salonun girişinde kimliğiniz ile kayıt yaptırarak toplantıya katılabilirsiniz.

+
7) (daha detaylı bilgi için Anonim Şirketlerin Genel Kurul Toplantılarının Usul Ve Esasları İle Bu Toplantılarda Bulunacak Gümrük Ve Ticaret Bakanlığı Temsilcileri Hakkında Yönetmelik Linki: mevzuat.gov.tr/mevzuat?Mevzua… )

+
8) Ancak bazen şirketlerin aracı kurumdan belge talep ettiği durumlar olabiliyormuş bu durumlara tedbir olarak aracı kurumunuzdan pay sahibi olduğunuza dair aldığınız belgeyi yanınızda bulundurabilirsiniz.

+
9) Gelelim Genel Kurula, #Oyak Maden Metalürji Grubunun Ataşehir’de bulunan binasında Grup Başkanı Toker Özcan Bey ve ekibi tarafından gayet kibar bir şekilde karşılandık. Kurumsal bir firmanın Genel Kurulunda olduğumuzu sonuna kadar hissettik.

+
10 )Benim ilk Genel Kurul tecrübem belki o yüzden bana öyle gelmiş de olabilir :) Toplantı başlamadan önce Toker Bey pandemi döneminde şirketin aldığı önlemlerden ve şirketin çalışmaya devam ettiğinden bahsetti.

+
11) Grup olarak günlük 16 bin kişiye sıcak yemek çıkaran tesislerde tüm dönemde sadece 4 pozitif vakanın olduğunu süreci başından beri profesyonel şekilde yönettiklerini anlattı.

GK gündemine geçildi ve toplantıda bazı sorular soruldu kısaca soruları sizlerle paylaşacağım.

+
12) (1. Soru) “Şirket ilk teklif ettiği 1,06 TL #temettü miktarını ödemedi, genel kurulu erkenden yapmadı ve diğer şirketler gibi taksitli halde temettüyü verebilecekken vermedi. Şirket bu konuda tutarsızlık yaptı. Çok ucuz fiyatlardan geri alım yapılmadı,

+
13) şuan ki fiyattan alım yapılmasının da bir mantığı yok. Yatırımcılar kar payına, spekülatörler #hisse fiyatına odaklanır. Şirket yatırımcısını koruyamıyor.”

+
14) (2. Soru )“Hem hisse fiyatları hem de #temettü miktarı geride kaldı. yatırımcıların korunması gerekiyor. Dağıtmaktan vazgeçilen temettünün pay senedi olarak dağıtılmasını talep ediyorum.”

+
15) (3. Soru) “Yasa gereği #temettü dağıtımı Eylül ayına kadar sınırlandırıldı. Eylül ayından sonra temettü dağıtmayı düşünüyor musunuz?

(4. Soru) “1. kar payı teklifinde stopaj vergisi muafiyeti vardı. 2. teklifte neden yok? Dağıtılmamış karlar ile nasıl yatırım yapılacak?

+
16) (5. Soru) “Bağımsız yönetim kurulu üyeleri hep kamu kökenli, #Ereğl Yönetim Kuruluna farklı soluk, düşünce ve enerji katması için kamu özel dengesi kurulmalıdır. #toaso'dan Neslihan Tonbul, #Kords’dan Semiha Yaşar, Mehmet Sami’nin CV’leri incelenmeli."

+
17) (Soru 6.) Geri alımın bu fiyatlardan yapılması yatırımcı açısından faydalı olmayacaktır. Dağıtılmamış karlar ile temettü dağıtılması ya da yatırım yapılması daha yararlı olacaktır. Geri alım yapılacaksa 200 Günlük HO altında alım yapılması daha yararlı olacaktır.
+
18) (Soru 7.) “ Ham madde maliyetlerinin sürekli arttığı fakat çelik fiyatlarının aynı oranda artmadığı ve hatta düştüğü bir dönemde #EREGL faaliyet marjlarını korumak için ne gibi önlemler almaktadır. Bu konjonktürün ne kadar süreceği öngörülmektedir.”

+
19) (Soru 8.) “Ereğli Belediyesinin şirkete yine ceza kestiğini okuduk. Şirket dava konusu şikayetler konusunda üzerine düşeni yapmakta mıdır. Davada son durum nedir?”

kaçırdığım olduğunu zannetmiyorum ama not aldığım sorular ve eleştiriler bunlar oldu.

+
20) Cevaplar konusunda fark ettiğim bir şey var ki Toker Bey sorulara uzun uzun cevap verme taraftarı değildi. İçerisinde soru olmayan hiçbir eleştiriye detaylı cevap vermedi. Soruları ise en kısa şekilde cevaplandırarak geçti.

+
21) 1. ve 2. eleştirilere teşekkür etti. 3. soruya yönelik olarak yasal düzenlemelere uyulduğunu ve gelişmelerin #KAP ’ta duyurulacağını belirtti.

+
22) 4. soruya yönelik birikmiş karların dağıtımında #stopaj muafiyetinin olduğu ve ilk temettü teklifinde birikmiş karlar bulunduğu için o kısmın muafiyeti olduğunu ancak ikinci temettü teklifinde birikmiş kardan bir tutar olmadığı için stopaj muafiyeti olmadığı belirtildi.
+
23) 5. soruya teşekkür edilip geçilirken 6. soru için çeşitli bilimsel yöntemler kullanılacağını ancak 200 Günlük hareketli ortalamanın bunlardan biri olmadığı ifade edildi.

+
24) 7. ve 8. soruya ise bu Genel Kurulun gündemi olmadığı gerekçesiyle cevap verilmezken yatırımcı ilişkilerinden bilgi alınabileceği hususu dile getirildi. Daha sonra 8. soruyu soran hanımefendiyi bir şirket yetkilisine yönlendirerek cevap almasını sağladı.

+
25) #Temettü konusunda zaten hissedarlarımızın şuan hepsinin haberi olduğu gibi hisse başı net 0,1955 kuruş temettü ödenmesine karar verildi. Toker Bey’in cevaplarından ve tarzından anladığım kadarıyla şirket bu yıl için yeni bir temettü ödemesi yapmayacak. (kendi fikrim)

+
26) Bu Genel Kurulda alınan en önemli kararlardan biri geri alım programı oldu. Bu kararla Genel Kurul, Yönetim Kuruluna 3 yıllığına gerçek değerinin altına düştüğünde şirket paylarını alabilme izni verdi. Bu program şirketin yaptığı ilk geri alım programı olacak.

+
27) Programda şirketin alımları şirketin çıkarılmış sermayesinin %10’u ve hesapladığıma göre 11,95 TL üst fiyat limiti ile sınırlandırıldı.

+
28) Şu ana kadar bahsettiğim bir çok şeyi öğrenmek için Genel Kurula katılmaya gerek bulunmamakta bir çoğu Genel Kurul tutanaklarından okunabilecek bilgiler. Gelelim şimdi tutanaklarda bulamayacağımız bilgilere.

+
29) Toker Bey ile toplantı sonrası yapılan ayaküstü sohbette Toker Bey #EREGL ’nin bu dönemde kendi bilançosuyla değil benzeri şirketlerle kıyaslanması gerektiğini belirtti. #EREGL benzeri dev firmaların önceki dönemde kar yazarken pandemi döneminde büyük zararlar yazdığını,

+
30) #EREGL'nin bu dönemi çok başarılı atlattığından, Dünyada fiyatların 3 büyük şirket tarafından kontrol edildiğini ancak bunun böyle gitmeyeceğinden bahsetti.

+
31) Ülkemizin demir cevheri yönünden fakir olduğunu #Ereğl Madenin kapasitesini artıracağını ancak bununda tam anlamıyla yeterli olmayacağını, ülkemizin hurda dönüşüm anlamında çok verimli tesisleri olmasına rağmen yeterli hurda bulunamadığını ifade etti.

+
32) Ayaküstü sohbetler aslında bu toplantıların en verimli zamanları ama maalesef şehir dışından geldiğim için çok fazla kalamadım.

+
33) Pandemi nedeniyle bu toplantıda çok fazla katılım olmasa da hayatımda ilk defa gerçekten uzun vadeli yatırımcılar ile tanıştım. Hamza Bey ve Şahika Hanım. Biri 1985, biri 1987 yılından itibaren #Ereğli yatırımcısı.

+
34) İşte Genel Kurulların böyle bir güzelliği var. Sizin acaba olur mu dediğiniz şeyleri gerçekten yapmış örnekler canlı kanlı olarak karşınızda duruyor. Uzun vadeli yatırımı gerçekten başarmış kimseler sizin yatırıma olan inancınızı artırıyor.

+
35) Sonuç olarak imkanı olan herkesin ortağı olduğu şirket Genel Kuruluna katılmasını tavsiye ederim. Gerçekten ortada bir şirket olduğunu, buranın profesyonel bir yönetimi olduğunu ve sizin gibi normal insanların bu şirketlerde ortak olarak bulunduğunu görmenizi sağlayacaktır.
36) Yazı biraz uzun oldu ama uzun zamandır bir şeyler yazmamıştım.

Umarım keyifle okursunuz.

Saygılar...
Missing some Tweet in this thread? You can try to force a refresh.

Keep Current with E.F.K

Profile picture

Stay in touch and get notified when new unrolls are available from this author!

Read all threads

This Thread may be Removed Anytime!

Twitter may remove this content at anytime, convert it as a PDF, save and print for later use!

Try unrolling a thread yourself!

how to unroll video

1) Follow Thread Reader App on Twitter so you can easily mention us!

2) Go to a Twitter thread (series of Tweets by the same owner) and mention us with a keyword "unroll" @threadreaderapp unroll

You can practice here first or read more on our help page!

Follow Us on Twitter!

Did Thread Reader help you today?

Support us! We are indie developers!


This site is made by just two indie developers on a laptop doing marketing, support and development! Read more about the story.

Become a Premium Member ($3.00/month or $30.00/year) and get exclusive features!

Become Premium

Too expensive? Make a small donation by buying us coffee ($5) or help with server cost ($10)

Donate via Paypal Become our Patreon

Thank you for your support!