محمد جواد آذری‌جهرمی: «ما در شبکه ملی اطلاعات به دنبال قطع ارتباط با دنیا نیستیم.»
نادرست!
طبق مصوبات شورای عالی فضای مجازی کنترل، محدودیت و #قطع‌‌اینترنت جهانی دست‌کم در «شرایط خاص»، جزو اهداف اصلی #شبکه‌ملی_اطلاعات است.👇(۶/۱)
factnameh.com/fact-checks/20…
در سند تبیین الزامات شبکه ملی اطلاعات، ۵ بند «غیر قابل انتشار» وجود دارد. ما نمی‌دانیم محتوای این بندها چیست و چه در آن نوشته شده، اما در بخش‌های قابل انتشار هم بندهایی هست که معنی آن ایجاد محدودیت، اختلال و حتی قطع اینترنت «در شرایط خاص» است. (۶/۲) Image
در این سند رسما از عبارت «امکان مدیریت مستقل به ویژه در شرایط جدایی شبکه از اینترنت جهانی» استفاده شده و تاکید شده شبکه ملی اطلاعات ابزاری برای «اعمال انواع سیاست‌های حاکمیتی جمهوری اسلامی در تمامی ابعاد و لایه‌های شبکه است» است. اما منظور از «اعمال حاکمیت» چیست؟ (۶/۳) Image
به عنوان نمونه «مدیریت و شناسایی هویت قابل اعتماد»، «پالایش و سالم‌سازی بر مبنای فرهنگ اسلامی - ایرانی»، «تامین اشراف اطلاعاتی و رصد، امکان شنود قانونی و نظارت جامع در فضای مجازی» جزو بندهایی‌اند که قرار است هدف «سالم‌سازی و امنیت شبکه ملی اطلاعات»‌ را تامین کنند. (۶/۴) Image
معلوم نیست اگر ارائه‌کنندگان خدمات در اینترنت جهانی به این گونه «اعمال حاکمیت جمهوری اسلامی» تن ندهند، مثلا اطلاعات کاربران را در اختیار جمهوری اسلامی قرار ندهند یا امکان شنود را فراهم نکنند، شبکه ملی اطلاعات چه ابزاری جز محدودیت و قطع ارتباط دارد؟ (۶/۵)
این‌ها همه در حالی است که دبیر و اعضای شورای عالی فضای مجازی، در ماه‌های اخیر به صراحت از لزوم آمادگی شبکه ملی اطلاعات در صورت «قطع اینترنت» صحبت کرده‌اند و از این شبکه به عنوان «شبکه مستقل از اینترنت جهانی در شرایط خاص» نام برده‌اند. (۶/۶)

• • •

Missing some Tweet in this thread? You can try to force a refresh
 

Keep Current with FactNameh | فکت‌نامه

FactNameh | فکت‌نامه Profile picture

Stay in touch and get notified when new unrolls are available from this author!

Read all threads

This Thread may be Removed Anytime!

PDF

Twitter may remove this content at anytime! Save it as PDF for later use!

Try unrolling a thread yourself!

how to unroll video
  1. Follow @ThreadReaderApp to mention us!

  2. From a Twitter thread mention us with a keyword "unroll"
@threadreaderapp unroll

Practice here first or read more on our help page!

More from @factnameh

3 Mar
۱- متنی در شبکه‌های اجتماعی دست‌به‌دست می‌شود که ادعا می‌کند هفت دانشگاه در آمریکا تایید کرده‌اند ویروس کرونا وجود ندارد. این ادعا شاخ‌دار است و غیر از فارسی به زبان‌های دیگری نیز منتشر شده است. 👇
factnameh.com/fact-checks/20… Image
۲- گروهی از مخاطبان فکت‌نامه، توییت‌ها و پست‌های تلگرامی را درباره این ادعا، برای ما ارسال کردند و از ما خواستند آن را بررسی کنیم.
۳- متن ارسال‌شده ادعا می‌کند یک متخصص آمریکایی ویروس‌شناسی، ۱۵۰۰ نمونه تست مثبت کرونا را بررسی کرده و اثری از کووید ۱۹ در آنها ندیده است. ادعای متن این است که نمونه‌ها برای هفت دانشگاه دیگر نیز ارسال شده‌اند و آنها نیز تایید کرده‌اند و خبری از کرونا نیست.
Read 6 tweets
19 Nov 20
در این مقاله صحت برخی نقل قول‌های توییتری از کتاب جدید باراک اوباما را بررسی کرده‌ایم.
و نقل قول‌های منتسب به کتاب «یک سرزمین موعود» را با متن اصلی مطابقت داده‌ایم.

factnameh.com/articles/2020-…
“اوباما در کتابش نوشته اکثر مردم ایران به جمهوری اسلامی علاقه دارند”.
چنین عبارتی در کل کتاب وجود ندارد و اوباما چنین چیزی را در کتاب «یک سرزمین موعود» نگفته است.
“اوباما در کتابش به سیاست‌های فشار حداکثری ترامپ تاخته است”.
این کتاب، وقایع زندگی اوباما را تا سال ۲۰۱۱ روایت می‌کند. جدای از اینکه اوباما چه نظری درباره سیاست ترامپ در مقابل ایران دارد، در کتاب صحبتی درباره فشار حداکثری ترامپ نشده است.
Read 8 tweets
17 Sep 20
رشته توییت: ماجرای اعدام #نوید_افکاری، یکی از مبهم‌ترین و شبهه‌برانگیزترین پرونده‌های قضایی در سال‌های اخیر است. پرونده‌ای که فکت‌های قطعی در آن بسیار محدود و ابهام‌ها بسیار زیاد است.
در این مقاله ادعاهای مطرح شده را بررسی کرده‌ایم:
factnameh.com/articles/2020-… Image
۱-استناد قوه قضائیه برای صدور حکم اعدام «اعتراف‌»های نوید افکاری، «ردگیری موبایل» و «تصاویر دوربین مداربسته‌‌»ای در فاصله ۲/۵ کیلومتری محل قتل و «شهادت شهود» است.
۲- قطعا فیلمی از صحنه قتل وجود ندارد. هیچ تضمین قطعی وجود ندارد که فرد داخل تصویر دوربین مداربسته #نوید_افکاری است. حتی اگر بپذیریم فرد داخل تصور او باشد، باز هم این فیلم ثابت نمی‌کند افکاری یک ساعت بعد در محل دیگری مرتکب قتل شده باشد.
Read 9 tweets

Did Thread Reader help you today?

Support us! We are indie developers!


This site is made by just two indie developers on a laptop doing marketing, support and development! Read more about the story.

Become a Premium Member ($3/month or $30/year) and get exclusive features!

Become Premium

Too expensive? Make a small donation by buying us coffee ($5) or help with server cost ($10)

Donate via Paypal Become our Patreon

Thank you for your support!

Follow Us on Twitter!