Bu hafta otobanlarda yaşadığım absürtlükleri Afrika’da yaşamadım! 300 kusur km uzunluğundaki Ankara-Nigde otobanında benzin bittiği icin yedi saat mahsur kaldım. Koca otobanda sadece girişte benzin istasyonu vardı. Yol boyunca “servis alanı” yazan yerlerin hepsi inşaat alanıydı.
Benzin istasyonu yoksa ne diye uyarı tabelası konulmaz anlamıyorum. Niğde gişelerinden çıktıktan hemen sonra benzin bitti. 161 Ankara Otoyol yardımı aradım ancak gişelerden çıktığım icin yardım edemeyeceklerini söylediler. Karayollarını aradım hala otobanda olduğumu söylediler.
Kimi aradıysam herkes topu birbirine attı. Evet, gişelerden çıkmıştım ama halen otobandaydım. Beş km daha gidip kavşaktan dönsem devlet yoluna çıkacağım. En yakın benzin istasyonları da otobanda olduğum icin gelemeyeceklerini söylediler.
Karanlık çökmüş, eksi 9 derece soğukta ve saatlerce süren telefon trafiğinden sonra Adana otoban yardım bir araç gönderdi. Birlikte gidip benzin alarak arabaya donduk. Fakat bu defa akü zayıflamış ve araba kendini korumaya almak icin sistem komple devre dışı kalmış.
Bir türlü arabayı çalıştıramadık. Benzini biten sadece biz değilmişiz! Otoban yardım da başka kişilere yardıma gidince o soğukta dişlerimiz gıcırdaya gıcırdaya çözüm arayışlarına devam ettik. İstanbul’la yaptığım görüşmelerde en yakın servisin Kayseri’de olduğunu öğrendim.
Bu defa Kayseri’deki servisle görüntülü konuştuk belki kendimiz çözeriz diye. Ne yazık ki, usta gelmeden ve aracın beynine bilgisayarla bağlanmadan araç çalıştırılamazmış. Usta, eğer patronumla konuşursan ben gelirim dedi. Bu defa patronunu arayıp usta icin izin istedim.
Patron gerçekten iyi niyetli ve çok anlayışlı biri çıktı. Gecenin bir vakti Kayseri’den ustayı gönderdi. Onlar araçla uğraşırken ben ve arkadaşım da onların arabasında ısınmaya gittik. 17:30’dan beri bekliyorduk ve nihayet gece yarısı 00:30’da otobandan çıkmayı başardık.
300 km’lik yolda sadece bir benzin istasyonu olması rezil bir durum. Afrika’da bile en fazla 100 km’de bir benzin satan birileriyle mutlaka karşılaşıyorsun. Çözümü de çok basit aslında tabela asarsin benzin istasyonları inşaat halinde tedbirinizi alın dersin.
Dönüşte de Bolu Gerede yakınlarında yolda kalan bir aileyle karşılaştık. Adam otostop yapıyordu, ailesi de arabada bekliyordu. Yolda kalanın halinden yolda kalan anlar deyip yanaştım adama. Gerçi otostop yapan hemen hemen herkesi gideceği yere kadar bırakırım.
Neyse, adam Tekirdağ’a ablasının cenazesine gitmek üzere yola çıktığını, aceleyle çıktıkları icin yanına para almadığını, benzinin de bitmek üzere olduğunu söyledi. En yakin benzin istasyonu da beş km ilerde. Hiç düşünmeden adamı Tekirdağ’a kadar götürecek benzin parası verdim.
Adamdan ayrıldıktan sonra benzin istasyonunu görünce bir ihtiyaç molası vereyim dedim. On dk falan oyalandıktan sonra yola devam ettim. Biraz sonra ne göreyim; aynı araç yine yolda başka aracı durdurmuş bana anlattığı hikayeyi anlatıyor.
Ben ona yeteri kadar benzin parası vermiştim, benzin alıp yol devam etmesi gerekirken benzin istasyonunu pas geçip otostop yapmaya devam ediyordu. Hemen iyi niyetimin suistimal edildiğini anlayıp yanlarında durdum. Diğer aracın şoförüne bunlar dolandırıcı yoluna devam et dedim.
Bir anda arabadaki kadın ve çocuklar çıkıp bana cırlamaya başladılar. Az önce gördüğüm o masum yolda kalmış aile aniden seytana dönmüştü. Onlar bana bağırdı ben onlara bağırdım. Verin ulan paramı dedim. Ahahah zorla da olsa paramı verdiler sonra vınn kaçtılar.
Birçok şeyi affederim ama yolda kalmış numarası yapıp insanları dolandıranları asla affetmem. Onlar yüzünden gerçekten yolda kalanlara kimse yardım etmiyor. Bunu onlara ödetmeliydim! Başladım takibe.
Bir taraftan onları takip ediyorum diğer taraftan jandarmaya telefonda olanları anlatıp konum bilgisi paylaşıyorum. Takip edildiklerini görünce Gerede sapağına girdiler. Jandarma biz onları yakalarız deyince yoluma devam ettim.
15 dk sonra jandarma beni arayıp şikayetçi olup olmadığımı sordu. Ben şikayetçiyim siz yeter ki yakalayın nerede olsam dönerim şikayet dilekçesini veririm dedim. Aradan 24 saat geçti ne onlar yakalandı ne de jandarma aradı. :) Bitti!

• • •

Missing some Tweet in this thread? You can try to force a refresh
 

Keep Current with hasan söylemez

hasan söylemez Profile picture

Stay in touch and get notified when new unrolls are available from this author!

Read all threads

This Thread may be Removed Anytime!

PDF

Twitter may remove this content at anytime! Save it as PDF for later use!

Try unrolling a thread yourself!

how to unroll video
  1. Follow @ThreadReaderApp to mention us!

  2. From a Twitter thread mention us with a keyword "unroll"
@threadreaderapp unroll

Practice here first or read more on our help page!

More from @hasansoylemez

1 Feb 20
Ocak 2017’de kendi imkanlarımla bisikletle Afrika yolculuğuna çıkıp belgeseller çekmeye başladım. Birçok yere sponsorluk başvurusunda bulundum ama gerçekleştirilmesi imkansız bir proje olarak görüldüğü için ciddiye alınmadım.
Yolculuğa başlayıp çektiğim belgeselleri ücretsiz YouTube’da yayınladıktan sonra, yerli ve yabancı basının ilgisini çekmeye başladı. Yaptığım şey; bisikletle geziyorum, görüyorum, gel keyfim gel değildi, tek başıma büyük bir prodüksiyon yaparak içerik üretiyorum.
Afrika gibi zor bir coğrafyada, canım pahasına, hiçbir karşılık beklemeden, ürettiğim içeriklerle dünyanın dört bir tarafında insanlara dokunmaya başladım. Bu hem beni hem de insanları mutlu ediyor.
Read 11 tweets
17 Oct 18
- Bu kayık senin mi? (Sağdaki)
- Evet.
- Adın ne?
- Kaiser.
- Kaiser, bu kayıkla ne kadar uzağa gidebilirsin?
- Çok uzağa.
- Ne kadar çok?
- Çok çok.
- Akraya gidebilir misin? (400 km)
- Hayır. İmkansız. Orası çok uzak!
- Ama çok uzağa gidebilirim dedin, kayığın sağlam değil mi?
Günaydın. Volta Nehri’nde üç dört gün sürecek kayık yolculuğumuz birazdan başlıyor :)
Biz üç kişi yola çıktık. Ben, Kaiser ve Kaiser’in kardeşi Foster :)
Read 8 tweets
19 Jul 18
Üç gün önce Mali’nin kuzeyine ve Burkina Faso sınırına yakın, Dogon kabilesinin yaşadığı Sanga köyünde az kalsın beni, iki rehberimi ve kiraladığımız aracın şoförünü keseceklerdi son anda kaçarak kurtulduk!
Aslında Dogon kabilesi sadece rehberlerimden Fulani kabilesi üyesi olan Davut’u hedef almıştı. Ancak onunla birlikte olduğumuz için bizi köye götüren Dogon kabilesi üyesi diğer rehberim Mamadou, Bambara kabilesi üyesi şoförümüz Yakup ve ben de artık onlar için hedeftik.
Yaşadığımız saçmalıklar öyle karmaşık ki, oraya nasıl gittiğimi, hangi kabilenin kiminle neden savaştığını, neden öldürme değil de direkt adam kesme dediklerini baştan anlatayım:
Read 31 tweets
30 Mar 18
Bisikletle Afrika yolculuğuma başlayalı bir yıldan fazla oldu. Yolculuğumun ruhsal olarak en kötü günlerini bu hafta geçirdim. Bugün akşama doğru Liberya ormanlarından çıktım. Fakat son üç günde gördüklerim ve yaşadıklarımın ruhumda bıraktığı travmayı hala atlatamadim.
İki gece önce ormanda çadır kurdum. Akşam yemeği için makarna pişiriyordum. Birden 15-20 köylü geldi. Oysa özellikle köye uzak kurmuştum çadırı. Basımda durup beni izlediler. Birisi ben de istiyorum birlikte yiyelim dedi. Aslında bunu söyleyen bir kişiydi ama hepsi istiyordu.
Sadece kendime yetecek kadar makarnam vardı. Erzağım da çok az bana bile yetmeyebilir ve ormandan kaç günde çıkarım bilmiyorum. Kusura bakmayın sadece kendime yetecek kadar var dedim. Sonra gittiler.
Read 12 tweets

Did Thread Reader help you today?

Support us! We are indie developers!


This site is made by just two indie developers on a laptop doing marketing, support and development! Read more about the story.

Become a Premium Member ($3/month or $30/year) and get exclusive features!

Become Premium

Too expensive? Make a small donation by buying us coffee ($5) or help with server cost ($10)

Donate via Paypal Become our Patreon

Thank you for your support!

Follow Us on Twitter!