$YATAS Gösterge ve Oran Analizi

1⃣/1⃣7⃣
Mobilya sektöründe yer alan güzel bir şirket için oranlarını yorumladığımız bir analiz yapalım.
-Temel Göstergeler
-Piyasa Çarpanları
-Faaliyet Oranları
-Borçluluk Oranları
-Verimlilik Oranları
2⃣Yataş Yatak 40 yıldan uzun süredir var olan bir şirket. Uzun yıllardır B kategorisindeki müşteri kitlesine Yataş bedding ve Enza Home markalarıyla hitap etmekteydi. Birkaç yıl önce Divanev markası ile artık daha büyük bir grup olan c kategorisini de hedeflemeye başladı.++
Böylece benim dikkatimi çeken noktalardan büyüme hikayesi de böyle başladı. Her sene 100 yeni bayii iddiasıyla ortaya çıkan Divanev markası bu yıl pandemi nedeniyle 60 mağaza açabilecekmiş. Aynı zamanda pandemi nedeniyle satışları vs. de ciddi yara aldı.++
Yatırım yapmaktansa takip etmek daha önemli diye düşünüyorum. İncelememin sebebi ise 3Ç bilançosunun iyi geleceğine olan inanç ve piyasa beklentisi. Şimdi hızlıca Satışlardan Başlayalım. Yıllık olarak harika bir satış grafiği yakalamış ancak son çeyrekte zarar görmüş bir şirket.
Net kar marjı da tabii son çeyrekte pandemiden nasibini almış. 3. çeyrekte vergi indirimi ve konut satışlarının patlamasıyla eski seviyelerine çıkabileceğini düşünüyorum. Uçuk bir karlılığı olmasa da büyümeyle karlılığı kombinleyebilen bir şirket olarak gözüküyor.
Peki şirket yıllardır nasıl fiyatlanmış? Şu sıralar ne durumda?

Şirket özellikle 2017 yılında geçmişine göre çok yüksek fiyatlanmalara sahne olmuş.Son çeyrekte karın düşmesi şirketi yüksek fiyatlamalara götürmüş. Bu da şirketin toparlanmasına yönelik inancı gösterebilir.
Sektördeki oyuncuların değişimi, şirketin hikayesinin değişimi ve büyümesine olan inanç fiyatlamaları yukarı götürebilir. ancak, sadece bu oranlara bakarak pahalı ya da ucuz şeklinde yorumlama yapamıyoruz. Biraz daha detaya inmek önemli.
Şirketi Satış Büyümesi,FAVÖK büyümesi ve yatırım büyümesi göz doldurmakta. Sürdürülebilir bir büyüme yakalamış şirketin portresine bakıyormuş hissiyatı vermekte. Tekrardan bir büyüme trendine girmiş gözükmekte.
Peki %20 civarında büyürken şirket karlılığını koruyabilmiş mi? Özsermaye karlılık oranını 2017'ye kadar ciddi seviyelere kadar taşımışlar. Ondan sonraki iki sene hem yatırımlardan hem de makro durumlar etkilemiş olabilir. Çeyreklik bazda ROIC bir düşüş trendinde. Karlılık++
özellikle satışların düşmesiyle kısmen 2020 yılında fiyat indiriminden kaynaklanabilir. Brüt kar marjı %34'e faaliyet kar marjı %9,4'e kadar düşmüş. 3. çeyrekte karlılığın normale dönmesi, net kar marjının %5lerden %7-8 lere çıkması şirketi eski hikayesine döndürülebilir.
Peki bu performansı çizerken şirket ne kadar borçlanmış? Uzun yıllar %70 civarında kaldıraçla ilerledikten sonra son 3 yılda şirket ciddi bir kaldıraç düşürmüş. Şu sıralar %62 civarında. Biraz yüksek bir borçluluk seviyesi.Yeni yatırımlardan ötürü olabilir.
Yine de elinde tuttuğu nakit miktarı ve finansal borç/favök miktarının yatırım yapmış bir şirkete göre normal olması şirketin borçluluk riskinin üstlenilebilir seviyelerde olduğunu gösteriyor.
Şirketin yıllık devir hızlarına baktığımızda 2017 yılının yine şirket için altın yılının o olduğunu gösteriyor. 2017, bu şirket için yatırımlarını tamamladığında aşacağı bir eşik olarak düşünülebilir.Stok devir hızının tekrar yükselme trendine girmesi çok iyi.
Şirketin tahsil etme süresinin uzadığını görüyoruz. Parayı çevirme süresinin artması hoş değil. Ancak hem pandemi, hem de makro etkenler buna sebep olarak gösterilebilir. Önemli olan borçluluk seviyesini riskten uzak tutarak büyümeye ve kar yaratabilmeye devam etmesi.
Şirketin finansallarını 2 dk içinde özetledik. Şirketin hikaye tarafında ise, yeni marka ve yatırımının kararlılıkla ilerletilmesi önemli.
Pandeminin 4ç de ve 2021'de etkisinin hafif olması lazım
Temettü yasağı kalktığında pandemi tehdidi geçmişse iyi bir temettü dağıtması önemli
Enza home ile Divanev markasının birbirinin müşterisini etkilememesi, internetten mobilya satan şirketlerin karlılığını etkilememesi önemli.
Özellikle çeşitli rakiplerin(Vivense vb.) fiyat kırmasıyla ve fonlanmasıyla bir tehdit unsuru oluşturması mümkün. Ancak, bu zamana kadar++
etkilenmeyen karlılık yurtdışını ana odağı yapmış şirket tarafından etkilenmesi pek mümkün gözükmüyor. Yataş takip edilebilecek şirketlerden birisi.Ancak çeşitli riskleri içinde barındırıyor. Biz analizimizi yapmış olalım.
Grafikler @FinfreeCo'dan.

• • •

Missing some Tweet in this thread? You can try to force a refresh
 

Keep Current with Senih Mete Dal

Senih Mete Dal Profile picture

Stay in touch and get notified when new unrolls are available from this author!

Read all threads

This Thread may be Removed Anytime!

PDF

Twitter may remove this content at anytime! Save it as PDF for later use!

Try unrolling a thread yourself!

how to unroll video
  1. Follow @ThreadReaderApp to mention us!

  2. From a Twitter thread mention us with a keyword "unroll"
@threadreaderapp unroll

Practice here first or read more on our help page!

More from @SenihDal

16 Aug
1️⃣Bu dönemde insanlar, diploma gerektirmeyen işlerin neden diploma gerektiren işlerden daha fazla kazandırdığını sorguluyor.

Bu sorunun tek bir cevabı var: Risk

Risk getiri dengesi borsada olduğu gibi gerçek hayatta da vardır.

Peki neden daha önceleri böyle değildi?
+++
2️⃣ Aslında daha önceleri de böyleydi. Bir şirket sahibi, üst düzey bir beyaz yakalıdan kazandı mı daha fazla kazanıyordu. Aldığı riskler karşılaştırıldığında bu normal.
Sanılanın aksine insanın gösterdiği çabaların toplamı para etmiyor. En çok da tartışılan nokta bu.++
Nasıl olur da araba al satçı birisi 20 yıldan uzun süre okumuş bir doktorun aylık maaşını tek günde kazanabiliyor?

Nedeni anlamak için temeline inmemiz gerekiyor. Doktor neden diploma alıyor? Lisans için. Lisansın işlevi nedir?
++
Read 19 tweets
26 Jul
1️⃣ Manüplatörlerden Kurtulma Yöntemi 1: Bir hisse patronunun karakteri o hisseyi halka açma nedeninden belli olur.

Geçmişte patron neyse, kazıklama, hızlı zengin olma amacındaysa, bunun değişmesi çok zordur. Hisseyi almadan önce hikayesine bakmak para kaybetmeyi önler.
Yöntem 2: Bir hisse geçmişte yıllardır bir kere bile sağlam bir performans göstermemişse, o hisse hakkında anlatılan hikayelere şüpheyle bakılmalıdır.

Manüplatörler tüm oyunlarını hikayeler üzerine kurar. Gerçekleşenleri kontrol etmek zarar görmenin önüne geçer.
Yöntem 3: önünüzde takas, saklama gibi veriler varsa tahtayı kontrol etmek çok önemlidir. Sahiplik oranı absürt aracı kurumlarda absürt seviyelerdeyse operasyon yapılıyor olma olasılığı çok yüksektir. Şüpheyle yaklaşılmalıdır.
Özellikle halka açıklığı düşük olan şirketlerde.
Read 5 tweets
29 Jun
Yatırımcı Olmayı Nasıl Öğrenirsin?

Profesyoneller yatırımı nasıl öğreniyor? Doğru bilgiye İngilizce olmayan bir kaynaktan nasıl erişirsin? Kitap okumadan bu yapılabilir mi? Okunacaksa hangi kitaplar okunmalı? Daha kolay bir yöntem yok mu?

1⃣Bilgi Akışı Başlıyor.
Bu konuda ilk söylenmesi gereken nokta:

Yatırımı öğrenmeden önce nasıl öğrenileceği oturtup ilerlemektir. Beyninizi bir oradan bir buradan bilgilerle doldurduğunuzda ortaya prensiplerinizin ve makul yatırım sisteminizin oluştuğu bir sistem kuramazsınız.
Sistemi bir şekilde kursanız da sistemin devamı için gereken güçlü psikolojiyi elde edemezsiniz. Önemli olan nokta, borsada haklı çıktığınız durumu arttırmaktır.

Peki bu iş nasıl öğrenilir? Unutulmaması gereken nokta:
1- Her kağıdın, her sembolün arkasında bir şirket vardır.
Read 9 tweets
19 Jun
Arkadaşlar bugün değerli insanlar arasında roe ve f/k muhabbeti dönmüş. Buradaki düşüncemizi yorumlamadan öncelikli hedefimizi hatırlayalım:
1. Enflasyon ve altın üstü getiri elde etmek.
2. Hedef de olası senaryolardan en yüksek getiriyi yakalayacak stratejide ilerlemek
Roe bir orandır ister bakarsın istersen bakmazsın. Roe’nin anlamı geçmiş ve şu anki sahiplerine ne kadar getiri getiriyor olduğudur. Bunun önemi aldığınız tavuğun altın yumurtlayıp yumurtlamadığını öğrenmektir. Eğer yumurtasından pahalıya alıyorsan o zaman roenin önemi azalır :)
Ama bu demek değildir ki roe anlamsız. Roe sayesinde sana horoz satamazlar :) Yumurtadan olmazsın. Yüksek roeyi yakaladığında uygun fiyata ya da ederinde alman gerekir. Bunun için f/k ya bakabilirsin ama f/k yeterli bir oran değildir. Pd/dd hiç değildir. F/value gibi oranlar+
Read 5 tweets
28 May
Son Dönemin en detaylı Borsa İşlem Hacmi ve Yatırımcı Analizlerinden birini yapmaya çalıştım.

1⃣Son 6 aylık Kasım-Nisan dönemde ne kadar yatırımcı girmiş, yaş grupları, ne kadar para getirmişler, ne kadar işlem hacmi yaratmışlar inceleyeceğiz.

#borsa'yı anlamak için önemli.++
2⃣Piyasa'nın durumuna bakacak olursak virüsün Türkiye'de etkin olduğu dönemlerden itibaren piyasaya giren yerli gerçek oyuncu sayısı 150bin civarında.

Bu oyuncularında dahil olmasıyla piyasa toplamda 13 Milyar ₺ gibi bir portföy artışı yaşanmış.
3⃣Son 6 ayda ise piyasaya 250bin kişi gelmiş.
Bu kişilerin de dahil olmasıyla portföy değeri 26 Milyar ₺ artmış. (%32 Artış).

Son altı ayda yerli bireysel yatırımcı artışı %21 olup borsa için rekor seviyelerinden birine ulaşmış. Bu seviyeyle beraber ort günlük işlem hacmi++
Read 12 tweets
19 May
$JANTS Gösterge ve Oran Analizi

1⃣Güzel bir şirket için yıllık bazda yalın bir analiz yapalım.
-Temel Göstergeler
-Faaliyet Oranları
-Borçluluk Oranları
-Verimlilik Oranları
Öncelikle basit oranlarla başlıyoruz.
Jantsa'nın 2019 yılındaki satışları 516 milyon çıkarak bir senede %17 artmış.
4 senedir aralıksız satışlarını arttırıyorlar. Ülkedeki+
-konjonktürün ötesinde ihracat şampiyonu bir şirket olması ve müşteri ağının geniş olması dolayısıyla etkilenmeden devam edebildi.

Peki hasılat artarken net kar marjı ne durumda?Net kar marjını geçmişteki performansının üstüne taşıyıp özellikle son 3 yılda %15 civarına sabitledi
Read 14 tweets

Did Thread Reader help you today?

Support us! We are indie developers!


This site is made by just two indie developers on a laptop doing marketing, support and development! Read more about the story.

Become a Premium Member ($3/month or $30/year) and get exclusive features!

Become Premium

Too expensive? Make a small donation by buying us coffee ($5) or help with server cost ($10)

Donate via Paypal Become our Patreon

Thank you for your support!

Follow Us on Twitter!