Představte si látku, která je svou hustotou srovnatelná s okolním vzduchem, má takřka dokonalé izolační vlastnosti a přitom unese 1000x těžší předmět, aniž by se rozpadla. Není to nic ze sci-fi, ale existující materiál nazývaný aerogel.
Nejde ve skutečnosti o gel, ale o pevný suchý materiál, který je tvořen dendritickou strukturou nanokuliček o průměrné velikosti 2-5 nm, které jsou navzájem propojeny do složitých fraktálních řetězců.
Díky obrovskému vnitřnímu povrchu a velkému počtu dutin je tento materiál z 99,8 % tvořen vzduchem, díky čemuž při potěžkání působí takřka nehmotně.
Připravuje se z navzájem propojených makromolekul ve vodě připomínajících puding, které jsou opatrně nahrazeny kapalným oxidem uhličitým, jenž je poté superkriticky "zplyněn". Zamezí se tak zhroucení struktury kapilárními silami, ke které by došlo při běžném vyschnutí gelu.
Díky struktuře v materiálu v něm prakticky nenastává vedení tepla ani proudění molekul. Aerogel má proto 40krát lepší izolační vlastnosti než sklo a přitom váží pouze tisícinu jeho hmotnosti. Byl proto použit třeba jako izolace pro první kolové marsovské vozítko Sojouner.
Fandové @NASA si ho mohou pamatovat i ze sondy Stardust, jejíž úkolem bylo proletět ohonem komety a přivézt nedotčené vzorky prachu zpět na Zem. Ta byla vybavena ramenem připomínajícím tenisovou raketu pokrytou cihličkami aerogelu.
Drobounká zrníčka prachu se při nárazu do jemného aerogelu zabořila hluboko dovnitř. Jejich pozvolné brždění po dráze až 200krát přesahující jejich průměr tak umožnilo jejich bezpečné polapení bez rizika jejich poškození nárazem.
Po návratu na zem byly cihličky rozebrány a nafoceny pod mikroskopem. Dobrovolníci na internetu poté mohli pomoci prostřednictvím Stardust@home s jejich vyhledáváním. Šťastný nálezce zrnka ho poté směl pojmenovat a stal se také spoluautorem odborného vědeckého článku.
• • •
Missing some Tweet in this thread? You can try to
force a refresh
Proč má slibné léčivo proti covidu Bamlanivimab tak nevyslovitelný název? 🧵
Monoklonální protilátky jsou relativně nová skupina léčiv určených především proti autoimunitním chorobám, léčbě tumorů, při transplantacích nebo některých chorobách krve.
U veřejnosti a hlavně nebohých televizních moderátorů jsou pak také neblaze proslulé svými krkolomnými názvy. Zatím co s aspirinem nebo paralenem se poperou v lékárně asi všichni, abciximab, rituximab nebo palivizumab vypadají spíš jako jména démonů z Lovecraftových knih.
Ve skutečnosti se totiž nejedná o obyčejné jméno, ale o kódové označení. Všechny protilátky mají společnou koncovku "-mab" (monoclonal antibody).
Jedno až dvě písmenka před tím (subkmen B) tradičně označuje původ protilátky. "a" - rat, "e" - hampster "u" - human "o" - mouse...
Když jednoho únorového dne roku 1997 rozehnaly reflektory výzkumné ponorky Alvin věčnou tmu na mořském dně v hlubinách u Galapág, odhalily svět, který jako by ani nepatřil na naši planetu.
Z holého dna drceného tlakem ledové vody vyrůstaly i desítky metrů vysoké útvary připomínající podvodní termitiště. Z nich jako z továrních komínů stoupala vroucí voda unášející s sebou jemný černý kal pozvolna pokrývající černými vločkami širé okolí.
Zajímavý je i kalibrační terčík umístěný v zadní části sondy. Hlavním smyslem je barevná korekce kamer. Autoři se ale na téhle placičce o velikosti dlaně celkem vyřádili.
Různými nápisy jsou pokryty i její strany. Například fráze "radost z poznání" v mandarínštině, hindi, španělštině a arabštině.
Jako chemikovi se slabostí pro aktinoidy mi to nedalo a podíval jsem se, jak vědci z NASA vyřešili napájení tohoto úžasného stroje. (Delší🧵)
Nová sonda Perseverance, která přistála předevčírem na Marsu není malá hračka na dálkové ovládání. Její velikost lehce překračuje Škodu Fabii a tomu odpovídá její hmotnost 1025 kg. Rozpohybovat podobný stroj a uživit jeho hladové přístroje je mimo schopnosti solárních panelů.
Stejně jako její starší sourozenec Curiosity je proto vybavena MMRTG. Pod touto nevyslovitelnou zkratkou se skrývá 45kg válec, který obsahuje téměř 5 kg radioaktivního plutonia. Přesněji se jedná o 32 kusů 150 g peletek oxidu plutoničitého potažených čistým iridiem.