Na co se to díváme a jak to vzniklo?

Aneb další #geohra

Pravidla hry - zákaz používání Google, ale můžete se ptát. Dostanete odpověď ano/ne a občas nějakou nápovědu

Pokud to na první dobrou víte, prosím, nepropalte to ostatním a jen napište, že víte

Obr 2. ukazuje topografii ImageImage
A máme správnou odpověď! Uhádl ji @voldapet, kterému moc gratuluji.

To, na co se díváte je #esker. Vzniká tehdy, když je na spodku ledovce dostatečné teplo, aby tam mohla existovat kapalná voda 1/3

2/3 Díky tomu tam může voda proudit. Ať už se tam dostane zatečením z povrchu ledovce, nebo táním na jeho spodku, časem udělá potůček/říčku tekoucí pod ledovcem. Během tečení voda s sebou nese sedimenty, které ale současně i v podledovcovém tunelu ukládá.

Když ledovec odtaje... Image
3/3 Obnaží nánosy podledovcové řeky, které jsou najednou hřbetem v jinak rovné krajině.

A pozor! Nejedná se o útvary, které jsou známy jen ze Země. Myslíme si, že existují i na povrchu Marsu! Jejich výzkumu se věnuje @fegbutcher, která mi poskytla obrázek 2 (thanks Frances!) Image
A ještě bonus. Kde je můžete na Zemi najít? Severní Kanada, Skandinávie... jeden krásný prochází třeba švédskou Uppsalou... pro více jejich pozic koukněte na článek na Wikipedii en.wikipedia.org/wiki/Esker

• • •

Missing some Tweet in this thread? You can try to force a refresh
 

Keep Current with Dr. Petr Brož

Dr. Petr Brož Profile picture

Stay in touch and get notified when new unrolls are available from this author!

Read all threads

This Thread may be Removed Anytime!

PDF

Twitter may remove this content at anytime! Save it as PDF for later use!

Try unrolling a thread yourself!

how to unroll video
  1. Follow @ThreadReaderApp to mention us!

  2. From a Twitter thread mention us with a keyword "unroll"
@threadreaderapp unroll

Practice here first or read more on our help page!

More from @Chmee2

13 Feb
Už se to blíží! Ve čtvrtek večer se pokusí @NASAPersevere přistát v tomhle jednom impaktním kráteru. Proč zrovna tam?

To si budeme postupně vysvětlovat v tomhle vlákně. Aneb ať jste připraveni

NASA/JPL/MSSS/ESA/DLR/FU-Berlin/J. Cowart, CC BY-SA 3.0 IGO #vesmírníček #češinaMars Image
První, kde musíme začít, je způsob, jak přistaneme. Podobně jako @MarsCuriosity se bude přistávat na nebeském jeřábu.

Ale jeden rozdíl tu je. Tentokrát má totiž sonda lepší PC, která dokáže během sestupu reálně vyhledávat nejlepší možné místo k přistání.
Proč je tohle důležité? Protože díky tomu bylo možné výrazně zmenšit přistávací elipsu a napasovat se do místa, na které bychom před lety nemohli ani pomyslet. Báli bychom se totiž, že se sonda během přistání o něco rozbije

A že to bude místo zajímavé, o tom není sporu... Proč? Image
Read 30 tweets
12 Feb
A nemohli bychom místo jednoho z mála kusů planetologie ve školních osnovách škrtnout spíš třeba postupně rozvíjející přívlastek, nebo 52 let vlády Kazimíra IV. Jagellonského?

Mne sice psaní #vesmírníček baví, ale nejde tím nahrazovat výuku vašich dětí!
Tak to je snad jasný ne? Země je přece placatá, tak jaký pak vrstvy? Image
Tomuhle taky rozumím. Někdo na MŠMT sleduje ten hydroponický projekt @JanLukacevic na ČVUT, takže ví, že půda nebude pro pěstování třeba... (teda, ona díky velké chemizaci a výrazné erozi bude mizet tak jako tak, tak se na to připravujeme...) Image
Read 6 tweets
12 Feb
Nestává se to zas tak často, aby se vědcům a vědkyním z našich končin povedlo dostat objev do Science, druhého nej vědeckého časáku.

A vidíte, je to tam. Můj kolega z @GFU_AVCR Vašek Kuna to zvládl!

Obrovská gratulace a smekám. Tohle je velký úspěch, pro náš ústav i pro 🇨🇿 vědu
A ať máme být na co hrdí, o Vaškovo objevu se píše už po světě. Tak třeba, New York Times... nytimes.com/2021/02/11/sci…
Read 5 tweets
11 Feb
Tak jo, když máme to výročí #ZenyVeVede, vyrobím pro vás jedno vlákno... Jeho cílem je ukázat, že výzkum Sluneční soustavy, není pánský klub... Takže, držte si klobouky, vyrazíme na krátký špacír po zákoutích Twitteru.
Dovolte mi, abych Vám jako první představil Dr. @SarahFagents, skvělou vědkyni, která se zaobírá sopečnou činností napříč Sluneční soustavou (❤️) a která má v současnosti své prsty v jednom vědeckém zařízení, konkrétně v Mastcam-Z, které nese na povrch Marsu @NASAPersevere.
Že Vás nebaví sopky, ale máte radši něco chladného? V ten moment se seznamte s Dr. @fegbutcher. Kdykoliv něco nevím o ledovcích na Marsu, obracím se na ní. Za mne jedna z mladých vycházejících hvězd marsovské glaciologie.
Read 46 tweets
26 Dec 20
Píše se 12. října 1918... už jen 2 dny a bude vyhlášeno nezávislé Československo, bude se zpívat hymna, strhávat symboly starého mocnářství, ale to nás nemusí tolik zajímat. Dnešní #vesmírníček se totiž bude odehrávat ca 2500 km severozápadně. Jdeme na to?
Než se tady na mne sesypete s tím, že jsem pablb, když netuším, kdy ČSR vzniklo, tak bych rád podotkl, že já jsem z #Písek.

Tím pádem vím, že zatímco zbytek republiky si ještě užíval mocnářství, my jsme nelenili a vyhlašovali vlastní stát. Jen předčasně cs.wikipedia.org/wiki/Vyhl%C3%A…
Ale opusťme kontinentální Evropu a pojďme se přesunout na správné místo, kde se náš dnešní příběh bude odehrávat. Tak schválně, tušíte, kam se dnes (opět) vydáme? Než napíšu další tweet, nalaďte se touhle pozitivní písní :)
Read 42 tweets
18 Dec 20
Vážení, přihlaste se, kdo jste nemohl posledních pár týdnů spát, pač jste nevěděli, jak to dopadlo s tou Cererou? Až sem vidím ten les rukou... Můžete se radovat, Vašim útrapám je totiž konečně dnes večer konec! Je tu nový #vesmírníček, který bude o tom, jak #češinaCereru letěli!
Tak kde jsme to minule skončili... Už víte, že jsme k Cereře vyslali sondu Dawn a že jsme tam našli kráter #Occator, ve kterém je spousta bílých fleků. A ty tvoří soli. A ty na povrch dostává aktivní #kryovulkanismus...

Jenže tím není příběh komplet.
Když totiž budete koukat na povrch Cerery, všimnete si další zvláštnosti...

Na jednom místě má tahle trpasličí planeta totiž pořádnou bradavici.

Jmenuje se Ahuna Mons a dost povrch hyzdí... Posuďte sami.
Read 28 tweets

Did Thread Reader help you today?

Support us! We are indie developers!


This site is made by just two indie developers on a laptop doing marketing, support and development! Read more about the story.

Become a Premium Member ($3/month or $30/year) and get exclusive features!

Become Premium

Too expensive? Make a small donation by buying us coffee ($5) or help with server cost ($10)

Donate via Paypal Become our Patreon

Thank you for your support!

Follow Us on Twitter!