Jenže není monolit, jako #monolit. Dnes se tak vydáme na těleso, který se díky zásahu tajuplného monolitu změnilo z království ledu do pozemského ráje.
Než se ale do dálav Sluneční soustavy vydáme, důležitá anketní otázka. Víte, z čeho pochází citát: "ALL THESE WORLDS ARE YOURS – EXCEPT EUROPA. ATTEMPT NO LANDING THERE."
Ti, co citát znají, neochvějně vědí, že nás čeká výlet k jednomu z ledových měsíců největší planety Sluneční soustavy, k Europě Europě.
Ti z Vás, co netuší. Až budete mít chvilku čas, přečtěte si knihu "2010: Druhá vesmírná odysea" (schválně, uhádnete, čeho je to druhý díl? :) )
Svítá. Otevíráte předsíňku svého stanu a z vyvýšené terasy koukáte do údolí, kterým protéká potůček skrze zelené mechy.
Pod vámi je druhý stan, který patří vašemu kamarádovi. Voláte na něj, ale neozývá se. Divné. Rozhlídnete se. U potoka vidíte ležet tělo. Co se stalo? #geohra
Je to na vás přátelé, nažhavte své šedé buňky mozkové a za pomoci zvídavých otázek tento strašný zločin vyšetřete! The floor is yours!
Tak to jsem teda nečekal! Případ vyřešen hned třemi lidmi současně na první dobrou. Na příště si tak budu muset připravit něco mnohem těžšího!
Poučení? Dávejte si bacha, kde stanujete... může vás to potkat třeba na Islandu.
Tři, dva, jedna a zážeh. Motory Raptor začínají naplno chrlit ze svých útrob oheň, čímž se snaží ubrat rychlost přistávající rakety @SpaceX. Celá loď se třese a nad povrchem Marsu se víří prach. Posádka je nervózní, ale už není nic, co může udělat. #vesmírníček#češinamars#ředím
Kapitánka letu (#prostětotakvyšlo) tiká očima po obrazovce a hledá chybové hlášení. Hlášení, které může být to poslední, co ona a dalších 99 lidí na palubě spatří.
Jediné, co ale vidí, jsou zelené řádky ukazující, že všechno jde hladce.
Najednou náraz a ticho. Jsme na Marsu
Scéna, které bychom se dle vyjádření Elona Muska mohli dočkat již v roce 2026 (a vůči kterému mám své pochyby @MichaelRozsypal, @Adam_Pycha, @Roman19893778, @podcisarem by mohli vyprávět). Nicméně, pojďme si to tentokrát nekazit a říct jen, JO, jsme tam
Včera se na oběžné dráze odpojil 🇨🇳 návratový modul se vzorky měsíčních šutrů a trajdá domů. Jestli se všechno zadaří a pouzdro neshoří v atmosféře Země, čeká nás velká věc. Budeme mít v rukách kusy mladých měsíčních láv. A to bude velký. Proč? #ředím vláknem #češinaMěsíc
Seznamte se, tohle je stratigrafická mapa přivrácené strany Měsíce, která stejnými barvičkami označuje oblasti, u kterých se domníváme, že mají stejné stáří.
Jsou přitom dvě cesty, jak můžete stáří určovat; relativně a absolutně. Ptáte se, jaký je rozdíl?
Schválně, koukněte se na fotku níže. Jestli se mocinky moc nudíte, určitě budete schopni určit, který list spadl na zem jako poslední, který předposlední, předpřeposlední atd.
Před pár minutami v australské poušti vzlétla helikoptéra, která se snaží najít modul japonské sondy @haya2e_jaxa. Tak držte palce, ať ji netknutou najdeme. Na své palubě totiž veze vzorky z povrchu asteroidu. Pokud uspěje, bude to poprvé, co takové vzorky budeme mít...
1. Na oběžné dráze Země postavím obrovské solární panely, takže mám nekonečný zdroj energie, a k tomu laser.
Laserem budu pálit do solární plachetnice a tím ji urychlovat co nejrychleji to půjde. Jelikož nebude muset nést palivo, bude docela lehká. A víte co ji dám jako náklad?
2. Nanoboty! A to takové, které budou schopni hýbat s látkou na atomární úrovni :)
Sice nemám úplně jasno, jak to u Alfa Centauri s nimi ubrzdím, aby se aspoň jeden z nich dostal na její oběžnou dráhu... ale vím, co tam ten jeden jediný, co tu cestu případně přežije, postaví...