Dataspekt Profile picture
28 Oct, 22 tweets, 10 min read
.@AndrejPlenkovic: "Brojevi u mnogim drugim državama EU su puno gori nego u Hrvatskoj. Situacija je pod kontrolom, pratimo na dnevnoj bazi, rade se projekcije."

Jučerašnji podaci ECDC:
Hrvatska je peta po redu među EU/EEA+UK državama po veličini porasta relativne incidencije potvrđenih slučajeva. Incidencija je u proteklih tjedan dana više porasla samo u Lihtenštajnu, Luksemburgu, Sloveniji i Švicarskoj.
Hrvatska se nalazi i među šest EU/EEA+UK država u kojima je razmjer epidemije u ljetnom/jesenskom razdoblju zasad znatno veći nego u proljetnom razdoblju.
.@AndrejPlenkovic: "Brojne europske zemlje koje su u goroj situaciji od nas uvode strože restriktivne mjere".

Strože mjere uvode i države u kojima je situacija bolja nego u HR, npr. jučer je najavljen lockdown u Njemačkoj (incidencija 156), itd. bbc.com/news/explainer…
.@AndrejPlenkovic: "... imamo naznake da su mjere koje smo usvojili počele djelovati; bude li tako, za dva do tri tjedna možemo očekivati vrhunac epidemije."

Koje su to naznake, @VladaRH @koronavirus_hr?
Na čemu se temelji predviđanja?
Smije li se znati? index.hr/vijesti/clanak…
Capak je jučer u dnevniku @N1infoZG spominjao "modele hrvatskih matematičara" koji upućuju na smirivane za 2-3 tjedna (na žalost nema snimke). Jesu li to isti modeli/matematičari koji su predvidjeli znatan pad broja slučajeva početkom listopada?
.@AndrejPlenkovic na presici: "... čini se da se ipak udaljavamo od te eksponencijalne krivulje."

Zanemari li se dnevne varijacije (poput očekivano nižeg vikend-broja u pon i nešto nižeg u uto), rast i dalje izgleda eksponencijalno.
Neke naizgledne naznake usporavanja doista postoje, poput ovdašnjeg izračuna Reff od jučer. Ta procjena je, međutim, vrlo neizvjesna i dodatno podložna upitnoj sposobnosti epidemiologa/laboratorija da prepoznaju slučajeve. Naime, ...
... u situacijama brzog porasta i slomljenog sustava praćenja broj potvrđenih slučajeva prestaje biti pouzdan pokazatelj širenja. Temeljiti politiku odgovora na epidemiju na dvije nešto niže brojke (od ponedjeljka i utorka) bilo bi krajnje neodgovorno.
Plenović kaže da "za razliku od Njemačke, Austrije ili Italije, gdje je rast sve brži, mi isto tako rastemo, ali rastemo sporije."

Hrvatska trenutno raste najbrže, a trend rasta se čini ubrzanijim samo u Austriji. Ovo su podaci od jučer, s vidljivim utjecajem brojeva od pon/uto.
.@AndrejPlenkovic: "U ovom trenutku mi testiramo sve više, a broj zaraženih se ne povećava u istom omjeru."

Da je u pravu, nagib crvene linije kod broja testova bio bi strmiji od nagiba kod broja potvrđenih slučajeva, a padao bi i udjel pozitivnih testova.
Ne čini se tako.
Live thread. :-)

Misli li Plenković doista na ovu @nbakic analizu? Facebook influenser-epidemiolog kreira državni odgovor na epidemiju svojim zagovaračkim analizama?! Uh...
Stvarno je važno znati koja je osnova Plenkovićevih predviđanja. Nije valjda ovo.
Bakić je korigirao broj potvrđenih slučajeva na dole tako što ih je "ponderirao" brojem testova (koji jest nešto veći zadnjih 10-ak dana), ali je zanemario da udjel pozitivnih testova čitavo vrijeme raste, što bi broj potvrđenih korigiralo prema gore?
Dobro, da ipak zasad zaključimo: Bakićevu analizu vrijedi ozbiljnije razmatrati samo ako doista jest osnova Plenkovićevih predviđanja. U međuvremenu, naizgledne naznake usporavanja širenja su toliko neizvjesne da je ovakav PR manevar naprosto bezobrazan.
Prema onome što je Lauc danas rekao u dnevniku @N1infoZG, čini se da je jedna od osnova za Plenkovićeve zaključke, ili čak jedina osnova, upravo Bakić/Lauc analiza. Dakle ne epidemiolozi, nego ova dvojica zagovarača. Strašno.
Na slici je rekonstrukcija @nbakic analize. Crnom bojom je prikazana stopa promjene. Crvenom bojom sedmodnevni pomični prosjek te stope, što približno odgovara Bakićevoj korekciji prema danu u tjednu, ali to je ovdje manje bitno.
Ono što Bakić naziva "stopa rasta slučajeva s obzirom na broj testova" zapravo je stopa rasta *udjela pozitivnih testova*. Je li on toga svjestan i razlika je samo u terminologiji, a postoji dublji razlog kako se porast pozitiviteta i broja slučajeva može poistovjetiti?
Još jednom: ono što Bakić naziva stopom porasta broja slučajeva (uz korekciju prema broju testova) zapravo je stopa porasta nečeg sasvim drugog: udjela pozitivnih testova. Ima li netko možda komentar koji bi objasnio Bakićevu logiku?
Je li jasno @GordanLauc-u da je "korekcija na broj testova" zapravo udjel pozitivnih testova? Jer, hipotetski, kada bi broj slučajeva nastavljao rasti, a udjel pozitivnih testova ostajao isti, taj bi graf pokazivao vodoravnu crtu. Ili?
Postoje dvije opcije: ili da se nekome predloži da učini harakiri ili da se ostavi ovu sliku.
@m_dominikovic
Ups. Ovdje je došlo do greške kod izračuna pomičnog prosjeka (crvena crta).

• • •

Missing some Tweet in this thread? You can try to force a refresh
 

Keep Current with Dataspekt

Dataspekt Profile picture

Stay in touch and get notified when new unrolls are available from this author!

Read all threads

This Thread may be Removed Anytime!

PDF

Twitter may remove this content at anytime! Save it as PDF for later use!

Try unrolling a thread yourself!

how to unroll video
  1. Follow @ThreadReaderApp to mention us!

  2. From a Twitter thread mention us with a keyword "unroll"
@threadreaderapp unroll

Practice here first or read more on our help page!

More from @dataspekt

27 Oct
Još jednu u nizu procjena broja ukupno zaraženih osoba SARS-CoV-2 virusom u Hrvatskoj iznio je član znanstvenog savjeta @VladaRH Nenad Ban. Ova je procjena drugačija jer se ne temelji na (neobjavljenim) rezultatima hrvatskog ispitivanja seroprevalencije. hr.n1info.com/Video/Info/a56…
Ban polazi od dosadašnjeg broja umrlih (~400) i pretpostavljene smrtnosti (kao IFR) od 0,4% i zaključuje da je u Hrvatskoj dosad bilo zaraženo oko 100 tisuća ljudi. Iz te procjene slijedi multiplikator od ~3X ukupno zaraženih u odnosu na potvrđene, prepoznate slučajeve.
Banov izračun je osjetljiv na procjenu IFR, a uzeo je njegovu procjenu koja je niža/srednja (zavisno o ukusima). Postoje i više procjene, npr. IFR 0,9% bi dao oko 45 tisuća zaraženih (mult. 1,5X), a postoje i niže (@nbakic), npr. IFR 0,1% bi dao 400 tisuća zaraženih (mult. 13X).
Read 6 tweets
26 Oct
Relativna incidencija #covid19hr potvrđenih slučajeva u hrvatskim županijama. Cjeloviti pregled prikriva stanje zbog nedavne izrazito visoke incidencije među skupinom 80+ u Ličko-senjskoj županiji, pa postupno slijede neki pojedinačni prikazi. Podaci kasne više dana (18. lis.).
Grad Zagreb, postupno širenje iz skupine 20-29 godina. Krapinsko-zagorska, povišena incidencija kod 20-49 godina (obiteljska druženja?). Dubrovačko-neretvanska, visoka incidencija u skupini 10-19 (školarci?). Primorsko-goranska, nedavni proboj u delnički dom za starije.
Vukovarsko-srijemska, nedavno zatvaranje škola i sada povišenje kod 30-59. Istarska, turizam ili povratak mladih s godišnjih odmora krajem kolovoza? Sisačko-moslavačka i Međimurska, veća dobna disperzija.
Read 6 tweets
25 Oct
Što više se povećava broj zaraženih, smanjuje se udjel prepoznatih slučajeva. Postoji nekoliko primjera kako danas u Hrvatskoj do toga vjerojatno dolazi, a moglo bi utjecati na praćenje epidemije. 1/
Epidemiolozi na terenu ne stižu aktivno nadzirati stanje osoba u samoizolaciji, odnosno po potrebi upućivati na testiranje one koji su razvili simptome, kao što nalaže postojeći protokol. 2/ telegram.hr/zivot/epidemio…
U praksi se ponekad možda i odustaje od testiranja članova kućanstva potvrđeno zaraženih osoba čak i kada razviju simptome jer se pretpostavlja što je uzrok. Takvi će biti testirani i evidentirani tek kada/ako zatraže pomoć liječnika. 3/
Read 14 tweets
25 Oct
Capak počinje današnju presicu Stožera CZ navodeći da stanje u Hrvatskoj ne odskače od onog u drugim državama. Prema jučerašnjim podacima ECDC, HR je u gornjoj trećini europskih država prema incidenciji i pri vrhu kad je riječ o brzini njena porasta. @koronavirus_hr
Capak navodi i da je "četverodnevni R0" danas 1,99. Procjene reprodukcijskog broja su uvijek samo procjene i teško je suditi o njima bez da je poznata metodologija po kojoj su dobivene. Prema ovdje računatom Reff, procjena je mnogo niža:
Procjena *današnjeg* Reff je uvijek vrlo neizvjesna jer će dobar dio *danas* zaraženih slučajeva biti potvrđen tek u budućnosti. Capakova procjena ne uključuje podatak o toj neizvjesnosti (tj. njen vjerojatni interval), a možda uopće ne koristi nowcasting. medrxiv.org/content/10.110…
Read 4 tweets
24 Oct
Dobro pitanje, vjerojatno povezano s najavom uvođenja novih #covid19hr mjera - hoće li biti učinkovite i koliko? 1/n
Postoje studije koje ispituju "what if?" scenarije na temelju epidemioloških modela, poput famoznog Report 9 @MRC_Outbreak (Neil Ferguson, Imperial College), ali one evaluiraju mjere s obzirom na... 2/n imperial.ac.uk/mrc-global-inf…
... pretpostavljeni tijek epidemije i pretpostavljeni učinak mjera, dakle s obzirom na pretpostavke o epidemiji koja se još nije dogodila i mjerama koje još nisu uvedene, a ne s obzirom na stvarni razvoj situacije. To je modelska, a ne empirijska evaluacija. 3/n
Read 6 tweets
18 Oct
Ugledni znanstvenik, poduzetnik i član znanstvenog savjeta @GordanLauc iznosi procjene ukupnog broja zaraženih u Zagrebu, predviđa skoro smirivanje situacije u tom gradu i navodi rezultate nekih studija o utjecaju vlažnosti zraka na širenje epidemije. 1/ index.hr/vijesti/clanak…
Lauc kaže da je "danas u Zagrebu 286 novih", što je brojka čiji je izvor lokalni, zagrebački stožer CZ. Službena brojka potvrđenih slučajeva koju nudi (ali traljavo objavljuje) @koronavirus_hr je nešto veća i iznosi 317. 2/
Lauc kaže da je današnji broj potvrđenih slučajeva "jako velika brojka za nedjelju". Otkad je @koronavirus_hr počeo objavljivati dnevne brojke u 10 sati umjesto u 14 sati, tzv. utjecaj vikenda je vidljiv ponedjeljkom, ne nedjeljom kada su brojke uglavnom u skladu s trendom. 3/
Read 24 tweets

Did Thread Reader help you today?

Support us! We are indie developers!


This site is made by just two indie developers on a laptop doing marketing, support and development! Read more about the story.

Become a Premium Member ($3/month or $30/year) and get exclusive features!

Become Premium

Too expensive? Make a small donation by buying us coffee ($5) or help with server cost ($10)

Donate via Paypal Become our Patreon

Thank you for your support!

Follow Us on Twitter!